Professional Documents
Culture Documents
د آبرسالني او کاناليزاسيون د دفاع پروژه
د آبرسالني او کاناليزاسيون د دفاع پروژه
او د Sewerageد اوبو لپاره دوه نور کانا لو نه په نظر کی نیولی د ی.چی یو کانال د
پوهنتون پورتنی برخه کی او یوکانال د پوهنتون څخه بیرون د پوهنتون څخه د باندی
په طول باندی په نظر کی نیولی دی .چی د سیپتیک ټانګ څخه د Sewerageاوبه پورتنی
عمومیات
د انسانانو د ژوند لپاره د هوا ترڅنګ اوبه خورا زیات ارزښت لری.اوبه د هللا (ج) له لوری
انسانانو لپاره یوه داسی طبیعی وړیا ډالی ده چی پر ته له هغی نشی کوالی خپل ژوند په ښه
توګه پر مخ یوسی هللا (ج) له په طبیعت کی اوبه په بیال بیلو بڼو سره پیدا کړی دی لکه د
سیندونو اوبه ،جهیلونو اوبه ،ویالو او نور .د اوبو له ارزښت څخه جوتیږی چی دنړی په هر
ګوټ کی چی کوم ښارونه منځ ته راغلی هلته د اوبو یو ډول نه یو ډول زیرمی خامخا شتون
لری اوبه کیدای شی په مایع ،جامد ،اویا هم د غاز په بڼه پیدا شی او انسانان کوالی شی له
پورته دری واړو ډولونو څخه د خپل ژوند هوسا تیرولو لپاره ګټه تری واخلی .بارانی موسم
یا پسکال د اوبو د زیرمو او سرچینو په غنی کولو کی زیات ارزښت لری ځکه د پشکال په
موسم کی باران زیات وریږی او همدی باران یوه برخه پر ځمکه کی جذبیږی.
د اسالم له پلوه هم اوبو ته زیات ارزښت ورکول شوی دی .
د پشکال د ناکامیدو له امله زیاتی ناروغتیاوی او وچکالی رامنځته کیږی .اوبه د انسانانو د
څارویو او نباتاتو په واسطه په ټوله نړی کی په پراخه پیمانه کاریږی اوبه په حقیقت کی د هر
ژوی یا ساه لرونکی د ژوند تیرولو لپاره یوه اړینه ماده ده .اوبه د خوراکی توکو ،د کرنیزو
فارمونو او د ژوند د نورو اړتیاوو د پوره کولو لپاره تر ټولو اړینه اومه ماده ،یو انسان
کوالی شی پرته د له خوراکه تر دوه میاشتو پوری ژوند پاتی شی مګر نه شی کوالی د اوبو
له څښکلو پرته تر دری یا څلورو ورځو پوری هم ژوندی پاتی شی .په همدی څیر که یو
کرنیز فارم ته اوبه ونه رسیږی نو داسی مانا لری لکه د موټرو جوړولو په کار خانه باندی
چی اوسپنه بنده شی.سره له دی مونږ په مستقیم ډول اوبه د څښکلو او کرلو لپاره کاروو خو
په غیرمستقیم ډول هم اوبه زمونږ په ژوند باندی لویه اغیزه لری.د اوبو څخه برښنا الس ته
راځی.د کشتیو چلولو لپاره په ترانسپورت کی تری ګټه اخستل کیږی.او همدارنګه په کارخانه
کی تری په پراخه پیمانه ګټه اخستل کیږی.اوبه د انسان د ژوند او کارخانو د چلولو لپاره تر
د لنډ مها لو پروژو د پاره د نفوس د تحمین کولو په خاطر له الندی دریو طریقو څخه استفاده
کیږی.
منظمه زیاتیدنه یا حسابی زیاتیدنه )(Arithmetic Progression
هندسی زیاتیدنه )(Geometric Progression
کمیدونکی نفوس) (Decreasing Rate of Population increasing
الندی شکل چه Sته ورته یو قوس دی دری واړه حالته پکی لیدالی شو.
d
c
?? ??????? ?
b
a
.2که چیری د اوبو پایپ او د خرابو اوبو پایپ ترمنځ د ارتفاع تفاوت 30cm
وی
باید د دواړو پایپونو ترمنځ افقی فاصله د 1.8mڅخه کمه نه وی .
او که چیرته د فاصله کمه شوه باید د خرابو اوبو پایپ په 15cmکانکریت کی
تاوشی.
.1که چیری د ابو پایپ او د خرابو اوبو پایپ دواړه په یوه سطح کی قرار
ولری .باید دواړو ترمنځ افقی فاصله د 3mڅخه کمه نشی.
او که چیری دفاصله کمه شی باید د خرابو اوبو پایپ په 15cmکانکریت کی
تاوشی
.9کله چی د اوبو پایپ په ساحه تیریږی باید د ساحی د یخبندان عمق معلوم
وی .او د یخبندان نه باید 20cmالندی تیرشی.
.4که چیر ته یو پایپ د سرک څخه تیریږ باید 15cmکانکریت کی تاوشی
.5که چیرته یو منطقه دیره یخه وی ان ترد ی د صفرنه هم کمه وی باید د پاکو
3.6600
2.5000
1.8000
Population = 450
Capacity Factor = 1.25
ADD = 30 liter/24h
طول او عرض یی نظر ساحی ته انتخابیږی .خو اوس یی مونږ د لته په خپله
خوښه انتخابوو.
طول = 5m
عرض = 2.5
Population = 530
Capacity Factor = 1.25
ADD = 30 liter/24h
Population = 700
Capacity Factor = 1.25
ADD = 25 liter/24h
طول = 6m
عرض = 3m
ارتفاع = ؟
35 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 1.94 ≈ 1.5
(6 𝑥 3)𝑚2
Design of septic tank for Medical Faculty
Population = 850
Capacity Factor = 1.30
ADD = 25 liter/24h
طول = 7m
عرض = 3.5m
ارتفاع = ؟
44.2 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 1.8
(7 𝑥 3.5)𝑚2
Population = 780
Capacity Factor = 1.25
ADD = 30 liter/24h
طول = 6m
عرض = 4m
ارتفاع = ؟
46.8 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 1.95
(6 𝑥 4)𝑚2
Population = 100
Capacity Factor = 1.30
ADD = 40 liter/24h
طول = 3m
عرض = 1.5m
ارتفاع = ؟
8.32 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 1.9
(3 𝑥 1.5)𝑚2
څرنګه چی په ماستر پالن کی لیدل کیږی چی د هلکانو لپاره څلور بالکونه په
نظر کی نیول شوی دی او د هر بالک لپاره 150کسان تعین شوی دی خو مونږ
دلته د یو بالک لپاره مونږ Septicډیزاین کوو او نور پاتی دری یی یوشان دی.
Population = 150
Capacity Factor = 1.30
ADD = 80 liter/24h
طول = 3.5m
عرض = 3m
ارتفاع = ؟
24.9 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.4
(3.5 𝑥 3)𝑚2
Population = 150
Capacity Factor = 1.30
ADD = 80 liter/24h
طول = 3.5m
عرض = 3m
ارتفاع = ؟
24.9 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.4
(3.5 𝑥 3)𝑚2
Population = 600
Capacity Factor = 1.25
ADD = 40 liter/24h
طول = 6m
عرض = 3m
ارتفاع = ؟
48 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.66
(6 𝑥 4)𝑚2
Population = 450
Capacity Factor = 1.25
ADD = 30 liter/24h
طول = 5m
عرض = 2.5m
ارتفاع = ؟
27 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.16
(5 𝑥 2.5)𝑚2
Population = 530
Capacity Factor = 1.25
ADD = 25 liter/24h
طول = 5m
عرض = 2.5m
ارتفاع = ؟
26.5 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.12
(5 𝑥 2.5)𝑚2
Population = 450
Capacity Factor = 1.25
ADD = 40 liter/24h
طول = 6m
عرض = 3m
ارتفاع = ؟
36 𝑚3
= ارتفاع 𝑚=2
(6 𝑥 3)𝑚2
Population = 200
Capacity Factor = 1.25
ADD = 40 liter/24h
طول = 4.5m
عرض = 2.5
ارتفاع = ؟
16 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 1.4
(4.5 𝑥 2.5)𝑚2
Population = 50
Capacity Factor = 1.25
ADD = 40 liter/24h
طول = 2m
عرض = 1.2m
ارتفاع = ؟
4 𝑚3
= ارتفاع = 1.66
(2 𝑥 1.2)𝑚2
Population = 300
Capacity Factor = 1.25
ADD = 25 liter/24h
طول = 3m
عرض = 2m
ارتفاع = ؟
15 𝑚3
= ارتفاع 𝑚 = 2.5
(3 𝑥 2)𝑚2
86400 𝑚3
= 𝑉 = 80 𝑥 900 𝑥 1.2 = 86
1000 24ℎ
L = 38.71m
P = 900
h = 2334.76 h = 2334.70 h = 2334.64 h = 2334.58
1 2 3 4
L = 76.76m
L = 57.63m
P = 150
P = 150
6 5
h = 2334.40
h = 2334.46
د پکتیا پوهنتون
42
د پکتیا پوهنتون
باید محاسبه داسی اجرا کړو چی نومړی پایپ په بازار کی پیدا شی .چی په الندی
ډول سر دی .
15mm,25mm,50mm,75mm,100mm,150mm,200mm,250mm,
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐴−𝐵) = 2.5𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐴−𝐵) = 0.6𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐴−𝐵) = 0.57%
100 0.57
68.7 x
68.7 𝑥 0.57
=𝑥 𝑚= 0.039
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐴−𝐵) = 2348.88 − 2334.82 = 14.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐵) = 14.06 − 0.039 = 14.02
𝜋𝐷2
=𝐴
4
𝑄4
=𝑉
𝜋 𝐷2
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐵−𝐶 ) = 2.5𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐵−𝐶 ) = 0.6𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐵−𝐶 ) = 0.57%
100 0.57
61.95 x
61.95 𝑥 0.57
=𝑥 𝑚= 0.35
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐵−𝐶 ) = 2334.82 − 2334.70 = 0.12
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐶 ) = 14.02 + 0.12 − 0.35 = 13.79
4 𝑥 2.5/1000 0.01
= )𝐶𝑉(𝐵− 75 = 𝑐𝑒𝑠= 0.59 ≈ 0.6𝑚/
3.14(1000)2 0.017
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐶−1) = 0.416𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐶−1) = 0.87𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐶−1) = 5.2%
100 5.2
31.7 x
31.7 𝑥 5.2
=𝑥 𝑚= 1.6
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐶−1) = 2334.70 − 2334.76 = −0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (1) = 13.79 − 0.06 − 1.6 = 12.13
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐶−𝐷) = 2.08𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐶−𝐷) = 1.06𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐶−𝐷) = 3.1%
100 3.1
36.80 x
3.1 𝑥 36.80
=𝑥 𝑚= 1.14
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐶−𝐷) = 2334.70 − 2334.64 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐷) = 13.79 + 0.06 − 1.14 = 12.71
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐷−2) = 0.416𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐷−2) = 0.87𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐶−1) = 5.2%
100 5.2
32.38 x
32.38 𝑥 5.2
=𝑥 𝑚= 1.68
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐷−2) = 2334.64 − 2334.70 = −0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (2) = 12.71 − 0.06 − 1.68 = 10.97
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐷−6) = 0.416𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐷−6) = 0.87𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐷−6) = 5.2%
100 5.2
106.76 x
106.76 𝑥 5.2
=𝑥 𝑚= 5.55
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐷−6) = 2334.64 − 2334.46 = 0.18
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (6) = 12.71 + 0.18 − 5.55 = 7.34
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐷−𝐸) = 1.25𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐷−𝐸) = 0.63𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐷−𝐸) = 1.25%
100 1.25
33.65 x
1.25 𝑥 33.65
=𝑥 𝑚= 0.4
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐷−𝐸) = 2334.64 − 2334.58 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐸 ) = 12.71 + 0.06 − 0.4 = 12.37
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐸−3) = 0.416𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐸−3) = 0.87𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐸−3) = 5.2%
100 5.2
32.38 x
32.38 𝑥 5.2
=𝑥 𝑚= 1.68
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐸−3) = 2334.58 − 2334.64 = −0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (3) = 12.37 − 0.06 − 1.68 = 10.63
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐸−𝐹) = 0.83𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐸−𝐹) = 0.42𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐸−𝐹) = 0.6%
100 0.6
33.73 x
33.73 𝑥 0.6
=𝑥 𝑚= 0.2
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐸−𝐹) = 2334.58 − 2334.52 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐹 ) = 12.37 + 0.06 − 0.02 = 12.23
څرنګه چی پورتنی سرعت مناسب ندی باید د نوموړی پایپ قطر تغیر کړای شی
تر څو مناسب سرعت ورکړی .باید قطر یی د 50mmڅخه 25mmته راکم کړو
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐹−5) = 0.416𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐹−5) = 0.87𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−5) = 5.2%
6060 𝑥 7.5
)𝐵𝑄(𝐴− = 𝑐𝑒𝑠= 1.58 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
𝑄√ 𝐷 = 1.6
1.58
√ 𝐷(𝐴−𝐵) = 1.6 𝑚𝑚= 0.063 𝑥 1000 = 63.59 = 50
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐴−𝐵) = 1.58𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐴−𝐵) = 0.80𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−4) = 2.1%
100 2.1
46 x
46 𝑥 2.1
=𝑥 𝑚= 0.9
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐹−4) = 2353.30 − 2333.32 = 19.98
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (𝐵) = 19.98 − 0.9 = 19.08
𝜋𝐷2
Q=VxA =𝐴 4
𝑄4
=𝑉
𝜋𝐷2
4900 𝑥 7.5
= ) 𝐶𝑄(𝐵− 𝑐𝑒𝑠= 1.28 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
1.28
) 𝐶𝐷(𝐵− √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.057 𝑥 1000 = 57 = 50
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐵−𝐶 ) = 1.28𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(B−C) = 0.65𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−4) = 8%
100 8
42.13 x
42.13 𝑥 8
=𝑥 𝑚= 3.3
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐵−𝐶 ) = 2333.32 − 2333.26 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (C) = 19.08 + 0.06 − 3.3 = 15.84
850 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐶−7 𝑐𝑒𝑠= 0.22 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.22
√ 𝐷(𝐶−7) = 1.6 𝑚𝑚= 0.023 𝑥 1000 = 23 = 15
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐶−7) = 0.22𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐶−7) = 0.80𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−4) = 1.6%
100 1.6
36 x
36 𝑥 1.6
=𝑥 𝑚= 0.57
100
𝑚𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐶−7) = 2333.26 − 2333.32 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑎𝑡 𝑝𝑜𝑖𝑛𝑡 (7) = 19.98 + 0.06 − 0.57 = 15.29
4060 𝑥 7.5
= )𝐷𝑄(𝐶− 𝑐𝑒𝑠= 1.05 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
1.05
)𝐷𝐷(𝐶− √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.05 = 50
1000
پورتنی قطر مناسب سرعت نه ورکوی باید 25 mmتنخاب کړو.
د پورتنی محاسبی قطر د پایپ بدل شوی دی خکه مناسب سرعت نه ورکوی .کله
چی د 50mmڅخه 25mmبدل شی نو سرعت یی مساوی کیږی2.1m/sec .
𝑐𝑒𝑠𝑄(C−𝐷) = 1.05𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐴−𝐵) = 0.53𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−4) = 0.6%
100 0.6
رهنما استاد :دیپلوم انجنیر حضرت هللا (پکتین) 62
700 𝑥 7.5
)𝑄(𝐷−6 = 𝑐𝑒𝑠= 1.18 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.18
√ 𝐷(𝐷−6) = 1.6 𝑚𝑚= 0.02 = 20𝑚𝑚 = 15
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐷−6) = 0.18𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐷−6) = 1𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐷−6) = 11%
100 11
35 x
35 𝑥 11
=𝑥 𝑚= 3.85
100
3360 𝑥 7.5
= )𝐸𝑄(𝐷− 𝑐𝑒𝑠= 0.87 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.87
√ 𝐷(𝐷−𝐸) = 1.6 𝑘𝑜 𝑚𝑚= 0.047 = 50𝑚𝑚 = 25
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐷−𝐸) = 0.87𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐷−𝐸) = 1.8𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐷−𝐸) = 14%
100 14
42 x
42 𝑥 14
=𝑥 𝑚= 5.8
100
رهنما استاد :دیپلوم انجنیر حضرت هللا (پکتین) 64
780 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐸−5 𝑐𝑒𝑠= 0.203 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.203
)𝐷(𝐸−5 √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.022 = 15
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐸−5) = 0.203𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐸−5) = 1.16𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐸−5) = 16%
100 16
31.5 x
2580 𝑥 7.5
= )𝐹𝑄(𝐸− 𝑐𝑒𝑠= 0.67 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.67
)𝐹𝐷(𝐸− √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.0414 = 25
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐸−𝐹) = 0.67𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐸−𝐹 ) = 1.4𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐸−𝐹) = 0.6%
530 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐹−4 𝑐𝑒𝑠= 0.138 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.138
)𝐷(𝐹−4 √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.018 = 15
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐹−4) = 0.138𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐹−4) = 0.78𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−4) = 3.2%
2050 𝑥 7.5
) 𝐺𝑄(𝐹− = 𝑐𝑒𝑠= 0.533 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.533
√ 𝐷(𝐹−𝐺 ) = 1.6 𝑚𝑚= 0.36 = 25
1000
𝑐𝑒𝑠𝑄(𝐹−𝐺 ) = 0.533𝑙𝑖𝑡/
𝑐𝑒𝑠𝑉(𝐹−𝐺 ) = 0.90𝑚/
𝐻𝑒𝑎𝑑 𝑙𝑜𝑠𝑠 (𝐹−𝐺 ) = 5%
100 5
350 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐺−3 𝑐𝑒𝑠= 0.09 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.09
)𝐷(𝐺−3 √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.015 = 15
1000
1520 𝑥 7.5
)𝐻𝑄(𝐺− = 𝑐𝑒𝑠= 0.39 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.39
√ 𝐷(𝐺−𝐻) = 1.6 𝑚𝑚= 0.03 = 25
1000
450 𝑥 7.5
)𝑄(𝐻−1 = 𝑐𝑒𝑠= 0.117 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.117
√ 𝐷(𝐻−1) = 1.6 𝑚𝑚= 0.017 = 15
1000
100 4
450 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐻−2 𝑐𝑒𝑠= 0.117 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.117
)𝐷(𝐻−2 √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.017 = 15
1000
100 4
42.8 x
4 𝑥 42.8
=𝑥 𝑚= 1.7
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐻−2) = 2332.60 − 2332.54 = 0.06
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(2) = 6.23 + 0.06 − 1.7 = 5
620 𝑥 7.5
)𝐼𝑄(𝐻− = 𝑐𝑒𝑠= 0.16 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.16
√ 𝐷(𝐻−𝐼) = 1.6 𝑚𝑚= 0.02 = 15
1000
100 .06
67.3 x
0.6 𝑥 67.3
=𝑥 𝑚= 0.438
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐻−𝐼) = 2332.60 − 2332.46 = 0.14
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(𝐼) = 6.23 + 0.14 − 0.438 = 5.93
4 𝑥 0.16/100 0.00064
= )𝐼𝑉(𝐻− 15 = 𝑐𝑒𝑠= 0.91 𝑚/
3.14(1000)2 0.00070
100 𝑥 7.5
)𝐾𝑄(𝐼− = 𝑐𝑒𝑠= 0.026 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.026
√ 𝐷(𝐼−𝐾) = 1.6 𝑚𝑚= 0.008 = 15
1000
100 0.12
75.5 x
0.12 𝑥 75.5
=𝑥 𝑚= 0.09
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐼−𝐾) = 2332.46 − 2332.54 = 0.08
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(𝐾) = 5.93 − 0.08 − 0.09 = 5.76
520 𝑥 7.5
= )𝐽𝑄(𝐼− 𝑐𝑒𝑠= 0.135 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.135
)𝐽𝐷(𝐼− √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.018 = 15
1000
100 4
31 x
4 𝑥 31
=𝑥 𝑚= 1.2
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐼−𝐽) = 2332.46 − 2332.45 = 0.01
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(𝐽) = 5.93 + 0.01 − 1.2 = 4.74
1160 𝑥 7.5
)𝐿𝑄(𝐵− = 𝑐𝑒𝑠= 0.30 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.30
√ 𝐷(𝐵−𝐿) = 1.6 𝑚𝑚= 0.027 = 25
1000
100 2.5
42.44 x
2.5 𝑥 42.44
=𝑥 𝑚= 1
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐵−𝐿) = 2332.32 − 2332.40 = −0.08
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(𝐿) = 19.08 − 0.08 − 1 = 18
30 𝑥 7.5
= )𝑄(𝐿−8 𝑐𝑒𝑠= 0.0078 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.0078
)𝐷(𝐿−8 √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.0044 = 15
1000
1130 𝑥 7.5
)𝑀𝑄(𝐿− = 𝑐𝑒𝑠= 0.29 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.29
√ 𝐷(𝐿−𝑀) = 1.6 𝑚𝑚= 0.027 = 25
1000
100 𝑥 7.5
)𝑄(𝑀−9 = 𝑐𝑒𝑠= 0.026 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.026
√ 𝐷(𝑀−9) = 1.6 𝑚𝑚= 0.008 = 15
1000
100 0.17
111.42 x
0.17 𝑥 111.42
=𝑥 𝑚= 0.189
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝐻−1) = 2333.47 − 2333.35 = 0.12
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(1) = 6.23 + 0.12 − 0.189 = 4.4
1030 𝑥 7.5
= )𝑁𝑄(𝑀− 𝑐𝑒𝑠= 0.268 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.268
)𝑁𝐷(𝑀− √ = 1.6 𝑚𝑚= 0.026 = 25
1000
څرنګه چی پورتنی قطر مناسب سرعت نه ور کوی باید قطر یی بدل شی
15mmانتخابوو.
100 0.13
96 x
0.13 𝑥 96
=𝑥 𝑚= 0.12
100
𝐻𝑒𝑎𝑑(𝑀−𝑁) = 2333.47 − 2333.71 = −0.24
𝑚𝑃𝑟𝑒𝑠𝑠𝑢𝑟𝑒(𝑁) = 17.75 − 0.24 − 0.12 = 17.39
100 𝑥 7.5
)𝑄(𝑁−10 = 𝑐𝑒𝑠= 0.026 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
𝑚𝑚𝐷(𝑁−10) = 15
930 𝑥 7.5
= )𝑂𝑄(𝑁− 𝑐𝑒𝑠= 0.24 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.24
)𝑂𝐷(𝑁− √ = 1.6 𝑘𝑜 𝑚𝑚 = 0.025 = 25𝑚𝑚 = 15
1000
30 𝑥 7.5
= )𝑄(𝑂−11 𝑐𝑒𝑠= 0.0078 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.0078
√ 𝐷(𝑂−11) = 1.6 𝑚𝑚= 15
1000
900 𝑥 7.5
)𝑃𝑄(𝑂− = 𝑐𝑒𝑠= 0.234 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.234
√ 𝐷(𝑂−𝑃) = 1.6 𝑘𝑜 𝑚𝑚= 0.025 = 25𝑚𝑚 = 15
1000
300 𝑥 7.5
= )𝑄(𝑃−12 𝑐𝑒𝑠= 0.078 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.078
√ 𝐷(𝑃−12) = 1.6 𝑚𝑚= 0.015 = 15
1000
600 𝑥 7.5
)𝑄(𝑃−13 = 𝑐𝑒𝑠= 0.156 𝑙𝑖𝑡𝑒𝑟/
8 𝑥 3600
0.156
√ 𝐷(𝑃−13) = 1.6 𝑚𝑚= 0.019 = 15
1000
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 12 = 1.5
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 12 = 1.12
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 12 = 26.4
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 12 = 0.6
60
Q = 0.0296 𝑚3 /sec
4 𝑥 0.0296
0.1184
=𝑉 𝑐𝑒𝑠250 2 = 0.19625 = 0.6𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 16 = 35.2
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 16 = 0.8
60
Q = 0.0395 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
4 𝑥 0.0395
0.158
=𝑉 𝑐𝑒𝑠300 2 = 0.2826 = 0.56𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
پورتنی پایپ قطر باید د 300mmنه 250mmکم کړو تر سو مناسب سرعت
ورکړی.
4 𝑥 0.0395
0.158
=𝑉 𝑐𝑒𝑠250 2 = 0.19625 = 0.8𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 6 = 0.75
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 6 = 0.56
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 6 = 13.2
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 6 = 0.3
60
Q = 0.01418 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
حقوق پوهنځی
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 16دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
Agriculture Faculty
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 29دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 29 = 3.63
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 29 = 2.70
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 29 = 63.8
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 29 = 1.45
60
رهنما استاد :دیپلوم انجنیر حضرت هللا (پکتین) 96
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
4 𝑥 0.072
0.288
=𝑉 𝑐𝑒𝑠350 2 = 0.385 = 0.75𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 16 = 35.2
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 16 = 0.8
60
Q = 0.0395 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
4 𝑥 0.0395
0.158
=𝑉 𝑐𝑒𝑠300 2 = 0.2826 = 0.56𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
پورتنی پایپ قطر باید د 300mmنه 250mmکم کړو تر سو مناسب سرعت
ورکړی.
اقتصاد پوهنځی
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 29دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
Education Faculty
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 12دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃−𝑠𝑖𝑛2𝜃 5
( ) 𝑆𝑥 2
2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 12 = 1.5
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 12 = 1.12
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 12 = 26.4
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 12 = 0.6
60
Q = 0.0296 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
4 𝑥 0.0296
=𝑉 250 𝑐𝑒𝑠= 0.6𝑚/
𝑥 3.14 (1000)2
کتاب خانه
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 16دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 16 = 35.2
60
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
Publication
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 4دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 4 = 0.5
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 4 = 0.37
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 4 = 8.8
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 4 = 0.2
60
Q = 9.87 x 10−3 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
Dinning room
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 3دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 3 = 0.37
60
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 4 = 0.5
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 4 = 0.37
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 4 = 8.8
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 4 = 0.2
60
Q = 9.87 x 10−3 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 8 = 17.6
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 16 = 0.8
60
3
𝑥 5. 𝑆ℎ𝑎𝑤𝑒𝑟 = 8 = 2.53
60
Q = 0.024 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 8 = 17.6
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 16 = 0.8
60
3
𝑥 5. 𝑆ℎ𝑎𝑤𝑒𝑟 = 8 = 2.53
60
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
4 𝑥 0.024
0.096
=𝑉 𝑐𝑒𝑠200 2 = 0.1256 = 0.76𝑚/
)3.14 𝑥 (1000
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
5.6
𝑥 2. 𝐹𝑙𝑜𝑜𝑟 𝐷𝑟𝑎𝑖𝑛 = 16 = 1.5
60
132
𝑥 3. 𝐸𝑎𝑠𝑡𝑒𝑟𝑛 𝐶𝑙𝑜𝑠𝑒𝑡 = 8 = 17.6
60
3
𝑥 4. 𝐻𝑜𝑠𝑒 𝑏𝑖𝑏𝑒 = 16 = 0.8
60
3
𝑥 5. 𝑆ℎ𝑎𝑤𝑒𝑟 = 8 = 2.53
60
Q = 0.024 𝑚3 /sec
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
Teacher residence
څرنګه چی په نوموړی بالک کی 16دانی تشنابونه دی .چی ډیزاین یی په الندی
فارمول ډول دی .
4 𝑥 𝑄3 𝑥 𝑛3 𝑥 𝜃 2 1
(=𝑟 3 ) 𝑥 1000 𝑥 2
8
𝜃𝜃−𝑠𝑖𝑛2
( 2 )5 𝑆𝑥 2
7.5
𝑥 1. 𝐿𝑎𝑣𝑎𝑡𝑜𝑟𝑦 (𝑃𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 ) = 16 =2
60
𝑄𝑥4
=𝑉
𝜋 𝑥 𝐷2
0.000000066 1
(= 𝑚𝑚)8 = 0.22 𝑥 1000𝑥2 = 448𝑚𝑚 ≈ 450
0.010378
نوموړی کانال د سیمنټی پایپونو څخه استفاده کوو.
0.00000327 1
(= 𝑚𝑚)8 = 0.36 𝑥 1000𝑥2 = 730𝑚𝑚 ≈ 750
0.010378
نوموړی کانال د سیمنټی پایپونو څخه استفاده کوو.
0.0000075 1
(= 𝑚𝑚)8 = 0.40 𝑥 1000𝑥2 = 809𝑚𝑚 ≈ 800
0.010378
نوموړی کانال د سیمنټی پایپونو څخه استفاده کوو.