You are on page 1of 54

Név: Bakos Vivien Osztály: 1.

a
Tantárgy: Magyar Óratípus: Új ismeretet közlő óra
Témakör: Hang és betűtanítás Tananyag: A d hang és betű tanítása
Célok: Beszédművelés fejlesztése, olvasástechnika fejlesztése, szókincsbővítés, fantáziafejlesztés, az új hang helyes képzése, differenciálása, az új betű
megtanítása.
Az óra didaktikai feladatai: ismétlés, gyakorlás, ismeretbővítés
Tantárgyi kapcsolatok: matematika
Felhasznált források, eszközök: PowerPoint bemutató
Dátum: 2023.02.20

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói munkaforma Eszközök Reflexiók
I. RÁHANGOLÓDÁS

Olvasástechnikai gyakorlatok: tevékenykedtetés FOM PPT


a) Hibakereső gyakorlat: szemléltetés
magyarázat
Olvassuk el a kiemelt szót. Számold meg, hogy az Ellenőrzés
alatta megjelent sorokban hányszor látod rosszul értékelés
leírva! Tapsolásra mutasd az ujjaidon a hibák
számát!
3 perc
intelligens

inteligens
imtelligens
intelligens
intelligenzs

b.) Jelkereső gyakorlat:


Hasonlítsátok össze a szavakat, és számoljátok meg tevékenykedtetés FOM PPT
hányszor szerepel a kiemelt szó! szemléltetés
2 perc magyarázat
víz ellenőrzés
értékelés
vízviszveszvízvázvészvíz
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a

Tantárgy: Magyar Óratípus: Új ismeretet közlő óra

Témakör: Hang és betűtanítás Tananyag: Az ü, ű hangok és betűk tanítása

Célok: Beszédművelés fejlesztése, olvasástechnika fejlesztése, szókincsbővítés, fantáziafejlesztés, az új hang helyes képzése, differenciálása, az új betű
megtanítása.

Az óra didaktikai feladatai: ismétlés, gyakorlás, ismeretbővítés

Tantárgyi kapcsolatok: matematika, környezetismeret, ének-zene

Felhasznált források, eszközök: PowerPoint bemutató, feladatlap, Betűbarangoló második kötet

Dátum: 2023.02.27

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
I. RÁHANGOLÓDÁS

1., Beszédművelési gyakorlatok:


a) Légzőgyakorlat:
Álljatok kisterpeszállásba, jobb kezeteket
tegyétek a hasatokra, hüvelykujjatok felfelé tevékenykedtetés
2 perc nézzen, bal kezeteket tegyétek a csípőtökre. 3 ellenőrzés FOM
számoláson keresztül szívjátok be a levegőt, értékelés
majd kifújás közben mondjuk a következő magyarázat
mondókát kétszer.
Fű fű fű, szép zöld fű, gyere ki te zöldfülű.
b) Artikulációs gyakorlat:

á, a, o, u, o, a, á tevékenykedtetés
Dőljetek hátra húzzátok ki magatokat. szemléltetés
2 perc Kezeiteket lazán helyezzétek a combotokra, magyarázat FOM PPT
talpatok a talajon álljon. ellenőrzés
Olvassátok el a következő betűsort és ejtsétek értékelés
utánam, figyelve a szájtartásotokra.

c) Ritmusgyakorlat: tevékenykedtetés
1 üveg alma, 2 üveg alma, 3 üveg alma, 4 üveg ellenőrzés FOM
2 perc alma, 5 üveg alma, 6 üveg alma, 7 üveg alma, 8 értékelés
üveg alma, 9 üveg alma, 10 10 tiszta víz, olyan, játék
mint a folyóvíz. magyarázat

2., Olvasástechnikai gyakorlatok:


a) Látószögnövelő gyakorlat:
tevékenykedtetés
. kéz szemléltetés
2 perc vi-dám magyarázat FOM PPT
lab-dá-zik ellenőrzés
öl-töz-kö-dik értékelés
jel-mez-ver-seny

b) Hibakereső gyakorlat:
naprendszer
naprendzser
naprendszer
narpendszer
napredszer
naprendszer
c) Jelkereső gyakorlat:

II. JELENTÉSTEREMTÉS
1., Beszélgetés az eseményképről:
a) alkossatok szavakat a képről
5 perc b) alkossatok szószerkezeteket megbeszélés
c) alkossatok mondatokat a képről szemléltetés FOM PPT
d) történet alkotása a kép felhasználásával
e) a figyelem átirányítása a hívókép
irányába
2., Hangtanítás:

Hanganalízis:
Mi van a képen? -üveg, -űrhajó
Tapsoljuk el ezt a szót.
Szedjük ujjainkra a szavak hangjait
ü-v-e-g, ű-r-h-a-j-ó
Melyik hangot hallátok az első helyen?
ü, ű magyarázat
10 perc Nézzetek rám, kiejtem a hangokat és figyeljétek tevékenykedtetés FOM PPT
meg hogyan ejtem az ü és ű hangot. Kereken megbeszélés páros munka Tükör
vagy mosolygósan? Mit láttok? Forduljatok szemléltetés egyéni munka
egymás felé és mondjátok egymásnak 3x az ü
majd 3x az ű hangot. Ellenőrizzétek egymást,
hogy megfelelően tartjátok-e a szátokat.
Vegyétek a kezetekbe a kis tükröt és ejtsétek ki
3x az ü majd pedig az ű hangot és közben
figyeljetek a szájtartásotokra.
3., Betűtanítás:
a) Betűcsalád megnevezése
5 perc b) Kis és nagy nyomtatott betűk közti
különbségek megbeszélése megbeszélés PPT
c) Az új betűk keresése betűsorban magyarázat FOM Betűbarangoló 2.
d) Összeolvasás szemléltetés kötet

10 perc

a) REFLEKTÁLÁS

10 perc 1., Gyakorlás: magyarázat FOM Feladatlap A feladatlap


Feladatlap elvégzése munkáltatás egyéni munka mellé mindenki
szemléltetés számára kiosztok
ellenőrzés egy kinyomtatott
értékelés papír űrhajót

2., Értékelés:
2 perc - Ha úgy érzed, hogy ügyesen dolgoztál a mai
óra folyamán, utazz el az űrhajóddal a Nap mellé FOM Kinyomtatott
- Ha úgy érzed, hogy a mai órán nem dolgoztál értékelés egyéni munka űrhajók, Nap és
elég ügyesen, vagy csak elfáradtál és nem tudsz Hold
annyira messzire elrepülni, utazz el az űrhajóddal
a Holdra.
Név: Bakos Vivien Osztály: 1.a.
Tantárgy: Magyar Óratípus: Új ismeretet közlő óra
Témakör: Hang és betűtanítás Tananyag: Az f hang és betű tanítása
Célok: Beszédművelés fejlesztése, olvasástechnika fejlesztése, szókincsbővítés, fantáziafejlesztés, az új hang helyes képzése, differenciálása, az új betű
megtanítása
Az óra didaktikai feladatai:
Tantárgyi kapcsolatok: ének-zene, matematika
Felhasznált források, eszközök: PPT, feladatlap, kivágott képek, Betűbarangoló Ábécés munkatankönyv 2.kötet
Dátum: 2023.03.09

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
III. RÁHANGOLÓDÁS

2 1. Beszédművelési gyakorlat: tevékenykedtetés Érzelmi


perc a) Légzőgyakorlat ellenőrzés FOM ráhangolódás.
Álljatok kisterpeszállásba jobb kezeteket magyarázat Helyes artikuláció!
tegyétek a hasatokra, bal kezeteket a csípőtökre. Felhívni a figyelmet
3 számoláson keresztül szívjátok be a levegőt, a levegővételre,
majd kifújás közben mondjátok a következő hangsúlyra.
mondókát.
Fű fű fű szép zöld fű
Eredj ki te zöldfülű.

2 b) ritmusgyakorlat tevékenykedtetés FOM mini babzsák Hosszú, rövid


perc „Hogyha egyszer felnőtt leszek, ellenőrzés szótagok
Három vödör fagyit veszek. értékelés megkülönböztetésére
Meg is eszem azon nyomban, játék helyezni a hangsúlyt.
Mind elfér a pocakomban!” magyarázat
2 c) hanglejtés gyakorlat tevékenykedtetés FOM PPT Hanglejtés
perc Olvassátok el a mondatokat figyelve a helyes magyarázat kijelentés, kérdés
hanglejtésre. ellenőrzés esetén.
Süt a nap. értékelés
Érik a dinnye. szemléltetés
Repül a gólya.
2 2. Olvasástechnikai gyakorlat tevékenykedtetés FOM PPT Megbeszélni mi volt
perc a) Betűtévesztés javítása szemléltetés a változás.
Nézd meg a szópárt. Ki olvassa fel? Mi volt a ellenőrzés
becsapós? értékelés
mez-méz magyarázat
édes-éhes
nap-pap
süt-sül
zokni-szokni

2 b) látószögnövelő gyakorlat/bővülő mondat tevékenykedtetés FOM PPT


perc mez magyarázat
meze szemléltetés
Ervin meze. ellenőrzés
Ervin mezet vesz. értékelés
Ervin páros mezet vesz.
Olvasd el a felvillanó szavakat, ha végeztetek,
hajtsátok le a fejeteket.
Az jelentkezzen, aki elolvasta.
IV. JELENTÉSTEREMTÉS
5 1. Beszélgetés az eseményképről megbeszélés FOM PPT Irányított
perc a) alkossatok szavakat a képről szemléltetés kérdésekkel jutunk
b) alkossatok szószerkezeteket a képről el a hívóképig.
c) alkossatok mondatokat
d) szöveg alkotása a képről
Nézzétek csak mi van ott a háttérben, mit árul?
Célkitűzés:
A mai órán a fagyi fogja elhozni az új hangot,
illetve betűt.
10 2. Hangtanítás magyarázat FOM PPT Képzés helyének
perc Mi van a képen? fagyi megbeszélés feladatlap megfigyelése,
Tapsoljuk el ezt a szót. szemléltetés mássalhangzó,
Szedjük ujjainkra a szó hangjait. játék illetve magánhangzó
f-a-gy-i tevékenykedtetés megállapítás,
Képzés helyének, zöngésségének megfigyelése! elhelyezése az eddigi
Hangfelismerési gyakorlat betűk között.

Nyissátok ki a tankönyvet a 18. oldalon és egyéni


oldjátok meg a 2-es feladatot.
A feladat a következő: „Melyik kép nevében
hallod az f hangot? Tegyél alá pöttyöt.

A feladatlapon az 1-es feladatot nézzük


Tegyél pöttyöt a képek alá a jeleknek egyéni
megfelelően!

7 3. Betűtanítás megbeszélés FOM PPT Betűelemek


perc a) betűcsalád megnevezése magyarázat Hívókép megnevezése
b) kis és nagy nyomtatott betűk differenciálása szemléltetés Betűbarangoló
c) Az új betűk keresése a szövegben Ábécés
munkatankönyv 2
nem olvasók olvasóknak csoportos
18/1 feladat 21/5 olvasása+
keresd meg az új betűnket feladat
megoldása
és karikázd be ha kész vagy ha kész vagy
menj vissza a vershez és ott is rajzold le és
keresd meg fogalmazd meg
történt

e) összeolvasás
A kép alapján válasszuk le az első hangokat és egyéni feladatlap, ppt
amit kaptunk belőle, karikázzátok be a
feladatlapon.
szótagösszeolvasás
V. REFLEKTÁLÁS
1. Gyakorlás tevékenykedtetés táblakép
magyarázat FOM
10 p szemléltetés
játék

3 2. Értékelés tevékenykedtetés FOM kivágott fagyi


perc Akinél a fagyik vannak, adja oda annak a értékelés képek
társának a fagyiját, aki szerinte a legjobban
dolgozott a mai órán.
Én is megdicsérek mindenkit nagyon ügyesek
voltatok ezért, akinek nincs még fagyija fog
kapni tőlem.
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a
Tantárgy: Magyar Óratípus: Új ismeret közlő óra
Témakör: Hang és betűtanítás Tananyag: A g betű írása
Célok: Az írott kis g betű megtanítása, kapcsolása, olvasástechnika, eszközszintű íráshasználat fejlesztése, finommotorika fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai: ismeretbővítés, gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: ének-zene, környezetismeret, matematika
Felhasznált források, eszközök: PPT, feladatlap, Betűbarangoló – Kisbetűs írás munkafüzet 1.
Dátum: 2023.03.13

Nevelési – oktatási stratégia


Megjegyzések,
Idő Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök Reflexiók
munkaforma
I. RÁHANGOLÓDÁS
2 perc 1., Beszédművelési gyakorlat tevékenykedtetés FOM PPT
a) Nyelvtörő magyarázat
,,Sárga bögre görbe bögre.”
Ismételjük el a nyelvtörőt 3x egyre gyorsulva

2 perc b) Helyesejtés gyakorlat mozgással egybekötve magyarázat FOM PPT


Hoztam nektek egy mondókát, először én megmutatom, tevékenykedtetés
hogy mit fogunk csinálni, utána együtt is elmondjuk a szemléltetés
mutogatásokkal együtt!

Gomba, gomba, gomba, (öklök ütögetése)


nincsen semmi gondja, (kezek forgatása)
ha az eső esik rája, (ujjak mozgatása)
nagyra nő a karimája. (karkörzés a fej felett)
Az esőt csak neveti, (szájra mutogatás)
van kalapja, teheti. (fej ütögetése)
5 perc 2., Olvasástechnikai gyakorlat tevékenykedtetés FOM PPT
a) Perifériás látást fejlesztő gyakorlat: magyarázat
Figyelmesen olvasd el a táblán megjelenő szavakat és szemléltetés
jegyezd meg őket, ha kész vagy hajtsd le a fejed! ellenőrzés
Mely állat neve nem szerepelt a táblán? Koppintásra
mutasd az ahhoz az állathoz tartozó számot!

2 perc tevékenykedtetés FOM PPT


magyarázat
szemléltetés
ellenőrzés
értékelés

b) Látószögnövelő gyakorlat:
Próbáljátok meg minél gyorsabban elolvasni a táblán
5 perc megjelenő szavakat. Akinek sikerült hajtsa le a fejét a
padra! tevékenykedtetés FOM PPT, korongok,
magyarázat gombás
szemléltetés feladatlap
ti-nó-ru ellenőrzés
ga-ló-ca értékelés
pö-fe-teg
pe-resz-ke

3., Íráselőkészítő gyakorlat


Vegyétek elő a gombás feladatlapotokat és a
korongjaitokat! A táblán állatok képei fognak
megjelenni, ha van az állat nevében g hang akkor
tegyetek egy piros korongot a gomba kalapjára, ha
nincs akkor tegyetek egy kék korongot a gomba
szárára!

II. JELENTÉSTEREMTÉS
2 perc 1., Dal éneklés: tevékenykedtetés FOM
Le tudjuk már írni a gomba szót? Nem, szóval ma magyarázat
megtanuljuk ehhez leírni a g betűt, amihez a gombák szemléltetés
lesznek segítségünkre. Énekeljünk is róluk egy dalt: ellenőrzés
értékelés
„Őzláb, csiperke, pereszkegomba:
Vesszőkosárba szedd bele sorba!
Pettyes galóca, susulykagomba:
Mérges, ne szedd le, hagyd a bokorba!”

20 2., A kis írott g betű írásának megtanítása: tevékenykedtetés FOM PPT, írás füzet,
perc magyarázat Betűbarangoló –
a, A nyomtatott és írott betű összehasonlítása szemléltetés Kisbetűs írás
ellenőrzés munkafüzet 1.
értékelés

b, Az írott betű betűelemeinek megbeszélése

c, Nyomtatottból írottra alakítás


d, Vázolás levegőben 3 méretben (váll, könyök,
csukló, ujj)

e, Vázolás a padra

f, Ujjtorna, lazítás

Mondjuk el még egyszer az óra elején tanult


mondókát!

g, Vázolás az Írásvázolóban (Postairón pirossal 2x


közösen utána önállóan, körbejárni a teremben
ellenőrizni a testtartást és a ceruzafogást)

h, Írás vonalrendszerben
a g betű írása (3x 2x 1x)

a g betű a vonalrendszerben
(mi a kezdőpont, mondj olyan, amelyek ugyanott
kezdődnek! pl, a, o
Átírni még egyszer a táblán a tudatosítás érdekében!

dobpergés
hogyan ülünk írásnál?
Kék ceruza eltetetése, grafit ceruza elővétele
a g betű kapcsolása, szóírás (grafittal)
(hogyan kötjük?)
(mondatokat mondani velük)
(utána sor végig írása)

III. REFLEKTÁLÁS
5 perc 1., Új betű alkalmazása: magyarázat FOM PPT, írás füzet
Az óra elejéről visszajöttek hozzánk a gombák, tevékenykedtetés
keressétek meg azokat, amiknek a nevében van g betű szemléltetés
és írjátok le a füzetetekbe! ellenőrzés
értékelés

2 perc 2., Értékelés


Aki úgy érezte, hogy ügyesen dolgozott a mai órán az tevékenykedtetés FOM
emelje fel mindkét kezét, aki úgy érzi, hogy értékelés
dolgozhatott volna jobban is és nagyon elfáradt az
hajtsa le a fejét!
Név: Bakos Vivien Osztály: 1.a
Tantárgy: Magyar Óratípus: Új ismeretet közlő óra
Témakör: Hang és betűtanítás Tananyag: a cs betű írása
Célok: Az írott kis cs betű megtanítása, kapcsolása, olvasástechnika, eszközszintű íráshasználat fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai: ismeretbővítés, gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: környezet, ének zene
Felhasznált források, eszközök: PPT, Betűbarangoló kisbetűs írás munkafüzet, csiga kép, saláta kép
Dátum: 2023.03.23

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
VI. RÁHANGOLÓDÁS

2p 1. Beszédművelési gyakorlatok:
a, Nyelvtörő gyakorlat
A mai órát egy nyelvtörővel fogjuk indítani, arra szeretnélek tevékenykedtetés FOM PPT
megkérni titeket, hogy együtt mondjuk el, ügyelve a helyes magyarázat
kiejtésre.

Csóré csiga csalán csúcsán cselleng, csalán csúcsát csipegetve


fent leng, de a csalán nem tűri, csóré csiga csupasz csápját
megcsípi.

Most próbáljuk meg még egyszer egy kicsit gyorsabban

b, Ritmusgyakorlat
Jön a csiga megy a csiga
Hegyen át, vízen át tevékenykedtetés FOM
3p Csigaházban cipelgeti magyarázat PPT
Az egész vagyonát
2. Olvasástechnikai gyakorlatok:
tevékenykedtetés
a, Betűtévesztés javítása magyarázat FOM
tél-fél munkáltatás PPT
csak-csap ellenőrzés
2p kér-kép értékelés
csík-sík
kerek-kerék
csacsi-pacsi

b, Látószögnövelő gyakorlat tevékenykedtetés


3p magyarázat FOM PPT
é-ti-csi-ga munkáltatás
ü-veg-csi-ga ellenőrzés
raj-zos-csi-ga értékelés
mo-csá-ri-csi-ga
mez-te-len-csi-ga

3. Íráselőkészítő gyakorlat:
Figyeljetek a táblára, képeket fogtok látni különböző állatokról,
5p arra szeretnélek megkérni titeket, hogy figyeljétek meg, hogy tevékenykedtetés
van e az állat nevében cs betű. Ha van benne, tegyetek a csiga magyarázat PPT, csiga kép,
házára egy piros korongot. munkáltatás FOM saláta kép
ellenőrzés

Hoztam nektek egy találóskérdést, kíváncsi vagyok, hogy ki értékelés


tudjátok e találni.
Rohanni még senki se látta,
Hát még, hogy hátrafelé mászna,
Az egyik éti, a másik vízi,
De házát mindig a hátán viszi.

Így van, ez a csiga. A mai órán lesz egy különleges vendégünk.


Ő itt Csiga Csanád, aki nagyon megéhezett az ide vezető úton,
azzal segíthettek neki elérni a saláta levelet, ha ügyesen
dolgoztok a mai órán.
VII. JELENTÉSTEREMTÉS
20p 1. A kis írott cs betű írásának megtanítása magyarázat FOM, ÖM PPT, vázolólap,
a, A nyomtatott és írott betű összehasonlítása megbeszélés postaíron,
tevékenykedtetés
munkáltatás
szemléltetés

b, Az írott betű betűelemeinek megbeszélése

c, Nyomtatottból írottra alakítás

d, Vázolás levegőben 3 méretben (váll,


könyök, csukló, ujj)

e, Vázolás a padra

f, Ujjtorna, lazítás

Csipi, Csipi, Csipetke, icipicit csípett le.


Betűbarangoló
g, Vázolás az Írásvázolóban (Postairón pirossal 2x közösen kisbetűs írás
utána önállóan, körbejárni a teremben ellenőrizni a testtartást munkafüzet 1
és a ceruzafogást) 68.o/1
Betűbarangoló
kisbetűs írás
h, Írás vonalrendszerben munkafüzet 1
a cs betű írása (3x 2x 1x) 68.o/2

a cs betű a vonalrendszerben
(mi a kezdőpont?, mondj olyan betűket
amelyek ugyanott kezdődnek! pl, a, o

Betűbarangoló
kisbetűs írás
Átírni még egyszer a táblán a munkafüzet 1
tudatosítás érdekében! 68.o/2, postairón
kék szín

A postairón kék színével dolgozunk 68,o/2 átírni 2x a táblán

Betűbarangoló
kisbetűs írás
dobpergés munkafüzet 1
hogyan ülünk írásnál? 68.o/3, grafit
Kék ceruza eltetetése, grafit ceruza elővétele ceruza
a cs betű kapcsolása, szóírás (grafittal)
(hogyan kötjük?)
(mondatokat mondani velük)
(utána sor végigírása)
2. REFLEKTÁLÁS

8p 1. Az új betű alkalmazása magyarázat


A képek alapján melyik két csigát tartottátok a legszebbnek? megbeszélés
Írjátok le a nevét a füzetetekbe. Nagyon ügyesen dolgoztatok a tevékenykedtetés FOM, ÖM PPT
mai órán, sikerült Csanádot eljuttatnunk a céljához. Ennek munkáltatás
örömére írjuk le a füzetünkbe, hogy csiga csanád elérte a célt. szemléltetés

2. Értékelés
3p Aki úgy érzi, hogy ügyesen dolgozott a mai órán és végig oda
tudott figyelni, az ragassza a csigáját a bal oldali kép alá, aki tevékenykedtetés FOM PPT
pedig úgy érzi, hogy lelassúlt az óra alatt az ragassza a csigáját a értékelés
jobb oldali kép alá
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a
Tantárgy: Matematika Óratípus: gyakorló óra, 11-ből való kivonás gyakorlása
Témakör: Kivonás 11-ből tízes átlépéssel Tananyag: Kivonás 11-ből tízesátlépéssel
Célok: Kivonás műveletének felidézése a 20-as számkörben tízes átlépés nélkül, kétjegyű számból, kétjegyű szám elvétele 10-ig, 11-ből egyjegyű szám
elvétele, ellenőrzés, önellenőrzés, matematikai kifejezések helyes használata. Kivonás 10-ből, Tízesátlépéses kivonás két lépcsőjének ismétlése,
tízesátlépéses kivonás egy lépésben, szociális kompetencia fejlesztése.
Az óra didaktikai feladatai: ismeretfelidézés, ráhangolás, motiválás, gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: környezetismeret
Felhasznált források, eszközök: Sokszínű Matematika tankönyv, Számolófüzet, számológyöngy, feladatlap
Dátum: 2023.04.13

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
I. RÁHANGOLÓDÁS

2 1. Radírok átadásával számolás: magyarázat FOM radír


perc Vegyetek elő egy radírt, egy párnak 1 radírja legyen. tevékenykedtetés
Álljatok fel, forduljatok egymással szembe. Jobb kézzel játék
fogjátok meg mind a ketten a radírt. 20-tól fogunk visszafelé
számolni, bal kézből bal kézbe fogjátok adogatni a radírt.
Majd szintén 20-tól fogunk visszafelé számolni, párosával, de
most a jobb kezedbe fogod a radírt. Rajta!

3per 2. Növekvő számsorrend alkotása: FOM PPT, feladatlap


c -A mai órán a segítőink ezek a kiscicák lesznek, akik magyarázat ÖM
összekeverték az általam nektek hozott számokat. A ti munkáltatás
feladatotok az, hogy rendezzétek őket növekvő sorrendbe ellenőrzés
-Az ellenőrzés után írjátok a relációsjelek alá a számok közti értékelés
különbségeket szemléltetés
-Karikázzátok be kékkel a páratlan számokat
PPT,feladatlap
3. Óra eleji ismétlés munkáltatás, FOM
5 A feladatlapotokon az első feladatban cicákat és egereket magyarázat ÖM
perc találhattok. Oldjátok meg a cicák hasán található műveleteket szemléltetés
és kössétek össze azzal az egérrel, amelyiket a megoldás értékelés
alapján elkapta! Aki készen van, színezheti a feladatlap ellenőrzés
hátoldalán található színezőt!

II. JELENTÉSTEREMTÉS
5 1. Kétjegyűből egyjegyű szám elvétele 10-ig: munkáltatás FOM PPT, feladatlap
perc Ameddig a cicák falatoznak, oldjátok meg a feladatlapon a magyarázat
kettes feladatot! ellenőrzés
értékelés
szemléltetés

Aki készen van folytathatja a színezőt!


5
2. Háromtagú kivonás: A tízesátlépéses kivonás
perc
algoritmusának gyakorlása magyarázat FOM számológyöngyök
-Vegyétek a kezetekbe a gyöngyöket! szemléltetés
-Számláljatok le először 11-et! Vegyetek el először egyet. ellenőrzés
Mennyi maradt? Abból vegyetek el még 7-et! Mennyi maradt értékelés
most?
Mennyit vettünk el összesen?

3. 11-ből egyjegyű szám elvétele:


8per magyarázat FOM PPT, feladatlap
A nagy vadászat után a cicáknak segítségre van szüksége a
c munkáltatás ÖM
hazajutáshoz. Segítsetek nekik azzal, hogy megoldjátok a ellenőrzés
műveleteket és a házak tetejét a cicák nyakörvével megegyező értékelés
színűre színezitek! szemléltetés
8 4. A 11 bontásának gyakorlása:
perc Nyissátok ki a Számolófüzeteteket a 49. oldalon és nézzük a 2- magyarázat FOM Számolófüzet
es feladatot szemléltetés
tevékenykedtetés
munkáltatás
ellenőrzés
értékelés

III. REFLEKTÁLÁS

3 1., Játék tevékenykedtetés FOM learning apps


perc Az óra végére hoztam nektek egy érdekes játékot! magyarázat
szemléltetés
https://learningapps.org/display?v=pe416yeqa23 ellenőrzés
értékelés

4 2., Szöveges feladat tevékenykedtetés FOM feladatlap, PPT


perc magyarázat
szemléltetés
ellenőrzés
értékelés
2 ellenőrzés FOM PPT
perc értékelés

3., Értékelés
Emelje fel a jobb kezét az, aki úgy gondolja, hogy ügyesen dolgozott
a mai órán és inkább a jobb oldali cica hangulata jellemző rá!
Emelje fel az a bal kezét, aki elfáradt a mai órán, és olyan álmos,
mint a bal oldali cica!
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a
Tantárgy: Matematika Óratípus: Gyakorló óra, 13-ból való kivonás gyakorlása
Témakör: Kivonás 13-ból tízesátlépéssel Tananyag: Kivonás 13-ból tízesátlépéssel
Célok: Kivonás műveletének felidézése 20-as számkörben tízesátlépés nélkül, Kétjegyű számból egyjegyű szám elvétele 10-ig, 13-ból egyjegyű szám
elvétele, ellenőrzés, önellenőrzés, matematikai kifejezések helyes használata, szociális kompetencia fejlesztése, finommotorika fejlesztése.
Az óra didaktikai feladatai: ismeretfelidézés, ráhangolás, motiválás, gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: Környezetismeret
Felhasznált források, eszközök: Sokszínű matematika 1. (2. félév), saját készítésű feladatlap, PPT, internet, wordwall feladatok, Sokszínű matematika 1.
Második félév Számolófüzet 1., füzet, babzsák, számológyöngysor, WordArt
Dátum: 2023.április. 20.

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
VIII. RÁHANGOLÓDÁS

2 1., Babzsákok átadásával számolás: magyarázat FOM babzsák 20


perc - Vegyetek elő egy babzsákot, egy párnak 1 babzsákja tevékenykedtetés számfogalmának
legyen. játék mélyítése
- Álljatok fel, forduljatok egymással szembe. Jobb kézzel
fogjátok meg mind a ketten a babzsákot. 20-tól fogunk
egyesével visszafelé számolni, jobb kézből jobb kézbe
fogjátok adogatni a babzsákot.
- Majd szintén 20-tól fogunk egyesével visszafelé
számolni, úgy, hogy most a bal kézből bal kézbe
adogatjátok a babzsákot. Rajta!
2., Csökkenő számsorrend alkotása: magyarázat FOM PPT, feladatlap 20-as számkör
3 - A mai órán a segítőink ezek az aranyos kiskutyák munkáltatás számfogalmának
perc lesznek, akik számokat hoztak el nekünk! Rendezzétek ellenőrzés mélyítése.
növekvő sorrendbe ezeket a számokat! értékelés Kivonások
-Az ellenőrzés után írjátok a relációsjelek alá a számok szemléltetés előkészítése.
közti különbségeket Különbségek
-Karikázzátok be kékkel a páratlan számokat keresése.

WordWall Koncentráció
tevékenykedtetés FOM és figyelem
5 magyarázat fejlesztése
perc szemléltetés Gyors
3., Óra eleji ismétlés, gyakorlás: értékelés művel
Végezzük el együtt a táblán látható feladatot! ellenőrzés

https://wordwall.net/hu/resource/55352732/névtelen1

1. JELENTÉSTEREMTÉS
5 1., 13-ból elvétel ismétlése: tevékenykedtetés FOM számológyöngyök
perc -Vegyétek a kezetekbe a gyöngyöket! magyarázat
szemléltetés
-Számláljatok le először 13-et! Vegyetek el először 3-at. értékelés
Mennyi maradt? Abból vegyetek el még 7-et! Mennyi ellenőrzés
maradt most?

Mennyit vettünk el összesen?

2., Számolófüzetben a 13 bontásának gyakorlása:


magyarázat FOM Számolófüzet,
8 Nyissátok ki a Számolófüzeteteket az 50. oldalon és ellenőrzés PPT Számolási készség
perc oldjuk meg a 2-es feladat első oszlopát. értékelés fejlesztése, a 13-
szemléltetés ból való elvétel
munkáltatlás gyakoroltatása

3., 13-ból elvétel:


Keressétek meg a rajzon a műveleteket és írjátok le a
feladatlapotokon erre kihagyott helyre, majd oldjátok
magyarázat FOM feladatlap,
meg őket!
ellenőrzés ÖM WordArt, PPT Koncentráció
10 értékelés fejlesztése, 13-
perc munkáltatás ból egyjegyű
szám elvételének
gyakoroltatása

2. REFLEKTÁLÁS

5 1., Játék magyarázat FOM Learning apps


perc A mai óra végére egy érdekes memória játékot hoztam tevékenykedtetés
nektek! Akit szólítok kijön a táblához és megpróbál szemléltetés
párokat találni! ellenőrzés
értékelés
https://learningapps.org/display?v=p1x6i66ik23

2., Szöveges feladat PPT, feladatlap


5 Oldjátok meg a feladatlapon található szöveges tevékenykedtetés FOM
perc feladatot! magyarázat
szemléltetés
ellenőrzés
értékelés

2
perc

3., Értékelés:
Emelje fel a jobb kezét az, aki úgy gondolja, hogy
ügyesen dolgozott a mai órán és inkább a jobb oldali FOM PPT Önértékelés
kutya hangulata jellemző rá! Emelje fel az a bal kezét, aki
elfáradt a mai órán, és olyan álmos, mint a bal oldali
kutya!
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a
Tantárgy: Matematika Óratípus: Gyakorló óra, 16-ból való kivonás gyakorlása
Témakör: Kivonás 16-ból tízesátlépéssel Tananyag: Kivonás 16-ból tízesátlépéssel
Célok: Kivonás műveletének felidézése 20-as számkörben tízesátlépés nélkül, Kétjegyű számból egyjegyű szám elvétele 10-ig, 1-ból egyjegyű szám
elvétele, ellenőrzés, önellenőrzés, matematikai kifejezések helyes használata, szociális kompetencia fejlesztése, finommotorika fejlesztése.
Az óra didaktikai feladatai: ismeretfelidézés, ráhangolás, motiválás, gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: Környezetismeret
Felhasznált források, eszközök: Sokszínű matematika 1. (2. félév), saját készítésű feladatlap, PPT, internet, wordwall feladatok, Sokszínű matematika 1.
Második félév Számolófüzet 1., füzet, számológyöngysor, WordArt, plüss pingvin
Dátum: 2023.április. 20.

Id Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzése


ő Módszerek Tanulói Eszközök k
munkaform Reflexiók
a
IX. RÁHANGOLÓDÁS

1., 20-tól való visszaszámolás: magyarázat FOM


Álljatok fel és forduljatok szembe a padtársatokkal. 20-tól fogunk tevékenykedtetés
visszaszámolni, arra kérlek titeket, hogy a páros számoknál a jobb a játék
páratlan számoknál a bal kezetekkel pacsizzatok! Rajta!

2., Felvillanó műveletek


a) A mai órán a pingvinek lesznek segítségünkre. Elhoztak nektek munkáltatás FOM, ÖM PPT, füzet
műveleteket, amiket hógolyók mögé rejtettek. A ti feladatotok az lesz, magyarázat
hogy mikor felvillannak leírjátok a megoldásokat a füzetetekbe ellenőrzés
egymás mellé! szemléltetés
b) Ha minden megoldásotok helyes, rakjátok ki a relációs jeleket a értékelés
számok közzé!
c) Írjátok a relációs jelek alá, hogy mennyivel nagyobb az adott szám
a másiknál
3. JELENTÉSTEREMTÉS
1., Rutinszámolás előkészítése: tevékenykedtetés FOM Plüss pingvin
Elhoztam nektek a mai órára az egyik barátomat, ő itt Pingi. Akinek magyarázat
őt odadobom meg kell oldjon egy műveletet, amit mondok. ellenőrzés
értékelés

2., Rutinszámolás: FOM, ÖM Számolófüzet


Nyissátok ki a Számolófüzeteteket az 51. oldalon és oldjátok meg a tevékenykedtetés , ppt
harmadik feladat első 2 oszlopát! magyarázat
ellenőrzés
értékelés

3., Szabályjáték előkészítése: tevékenykedtetés FOM PPT


Ne csukjátok be a könyveteket csak figyeljetek rám! Látjátok a két magyarázat
számot, amit bele raktunk a gépbe? Szerintetek miért az a szám jött ki
alul, ami?

4., Szabályjáték
Oldjuk meg együtt a Számolófüzetetek 51. oldalán a 4. feladatot! tevékenykedtetés FOM, ÖM Száolófüzet,
szemléltetés ppt
munkáltatás
ellenőrzés
értékelés

munkáltatás
5., Learning apps feladat FOM Learning
magyarázat
Ha igaz a művelet emeljétek fel a bal kezeteket, ha hamis akkor a apps,
ellenőrzés
jobb kezeteket, oda fogom húzni a műveletet amelyikhez többen értékelés interaktív
jelentkeznek tábla
https://learningapps.org/display?v=pwjyw3ptn23

6., Sorozat tevékenykedtetés


Üljetek le és oldjátok meg az 51. oldalon az 5. feladatot! szemléltetés FOM, ÖM Számolófüzet
munkáltatás , ppt
ellenőrzés
értékelés

4. REFLEKTÁLÁS

1., Kisokos feladat: tevékenykedtetés FOM, ÖM feladatlap,


Oldjátok meg a feladatlapotokon az 1.-es feladatot! szemléltetés wordwall
munkáltatás
ellenőrzés
értékelés

Pár gyerek a táblánál old meg Wordwall feladatot:


https://wordwall.net/hu/resource/55704686/névtelen3
2., Szöveges feladat tevékenykedtetés FOM feladatlap,
szemléltetés ppt
munkáltatás
ellenőrzés
értékelés

3., Értékelés értékelés FOM ppt


Emelje fel a jobb kezét az, aki úgy gondolja, hogy ügyesen dolgozott a mai
órán és inkább a jobb oldali pingvin hangulata jellemző rá! Emelje fel az a
bal kezét, aki elfáradt a mai órán, és olyan álmos, mint a bal oldali
pingvin!
Név: Bakos Vivien Osztály: 1. a
Tantárgy: Matematika Óratípus: Gyakorló óra,
Témakör: Az összeadás és kivonás műveletének gyakorlása Tananyag: Az összeadás és kivonás műveletének gyakorlása 20-ig
20-ig
Célok: Az összeadás kivonás műveletének alkalmazása. Tanult ismeretek előhívása a 20-as számkörben.

Az óra didaktikai feladatai: ismeretfelidézés, ráhangolás, motiválás, gyakorlás


Tantárgyi kapcsolatok: Környezetismeret
Felhasznált források, eszközök: Sokszínű Matematika tankönyv, wordart
Dátum: 2023.05.04

Idő Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzések


Módszerek Tanulói Eszközök Reflexiók
munkaforma
X. RÁHANGOLÓDÁS

2 perc 1. Mozgásos feladat: tevékenykedtetés FOM


Álljatok fel 0-tól fogunk 20-ig számolni, ha páros a szám akkor magyarázat
repülni fogunk, mint a madarak, ha páratlan akkor pedig úgy szemléltetés
fogunk állni, mint egy fa. Rajta! játék

Ügyesek voltatok, most pedig 20-tól fogunk visszafelé számolni.


A feladat szintén ugyanez lesz. Rajta!

2. Rutinszámolás:
a) A mai órára az országban honos madarak hoztak nekünk
műveleteket! Az lesz a feladatotok, hogy amikor a madarak tevékenykedtetés FOM, ÖM ppt
3 perc elrepülnek, az általuk takart művelet eredményét írjátok le a magyarázat
füzetetekbe egymás mellé egy négyzetrácsot kihagyva az szemléltetés
eredmények között! ellenőrzés
értékelés
b) Az egyik madarat, ami elrepült tavaly az év madarának
választották. A táblán megjelenő állítások alapján próbáljátok
meg kitalálni, hogy melyik volt ez a madár!
3 perc

5. JELENTÉSTEREMTÉS
8 perc 1., Képről műveletek alkotásának előkészítése: munkáltatás FOM, ÖM ppt
a) Mutatni fogok nektek képeket, ezekről próbáljunk meg közösen szemléltetés
műveleteket alkotni ellenőrzés
értékelés
magyarázat

b) Most próbáljátok meg kiválogatni a helyes műveleteket a


leírtak közül! Tegyetek olyan színű pontokat egymás mellé a
füzetetekbe, amelyekkel a helyes műveletek vannak írva!

2., Képről műveletek alkotása:


Nyissátok ki a Sokszínű matematika könyveteket a 41. oldalon és tevékenykedtetés FOM, ÖM ppt, Sokszínű
3 perc az 5-ös feladatot oldjátok meg a halacskás részt! Aki készen van munkáltatás matematika
pótfeladatként megcsinálhatja a gombos részt! szemléltetés tankönyv
ellenőrzés
értékelés

3., Láncszámolás előkészítése: számegyenes,


Vegyétek elő a számegyeneseteket és vegyetek elő egy piros tevékenykedtetés FOM, ÖM korongok
3 perc korongot! Ez a korong lesz a mi madarunk, ami szállni fog a magyarázat
számegyenes mentén. A 10-esről fogunk indulni, mozgassátok a szemléltetés
korongot a megfelelő irányba! ellenőrzés
Előre repült 4-et, majd vissza 8-at, még visszább 2-t, majd előre értékelés
10-et. Hányas számra érkezett meg a madarunk? Kinek érkezett
pont ide a madara?

10+4-8-2+10=14
6-3+7-3+9=16

4., Láncszámolás:
Nyissátok ki a 40.oldalon a Sokszínű matematika tankönyvet és ppt, Sokszínű
az 1-es feladatot fogjuk megoldani. Az elsőt közösen, a tevékenykedtetés FOM, ÖM matematika
3 perc másodikat önállóan. magyarázat tankönyv
szemléltetés
ellenőrzés
értékelés

5., Relációs feladat előkészítése:


Vegyétek magatok elé ismét a számegyenest és a korongokat! számegyenes,
Tegyetek egy piros színű korongot a 18-asra és kék színű tevékenykedtetés FOM, ÖM korongok
3 perc korongokkal jelöljétek azokat a számokat, amik nagyobbak mint magyarázat
18! szemléltetés
Most tegyétek a piros korongotokat a 14-esre, majd tegyetek kék ellenőrzés
korongokat a 14-től kisebb számokhoz! Elég, ha csak az egyel értékelés
kisebb, illetve a legkisebb számhoz raktok egy-egy korongot!
Most tegyetek egy piros korongot a 15-hoz és egyet a 19-hez!
Kék korongokkal jelöljétek azokat a számokat, amik nagyobbak
mint 15 de kisebbek mint 19!

6., Relációs feladat:


Tegyétek el a számegyenest és vegyétek elő a Sokszínű
matematika könyvet, nyissátok ki a 42.oldalon a 2-es feladatot ppt, Sokszínű
fogjuk együtt megoldani. tevékenykedtetés FOM, ÖM matematika
magyarázat tankönyv
5 perc szemléltetés
ellenőrzés
értékelés

6. REFLEKTÁLÁS

10 1., Számfelhős futkosós feladat: tevékenykedtetés FOM, ÖM feladatlap,


perc A terem elejében találhattok egy-egy műveletfelhőt. Az lesz a magyarázat wordart, füzet
feladatotok, hogy odafutottok ahhoz amelyik közelebb van szemléltetés
hozzátok, megjegyeztek egy műveletet, visszafutottok a ellenőrzés
helyzetekre, leírjátok majd meg is oldjátok. Csak akkor mehettek értékelés
a következő műveletért, ha az előzőt meg is oldottátok! 5 jól játék
megoldott művelet felett csillag jár a feladatért. Mindenkinek
érthető? Kezdhetitek!

2., Értékelés
Emelje fel a jobb kezét az, aki úgy gondolja, hogy ügyesen dolgozott a
2 perc mai órán és úgy szárnyalt, mint a jobb oldali madár! Emelje fel az a tevékenykedtetés FOM ppt
bal kezét, aki elfáradt a mai órán, és olyan álmos, mint a bal oldali ellenőrzés
madár! értékelés
Név: Fábián Ildikó Osztály: 1.a
Tantárgy: Matematika Óratípus: Gyakorló óra
Témakör: Összeadás- kivonás műveletének gyakorlása 20-ig Tananyag: Összeadás, kivonás műveletének gyakorlása 20-ig
Célok: Tanult ismeretek alkalmazása különböző játékok közben, összeadás-kivonás műveletének gyakorlása, rutinszámolás
Az óra didaktikai feladatai: gyakorlás, ismeretfelidézés, ráhangolás
Tantárgyi kapcsolatok:
Felhasznált források, eszközök: saját készítésű memória kártya
Dátum: 2023.május 11

Id Az óra menete Nevelési – oktatási stratégia Megjegyzése


ő Módszerek Tanulói Eszközök k
munkaforma Reflexiók
I. RÁHANGOLÓDÁS

1., Memóriajáték tevékenykedtetés Csoportmun saját készítésű


Ki ismeri a memória játékot? Mi a lényege? magyarázat ka memóriakárty
Memóriajátékot fogunk játszani párokat kell keresni, az egyiken szemléltetés a
műveletek vannak a másikján pedig maga a műveletnek az játék
eredménye. A feladatotok az lesz, hogy megkeressétek a megfelelő
művelethez tartozó számot. Ha nem az lesz a párja, amit
felfordítottatok, akkor vissza kell tenni a helyére, és folytatni a
keresgélést. Sorban fogunk haladni!

2. Bingó
Ma bingót fogunk játszani.
magyarázat
Mindenki válasszon egy széket és üljetek körém. FOM, ÖM lapok
tevékenykedtetés
Mondani fogok műveleteket, amiket ti gyorsan ki fogtok számolni,
ha sikerült akkor karikázzátok be az eredményt, ha az szerepel a játék
lapotokon.
Ha kigyűlik a három akkor kiáltsátok, hogy bingó! ezzel tudatva
velem és a többiekkel, hogy nektek kigyűlt a három eredmény.

3. Amőba:
Két csapatra foglak osztani benneteket. Mindenki húzzon egy lapot és magyarázat FOM kinyomtatott Felhívom a
abba a csoportba fog tartozni amelyiket húzta. A táblán mindegy egyes kör, x, illetve figyelmüket
szám mögött egy művelet bújt meg. A kör csapat kezd, választhattok egy tevékenykedtetés amőba la arra,
számot és egy általam választott csapattagnak meg kell mondania a hogy nem
művelet eredményét. Ha helyes a válasz akkor odarakhatjátok a játék kiabálhatnak
jeleteket. Ha helytelen a másik csapat rabolhat és akkor az ő jelük kerül be
a táblára. Az a csapat nyer, akinek hamarabb kigyűlik 3 jel vagy egymás ha tudják a
mellett, vagy egymás alatt. választ,
hanem
csak az
általam
kiválasztott
személy
válaszát
fogadom el.
4. Nálam van a játék: Tevékenykedtetés FOM
Művelet végzés magyarázat
játék
Nálam van a …. című kezdetű játékot fogjuk játszani!
Üljetek törökülésbe körém a szőnyegre! Ügyeljetek egymás
eredményére, szóljatok ha a másiknak nem jó a megoldása!

A körön kétszer menjünk körbe!

5., Puzzle Tevékenykedtetés ÖM Kinyomtatott


A gyerekek önállóan feldarabolják a képet és a műveletek magyarázat feladat
elvégzése után a megfelelő eredménnyel rendelkező képdarabot a játék
megfelelő helyre ragasztják

You might also like