You are on page 1of 8

IRODALOM és MAGYAR NYELV ÓRAVÁZLAT

A pedagógus neve: Tarné Éder Marianna


Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: irodalom és magyar nyelv - komplex magyar óra
Osztály: 2.b
Az óra témája/irodalom: A falu projekt keretében: Móra Ferenc: A mi utcánk 1-2. rész
Az óra témája/magyar nyelv: Hang és betű, a mássalhangzók - egyjegyű, kétjegyű, háromjegyű - hosszúságuk/gyakorló óra;
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő
fejlesztési szint, tudásszint megnevezése:
 A falu: Beszédkészség, szóbeli szövegek megértése, értelmezése, a szövegértő olvasás előkészítése, irodalmi kultúra,
irodalmi művek, értelmezése, az ítélőképesség, az esztétikai és történeti érzék fejlesztése, irodalmi művek befogadása,
ismeretterjesztő szövegekből információ szerzés, A falu projekt projektszintű kérdésének megválaszolása: Milyen különbségek
vannak a különböző településfajták élete között? Az olvasmányok tartalmához kapcsolódva a hagyományok/szokások
megismerése.
 Az írástechnika fejlesztése – az eszközszintű írás előkészítése, nyelvtani és nyelvhelyességi ismeretek tudatosítása és
alkalmazása, helyesírási szabályok ismerete és alkalmazása, szabályos betűalakítás és betűkapcsolás a szavak, szókapcsolatok,
mondatok és rövid szövegek írásakor
 Kritikai gondolkodás: A szöveg rejtett közlései/az érzelmek, kötődések megjelenése a művekben
 Társas és multikulturális készségek: A csapat kollektív tudásának használata
 Az idő és a munkamennyiség hatékony kezelése
 Az IKT kompetencia fejlesztése
 Eredeti gondolkodás és találékonyság a projektmunka során

Az óra didaktikai feladatai: az előismeretek felidézése, a tanult ismeretek rögzítése, motiválás, differenciálás, felidézés, alkalmazás,
értékelés
Tantárgyi kapcsolatok: informatika, rajz- és vizuális kultúra, környezetismeret
Felhasznált források: Az Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium helyi tanterve magyar nyelv és irodalom
tantárgyból, Magyar nyelv és Irodalom adaptált tanmenet (OFI kísérleti tankönyv 2. osztály, egybeszerkesztette: Nagyné Supák
Anett, átdolgozta: Tarné Éder Marianna)
Dátum: 2016. április 5.

Nevelési-oktatási stratégia
Időkeret Az óra menete Módszerek Tanulói Eszközök Megjegyzések
munkaformák
3 perc Előkészítés a tanulók az olvasás A hivatalok
Az értékelő eszköz mozgatása felszerelés Tomival megbeszélni, hogyan szeretne
megnyitása dolgozni.
A Mozabook aktuális Ellenőrizni minden tanuló aktuális pszichés
felületeinek ellenőrzés állapotát - szükség esetén önálló feladatot
adni
Classdojo.com
-folyamatos formatív és összegző értékeléshez

3 perc A hangos olvasás Staféta csoportban Olvasókönyv Stopper a Classdojoban


gyakorlása staféta olvasás
olvasással - a
mondathatárok pontos
felismerése (gyakorolt
szöveg)
7 perc Az előzetes tudás frontális digitális tábla www.tagul.com
beazonosítása - ismétlés
Mi a témánk? (A falu) Mozabook
- előző órai vers: Erdős
Virág: Négyeshatos
Miről szól?

Ki tanult meg részletet? 1 tanuló


(Szerdán versmondó óra szavalatának
a világhálón - Palotás) meghallgatása

Miről olvastunk az előző Beszélgetés


órán? (Barlanglakástól a
felhőkarcolóig)
Hogyan változtak a
https://tagul.com/kz1b72vhp60o/n%C3%A9
lakóhelyeink?
gyeshatos
Melyikben szeretnél
élni?
A szófelhő kivetítése
Melyiket próbálnád ki?
A házi feladat
ellenőrzése
5 perc Célkitűzés, az óra tanítói közlés frontális Digitális tábla
témájának ismertetése A kötet, melyben a
o Szerda: történet megjelent
versmondás Skype-
on a palotási iskola Utcaképek: szabad
közreműködésével licencű képek
o Péntek:
olvasmányaink
bemutatása hangos
olvasással a Skype-
Kötet a MEK-ben
on - erre készülünk
a mai
történeteinkkel
Móra Ferenc: A mi
utcánk 1-2. rész
3 perc RÁHANGOLÁS: vetítés: frontális digitális tábla A videófilm megtekintése figyelembe veszi a
Falun - MOME audiovizuális képi és az audiovizuális intelligenciát
animáció (mese, ismeretközlés Youtube videó
bábfilm) A teljes mese megtekintése - délután

 Az első 3 perc
 Rövid
következtetés:
csend, lassúság
20 perc JELENTÉSTEREMTÉS szakértői kooperatív tankönyv A szakértői mozaikban a csoporttagok a
Az olvasmány mozaik csoportmunka tankönyv segítségével elosztják a szöveget
feldolgozása: egymás között.
 nagyobb egységekre Ügyelni kell arra, hogy ha tanulási
bontás nehézséggel küzdő gyerek van a csoportban,
 a saját szöveg alapos ő könnyebb szöveget kapjon. Mindenki a saját
megismerése részét olvassa át alaposan, ezután elmesélik
 ismeretlen szavak egymásnak amit olvastak.
megbeszélése: o A csoportmunka során a Classdojoban
tanítói magyarázat formatív értékelés történik. ("Jók a
 a saját rész megoldásaid, jól dolgoztál csoportban…"
megosztása a o A jelentésteremtés során a szövegértés
társakkal Answergarden fejlesztésére kerül sor.
Rögzítés: o Szobaszám: o A szöveg részekre osztásához segítség
 Kulcsszavak gyűjtése 1.rész: 281544 a Mozabookban
o Szobaszám: o Csoportonként 1 tablet - a tanulók már
2.rész: 281545 tudják az elérési utat
REFLEKTÁLÁS válasz (tanitok.webnode.hu)
 A csoportmunka kérdésekre o A tankönyv kérdései megfelelőek
végén:
önellenőrzéssel,
kérdések segítségével
leellenőrzik a tanulók,
hogy jól értették-e a
szöveget.

Az olvasottak
felhasználása:
 Vendégség: a két
különböző szövegű
csoportból 1-1 tanuló
a másik csoportban
elmeséli az
olvasottakat
 A kérdések ellenőrzés frontális
megválaszolása
közösen is

4 perc Tartalék: tanulói frontális Menet közben, a munka során mindig


Kérdések - válaszok kérdések csoport adódnak előre be nem tervezett kérdések,
menet közben technikai problémák, megbeszélni valók
3 perc Felkészülés az A helyes írás frontális munkafüzetek, A tanuló előtt megfelelő nagyságú helynek
írás/nyelvtan órára padrend füzetek kell lenni, hogy a füzetek elférjenek, amikor
kialakítása ír. A helyes írás szokásrend elmélyítése
történik.
5 perc Alkalmazó/eszközszintű rendszerezés, frontális füzet Rejtett differenciálás: a Mozabookban a
írás: az olvasás füzetbe alkalmazás füzetbe kerülő dolgok segítségnyújtás céljából
jegyzik a gyerekek az rögzítésre kerülnek. (Az osztály egy részének
előző órai olvasmány már nincs szüksége erre.)
címét, helyszínét,
szereplőit Tomi elé letenni az írás kártyát. Többször
A szünetben megnézni a munkáját.
kinyomtatott szófelhőt
beragasztják
5 perc MAGYAR ismétlés frontális digitális tábla, Fogalmak: magánhangzó, mássalhangzó -
NYELVTAN/ÍRÁS Mozabook kiejtés, hosszú, rövid, egyjegyű, kétjegyű,
Az előző órán tanultak keretprogram háromjegyű
felelevenítése OFI tankönyvek
 Mássalhangzók
hosszúsága
 A házi feladat ellenőrzés Munkafüzet 51/4.
ellenőrzése
2 perc Célkitűzés: gyakorolni tanítói közlés frontális
fogjuk, amit eddig
tanultunk. Elsősorban a
mássalhangzókról
beszélünk, de a
magánhangzók is szóba
kerülnek.
A szépírásra különösen
ügyelni kell.

3 perc Motiválás vetítés: frontális digitális tábla Ábécé dal


audiovizuális A linket a levelező listán a szülőknek is
ismeretközlés felajánlhatjuk.
Játék - Mondd, hogy Ismétlés, Teljes dal meghallgatása otthon.
magánhangzó vagy felidézés
mássalhangzó!

10 perc Szógyűjtés az irodalom megfigyelés, Kooperatív tábla a falon


órán megismert rendszerezés csoportban - nyelvtan
olvasmányokból alkalmazás mindenkinek kell munkafüzet Lehetséges szavak:
1. Egyjegyű egyet - egyet digitális
mássalhangzó van találnia munkafüzet
benne
2. Kétjegyű
mássalhangzó van
benne
3. Egyjegyű, hosszú
mássalhangzó van
benne

5 perc Átvezetés az írás sorba egyéni füzet Szavak: olló, villám, reccsen, száll, röppen
feladatokhoz: néhány rendezés ellenőrzéshez:
szó tollbamondása, alkalmazás Mozabook folyóírás
ábécés sorba rendezése program
Melyik a kakukktojás?
(Szótagolás előrevetítése,
felelevenítése)
7 perc Játékos tesztfeladatok a rendszerezés frontális digitális tábla, Az SDT tesztje
tanultak rögzítésére rögzítés internet Tankocka - ha az idő engedi a tableteken
Felelet választós teszt a
mássalhangzókról
Párosító feladat

5 perc Az óra értékelése tanítói frontális digitális tábla, Classdojo.com


Házi feladat: értékelés internet
 A hangos olvasás tanulói
gyakorlása értékelés:
 A tartalom
elmesélése
 Írás munkafüzet
38/1., 2.

You might also like