You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Nama Guru

Mata Pelajaran Sejarah Tingkatan 3

Tarikh 25 Julai 2023 (Selasa)

Masa 8.50 am - 10.10 am (1 Jam 20 Minit)

Kelas 3 Harapan DLP

Bilangan Murid 27/36 Orang

Tema M/P Kedatangan Kuasa Asing

Tajuk Campurtangan Dan Penjajahan Kuasa Barat

Standard Kandungan 7.4 Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu

Standard Pembelajaran 7.4.1 Menyatakan pemerintahan Kesultanan Melayu Perlis, Kedah,


Kelantan, Terengganu dan Johor
K7.4.6 Menghuraikan kepentingan kestabilan politik dalam
mewujudkan keamanan negara.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Membezakan pemerintahan Kesultanan Melayu di Perlis, Kedah,
Kelantan, Terengganu dan Johor dari aspek latar belakang, pentadbiran,
hubungan luar dan perundangan.
1. Menjelaskan kepentingan kestabilan politik dalam mewujudkan
keamanan negara.

KBAT Menilai atau membuat pertimbangan berdasarkan peristiwa yang


spesifik

Elemen Merentas Kurikulum ● Nilai Murni


(EMK)
● Patriotisme
Pernyataan Nilai Rajin, inovasi, berusaha, kepimpinan.

Bahan Bantu Mengajar Komputer, projektor, buku teks, maker pen, whiteboard.
(BBM)
AKTIVITI PEMUDAHCARA PDPC

Masa Isi Kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan


(Minit)

Set Induksi BBM: Buku teks,


● Pengenalan ● Guru menjawab salam ● Murid memberi salam laptop, whiteboard
(5 minit)
kepada topik sebelum memulakan sesi kepada guru slaid, marker pen.
PdPC
● Menyatakan ● Murid cuba memberikan
● Guru meminta pelajar untuk KBAT: Menjana idea
pemerintahan pendapat dan menjana idea
Kesultanan mengeluarkan buku teks kepada topik yang akan
Melayu Perlis, sejarah masing-masing. dipelajari
Kedah, ● Guru mengimbas kembali
Kelantan, ● Murid-murid perlu meneka Nilai: Rajin, Berani,
topik yang telah dipelajari
Terengganu topik pembelajaran yang Berusaha
sebelum ini.
dan Johor akan dipelajari berdasarkan
● Guru menunjukkan gambar paparan gambar oleh guru.
berkaitan dan meminta ● Murid bersedia untuk
pelajar meneka topik
pembelajaran yang akan memulakan PdPC
dipelajari
● Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Langkah 1  Pemerintahan BBM: Buku teks,
● Guru menerangkan ● Murid memberikan
Kesultanan Melayu di
(20 minit) mengenai pemerintahan komputer, projektor,
Terengganu dan Johor tumpuan sepanjang sesi
dari aspek latar Kesultanan Melayu di pembelajaran. slaid
belakang,pentadbiran, Terangganu dan Johor dari
hubungan luar dan ● Murid menggunakan
aspek latar belakang,
perundangan. pentadbiran, hubungan luar buku teks sebagai medium
dan perundangan. utama pembelajaran dan
mendengar penerangan KBAT:
● Dengan menggunakan Memahami dan
guru berdasarkan
buku teks dan slaid berkaitan, mengingati
slaid.
guru menerangkan mengenai
topik yang dipelajari pada ● Murid memberi respon
hari ini. terhadap sesi PdPC yang
dilaksanakan oleh guru. Nilai: Tekun, rajin
● Guru bertanya murid
mengenai kefahaman mereka
tentang topik yang dipelajari.
Langkah 2 Aktiviti Pak 21:  Guru menayangkan  Murid melihat paparan
(25 Minit) Paraphrase Pasport video yang ditayangkan
video dan memperdengarkan
audio berkaitan dengan topik. oleh guru.

 Guru meminta murid  Murid mendengar dengan


untuk meneliti paparan audio teliti seterusnya mencatat
isi- isi penting video dan
dan video seterusnya
audio tersebut
mencatatkan peristiwa-
peristiwa penting.  Murid menjawab secara
lisan dengan menghubung
 Guru akan bertanya kait dan menjana idea
secara lisan soalan mengenai mengenai tajuk yang
topik melalui video dan audio dipelajari
yang telah dipaparkan.
 Murid hanya boleh
memberikan sumbangan
idea/menjawab soalan
setelah dia boleh
mengulang jawapan dari
kawan sebelumnya
Langkah 3 Aktiviti PAK 21- BBM: Audio
Cerna Minda ● Guru menerangkan ● Murid mengambil
( 25 minit) muzik, kotak,
Permainan “Kotak kepada murid mengenai cara maklumat yang diberikan kertas
Beracun” permainan. oleh guru.
● Guru menyediakan ● Apabila audio muzik KBAT: Menjelaskan,
soalan-soalan berkaitan topik dimainkan, murid menjana idea
yang dipelajari pada hari ini mengedar “kotak beracun”
dan meletakkannya di dalam kepada rakan yang berada
kotak yang dinamakan di sebelah dan seterusnya Nilai: Tekun,
sebagai “Kotak Beracun” kerjasama, berani
● Murid mendengar audio
● Guru memainkan audio
muzik dengan teliti kerana
muzik dan murid dikehendaki
mengedar “Kotak Beracun” apabila muzik dihentikan,
kepada rakan yang berada di murid terakhir yang
sebelah dan seterusnya memegang “kotak
beracun” dikehendaki
● Guru meminta murid mengambil satu gulungan
membaca soalan dan pelajar kertas yang terdapat dalam
dikehendaki menjawab kotak tersebut
soalan tersebut ● Murid membaca soalan dan
● Guru membimbing menjawab soalan yang
murid dalam menjawab telah dipilih
soalan.
Penutup Membuat rumusan BBM: Buku Teks
● Guru meminta wakil ● Murid yang dipilih akan
(5 minit)
akhir sesi pengajaran daripada murid untuk menyatakan apa yang
pada hari itu menyatakan apa yang mereka telah pelajari
mereka pelajari pada hari dalam sesi PdPC
ini tersebut. KBAT: Menjana Idea
● Guru membuat kesimpulan ● Murid mendengar dan
mengenai sesi PdPC pada ulang semula kesimpulan
yang disampaikan oleh
hari ini dan memberikan
guru. Nilai: Berani
sedikit informasi tentang
topik seterusnya.
Catatan Refleksi Kendiri:

Catatan/ Refleksi Guru Pembimbing:

Catatan/ Refleksi Penyelia:

You might also like