You are on page 1of 4

Foglalkozási, tevékenységi terv

Az óvodapedagógus neve:
Csoport: osztatlan
A tevékenység ideje:
Tevékenységi forma: Ének, zene, énekes játék, gyermektánc
A tevékenység előzménye: új dal: Én kis kertet kerteltem... k. dal (mutogatással),
Kis kacsa fürdik... k. dal táncos lépésekkel,
párválasztással, párcserével. Egyenletes lüktetés, halk-
hangos éneklés.
A tevékenység célja: Az éneklés, közös tánc szocializációs hatásainak
megélése, az egymásra figyelés, együtténeklés, tánc
jótékony hatásának megélése, megtapasztalása.
A tevékenység tartalma/témája: új dal tanítása: (ÉNÓ: 316.) Tó vize, tó vize csupa
nádszál... k. dal, ismétlés (ÉNÓ: 64.) Én kis kertet
kerteltem... k. és (ÉNÓ: 115.) Kis kacsa fürdik.. k. dalok.
Készségfejlesztés:
- ritmusérzék fejlesztése ritmuskopogással,
- belső hallás fejlesztése váltakozó énekléssel.
Zenehallgatás: Gryllus Vilmos: Élet a tóban
A tevékenység feladatai:
Nevelési feladatok: Az együtténeklés, együttmozgás örömének
megéreztetése, közösségi érzés fejlesztése, egymásra
figyelés a páros tánc által.
Didaktikai feladatok: Az új dal bemutatása, tanulása a hozzá tartozó
mozdulatok rögzítése. A már tanult dalok felelevenítése,
gyakorlása, a hozzá tartozó táncos lépések pontosítása,
finomítása.
Képesség- és készségfejlesztés: Zenei formaérzék (dinamika, tempo, hangsúly)
fejlesztése dalok éneklése által, ritmusérzék fejlesztése a
dalok ritmusának tapsolásával, belső hallás fejlesztése
váltakozó énekléssel.
Alkalmazott módszerek, eljárások: bemutatás, gyakorlás, ismétlés, dicséret, ellenőrzés,
értékelés
Eszközök: ritmusdob, magnó, pendrive
A foglalkozás, tevékenység kidolgozása:
A fejlesztő tevékenység felépítése, a A fejlesztés módszerei, munkaformák,
foglalkozás menete: eszközök, megjegyzések:
1. Szervezés
A csoportszobában elegendő hely kialakítása A mozgásos tevékenység zökkenőmentes
a várhatóan nagyobb létszámú gyerekcsoport végzéséhez feltétlenül szükséges elegendő
körben járásához. A szükséges eszközök hely, ami alapja az eredményes,
előkészítése. A gyülekező ideje alatt az gördülékeny tevékenységnek.
építősarokban a Balaton „megépítése”,
betelepítése állatokkal, növényekkel (nád,
tavi rózsa, teknősbéka, béka, halak).
2. Motiváció
Játékba hívogató mondókázás, majd a A rövid mondóka már ismert a gyermekek
Balaton körbeállása, körbejárása egyenletes számára, fülbemászó, figyelmet felkeltő.
tapsolással.
(Gyere tavasz várva várlak,
hozz zöld ruhát fűnek, fának!)
3. Az új dal bemutatása, elmutogatása.
Beszélgetés a tóban található növényekről,
állatokról, majd a Tó vize, tó vize csupa
nádszál... kezdetű dal eléneklése. 2-3 éneklés A bemutatás mintaszerű, a mutogatás vonzó
után a gyerekek képességük szerint a gyerekeknek. Törekszem a tiszta
bekapcsolódnak az éneklésbe, a mutogatásba, éneklésre, az érthetőségre.
ami nem más, mint a dal tartalmának
eljátszása.
4. Készségfejlesztés: Szervezés: ritmusbotok kiosztása.
- ritmusérzék fejlesztése ritmuskopogással.
Kipp-kopp kalapács... kezdetű mondókára Értékelés a produkció után. Szükség esetén
ritmusbotok összeütögetése, a mondóka segítségadás együttes kopogással. Az egyéni
ritmusára. Vállalkozó gyerek egyedül is munka, mint módszer jól szolgálja a
mondókázhat. gyermek önbizalmának erősödését.
5. Már ismert dalos játék játszása, Szervezés: a ritmusbotok összeszedése.
ismétlése. Zenei emlékezet fejlesztése.
- Dal felismerés dallamról, dúdolásról (Kis Esélyegyenlőség megteremtése azzal, hogy
kacsa fürdik...). Aki felismeri a dalt, a mindenki a fülembe súghatja az általa jónak
fülembe súghatja, mindenkit ítélt megoldást.
meghallgatok, majd megmondom a jó
megoldást. A dalos játék szabályát, ha A szabály elmondásával fejlődik a gyerek
van vállalkozó gyerek, elmondhatja, ha kifejező képessége, bátorsága.
nem sikerül, vagy nincs vállalkozó, én
mondom el. Először elénekeljük a dalt,
majd a Balatont körbejárva eljátsszuk.
- Mutogatásról ismertetem fel az Én kis Éneklés során figyelek a tempótartása, a
kertet kerteltem... kezdetű dalt, amit kifejező éneklésre.
közösen 3x-4x elénekelünk, eljátszunk.
(beültetjük a Balaton partját virágokkal).
6. Készségfejlesztés:
- belső hallás fejlesztése váltakozó
énekléssel.
Megfeleződünk, a gyerekek fele áll a Balaton Fejlődik a gyerekek belső hallása azáltal,
északi partjára, a másik fele a déli partjára. hogy minden második sort, ütemet éneklik.
Vezényléssel segítem a váltakozást. A Kis A ritmustaps fejleszti a ritmusérzéket. A
kacsa fürdik... kezdetű dalt énekeljük páros munka módszere jól segíti a közösségi
váltakozva, ritmustapssal. Vállalkozók esetén nevelést.
kettesével is gyakoroltatom a váltakozó Ellenőrzés, értékelés a produkció után
éneklést. hitelesen, építő jelleggel, hiba esetén javítás.
7. Tánc, már tanult dalra.
A Balatontól - A Gyere tavasz várva várlak... Közösségi érzés fejlesztése az
kezdetű mondókára – eltávolodva, a együtténeklés, a táncos mozdulatok
csoportszoba erre kialakított helyére párt egyszerre végzése során. Választási
választva, szétszórt alakzatban lehetőség segíti a baráti kapcsolatokat.
elhelyezkedünk. Majd a Kis kacsa fürdik...
kezdetű dalra megkérek egy párt a tánc
bemutatásra, majd 3x-4x eltáncoljuk
mindnyájan. Utolsó dalra köralakítás, leülés
törökülésbe.
8. Zenehallgatás
A tánc után andalító énekes zenével (Gryllus: Zenei ízlés fejlesztése a gépi zene által.
Élet a tóban) a gyerekek visszavezetése a játékba.

You might also like