You are on page 1of 30

INFORMACIONI SISTEMI I

BAZE PODATAKA
NASTAVNA TEMA: NASTAVNA JEDINICA:

Model objekti-veze i
Kardinalnost i opcionalnost
relacioni model baze
podataka
veze
III/ III/ III/
1 2 3
REDNI BROJ ODELJENJE
ČASA: 31. :
III/
4

CILJ ČASA: TIP ČASA:


Predstavljanje važnosti modeliranja veza Obrada novog
između entiteta gradiva
NASTAVNE METODE: NASTAVNA OBLIK RADA:
SREDSTVA:
Usmeno predavanje Računar, projektor Frontalni

VREMENSKA ARTIKULACIJA
ČASA:
Uvodni deo: 10 min Glavni deo: 25 min Završni deo: 10 min
Veze između entiteta

 Veze izemđu entiteta mogu biti:

– 1:1 (jedan prema jedan)


– 1:N (jedan prema više)
– M:N (više prema više)
1:1
Veza između entiteta SKOLA i DIREKTOR je 1:1.

Jedna škola ima jednog direktora.

SKOLA DIREKTOR

Direktor upravlja radom jedne škole.

DIREKTOR SKOLA
1:1
Veza između entiteta SKOLA i DIREKTOR je 1:1.

ŠKOLA DIREKTOR
S1 D1

S2 D2

S3 D3

SN DN
1:M
Veza između entiteta STAREŠINA i UČENIK.
Jedan STAREŠINA je odeljenski starešina jednom ili više više
UČENIKA.
UCENIK

STARESINA UCENIK

UCENIK

Svaki UČENIK ima jednog odeljenskog STAREŠINU.

UCENIK STARESINA
1:M
Veza između entiteta UČENIK i STAREŠINA.

UČENIK STAREŠINA
U1 S1

U2 S2

U3 S3

Un-1

Un Sm
M:N
Veza između entiteta PREDMET i UČENIK.
Jedan predmet sluša (uči) jedan ili više učenika.
Svaki učenik ima jedan ili više predmeta.

UCENIK
PREDMET

UCENIK
PREDMET
UCENIK
PREDMET
UCENIK
M:N
Veza između entiteta UČENIK i PREDMET.

UČENIK PREDMET
U1 P1

U2 P2

U3 P3

Un-1

Un Sm
Osobine veze

 Svaka veza :
 postoji između dva entiteta (ili dve pojave istog entiteta – rekurzivna
veza);

 imenovana je na oba kraja;

 je bidirekciona (može se čitati sa oba kraja);

 ima opcionalnost;

 ima kardinalnost.
Veze: kardinalnost

Meri kvantitet nečega.

Koliko škola vodi jedan direktor?


Koliko direktora upravlja jednom školom?
Koliko učenika ima jedan starešina?
Koliko starešina ima jedan učenik?
Koliko učenika sluša jedan predmet?
Koliko predmeta sluša (i uči) jedan učenik?

Kardinalnost govori o tome da li je broj jedan ili više, ne govori o


tačnom broju.
Veze: opcionalnost

Da li svaka škola mora da ima direktora?


Da li svaki direktor mora da ima školu kojom upravlja?
Da li svaki starešina mora da ima učenike?
Da li svaki učenik mora da ima starešinu?
Da li svaki predmet mora da ima učenike koji ga slušaju?
Da li svaki učenik mora da sluša neki predmet?

Opcionalnost govori o tome da li je veza obavezna ili


opciona.
ERD – označavanje kardinalnosti

je naslikao
SLIKAR SLIKA
je delo

jedan ili više (najmanje jedan)

tačno jedan (najviše jedan)


ERD – označavanje opcionalnosti

može – neobavezna veza

mora – obavezna veza


ERD (entity relationship diagram):

Svaki profesor može da predaje jedan ili više predmeta.


Svaki predmet mora da predaje jedan ili više profesora.

opcionalnost kardinalnost

Veza je bidirekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1. rečenica) i s


desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (predaje/predaje).
Čitanje veze

JEDNOM I SAMO JEDNOM


(kardinalnot – prst)
Čitanje veze
Čitanje veze (sada spajamo)

JEDNOM I SAMO JEDNOM


(kardinalnot – prst)
ERD (entity relationship diagram):

Svaki muzičar može biti član jednog i samo jednog benda.


Svaki bend mora da ima jednog ili više muzičara.

opcionalnost kardinalnost

Veza je bidirekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1.


rečenica) i s desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (je član/ ima).
Posmatrajmo vezu između entiteta
MUZIČAR i BEND

 Opcionalnost dobijamo kao odgovor na pitanja:


Da li svaki muzičar mora da ima bend u kome svira (peva)?
Da li svaki bend mora da ima muzičare?

 Kardinalnost dobijamo kao odgovor na pitanja:


U koliko bendova može da svira (peva) muzičar?
Koliko muzičara može da ima jedan bend?
ERD (entity relationship diagram):

Svaka knjiga mora da je napisana od strane jednog ili više pisaca.


Svaki pisac može da napiše (ili je napisao) jednu ili više knjiga.

opcionalnost kardinalnost

Veza je biderekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1.


rečenica) i s desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (napisana od strane/ je napisao).
ERD (entity relationship diagram):

Svaki senzor može da napravi jedno ili više merenja.


Svako merenje mora biti uradjeno sa jednim i samo jednim senzorom.

opcionalnost kardinalnost

Veza je biderekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1.


rečenica) i s desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (napravi/ uradjeno sa).
ERD (entity relationship diagram):

Svaka namirnica može da pripada jednom ili više recepata.


Svaki recept mora se sastojadi od jedne ili više namirnica.

opcionalnost kardinalnost

Veza je biderekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1.


rečenica) i s desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (pripada/ sastoji se od).
ERD (entity relationship diagram):

Svaka flaša mora biti začepljena sa jednim i samo jednim čepom.


Svaki čep može da drži zatvorenu jednu i samo jednu flašu.

opcionalnost kardinalnost

Veza je biderekciona jer možemo da je čitamo i s leva na desno (1.


rečenica) i s desna na levo (2. rečenica).
Veza je imenovana sa oba kraja (začepljena sa/ drži zatvorenu).
Tipovi veza

Najčešći tip veze je 1:M.

Napiši rečenice koje opisuju ovu vezu!


Tipovi veza
Veoma čest tip veza u prvom modelu baze je M:N.
U kasnijim fazama modelovanja nestaje.

Napiši rečenice koje opisuju ovu vezu!


Tipovi veza
Ne tako čest tip veze je 1:1.

Napiši rečenice koje opisuju ovu vezu!


Pitanja

 Koje su osobine veze?


Svaka veza :
 postoji između dva entiteta (ili dve pojave istog entiteta – rekurzivna
veza);
 imenovana je na oba kraja;
 je bidirekciona (može se čitati sa oba kraja);
 ima opcionalnost;
 ima kardinalnost.
 Kakve mogu biti veze sa aspekta kardinalnosti?
 Veze mogu biti: 1:1 (jedan prema jedan), 1:M (jedan prema više) i N:M (više
prema više).
 Kakve mogu biti veze sa aspekta opcionalnosti?
 Veze mogu biti opcione (neobavezne) i mandatorne (obavezne).
Pitanja

 Objaniti vezu 1:1.


Svakoj instanci prvog tipa entiteta odgovara najviše jedna instanca drugog tipa
entiteta. I obrnuto. Svakoj instanci drugog tipa entiteta odgovara najviše jedna
instanca prvog tipa entiteta.
 Objasniti vezu 1:M.
Svakoj instanci prvog tipa entiteta može odgovara više instanci drugog tipa
entiteta. A svakoj instanci drugog tipa entiteta odgovara najviše jedna instanca prvog
tipa entiteta.
 Objasniti vezu N:M.
Svakoj instanci prvog tipa entiteta može odgovara više instanci drugog tipa
entiteta. I obrnuto, svakoj instanci drugog tipa entiteta može odgovarati više instanci
prvog tipa entiteta.
Predmetni profesor Elizabeta Momčilović

You might also like