You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ

Наставник:
Предмет: Техничко и информатичко образовање
Наставна тема: САОБРАЋАЈНИ СИСТЕМИ
Наставна јединица: - Грађевински објекти у саобраћају: Час: 41-42
аутопутеви, железничке станице
- Грађевински објекти у саобраћају: луке,
аеродроми
Разред: 6. разред
Место рада: Кабинет за техничко образовање
Облик рада: Фронтални
Метод рада : Излагање, илустрација, разговор
Средства рада: Уџбеник, радна свеска, илустрације, модели и макете
Тип часа: Обрада
Задаци: - Упознати ученике са грађевинским објектима у саобраћају
- образовни - Упознати ученике са значењем саобраћајних објеката за повезивање народа и
држава
- васпитни - Оспособити ученике да идентификују различите врсте саобраћајних објеката
- функционални
Исходи: У 6. разреду ученик треба да:
- стекне представу о функционисању и организацији саобраћаја у саобраћајним
објектима

Литература: Попов С., Тешан Т.: "Техничко и информатичко образовање за 6. разред основне
школе", Завод за уџбенике, Београд, 2009.
Организација часа
Део и
трајање Садржај рада
Активност наставника: Активност ученика:

У овом делу наставног часа потребно је са ученицима - Ученици прате


поновити настајање градова. Истакнути да су градови важна наставникова питања
индустријска и трговачка места и да међусобно морају бити
физички повезани због размене роба и услуга. - Одговарају на питања
Уводни део
Поставити питања у смислу: - Записују назив наставне
часа -Шта физички повезује градове и омогућава превоз и размену
(10') теме и наставне јединице у
различите робе потребне за свакодневни живот и Радну свеску
производњу?
-Који су то саобраћајни системи?

Најава циља: Данас ћемо више сазнати о грађевинским


објектима који се користе у саобраћају, укључујући
железничке станице, луке, аеродроме,...

На табли написати следеће теме:


САОБРАЋАЈНИ СИСТЕМИ

Испод тога написати назив наставне јединице:


Грађевински објекти у саобраћају: аутопутеви,
железничке станице, луке, аеродроми
Активност наставника: Активност ученика:
- ЈАВНИ ПУТ (написати на таблу)
- Јавни пут је изграђена површина која има општи - Прате излагање
значај за саобраћај.
- Елементи јавног пута (написати на таблу) - Записују белешке
 коловоз
 саобраћајна трака - Одговарају на питања
Главни део  раскрсница
часа  пешачко острво - Износе мишљење
(70')  бициклистичка стаза
 банкина - Гледају цртеже и
- Подела јавних путева (написати на таблу) коментаришу их
1. магистрални
2. регионални - Одговарају на питања у
3. локални Радној свесци и решавају
- Објаснити намену и показати слике путева задатке
различитих намена.
- На таблу написати поднаслов: АУТОПУТ.
- Објаснити ученицима да је аутопут посебно изграђен
јавни пут који је одређен само за саобраћај моторних
возила.
- Има две међусобно одвојене коловозне траке.
- Показати слику аутопута и објаснити (сл.7.5)
На таблу написати поднаслов: ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ПРУГЕ
- Објаснити значај железничких пруга.
- Сигнализација
- Шта су ранжиране станице?
- Метрои
Луке (написати на таблу)
- То су делови саобраћајних система воденог
саобраћаја.
- Објаснити значај лука
- Врсте лука (написати на таблу): морске и речне
- АЕРОДРОМИ (написати на таблу)
- Објекти у ваздушном саобраћају који служе за
слетање и узлетање авиона, пријем путника,...
- Писта – најважнији део аеродрома
-Према упутству из Радне свеске урадити вежбу:
Саобраћајни системи
-Најуспешније и најактивније похвалити и наградити -
подстицање на рад.

Завршни Активност наставника: Активност ученика:


део часа Питања за понављање:
1. Наброј саобраћајне објекте копненог саобраћаја?
(10') 2. Шта су луке?
3. Чему служе аеродроми?

Најава нове наставне теме за следећи час.

Запажања
наставника

You might also like