You are on page 1of 2

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb

Trg Republike Hrvatske 11


Nastavnik: Janko Živković
Predmet: Etika

Naziv cjeline: Zašto etika


Nastavna jedinica: Vrijednosti, moralne dileme i moralna načela
Cilj i svrha: - odrediti i razumjeti vrijednosti kao i postupak
određivanja poretka vrijednosti; objasniti da prihvaćanja
vrijednosti dovode do moralnih načela
Ključni pojmovi: vrijednosti, vrlina, sustav vrijednosti, sukob vrijednosti,
moralna dilema, moralno načelo, internalizacija moralnih
načela, moralni zakon, razboritost, moralno, nemoralno,
amoralno, imoralno, etički apsolutizam, etički relativizam
Oblik obrade: - individualni, grupni, frontalni
Metode rada: - izlaganje, određivanje pojmova, analiza, rad na tekstu,
dijaloški oblik, demonstracija slikovnoga materijala
Tijek izlaganja i dijaloga: - učenici sami prepoznaju određene vrijednosti, nastavnik
ih vodi do Hornove odredbe vrijednosti u udžbeniku;
- zajednički nastoje argumentirati zašto su neke vrijednosti
niže ili više od drugih, što vodi do priznavanja postojanja
sukoba vrijednosti.
- promišljanje kulturne povijesti upućuje na postojanje
sustava vrijednosti kojima se nastoji izbjeći relativnost
vrijednosnih određenja;
- važno je da učenici razumiju kako sukobi vrijednosti i
poljuljana ljestvica vrijednosti mogu biti razorni u
osobnom moralnom svijetu, čak i kada nisu društveno
uvjetovani;
- vrijednosti kao mjerila i standardi u odlučivanju tijekom
nekoga čina mogu se refleksijom razumjeti kao moralna
načela i tako pounutriti. Nastavnik traži od učenika da sami
odredbe neka svoja moralna načela, koja nisu relativna u
odnosu na kontekst djelovanja;
- odatle zajedno s učenicima razmatra pozicije etičkoga
apsolutizma i relativizma te zaključuje nastavnu jedinicu
tražeći da učenici pronađu općenitije ili čak univerzalne
vrijednosti
Ponavljanje: - uz pomoć pitanja na kraju nastavne jedinice
Plan ploče

Vrijednosti, moralne dileme i moralna načela

- vrijednosti – orijentacijski standardi i predodžbe kojima se vode osobe ili


skupine
- vrlina – kada vrijednost postaje dijelom osobe
- sustav vrijednosti – vrijednosti raspoređene prema važnosti
- sukob vrijednosti
- moralna dilema – osoba nije sigurna kako djelovati
- moralno načelo – mjerilo pri donošenju moralnog suda
- forma: pozitivna ili negativna, općenita ili specifična, formalna ili praktična
- internalizacija moralnih načela – prihvaćanje moralnog načela kao vlastitog
- moralni zakon – vlastito moralno načelo kojega se pridržavamo
- razboritost – sposobnost prosuđivanja
- moralno – u skladu s moralnim načelom
- nemoralno – nije u skladu s moralnim načelom
- amoralno – postupci koji nemaju veze s moralom
- imoralni – moral ne postoji
- etički apsolutizam – temeljna moralna načela su univerzalna
- etički relativizam – moralna načela ovise o brojnim čimbenicima

You might also like