You are on page 1of 6

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ

„ СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ “


ЦЕНТЪР ЗА КВАЛИФИКЦИЯ

МЕТОДИЧЕСКА
РАЗРАБОТКА НА УРОК
ПО ТЕКУЩА ПЕДАГОГИЧЕСКА ПРАКТИКА
ПО ФИЛОСОФИЯ

ТЕМА НА УРОК :
„Вербално и невербално общуване“

Изготвил: Маргарита Марценкова Проверил:………………….


Факултетен номер: 2230015200 гл.ас..д-р Стоян Бъчваров
Специалност: Учителска правоспособност
Форма на обучение: Дистанционна

ВЕЛИКО ТЪРНОВО 2023


Клас: 8
1. Тема на урока: ,,Вербално и невербално общуване“
2. Вид на урока: урок за нови знания.
3. Цели на урока:
3.1 Образователни цели: да се разбере от учениците необходимостта от
развитието на учения за използване на знакови системи, с които да
предаваме информацията, за да може тя да бъде възприета и разбрана от
събеседника ни; развитие на учението да се кодира информацията с
вербални и невербални знаци и правилното използване на денотативното
и конотативното значение на думите; да се провокира желание у
учениците да развиват умението си да осъществяват обратна връзка, за да
проверяват как са възприели и разбрали събеседника си.
3.2 Възпитателни цели: Развиване на наблюдателност, концентрация на
мисленето и желание за по-добро усвояване на изучавания материал,
мотивация за работа в екип;
3.3 Практически цели: Умения за работа в изследователска общност.
Умения за критическо мислене, за участие в дискусия. Умение за
аргументация и избор на теза, обвързана с определени ценности. Умения
за учене. Дигитална компетентност. Обществени и граждански
компетентности. Културна ориентация и осъзнатост.
4. Методи използвани в урока:
4.1 Учебни методи: Лекция; фронтална беседа.
4.2 Познавателни методи: наблюдение, анализ, обобщение.
5. Учебно-техническа осигуреност на урока: черна/бяла дъска, средство за
писане върху дъската; лаптоп, проектор, презентация на урок, план-
конспект; учебник по Философия на изд.Педагог6, автори Галя Несторова,
Райна Димитрова, Румяна Тултукова и Бойчо Бойчев.
6. Междупредметни връзки: Български език и литература, чуди езици,
история. История и цивилизация: артефактите като средство за общуване.
7. Основни понятия: дума, денонативно значение на думата, конотативно
значение на думата, невербална знакова система, проксемика.
8. Структура на урок и времетраене на всяко структурно ядро.

Наименование на основните структурни ядра Времетраене


1. Подготовка на вътрешните психологически 5-10 мин.
условия на учениците за обучение
1.1 Организационна работа за часа – поздрав,
проверка и вписване на отсъстващи ученици;
(2 минути)
1.2 Проверка на домашна работа; (3-4 минути)
1.3 Мотивация за нови знания, задаване на
въвеждащи въпроси. (4-5минути)
1.4 Преминаване към изложение на новия
материал, чрез лекция и фронтална беседа. –
(25 минути)
1.5 Затвърдяване, чрез обобщение (7-8минути)
1.6 Задаване на домашна работа. (2-3минути)
Общо: 45минути

2. Въвеждане на нови знания: 25 мин.


2.1 План:
2.1.1 Вербално общуване
- Денотативно значение
- Конотативно значение
2.1.2 Невербално общуване
- Оптико-кинесическа система от знаци;
- Паралингвистична система;
- Екстралингвистична система;
- Проксемика;
- Времеви характеристики на общуването;
- Контакт на очите;
2.2 Основни понятия: дума, денонативно
значение на думата, конотативно значение на
думата, невербална знакова система,
проксемика.
3. Систематизация и обобщение на знанията. 5-10мин.
4. Задаване на домашна работа.

Край на часа: Общо 45 мин.

9. Ход на урока.

Основни Ход на урока /примерен сценарии/ - дейности на учителя


структурни и дейности на ученика
елементи на
урока 1. Уводна част:
Учителят влиза в час и поздравява.
Проверка на Учениците стават и го поздравяват.
присъствието и Проверка за отсъстващи ученици от учебния час и
създаване на отбелязване.
позитивна и Проверка на домашна работа.
емоционална Създаване на благоприятно атмосфера за започване на
нагласа за работа
работа.

Задаване на встъпителни въпроси за насочване към темата:


Как бихте общували, ако нямаше думи?
Как бихте общували, ако нямаше невербални знаци?
Възможно ли е да се общува без думи и невербални знаци?

Учителят записва заглавието на урока на дъската ,,Вербално


и невербално общуване“. След това пуска презентация на
урока и започва изложение по първа точка - ,,Вербално
Изложение на
общуване“.
новия материал
У: Много хора считат, че когато говорят на другите и са
сигурни, че те ги чуват, от това автоматично следва, че
другите разбират и мислите им. В действителност обаче
слуховото възприемане на думите не означа, че
информацията, която се предава чрез тях, е правилно
разбрана. Това е така, защото думите като кодове имат свои
специфични характеристики.
Думите като кодове, с които се обозначават нещата, имат
два вида значение: денотативно и конотативно.
А)Денотативното значение на думата дава информация за
това какво фактически е обозначено с дадената дума.
Обикновено денотативното значение се определя от
тълковния речник и то е едно и също за всички носители на
езика.
Б)Конотативното значение на думата е допълнителното и
второстепенното значение на думата, определено от
ситуацията, и е тясно свързано с индивидуалния опит на
човека.
Например: конотативното значение на думата ,,луна“ за
някои може да бъде ,,мека“, за други ,,спокойна“ и т.н –
това зависи от конкретния опит. Има неща, които
харесваме, и такива, които не харесваме.; има неща, които
оценяваме като добри, и такива, които оценяваме като
лоши.
За да бъдем сигурни, че правилно се разбираме с другите, е
необходимо да се убеждаваме, че те правилно разбират
значението на думите, които използваме. Това означава, че
трябва да търсим обратна връзка с тях. Трябва да ги
попитаме как са разбрали това, което сме им казали. Това е
най-добрият път за предотвратяване на недоразумения.

У:Дайте ми пример за конотативно и денотативно


значение на думата Котка?

У: А сега си запишете втора точка в тетрадките:


Невербално общуване.
Когато разговаряме с някого ,,лице в лице“, ние предаваме
информация не само с думите, но и с така наречените
невербални /несловесни знаци/.
Към невербалните средства за общуване се отнасят:
А)оптико-кинесическата система от знаци – жестове
мимика и пантомимика;
Б) паралингвистичната система, свързана с качествата на
гласа, получени по наследство – диапазон, тоналност.
В) екстралингвистичната система – включването в речта
паузи, смях, плач, интонация, темп на говорене.
Г) проксемиката – пространствените условия, в които се
общува: помещение, разположение на събеседниците
около масата, разстояние между партньорите.
Д) времевите характеристики на общуването – през коя
част на деня се общува, спазва ли се времевият
регламент на началото на общуването, за
продължителността на изказването.
Е) контакт с очите – очите са най-краткият път за
предаване на информация и осъществяване на обратна
връзка с партньора.
Изключително важно значение на използването на
невербалните знаци за представяне на информация в
общуването се подчертава в много изследвания. Например
установено е че при разговор от 30 до 50% от съобщението
се предават с думи, а от 65 до 70% - чрез невербални знаци.
Доказано е също така, че изразяването на отношение на
симпатии към другия става с думи само в 7% от времето,
чрез интонация - в 38% и чрез напрежение на лицето - в
55% от времето. В експеримент е установено, че лицето на
човека може да има повече от 20 000 изражения; по време
на обучение в класната стая са били регистрирани 7777
различни жестове; установени са около 1000 различни пози
на тялото. Оказва се, че при съобщението невербалните
сигнали имат пет пъти по-силен ефект от вербалните.
Когато вербалното и невербалното поведение са
противоречиви, то най-често достоверната информация се
предава с невербалните знаци. Изобщо, подчертава Фройд,
хората ,,излъчват“ тъга, радост, разочарование, несигурност
и самоувереност и никоя жива душа не може да пази тайна.
Дори и устата да е запечатана, върховете на пръстите на
ръцете ще издадат тайната. И порите на кожата могат да
издайничат.

Обобщение: За да прецени до каква степен е разбран урока


от учениците, учителят задава следните въпроси:
Кои средства за предаване на информация използвате най
– често?
Кои са основните елементи на невербалната комуникация?
Защо е необходимо да осъществяваме обратна връзка със
събеседника си?
Кои са двете основни значения на думите?

2. Самостоятелна работа на учениците


У: Ученици, след като разгледахме темата за вербалното и
невербалното общуване за домашна работа ви поставям
следната задача: Опишете в тетрадките си: Според вас с коя
Анализ и
обсъждане от двете системи – вербална или невербална, се предава
повече информация, и защо?

3. Заключителна част
Поставяне на Учителят накратко обобщава и обсъжда работата на класа
задача за домашна през часа.
работа У: Благодаря ви за вниманието и участието в днешния
урок!
Хубав ден!

You might also like