You are on page 1of 3

PISANA PRIPREMA ZA NASTAVU HRVATSKOGA JEZIKA

Škola:
Ime i prezime učitelja:
Razredni odjel: 8. Redni broj sata: Mjesto i datum:
Naziv nastavne jedinice: IZRICANJE POGODBE, MOGUĆNOSTI I ŽELJE
Nastavno područje: JEZIK.
Nastavni oblici: Tip nastavnoga sata: Nastavni materijali:
čelni rad, pojedinačni rad. obrada (A). motivacijski listić
Ključni pojmovi: izricanje pogodbe, mogućnosti i želje.
prepoznati i razumjeti pogodbu, mogućnost i želju izrečene
Operacionalizirani
kondicionalima; izricati pogodbu i uvjet pogodbenom zavisnom
ciljevi:
surečenicom.
Zadaće sata Učenik će:
 prepoznati i razumjeti pogodbu, mogućnost i želju izrečene
kondicionalima
 izricati pogodbu i uvjet pogodbenom zavisnom surečenicom
a) obrazovne
 raščlanjivati zavisnosložene pogodbene rečenice
 preoblikovati jednostavne rečenice s priložnom oznakom
pogodbe u složene rečenice.
 razvijati svijest o važnosti jezičnoga znanja radi izricanja pogodbe
mogućnosti i želje u svakodnevnoj uljudbenoj komunikaciji
b) odgojne  poticati spoznaju o Hrvatskoj kao dijelu europske kulture i
civilizacije
 razvijati pozitivan odnos prema učenju i jezičnoj kulturi
 znati značenje riječi zlatarenje.
 zapažati jezične činjenice i nijihova obilježja
 razvijati jezični senzibilitet i svijest o potrebi učenja i njegovanja
hrvatskoga jezika
c) funkcionalne
 pravilno rabiti standardni hrvatski jezik u govorenju i pisanju –
ovladati pravopisnom i pravogovornom normom i rječnikom
 primjenjivati i proširivati prethodno stečena znanja.
 steći naviku aktivnoga slušanja
 razvijati vještine čitanja neknjiževnoga teksta i o njemu
razgovarati u svojem razrednom okruženju potičući razmjenu
d) komunikacijske
mišljenja u razrednoj zajednici
 ovladati pravogovornom i pravopisnom normom i rječnikom
 osloboditi se za uporabu govorene i pisane riječi.
Domaća zadaća: izraditi umnu mapu o složenim rečenicama.
Tijek sata (artikulacija)
1. Uvodni dio sata
a) Rješavanje motivacijskoga listića – ponavljanje poznatih jezičnih činjenica – ponoviti glagolske
oblike (futur prvi, futur drugi, prezent, kondicional) i priložne oznake.
b) Čitanje i korekcija rezultata.
c) Najava teksta, čitanje i kratka analiza.

2. Glavni dio sata


Učenici sudjeluju u heurističkom razgovoru koji vodi učitelj uz objasnidbeni udžbenički tekst te
zajedno s njim oblikuju plan ploče i bilježe ga u bilježnice.
a) Uočavanje novih jezičnih činjenica – pogodbena rečenica
‒ priložna oznaka pogodbe
‒ mogućnost i želja
‒ za znalce: stvarna, moguća i nestvarna pogodba.
Učitelj tumači i pitanjima potiče učenike na zaključivanje i aktivno sudjelovanje. Učenici bitno
zapisuju u bilježnicu.

b) Uočavanje ostalih važnih jezičnih obilježja – pisanje zareza u inverziji u umetnutom poretku
‒ slaganje glagolskih oblika u surečenicama.
Učenici uočavaju inverziju i umetnuti poredak i prisjećaju se pravila o pisanju zareza. Uz učiteljevo
vodstvo, prisjećaju se i slaganja glagolskih oblika te pravilnoga pisanja aorista pomoćnoga glagola
biti.

3. Završni dio sata


a) Kratko usmeno ponavljanje danas usvojenih jezičnih spoznaja.
b) Zadavanje domaće zadaće – izraditi umnu mapu o složenim rečenicama.

Plan ploče

IZRICANJE POGODBE, MOGUĆNOSTI I ŽELJE

Bez zlatarenja nema zlatnih zrnaca iz Drave. – UVJET

PRILOŽNA OZNAKA POGODBE

(samo) uz + A (samo s) + I bez + G glagolskim prilogom

(samo) uz zlatarenje (samo) zlatarenjem bez zlatarenja zlatareći

Ne bude li zlatarenja, nema zlatnih zrnaca iz Drave.

zavisna surečenica glavna surečenica

Pod kojim uvjetom?

bez zlatarenja ne bude li zlatarenja

priložna oznaka pogodbe zavisna pogodbena surečenica

‒ za izricanje pogodbe češće se rabe pogodbene ili kondicionalne rečenice (javlja se kondicional)

‒ osim pogodbe, kondicionalom se izriče mogućnost i želja

PAZI!

Odeš li na splavarenje Dravom, plovit ćeš zlatonosnom rijekom. – inverzija

Vidjet ćeš, budeš li njome plovio, kako je lijepa Drava. – umetnuta surečenica

Ja bi pravio nakit. Ja bih pravio nakit.

Ako ćete otići na zlatarenje, moći ćete osjetiti pravu Dravu. NETOČNO

Ako budete otišli/odete na zlatarenje, moći ćete osjetiti pravu Dravu. TOČNO
Postupci i oblici vrednovanja i samovrednovanja
‒ provjera domaće zadaće
‒ usmeno izražavanje – provjera razumijevanja pročitanoga teksta i točnosti odgovora na
postavljena pitanja tijekom heurističkoga razgovora.
Plan ploče

IZRICANJE POGODBE, MOGUĆNOSTI I ŽELJE

Bez zlatarenja nema zlatnih zrnaca iz Drave. – UVJET

PRILOŽNA OZNAKA POGODBE

(samo) uz + A (samo s) + I bez + G glagolskim prilogom

uz zlatarenje zlatarenjem bez zlatarenja zlatareći

Ne bude li zlatarenja, nema zlatnih zrnaca iz Drave.

zavisna surečenica glavna surečenica

Pod kojim uvjetom?

bez zlatarenja ne bude li zlatarenja

priložna oznaka pogodbe zavisna pogodbena surečenica

‒ za izricanje pogodbe češće se rabe pogodbene ili kondicionalne rečenice


(javlja se kondicional) vrsta priložnih zavisnosloženih rečenica

‒ osim pogodbe, kondicionalom se izriče mogućnost i želja

ZA ZNALCE – različite vrste pogodbe – proučiti primjere iz udžbenika

IZRICANJE RAZLIČITIH VRSTA POGODBE

STVARNA MOGUĆA NESTVARNA


POGODBA POGODBA POGODBA

NEISPUNJEN NEMOGUĆ
UVJET UVJET

You might also like