You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Nama Guru

Mata Pelajaran Sejarah Tingkatan 3

Tarikh 1 Ogos 2023 (Selasa)

Masa 8.50 am - 10.10 am (1 Jam 20 Minit)

Kelas 3 Harapan DLP


Bilangan Murid 32/36 Orang

Tema M/P Kedatangan Kuasa Asing

Tajuk Campurtangan Dan Penjajahan Kuasa Barat

Standard Kandungan 7.4 Bab 4 Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu

Standard Pembelajaran 7.4.2 Menghuraikan peluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan
dan Terenganu.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. Menerangkan faktor-faktor peluasan kuasa British di Perlis, Kedah,
Kelantan dan Terenganu.
2. Menjelaskan kepentingan kewibawaan pemimpin dalam
memperjuangkan maruah bangsa
1. Murid dapat menerangkan 3/5 faktor-faktor peluasan kuasa British
Kriteria Kejayaan
di Perlis, Kedah, Kelantan dan Terenganu.
2. Murid dapat menyatakan kepentingan kewibawaan pemimpin dalam
memperjuangkan maruah bangsa.

Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni


(EMK) Patriotisme

Pernyataan Nilai Rajin, inovasi, berusaha, kepimpinan

Bahan Bantu Mengajar Komputer, projektor, buku teks, maker pen, whiteboard.
(BBM)
AKTIVITI PEMUDAHCARA PDPC

Masa Isi Kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan


(Minit)
Set Induksi BBM: Buku teks,
● Pengenalan ● Guru menjawab salam ● Murid memberi salam laptop, whiteboard
(5 minit)
kepada topik sebelum memulakan sesi kepada guru slaid, marker pen.
PdPC
● Murid mengeluarkan buku
● Guru meminta murid-murid KBAT: Menjana idea
teks di atas meja masing-
untuk mengeluarkan buku masing
teks sejarah masing-masing.
● Guru mengimbas kembali ● Murid menjana idea dan
Nilai: Rajin, Berani,
topik yang telah dipelajari meneka topik pembelajaran
Berusaha
sebelum ini. yang akan dipelajari
berdasarkan paparan
● Guru menunjukkan gambar gambar oleh guru.
berkaitan dan meminta ● Murid bersedia untuk
pelajar meneka topik
pembelajaran yang akan memulakan PdPC
dipelajari
● Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Langkah 1 BBM: Buku teks,
● Guru menggunakan buku ● Murid menggunakan buku
(20 minit) komputer, projektor,
● Strategi teks dan dan berkongsi teks sebagai medium
slaid
Peluasan Kuasa slaid power point sebagai utama pembelajaran dan
British di Perlis, bahan rujukan kepada mendengar penerangan
Kedah, Kelantan dan murid bagi topik guru
Terengganu perbincangan pada hari
● Murid memberikan
ini. KBAT: Membaca,
tumpuan sepanjang sesi memahami dan
● Guru menjelaskan
pembelajaran. mengingati
mengenai strategi
perluasan Kuasa British di ● Murid memberi respon

Perlis, Kedah, Kelantan terhadap sesi PdPC yang


dan Terengganu di dilaksanakan oleh guru
Terangganu dan Johor Nilai: Tekun, rajin

● Guru turut menyelitkan

soalan berkaitan topik


perbincangan bagi
memastikan murid
memberikan perhatian
terhadap sesi PdPC yang
dilaksanakan.
Langkah 2 Aktiviti Pak 21:  Guru menunjukkan soalan-  Murid dapat memberi
Pengukuhan BBM:Buku Teks
(25 Minit) soalan dan membahagikan perhatian dengan tugasan
Menjawab KBAT:
soalan-soalan yang perlu yang diberikan
Soalan- soalan
Memahami dan
dalam buku modul dijawab oleh murid.  Murid dapat menjawab
mengingati
sejarah  Guru meninjau dan dengan teliti dan dapat
memantau murid semasa merujuk kepada buku teks Meneliti
menjawab soalan yang semasa menjawab
Nilai: Tekun, rajin
diberikan

Langkah 3 Penjelasan jawapan  Guru menerangkan jawapan  Pelajar dapat mengetahui Kemahiran:
(25 Minit) berkaitan dengan soalan soalan yang dijawab oleh kesalahan jawapan semasa Mendengar
yang dijawab murid menjawab soalan Melihat

BBM:Buku Teks

Penutup Membuat rumusan BBM: Buku Teks


● Guru meminta wakil ● Murid yang dipilih akan
(5 minit) akhir sesi pengajaran
daripada murid untuk menyatakan apa yang
pada hari itu
menyatakan apa yang mereka telah pelajari dalam
mereka pelajari pada hari sesi PdPC tersebut.
ini KBAT: Menjana Idea
● Murid mendengar dan ulang
● Guru membuat kesimpulan semula kesimpulan yang
mengenai sesi PdPC pada disampaikan oleh guru.
hari ini dan memberikan
sedikit informasi tentang
Nilai: Berani
topik seterusnya.
Catatan Refleksi Kendiri:

Catatan/ Refleksi Guru Pembimbing:

Catatan/ Refleksi Penyelia:

You might also like