You are on page 1of 19

Osnovna škola Pantovčak

Pripravnica: Ivona Presečki

Mentorica: Tatjana Pešić – Ilijaš

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE

NASTAVNE JEDINICE

Nastavni predmet: Hrvatski jezik

Nastavno područje: Početno čitanje i pisanje

Nastavna jedinica: učenje velikog i malog rukopisnog slova C

Ključni pojmovi: veliko i malo rukopisno slovo, abeceda rukopisnih slova

Obrazovna postignuća: pravilno pisanje slova; riječi i rečenica rukopisnim slovima

Vrsta sata: obrada novog nastavnog sadržaja

Nadnevak izvođenja: 04. veljače 2020.

Razredni odjel: 1. a

Određenje pojma: slovo C, c je treće slovo hrvatske abecede. Slovo C se u svi inačicama piše
jednim potezom i veže se repićem na donjem desnom dijelu s ostalim slovima. Slovo treba pisati
tako da krajevi crte ne ostanu previše „otvoreni“. To znači da ih treba usmjeriti tako da se njihovi
zamišljeni produžetci zatvaraju u logičnoj obloj crti, gotovo kao da smo od slova „O“ izrezali
jedan dio na desnoj strani.

1
Obrazovno – funkcionalne zadaće:
Naučiti čitati i pisati veliko i malo pisano slovo C, c. Uočiti izgled velikog i malog rukopisnog slova
C, c. Uočiti na koji način se piše veliko i malo rukopisno slovo C, c u slobodnom prostoru. Naučiti
pravilno pisati veliko i malo rukopisno slovo C, c u crtovlje. Uočiti razliku između rukopisnog i
formalnog oblika slova C i svladati vještinu pisanja velikog i malog rukopisnog slova C, c. Naučiti
povezivati malo i veliko rukopisno slovo C, c u riječima i rečenicama. Pisati veliko slovo na početku
rečenice. Pisati interpunkcijske znakove na kraju rečenice. Usavršavati tehniku čitanja i pisanja.

Odgojne zadaće: poticati interes učenika za aktivnost primanja jezičnih poruka, za radne vrijednosti,
razvijati naviku slušanja i poštivanja sugovornika. Poticati samostalan rad, razvijati pozornost i
komunikaciju s književnim tekstom.

Nastavne metode:
- metoda razgovora
- metoda čitanja i rada na tekstu
- metoda usmenog izlaganja
- metoda pisanja
- metoda govorenja
- metoda slušanja

Metodički sustavi: korelacijsko – integracijski, interpretativno – analitički sustav

Ishodi učenja: prepoznati veliko i malo rukopisno slovo C, c, uočiti i objasniti razliku između
velikog i malog rukopisnog slova C, c te velikog i malog formalnog slova C, c , napisati i pročitati
veliko i malo rukopisno slovo C, c, spajati veliko malo rukopisno slovo C, c u riječima i rečenicama.

Kompetencije: komunikacija na materinskom jeziku, kulturna svijest i izražavanje, učiti kako učiti,
čitalačke, analitičke, recepcijske, komunikacijske i jezične kompetencije

Komuniciranje:
- učiteljica – učenik
- učiteljica – učenici
- učenik – učenik

Korelacija:
Hrvatski jezik:
Početno čitanje i pisanje: Početno pisanje pisanih slova
Jezik: Glas, slovo, riječ; Rečenica; Veliko početno slovo; Interpunkcija
Književnost: Pjesma
Jezično izražavanje: Slušanje i govorenje; Postavljanje pitanja i davanje odgovora (razgovor);
Čitanje

Oblici rada:
- frontalni oblik rada
- individualni oblik rada

2
Vremenski opseg izvođenja: 45 min

Mjesto izvođenja: učionica

Nastavni izvori i sredstva: fotografije, ploča, kreda, magneti, udžbenik, papir, flomaster, pisanka,
olovka, nastavni listići, živa riječ učitelja.

3
METODIČKI SUSTAVI I PRIPADAJUĆI ČIMBENICI

OBLICI RADA,
KLJUČNE POLOŽAJ
POLOŽAJ POLOŽAJ KOMUNIKACIJA,
STRATEŠKE KNJIŽEVNOG
UČENIKA UČITELJA METODE I
ODREDNICE DJELA (TEKSTA)
SREDSTVA

Zadaće nastavnog Tekst Drugo lice Učeniku se pruža Učitelj organizira - višesmjerno
sata usklađene su Snjeguljice je zbog mogućnost sat na komuniciranje
s interpretativno svojih karakteristika doživljavanja djela. višesmjernoj - komunikacijski
– analitičkim dobra osnova za Učeniku je komunikaciji te pristup
sustavom s metodičku tematski blizak posreduje između - frontalni rad
Interpretativno - analitički

obzirom na interpretaciju sadržaj i jezik učenika, sadržaja - individualni rad


sadržaj, oblike velikog i malog teksta, a to je dobra i jezično- - metoda čitanja
rada i osnovnu rukopisnog slova C, osnova za aktivno metodičkog - metoda pisanja
usmjerenost na c. sudjelovanje u predloška. Učitelj - metoda slušanja
spoznajne razumijevanju je organizator
elemente. rukopisnog slova nastavnog procesa
C, c. Sudjeluje u i vodi učenike u
interpretaciji teksta. povezivanju
glasa/slova u
riječi/rečenice kao
razumljivu
cjelinu.

OBLICI RADA,
KLJUČNE POLOŽAJ
POLOŽAJ KOMUNIKACIJA,
STRATEŠKE KNJIŽEVNOG POLOŽAJ UČENIKA
UČITELJA METODE I
ODREDNICE DJELA (TEKSTA)
SREDSTVA

Povezivanje Uz književni tekst Učenici aktivno Učitelj vodi - frontalni rad


nastavnih sadržaja Drugo lice sudjeluju u učenike kroz - individualni rad
unutar predmeta i Snjeguljice (Ivanka interpretaciji teksta. nastavni sat - metoda čitanja
među predmetima. Borovac) vežu se Kroz različite pomažući - metoda pisanja
Korelacijsko - integracijski

Unutarpredmetno odgovarajući komunikacijske učenicima da - metoda slušanja


se koreliraju sadržaji jezika i situacije učenici pomoću stečenih - metoda usmenog
sadržaji jezičnog jezičnog imaju priliku aktivno vještina lakše izlaganja
izražavanja, izražavanja koji sudjelovati u nastavi. usvoje nove - metoda razgovora
književnosti i pomažu u Povezuju znanja i nastavne sadržaje. - metoda
jezika. tumačenju teksta. vještine koje su do Učitelj usmjerava demonstracije
sada stekli i koja im i vodi višesmjernu
pomažu u komunikaciju.
razumijevanju
nastavnog sadržaja.

4
STRUKTURA NASTAVNOGA SATA

1. MOTIVACIJSKA PRIPREMA

a) emocionalno-intelektualna motivacija

b) najava i lokalizacija teksta

c) interpretativno čitanje

d) emocionalno-intelektualna stanka

e) izražavanje doživljaja i razumijevanje teksta

f) sinteza

g) grafemska priprema

2. GRAFIČKA OBRADA SLOVA

Veliko rukopisno slovo C

a) uočavanje izgleda rukopisnog slova C

b) usporedba velikog rukopisnog slova C s velikim formalnim slovom C

c) pisanje velikog rukopisnog slova C u slobodnom prostoru

d) pisanje velikog rukopisnog slova C u crtovlju

Malo rukopisno slovo c

a) uočavanje izgleda malog rukopisnog slova c

b) usporedba malog rukopisnog slova c s malim formalnim slovom c

c) pisanje malog rukopisnog slova c u slobodnom prostoru

d) pisanje malog rukopisnog slova c u crtovlju

e) pisanje i čitanje riječi i rečenica u kojima je zastupljeno veliko i malo rukopisno slovo C, c

3. ČITANJE TEKSTA

4. STVARALAČKI OBLICI PISANJA

5. DOMAĆA ZADAĆA

5
TIJEK IZVOĐENJA NASTAVNE JEDINICE

Nastavna etapa Nastavne metode i


Korelacija
oblici rada Zadaće nastavne
Sadržaj nastavne etape (situacije) (unutarpredmetna
etape (situacije)
i međupredmetna)
Nastavna situacija Nastavna sredstva

1.
MOTIVACIJSKA Pozdravljam učenike i
PRIPREMA predstavljam se.

a) emocionalno- Učenicima pokazujem


Metoda slušanja Jezično Zainteresirati
intelektualna fotografije dvorca, patuljaka,
Metoda izražavanje: učenike za novi
motivacija princa. Postavljam pitanja
govorenja Slušanje i nastavni
učenicima; Tko je sve živio u
Metoda govorenje sadržaj
dvorcima? Sjećate li se neke
razgovora
priče u kojoj se govori o
Frontalni oblik
Proširivati
patuljcima, princu? Koje su
rada
vokabular
to priče? Navodim učenike
Fotografije
da prepoznaju Snjeguljicu
Osvijestiti
kao jednu od priča koje
učenike za
poznaju. Prisjetimo se priče o
jezičnu pojavu
Snjeguljici. S kim je živjela
Snjeguljica? Koliko je bilo
patuljaka? Gdje su oni
živjeli? Što je Snjeguljica
radila u njihovoj kućici?

Učenicima govorim da se Frontalni oblik


b) najava i
Jezično Pripremiti
udobno smjeste i zatvore sve rada
lokalizacija teksta
izražavanje: učenike za
pred sobom. Najavljujem im Metoda slušanja
Slušanje i slušanje teksta
da će poslušati pjesmu Drugo
lice Snjeguljice. Poslušajte govorenje
sada pjesmu Ivanke Borovac:
Drugo lice Snjeguljice.

6
Izražajno čitanje teksta Metoda slušanja Jezično Razvijati
c) izražajno čitanje Drugo lice Snjeguljice Frontalni rad izražavanje: sposobnost
teksta autorice Ivanke Borovac. P kao početnica Slušanje i slušanja
2 govorenje

Učenicima dajem nekoliko Oblikovanje


d) emocionalno-
sekundi kako bi im se slegli dojmova o
intelektualna
dojmovi nakon pročitanog slušanom
stanka
teksta. tekstu

Kako ste se osjećali za Metoda Jezično Razumijevanje


e) izražavanje
vrijeme čitanja teksta? govorenja izražavanje: pjesme
doživljaja i
Zašto? O kojem liku iz bajke Metoda slušanja Postavljanje
razumijevanje
govori pjesma? Kakav je Metoda pitanja i davanje Razvijati
teksta
Snjeguljičin život uz razgovora odgovora sposobnost
patuljke? Vole li princeze Frontalni rad (razgovor) izražavanja
kuhanje? Zašto Snjeguljica
bježi iz bajke? Ima li Književnost:
nepoznatih riječi? Riječ koja pjesma
bi učenicima mogla biti
nepoznata: smotuljak -
zamotuljci koje ostavljaju
patuljci.

Pitam učenike jesu li u Metoda Jezik: Osvijestiti glas


f) sinteza
riječima Snjeguljica, lice, razgovora Glas, slovo, riječ C, c u
princ, patuljci, princeza čuli Metoda slušanja izgovorenim
nešto zajedničko. Gdje čujete Metoda riječima
glas C, c u tim riječima? govorenja
Frontalni rad

Najavljujem učenicima da će
g) grafemska
naučiti pisati veliko Metoda slušanja
priprema
rukopisno slovo C i malo Frontalni rad
rukopisno slovo c.

7
Nastavna etapa
Nastavne metode i
Korelacija
Sadržaj nastavne etape oblici rada Zadaće nastavne
(unutarpredmetna
(situacije) etape (situacije)
i međupredmetna)
Nastavna situacija Nastavna sredstva

2. GRAFIČKA
OBRADA SLOVA

Veliko rukopisno
slovo C
Uočiti izgled
a) uočavanje izgleda Učenici promatraju veliko Metoda slušanja velikog
Jezik:
velikog rukopisnog rukopisno slovo C koje se Metoda rukopisnog
Glas, slovo,
slova C nalazi na ploči. Kako izgleda govorenja slova C,
riječ
ovo slovo? Podsjeća li vas na Slovarica razvijati
neko drugo slovo? Frontalni rad sposobnost
izražavanja

b) usporedba velikog Stavljam na ploču veliko Uočiti sličnosti i


Jezično
rukopisnog slova C s formalno slovo C. Pogledajte Metoda slušanja razlike između
izražavanje:
velikim formalnim sada veliko formalno slovo Metoda velikog
Slušanje i
slovom C C. Po čemu su ova dva slova govorenja formalnog slova
govorenje
slična, a po čemu različita? Slovarica C i velikog
Od kakvih se crta sastoje? rukopisnog
slova C
c) pisanje velikog Govorim učenicima da
Metoda slušanja Početno čitanje
rukopisnog slova C u razgibaju svoje prste jer Naučiti kako se
Metoda i pisanje:
slobodnom prostoru ćemo slova pisati prstom po piše veliko
demonstracije Početno pisanje
zraku. Okrenuta sam leđima rukopisno slovo
Frontalni rad pisanih slova
prema učenicima, C u slobodnom
započinjem pisati veliko Individualni rad prostoru
rukopisno slovo C po zraku, Ploča, kreda

pokazujem desnom rukom i Flomaster

objašnjavam: Slovo C pišemo Papir


jednim potezom pazeći da

8
krajevi ne ostanu previše
otvoreni. Krajeve treba
usmjeriti tako da se njihovi
zamišljeni produžetci
zatvaraju u obloj crti.
Počinjemo odozgo, zatim
spuštamo oblu crtu kao da su
njegova leđa pognuta,
završavamo ručicom.
Govorim učenicima da sada
zajedno sa mnom pišu
prstom po zraku. Zatim
pišem veliko rukopisno slovo
C na ploči, a učenici
flomasterom pišu na bijeli
papir (koji sam im podijelila
prije sata) veliko rukopisno
slovo C. Obilazim učenike,
pregledavam te ukazujem na
eventualne pogreške.

d) pisanje velikog U crtovlju na ploči napravim Metoda slušanja Naučiti pravilno


Početno čitanje
rukopisnog slova C u okomitu crtu koja povezuje Metoda pisati veliko
i pisanje:
crtovlju četiri crte i tri praznine demonstracije rukopisno slovo
Početno pisanje
unutar kojih ću pisati slova. Frontalni rad C u crtovlje
pisanih slova
Govorim učenicima da me Individualni rad
pozorno slušaju i prate. U Ploča, kreda
crtovlje pišem veliko Pisanka
rukopisno slovo C. Paralelno
objašnjavam što radim:
Pišem veliko rukopisno slovo
C u jednom potezu.
Počinjemo malo ispod prve
crte, onda je dodirujemo pa
spuštamo zaobljenu crtu do

9
treće crte gdje slovo
završavamo ručicom u
drugoj praznini. Zamislimo
kao da smo od slova „O“
izrezali jedan dio. Ponovim
postupak još 2 puta te uputim
učenike da napišu tri velika
rukopisna slova C u svoje
pisanke. Obilazim učenike te
im pomažem.

Malo rukopisno
slovo c

a) uočavanje izgleda Učenici promatraju malo Metoda slušanja Jezik: Uočiti izgled
maloga rukopisnog rukopisno slovo c koje se Metoda Glas, slovo, malog
slova c nalazi na ploči. Kako izgleda govorenja riječ rukopisnog
ovo slovo? Od kakvih se crta Frontalni rad slova c
sastoji? Slovarica Razvijati
sposobnost
izražavanja

b) usporedba malog Stavljam na ploču malo Metoda slušanja Jezično Uočiti sličnosti i
rukopisnog slova c s formalno slovo c. Pogledajte Metoda izražavanje: razlike između
malim formalnim sada malo formalno slovo c. govorenja Slušanje i malog
slovom c Po čemu su ova dva slova Frontalni rad govorenje rukopisnog
slična, a po čemu različita? Slovarica slova c i malog
Od kakvih se crta sastoje? formalnog slova
c

c) pisanje malog Ponavljam postupak kod Metoda slušanja Početno čitanje Uočiti kako se
rukopisnog slova c u pisanja malog rukopisnog Metoda i pisanje: piše malo
slobodnom prostoru slova c. Malo rukopisno demonstracije Početno pisanje rukopisno slovo
slovo c pišemo ovako: Slovo Frontalni rad pisanih slova c u slobodnom
c pišemo jednim potezom Individualni rad prostoru

10
pazeći da krajevi ne ostanu Ploča, kreda
previše otvoreni. Krajeve
treba usmjeriti tako da se
njihovi zamišljeni produžetci
zatvaraju u obloj crti.
Počinjemo odozgo,
napravimo oblu crtu i
završavamo ručicom.
Učenici sad ponavljaju
proces zajedno sa mnom. Na
ploči pišem malo rukopisno
slovo c te kažem učenicima
da uzmu bijeli papir, okrenu
stranu te na njemu
flomasterom napišu malo
rukopisno slovo c. Obilazim
učenike te im pomažem.

d) pisanje malog U crtovlju na ploči napravim Metoda slušanja Početno čitanje Naučiti pravilno
rukopisnog slova c u okomitu crtu koja povezuje Metoda i pisanje: pisati malo
crtovlju četiri crte i tri praznine demonstracije Početno pisanje rukopisno slovo
unutar kojih ću pisati slova. Frontalni rad pisanih slova c u crtovlje
Govorim učenicima da me Individualni rad
pozorno slušaju i prate. U Ploča, kreda
crtovlje pišem malo Pisanka
rukopisno slovo c. Paralelno
objašnjavam što radim:
Pišem malo rukopisno slovo
c u jednom potezu.
Počinjemo malo ispod druge
crte, onda je dodirujemo pa
spuštamo zaobljenu crtu do
treće crte gdje slovo
završavamo ručicom u

11
drugoj praznini. Zamislimo
kao da smo od slova „O“
izrezali jedan dio.
Ponavljam postupak još 2
puta te kažem učenicima da u
pisanke napišu tri mala
rukopisna slova c. Obilazim
učenike te im pomažem u
radu ili ukazujem na
pogreške.

e) pisanje i čitanje Sad kad smo naučili pisati Metoda pisanja Jezik: Naučiti
riječi i rečenica u veliko i malo rukopisno Metoda čitanja Rečenica, povezivati malo
kojima je slovo C, c možemo napisati i Metoda Interpunkcija, i veliko
zastupljeno veliko i cijelu riječ i rečenicu. demonstracije Veliko početno rukopisno
malo rukopisno Napisat ćemo na ploči ime Frontalni rad slovo slovo C, c u
slovo Cecilija. Dok pišem na ploči Ploča, kreda riječima i
učenici prate. Zašto sam Pisanka, olovka rečenicama
napisala C velikim slovom?
Učenici pišu ime Cecilija u Pisati veliko
svoje bilježnice. Napisat slovo na
ćemo na ploči rečenicu: početku
„Princ crta dvorac.“ Dok rečenice
pišem na ploči učenici prate i
pažljivo gledaju kako spajam Pisati
slova. Nakon što napišem interpunkcijske
rečenicu oni je prepisuju u znakove na
svoje bilježnice. Što stoji na kraju rečenice
kraju rečenice?

12
Nastavna etapa Nastavne metode i
Korelacija
Sadržaj nastavne etape oblici rada Zadaće nastavne
(unutarpredmetna
(situacije) etape (situacije)
i međupredmetna)
Nastavna situacija Nastavna sredstva

3. ČITANJE Učenicima kažem da zatvore


Metoda čitanja
TEKSTA svoje pisanke i odlože olovke
Metoda slušanja
te da otvore početnicu na 46.
P kao početnica
stranicu. Učenici čitaju tekst
2
Drugo lice Snjeguljice Jezično
Individualni rad Ovladati
autorice Ivanke Borovac. Za izražavanje:
tehnikom
čitanje učenici dižu ruke, a ja Čitanje
čitanja
ih prozivam. Učenici tekst
čitaju dva puta.

4. STVARALAČKI Učenicima dijelim nastavne Metoda slušanja


OBLICI PISANJA listiće na kojima se nalaze Metoda
dva zadatka. U prvom govorenja
zadatku moraju otkriti u Metoda pisanja
kojim riječima se skriva Individulani rad
slovo C. Moraju obojati Frontalni rad
sličice u kojima se skriva Nastavni listić Jezik:

slovo C, a riječi napisati Olovka Interpunkcija,


Ovladati
rukopisnim slovima u Pisanka Rečenica,
tehnikom
pisanke. U drugom zadatku Veliko početno
pisanja i čitanja
moraju povezati riječi u slovo

rečenice i prepisati ih
rukopisnim slovima u
pisanke.

13
5. DOMAĆA Učenicima zadajem domaću
ZADAĆA zadaću: dovršiti sve ono što
nisu stigli napisati u školi.

14
Zadatci za dodatnu nastavu Zadatci za dopunsku Zadatak za domaću zadaću
nastavu

Dovršiti ono što nisu stigli


u školi.

15
PRILOZI

Prilog 1. Fotografije

Prilog 3.

Prilog 4.

16
Prilog 5. Natavni listić

PLAN PLOČE:

17
18
LITERATURA:
1. Bežen, A. (2008). Metodika –znanost o poučavanju nastavnog predmeta. Učiteljski fakultet, Profil,
Zagreb.
2. Bežen, A., Budinski, V., Kolar Billege, M. (2012). Što, kako, zašto u poučavanju hrvatskoga jezika.
Profil, Zagreb.
3. Bežen, A., Reberski, S. (2014). Početno pisanje na hrvatskome jeziku. Institut za hrvatski jezik i
jezikoslovlje, Zagreb.
4. Budinski, V., Diković, M., Ivančić, G.,Veronek Germandik, S. (2016). P kao početnica, drugi dio. Profil
Klett, Zagreb.
5. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (2013). Hrvatski pravopis. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje,
Zagreb.
6. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa (2006). Nastavni plan i program za osnovnu školu, Zagreb.

19

You might also like