You are on page 1of 3

DERS PLANI

A. Biçimsel Bölüm

Okulun Adı: Niğde Atatürk Anadolu Lisesi

Dersin Adı: İngilizce

Sınıf: 10. Sınıf

Süre: 1 ders saati

Öğretmenin Adı ve Soyadı: İsmail BAKİ

Öğrenme ve Öğretme Anlayışı: Bütünleştirilmiş Yaklaşım

Araç ve Gereçler: İngilizce – Türkçe sözlük, 10. Sınıf “İngilizce” Öğretim Programı, 10.
Sınıf “İngilizce” Ders Kitabı, Konuyla alakalı pekiştirme Wordwall’dan alıştırma

Kaynak Kitap: Akgedik Akoğlanoğlu Müge ve Atcan Altan Neslihan (2023) Sunshine
English 10. Ankara: Cem Webset Yayıncılık

ÖĞRENME-ÖĞRETME ETKİNLİKLERİ

Kullanılan konu: Used to

Ana Nokta: Öğrenme-Öğretme etkinliklerinde belirtilen anlama ve anlatma amaçlarıyla ilgili


davranış örüntülerini kazandırmak.

Yardımcı Noktalar:

a) Duygu ve düşüncelerini gramer konusuna uygun bir şekilde ifade etmesi.


b) Konunun gramer yapısına uygun bir şekilde yazı yazabilmesi.
c) Geçmiş ve günümüz arasındaki ile eski ve yeni arasındaki farkı gramer konusundaki
cümlelerde anlayabilmesi.

BU EĞİTİM DURUMUNDA ELE ALINCAK KAZANIMLAR

Amaç: ‘used to’ kullanarak geçmişte yapıkları alışkanlıklardan söz etme

Kazanımlar:

1. İngilizce’de en çok kullanılar kalıplardan biri olduğu fark eder.


2. Geçmişte yapılan fakat şuan yapılmayan alışkanlıklarımızdan bahsederken ‘used to’
kalıbını kullanması gerektiğini öğrenir.
3. Geçmişte yapılan alışkanlıkların artık geçerli olmadığını yeni bir alışkanlık edindiğini,
alışkanlığının geçmişte kaldığını fark eder.
4. Geçmişte olan durum değişikliklerinden bahsederken ‘used to’ kalıbını kullanması
gerektiğini öğrenir.
5. Geçmişte yaptığı tekrarlanan alışkanlıkların bu kalıbı kullandıktan sonra değiştiğini
fark eder.

B. Giriş Bölümü
1. Dikkat Çekme: Öğretmenin, “Arkadaşlar çevrenizde ve yakınlarınızda eskiden
yapılan ve günümüzde artık yapılmayan alışkanlıklar var mı? Sorusunu sorarak derse
başlaması. Verilen cevaplara karşılıklı olarak öğrencilerle etkileşim halinde bulunması.
2. Güdüleme: Öğretmenin, “Bu derste İngilizce ’de en çok kullanılan kalıplardan bir
tanesi olan ‘used to’ konusunu işleyeceğiz. Geçmişte düzenli olarak yapılan, sürekli
tekrarlanmış alışkanlıklarımızdan bahsederken ‘used to’ kalıbını kullanırız. Bu bahsettiğimiz
eylem artık geçerli değildir, geçmişte kalmıştır. Eğer sizin de geçmişte sürekli yaptığınız bir
alışkanlık varsa ama artık yapmıyorsanız, bundan söz etmek için ‘used to’ kalıbını
kullanmanız gerekiyor” demesi.
3. Gözden Geçirme: Öğretmenin, “Söz konusu beceriyi kazanabilmeniz için bu
desimizde ‘used to’ kalıbının gramer yapısını ve olumlu, olumsuz ve soru cümlelerinde bu
kalıbı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz” demesi.
4. Geçiş: Öğretmenin, “Şimdi ‘used to’ kalıbının gramer yapısını tahtaya yazacağım”
demesi ve aşağıdaki etkinlikleri sırayla yerine getirmesi.

C. Geliştirme Bölümü
1. Öğretmenin ‘used to’ kalıbının gramer yapısını tahtaya yazması ve öğrencilerden bu
yapıyı defterlerine not almasını istemesi.
2. Öğretmenin ‘used to’ kalıbının kullanım alanlarını anlatması ve tahtaya yazması.
3. Öğretmenin ‘used to’ kalıbının olumlu, olumsuz ve soru örnek cümlelerini tahtaya
yazması ve bu örnekleri sınıfa açıklayarak okuması.
4. Öğretmenin yazılan örnekleri isteyen öğrencilerin not almasını istemesi.
5. Öğretmenin öğrencilerin bilmediği kelimeler varsa sormasını istemesi.
6. Öğretmenin akıllı tahta üzerinden ‘wordwall’ u açması ve
https://wordwall.net/tr/resource/5014976/used-to ekteki konuşma etkinliğini sınıf ile birlikte
yapması.
7. Öğremtenin alıştırma kağıtları vererek öğrencilere yaptırması.
Ara Özet: Çocuklar bu desrimizde ‘used to’ kalıbını ve bu kalıbın günlük hayatta nasıl
kullanacağımızı öğrendik. Elinizdeki worksheet lerden kalan bölümleri size ödev olarak
veriyorum, bir sonraki ders hep beraber bu alıştırmaşları yapacağız.

You might also like