You are on page 1of 14

SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU

UČITELJSKI FAKULTET U OSIJEKU


PREDŠKOLSKI ODGOJ

PRIPREMA ZA JAVNU GLAZBENU AKTIVNOST


TEMA: Ponavljanje igre s pjevanjem Naše kolo malo

Ponavljanje brojalice Kiša i mrav- sviranje metra štapićima

Obrada slušanja skladbe Stara ura igra polku- R. Matz

Dječji vrtić: Mak Studentice: Željka Tubak

Skupina: mlađa,pčelice Ana Gali

Mentorica: Vesna Batinić

Profesorica: Gordana Ercegovac- Jagnjić

Osijek, 4. Svibnja 2010. Godine


1. OPĆI PODACI:

Dječji vrtić: „Mak“


Mentorica: Vesna Batinić
Profesorica: Gordana Ercegovac- Jagnjić
Odgajateljice: Olgica Perić
Skupina: mlađa, pčelice
Broj djece:24

2. TEMA GLAZBENE AKTIVNOSTI:

- ponavljanje igre s pjevanjem Naše kolo malo


- ponavljanje brojalice Kiša i mrav- sviranje štapićima
- obrada slušanja skladbe Stara ura igra polku- R. Matz(1:40)

3. CILJ AKTIVNOSTI:

-Njegovati i razvijati osjećaj za ritam


-Upoznati novu skladbu Stara ura igra polku- R. Matz
-Njegovati i razvijati osjećaj za lijepo

4. DATUM I VRIJEME AKTIVNOSTI:

Utorak,04.05.2010., u pola 9 sati

5. ZADAĆE GLAZBENE AKTIVNOSTI:

MATERIJALNE ILI OBRAZOVNE:


- ponavljanje teksta i melodije pjesme Naše kolo malo
- ponavljanje brojalice Kiša i mrav uz sviranje metra sa štapićima
- ponavljanje igre zajedno s pjevanjem Naše kolo malo
- slušanje skladbe Stara ura igra polku R. Matz

2
- upoznavanje istrumenta „klavir“

FUNKCIONALNE:
- razvijanje osjećaja za ritam
- razvijanje orijentacijskih sposobnosti u prostoru ( formiranje kola)
- primjena jednostavnih ritmičkih pokreta
- razvijanje glazbenog sluha
- razvijanje intonacije i opsega glasa pjevanjem
- razvoj usklađivanja pokreta sa skladbom ( kretanje i pjevanje u kolu, koračanje
uz skladbu)
- stjecanje navika pravilnog disanja
- uvježbavati pravilno izvođenje teksta, melodije i pokreta igre s pjevanjem Naše
kolo malo (1., 2., i 3. kitica)

ODGOJNE:
- aktivno uključivanje djece u glazbene aktivnosti
- stvaranje veselog raspoloženja
- stvaranje pozitivnih osjećaja prema vrijednoj glazbi
- pobuđivanje interesa djece za pjevanje i igru s pjevanjem
- pobuđenje i navikavanje na aktivno slušanje

6. METODE RADA

- demonstracija (pjevanja, sviranja, slušanja, slike)


- poučavanja (usmenog izlaganja)
- razgovor

7. SREDSTVA I POMAGALA

-CD- player
-klavir
-papirići s imenima djece
-štapići

3
- gljiva od hamer papira (jedna velika)
- 24 mala šešira od hamer papira za djecu
- slike malog i starinskog sata
- bočice s tekućinama ( cedevita, cola i voda)

8. SOCIOLOŠKI OBLICI RADA

-rad s cijelom skupinom

9. LITERATURA

- kajdanka s predavanja iz kolegija Glazbena kultura s metodikom I i II, G. Ercegovac-


Jagnjić

- bilješke s predavanja iz kolegija Glazbena kultura s metodikom I i II, G. Ercegovac- Jagnjić

- Muzički odgoj na početnom stupnju, V. Manasteriotti

4
10. STRUČNA ANALIZA PJESAMA:

Ritamska analiza pjesme:

-pjesma je napisana u jednostavnoj (dvočetvrtinskoj) mjeri

-raspored naglasaka: teza arza

-notna trajanja: osminke( )- traje pola dobe

Četvrtinka( )- traje cijelu dobu

četvrtinska pauza( )- traje cijelu dobu

5
-raspored naglasaka i ritamskih slogova

Melodijska analiza pjesme:

-pjesma je napisana u D- dur tonalitetu (paralelan mu je h- mol)

-pjesma ima dvije povisilice (fis i cis)

-opseg pjesme d1- a1 =Č5 ( čista kvinta)

-početni ton je a1 (V.stupanj), a završni je d1 (I. stupanj)

-trozvuci na glavnim stupnjevima:

I. d-fis-a

IV. g-h-d

V. a-cis-e

6
Formalna analiza:

║:2:║ + a

4 → jednodijelna pjesma

Oblik: jednodijelna pjesma

TVORBENI ELEMENTI:

-doslovno ponovljena fraza i mala glazbena rečenica

K=T8

7
Kiša i mrav (brojalica)

-brojalica je napisana u jednostavnoj (dvočetvrtinskoj) mjeri

-raspored naglasaka; teza arza

-notna trajanja: osminke ( )- pola dobe i četvrtinke ( ) cijela doba

Vrsta brojalice: govorena brojalica

8
TIJEK AKTIVNOSTI

UVODNI DIO:

Prije nego djeca dođu u dvoranu, nalijepimo im pčelice s njihovim imenima.

Djeca dolaze u dvoranu i sjedaju na pod.

(Započinjemo razgovor s njima.)

Željka: Djeco kakvo je danas vrijeme?

Djeca: Sunčano, kišovito, vjetrovito…

Ana: Volite li vi kada pada kiša?

Djeca: Da/ ne.

Željka: Kako se osjećate kada pada kiša?

Djeca: Tužno, sretno…

Ana: Volite li hodati po lokvama?

Djeca: Da/ ne.

Željka: Kako se štitite od kiše?

Djeca: Kišobranom, kabanicom, čizmama…

Ana: Što mislite gdje se skrivaju ljudi kada pada kiša?

Željka: U kući.

Ana: A gdje se skrivaju životinje (pas, pčele, ptice, žabe)?

Djeca: U kućici, u košnici, u gnjezdu, u bari…

Željka: Znate li koje se životinje skrivaju u zemlji kad pada kiša?

Djeca: Gliste, krtica, mravi…(ako se ne sjete odgovora, mi ih navodimo da dođu do njega)

Ana: Sad sam se sjetila jedne brojalice.

9
Ponavljanje brojalice Kiša i mrav

Željka: Djeco i vi znate tu brojalicu, pa ćemo ju zajedno ponoviti.

Ana: Svi stanimo u kolo.

( Dok Željka pomaže djeci da stanu u kolo, Ana odlazi iza paravana i stavlja gljivu (od
hamera) na glavu.)

Željka: Ja ću nas razbrojati ( razbrajamo se u metru/ takta.)

( Ono dijete koje ispada zajedno sa Željkom odlazi van iz kola, pod gljivu koja je napravljena
od hamer papira, a prvo dijete sa desne strane nastavlja brojiti. Brojalica se ponavlja otprilike
pet puta.)

Ana: Sjednimo na pod. ( Dok djeca sjede podijelimo im šešire od hamer papira- kako bi
glumili gljive). Ponovimo brojalicu Kiša i mrav sa štapićima (svirajući metar) kako bi
dočarali kišu koja pada.

Željka: Kako ne bi pokisli mi ćemo biti gljive.

( Brojalicu ponavljamo 3 puta sa štapićima, svirajući metar.)

Nakon ponavljanja brojalice i kupljenja štapića i šešira nastavljamo razgovor o kiši.

Željka: Što mislite kakve je boje kiša?

Djeca: Očekivani odgovor (ako ne odgovore, navodimo ih na odgovor, da li je zelena kao


trava, žuta kao sunce, da li je prozirna kao voda?)

10
Ana: Možemo li osjetiti miris kiše?

Djeca: Da/ne.

Vježbe disanja

Željka: pomirišimo nekoliko tekućina i pokušajmo otkriti o kojim je tekućinama riječ.

( Donosimo bočice sa raznim tekućinama- voda, cola i cedevita.)

Ana: Uzet ćemo bočicu i duboko udahnuti na nos, a zatim ispuhati kroz usta.

( Ana i Željka demonstriraju djeci kako to treba izgledati.)

Željka: Jeste li prepoznali neki od tih mirisa?

Djeca: Da/ ne.

(Zajedno s njima ponovimo nekoliko puta vježbe disanja, te sklonimo bočice.)

Ponavljanje igre s pjevanjem Naše kolo malo

Željka: Sada bismo mogli i pjevati. Ustanite i stanite u kolo.

Ana: Sjećate se naše pjesme. Hajdemo sada svi skupa plesati i pjevati u kolu.

(Željka prvo odsvira cijelu pjesmicu ( 1., 2., i 3. kiticu) i zajedno s Anom i djecom otpjeva. )

11
Ana: Baš ste lijepo otplesali, sada ćemo i tetu Željku naučiti kako da pleše.

( Ana sjeda za klavir i svira sve tri kitice, a Željka se pridružuje djeci u kolu.)

( Nakon što smo završili s ovom aktivnošću svi sjedamo na pod.)

Slušanje nove skladbe: Stara ura igra polku, R. Matza

Željka: Lijepo smo se igrali, a sada svi lezite na pod i zatvorite oči.

Uvodno slušanje

( Ana i Željka pričaju priču o satovima, dok skladba tiho svira.)

Priča o satovima

„Duboko u noći, kada svako dijete spava,a mjesec se igra sa zvijezdama, u jednoj kući, u
jednom kutu čuje se tiho kucanje. Tik-tak, tik- tak,probudi se mali sat, pa pogleda lijevo, pa
pogleda desno, kako bi se uvjerio da nema nikoga. Tihim i sitnim koracima siđe sa police, pa
pojuri dugim hodnikom. Kada iza sebe čuje glasan big-bong, big-bong. A kamo si ti krenuo,
tvoje mjesto je na polici. Mali sat pogleda iznad sebe i ugleda veliki, starinski sat, kako mrko
gleda u njega. Pa ja, ja sam krenuo na zabavu, idem plesati. Starinski sat ponovno ispusti
big- bong, ali satovi ne znaju plesati, oni znaju samo kucati. O ne pa to nije istina, ja već
dugo plešem- reče njemu mali sat. Pođi sa mnom pa ću ti pokazati. Stari sat posluša malog pa
svojim velikim koracima polako siđe sa zida. Dugo su hodali dok nisu došli do osvijetljene
prostorije u kojoj su note veselo šetale i pozivale satove da im se pridruže u plesu. Jedna
takva nota pozove i stari sat na ples. Big- bong ti krhka noto, ja ti ne znam plesati. Ma
naravno da znaš stari satu, koristi svoje noge- reče njemu nota. Stari sat krene se gegati malo
na jednu stranu, a zatim na drugu. Tik- tak, tik- tak vidiš da možeš plesati- pridruži mu se i
mali sat sa svojim sitnim koracima. Tako je i stari sat uz malo truda uspio naučiti plesati.“

12
Ana: Poslušajmo još jednom skladbu na koju su satovi plesali.

1. Slušanje

EMOCIONALNA PAUZA

( Nakon što smo poslušali priču, sjedamo na pod.)

(Razgovor o priči.)

Ana: Djeco da li vam se svidjela priča?

Djeca: Da/ ne.

Željka: Da li je mali sat bio sretan što ide na zabavu?

Djeca: Da/ne.

Ana: Što mislite kako se osjećao starinski sat kad je naučio plesati?

Djeca: Lijepo, veselo…

(Stavimo na pano slike malog i starinskog sata.)

Željka: Što je na ovim slikama?

Djeca: Satovi.

Ana: Da to su satovi koji su plesali u ovoj priči.

Željka: Čuli smo kako je starinski sat naučio plesati, sad ćemo mi ustati i pokušati naučiti isti
ples.

2. Slušanje

( Ana i Željka tijekom slušanja demonstriraju kako treba plesati, a djeca ih prate.)

UGOĐAJ

Ana: Je li skladba na koju su satovi plesali bila glasna, tiha ili srednje glasna?

13
Djeca: Srednje glasna.

DINAMIKA: srednje glasna

Željka: Da li se stari sat kretao brzo ili sporo?

Djeca: Sporo ( Ako ne odgovore, navodimo ih na odgovor.)

TEMPO: polagan

Ana: Koji je instrument svirao skladbu na koju su satovi plesali?

Djeca: Klavir.

IZVOĐAČI: klavir

Željka: Točno to je bio klavir, otplešimo još jednom na ovu skladbu.

3. Slušanje

Zajedno s djecom plešemo nekoliko minuta po dvorani, oponašajući ples starog sata, a nakon
toga ih vodimo u njihovu sobu.

Kraj aktivnosti!

14

You might also like