You are on page 1of 10

Eszterházy Károly Egyetem

Óratervezet
Az alárendelő szintagmák

Gyakorlatvezető tanár: Onderné Szilágyi Tímea


Készítette: Birgés-Tóth Mónika
rövid ciklusú tanárképzés magyarszak
levelező tagozat
Neptun kód:scdmr9
Eger, 2021. 04. 17.
A tanítás helye: EKE Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézet, Barkóczy utca 5.

A tanítás ideje: 2021.04.23

Az osztály: 9. évfolyam

A tanító tanár neve: Birgés-Tóth Mónika

A tantárgy: Magyar nyelv

A témakör: Nyelvi rendszer

Az óra anyaga: Az alárendelő szintagmák

Az óra típusa: Új anyagot feldolgozó óra

Oktatási és képzési célok: A nyelvi szintek felelevenítése, a szószerkezet fogalmának elsajátítása, az alárendelő szószerkezet csoportosítása

Nevelési célok: A tanulók érzelmi intelligenciájának és a társas érintkezés nyelvi magatartásformáinak alakítása, az empátia és nyitottság
fejlesztése mások véleményének meghallgatása által.

Kompetenciák: A kreatív gondolkodás fejlesztése, kognitív képességek fejlesztése, a szóbeli kifejezőkészség fejlesztése, a kortársakkal való
együttműködés fejlesztése, szövegértés fejlesztése.

Eszközök: füzet, tankönyv, toll, laptop, telefon

Munkaformák: egyéni munka, frontális munka

Módszerek: tanári magyarázat, szemléltetés, munkáltatás, megbeszélés


Felhasznált irodalom: Magyar nyelv tankönyv , Oktatási Hivatal

Digitális felület, alkalmazások: Google tanterem…….

Id Óra menete Didaktikai Digitális felület,


ő megjegyzések alkalmazások

2’ I. Szervezési feladatok Google Classroom


Jó reggelt kívánok mindenkinek! Szeretnék bemutatkozni, hiszen még ne találkoztunk. Tanár-diák párbeszéd
Birgés-Tóth Mónika vagyok Jászberényből, és a mai órán együtt fogunk dolgozni.

3’ II. Ráhangolódás Nyelvi szintek dia


Mielőtt belekezdenénk az új anyagrészbe, ismételjük át, hogy hogyan
épülnek fel a nyelvi szintek? Ismétlő- ráhangoló
feladat
(fonémák, morfémák-szóelemek, szavak, szintagma-szószerkezetek,
mondatok, szöveg, beszéd) Tanár-diák párbeszéd

Mi, a mai órán a szintagmákkal fogunk foglalkozni, azon belül is az


alárendelő szintagmákkal) Célkitűzés
15’ III. Jelentésteremtés Tanár – diák
párbeszéd
Mielőtt kinyitnánk a tankönyvünket….
Azt mondtuk az előbb , hogy a szószerkezetek a szavak és a mondatok között
helyezkednek el a nyelvi lépcsőn.
De vajon mik azok a szószerkezetek?
Meg tudná –e valaki fogalmazni a saját szavaival?
Tanulói válasz: szorosabban összetartozó mondatrész
Milyen mondatrészeket ismertek?
Tanulói válasz: alany, állítmány, tárgy, határozók, jelzők

Nyissátok ki a füzetet, az óra címe: Az alárendelő szintagmák PPT. Az alárendelő


Mutatok egy ppt-t, amiről a füzetbe jegyzetet fogtok készíteni! Szemléltetés szintagmák

Most nyissuk a Tk . 80. oldalát! Tk., szemléltetés


Nézzük át, hogy kell elemezni ezeket a szószerkezeteket! Új fogalmak
Új fogalom: szintagmalánc, szintagmabokor bevezetése
Írjuk le a füzetbe az új fogalmakat! Új ismeretek
feldolgozása
A Zanza Tv-n is megtalálhatjátok ezeket a fogalmakat :
https://zanza.tv/magyar-nyelv/nyelvi-szintek/mondatok-felepitese-es-szoszerkezetek

Nézzetek bele, ha lesz időtök vagy kedvetek!

Kiegészítés, ajánlat
chat ablakban

motiválás
20’ IV. Reflektálás
Nézzünk feladatokat az alárendelő szintagmával kapcsolatosan!

Az első feladatnál azt fogjuk gyakorolni, hogy megértettétek-e, hogy melyik az


alaptag és melyik a bővítmény!
Az Nkp.hu oldalán találjuk a feladatot.
frontális munka
https://www.nkp.hu/tankonyv/magyar_nyelv_9_nat2020/lecke_02_019
Ráhangolódás az alárendelésre! https://www.nkp.hu/
Első fordulót megcsináljuk közösen!

A második fordulót egyedül készítsétek el a füzetbe!


Ellenőrizzük le a feladatot, zöld színessel javítsd!

egyedi munka
ellenőrzés
Maradunk ezen az oldalon.
Az alárendelő szintagmák csoportosítása
Közösen dolgozunk! A füzetbe pedig elkészítjük ezt a feladatot!

frontális munka

A wordwallról is válogattam nektek a mai órára feladatokat!


https://wordwall.net/hu/resource/2234909/sz%C3%B3szerkezetek-2 https://wordwall.net/hu-
Játékos kvíz hu/community/nyelvtan

frontális munka
Nézzük meg a tankönyvetekben a 82.oldalon 3-as feladatot!
Vegyétek elő a füzetet is.

Most nézzük meg az 5-ös feladatot is! Próbáljátok meg egyedül elkészíteni!
frontális munka

Összegezzük akkor , hogy a mai órán miről tanultunk! egyéni munka


ellenőrzés
Tanulói válaszok:
-alárendelő szintagmákról
- fajtáiról
-elemzésükről
-jelölésükről

2’ V. Házi feladat:
A jegyzetet a füzetből tanuljátok meg!
Írásbeli házi feladat pedig: Tk. 82. / 2., 4.

házi feladat
VI. Értékelés:
3’ Ügyesek voltatok, köszönöm a mai munkátokat!
Melléklet:
Mellékletek

You might also like