You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Nama Guru

Mata Pelajaran Sejarah Tingkatan 3

Tarikh 12 September 2023 (Selasa)

Masa 8.50 am - 10.10 am (1 Jam 20 Minit)

Kelas 3 Harapan DLP

Bilangan Murid /36 Orang

Tema M/P Kedatangan Kuasa Asing

Tajuk Campurtangan Dan Penjajahan Kuasa Barat

Standard Kandungan 7.5 Bab 5 Pentadbiran Barat di Sarawak dan Sabah

Standard Pembelajaran 7.5.3 Menghuraikan peluasan kuasa Syarikat Borneo Utara British di
Sabah
7.5.5 Menerangkan sikap kesediaan menerima perubahan yang membawa
kebaikan.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. Menjelaskan kronologi pertapakan Syarikat Borneo Utara British
(SBUB) di Sabah
1. Murid dapat menyatakan latar belakang Sabah sebelum perluasan kuasa
Kriteria Kejayaan SBUB di Sabah
2. Murid dapat menerangkan peluasan kuasa SBUB di Sabah
3. Murid dapat menjelaskan sikap kesediaan menerima perubahan yang
membawa kebaikan

Elemen Merentas Nilai Murni


Kurikulum (EMK) Patriotisme

Pernyataan Nilai Rajin, berusaha, kepimpinan

Bahan Bantu Mengajar Buku teks sejarah tingkatan 3, komputer riba, video, projektor, slaid,
(BBM) papan putih, buku nota, kertas, alat-alat tulis
AKTIVITI PEMUDAHCARA PDPC

Masa Isi Kandungan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan


(Minit)
Set Induksi  Pengenalan BBM: Buku teks, marker
● Guru menjawab salam ● Murid memberi salam pen, komputer, projektor,
(5 minit) kepada topik
sebelum memulakan sesi kepada guru
 Aktiviti meneka pdpc
gambar ● Murid melihat gambar peta KBAT: Menjana idea
● Guru meminta murid untuk negeri yang dipaparkan
mengeluarkan buku teks
dan buku nota sejarah ● Murid cuba memberikan Nilai: Rajin, Berani,
Berusaha
masing-masing. pendapat dan menjana idea
kepada topik yang akan
● Guru memaparkan gambar
dipelajari
berkaitan dan murid
dikehendaki meneka gambar ● Murid bersedia untuk
tersebut. memulakan PdPC PdPC
● Guru mengaitkan jawapan
murid dengan topik yang
akan dipelajari dan
mengimbas kembali topik
yang telah dipelajari
sebelum ini
● Guru menyatakan LO dan
SC pdpc pada hari ini
Langkah 1 ● Kronologi Peluasan ● Guru menggunakan buku BBM: Buku teks,
● Murid menggunakan buku
(20 minit) teks dan berkongsi slaid komputer, projektor,
Kuasa SBUB di teks sebagai medium
power point sebagai bahan slaid
Sabah rujukan kepada murid utama pembelajaran dan
mendengar penerangan guru
● Permainan wheel of ● Guru menerangkan isi-isi
KBAT:
names untuk jawab penting berkaitan dengan ● Murid memberikan
topik perbincangan Membaca,
soalan KBAT tumpuan sepanjang sesi
● Soalan KBAT: memahami dan
pembelajaran. mengingati
1. Berdasarkan pengetahuan
sejarah dan am anda, ● Murid memberi respon
jelaskan sebab kuasa-kuasa
asing begitu berminat untuk terhadap sesi PdPC yang Nilai: Tekun,
menakluki Sabah rajin
dilaksanakan oleh guru
 Guru menggunakan
permainan wheel of names
untuk memilih murid untuk
menjawab Soalan KBAT
 Guru memberi ulasan terhadap
jawapan dan pendapat murid
Langkah 2  Aktiviti penulisan  Murid dikehendaki  Murid melakukan aktiviti BBM: Buku
pantas melakukan aktiviti penulisan pantas dengan teks, kertas,
(30 Minit) penulisan pantas dengan menjawab soalan berkaitan alat tulis lain
 Aktiviti menjawab soalan berkaitan topik perbincangan di dalam
permainan ‘Barrel topik perbincangan di buku modul KBAT:
dalam buku modul memahami,
Pirate’  Murid dalam masa 15 minit menganalisis
 Guru memberikan masa berbincang dan menjawab
sebanyak 15 minit kepada soalan berkaitan topik Nilai: Tekun,
semua murid untuk perbincangan di dalam buku
berbincang dan menjawab berusaha
modul
soalan
 Aktiviti Permainan ‘Barrel  Murid yang bertuah melalui
Pirate’.
Permainan permainan ‘Barrel
 Murid yang bertuah melalui
permainan ‘Barrel Pirate’ Pirate’ akan berkongsi hasil
akan berkongsi hasil perbincangan dengan
perbincangan dengan
keseluruhan kelas keseluruhan kelas

 Markah/star akan diberikan


berdasarkan jawapan yang
betul
Penutup  Membuat ● Guru meminta wakil ● Murid
BBM: Buku Teks
yang dipilih akan
(5 minit) rumusan akhir
daripada murid untuk menyatakan apa yang mereka
sesi pengajaran KBAT: Menjana Idea
menyatakan apa yang telah pelajari dalam sesi PdPC
pada hari itu
mereka pelajari tersebut Nilai: Rajin, berani,
 Permainan wheel berusaha
of names ● Guru membuat kesimpulan ● Murid mendengar kesimpulan

mengenai sesi PdPC pada yang disampaikan oleh guru


hari ini dan memberikan
sedikit informasi tentang
topik seterusnya.

Catatan Refleksi Kendiri

Catatan/ Refleksi Guru Pembimbing:


Catatan/ Refleksi Penyelia:
Catatan Refleksi Kendiri:

Catatan/ Refleksi Guru Pembimbing:

Catatan/ Refleksi Penyelia:

You might also like