You are on page 1of 2

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Zagreb

Trg Republike Hrvatske 11


Nastavnik: Janko Živković
Predmet: Etika

Naziv cjeline: Prepreka u potrazi


Nastavna jedinica: Nagoni, um, strasti
Cilj i svrha: - refleksivno pristupiti nagonima i objasniti ulogu nagona u
razvoju osobnosti, uočiti vezu između redukcije nagona i
evolucije, razlikovati pojmove nagona, strasti i emocija,
upoznati pristupe i koncepte odnosa uma i nagonskoga,
potaknuti promišljanje empatije i dovesti učenike u
situaciju da osjete empatiju
Ključni pojmovi: nagon (instinkt), um, strast (afekt), osjećaj (emocija),
empatija
Oblik obrade: - individualni, grupni, frontalni
Metode rada: - izlaganje, određivanje pojmova, analiza, rad na tekstu,
dijaloški oblik, demonstracija slikovnoga materijala
Tijek izlaganja i dijaloga: - uzeti Platonovu metaforu kočije s konjima – zapitati
učenike koji su motivi pokrećući, što nas potiče na
djelovanje, kakav je odnos tih motiva i objekta kojim
težimo;
- imamo li moć suspregnuti nagone i strasti (konje) umom
(kočijašem), što sve utječe na brzinu i smjer kretanja, uzeti
sličnu metaforu sa snagom automobila i iskustvom vozača,
postaviti pitanje je li iskustvo isključivo plod racionalnih
izbora?;
- objasniti promjene instinktivnih obrazaca ponašanja,
pomoći učenicima da shvate kada i na koji način se javlja,
prodire nagonsko u svijest;
- razlikovati nagone i strasti kao stanja upućenosti, težnje k
nečemu/nekomu, objasniti da uz prirođene sklonosti, strasti
jesu kulturnu posredovane;
- objasniti kako djeluju strasti a kako osjećaji kao sklonosti
trajnije od raspoloženja ilipak od stanja strasti;
- osjećaji su upućeni na ono što smatramo vrijednim,
dobrim, lijepim, dakle vođeni su već racionalno
postignutim izborom objekata;
- istaknuti da, premda u povijesti zapadne civilizacije, umu
pripisujemo moć upravljanja osjećajima, mnogi udaraju
temelje etike na suosjećanju, sućuti – empatiji. Empatija
kao izvor moralnosti ima snažne konzekvencije na
utemeljenje etike, posebice etike skrbi.
Ponavljanje: - uz pomoć pitanja na kraju nastavne jedinice
Plan ploče

Nagoni, um, strasti

- nagon – poticaj na ponašanje neovisan o prethodnom iskustvu


- čovjek – redukcija nagona (oslabljeni) – ali razvoj uma
- um – promišljanje iskustva + činjenice = opće spoznaje – ideje i načela
- razum – promišljanje svojih iskustava pojedinačno – pravila
- u svojim reakcijama čovjek je slobodan – ne upravljaju nagoni

- čovjek je biće ideala – teži vrijednostima


- čovjek može obuzdati nagone – vježba

- strasti (afekti) – snažna sklonost prema nečemu (obuzima)


- osjećaji (emocije) – snažne trajnije sklonosti – vezane uz važno
- 4 primarna osjećaja: radost, žalost, srdžba, strah

- suosjećanje (empatija) – uživljavanje u osjećaje, mišljenje i ponašanje drugih


- omogućava brigu za drugoga

You might also like