Professional Documents
Culture Documents
Politechnika Poznańska Wydział Inżynierii Lądowej I Transportu
Politechnika Poznańska Wydział Inżynierii Lądowej I Transportu
Konstrukcje metalowe II
Projekt stropu stalowego
𝑘𝑁
𝑔𝑘 = 5,8 × 2,6 = 15,08 [ ]
𝑚
𝑘𝑁
𝑞𝑘 = 3,2 × 2,6 = 8,32 [ ]
𝑚
Obciążenia obliczeniowe:
𝑘𝑁
𝑔𝑑 = 15,08 × 1,35 = 20,358 [ ]
𝑚
𝑘𝑁
𝑞𝑑 = 8,32 × 1,5 = 12,48 [ ]
𝑚
𝑘𝑁
𝑔𝑑 + 𝑞𝑑 = 20,358 + 12,48 = 32,838 [ ]
𝑚
1 1
𝑀 = × 𝑞 × 𝑙 2 = × 32,838 × 7,02 = 201,13 𝑘𝑁𝑚
8 8
𝑀
𝜎=
𝑊
𝑀 20113 𝑘𝑁𝑐𝑚
𝑊𝑝𝑜𝑡𝑟𝑧𝑒𝑏𝑛𝑒 = = = 566,56 𝑐𝑚3
𝜎 𝑘𝑁
35,5
𝑐𝑚2
Dobrano przekrój: IPE 360
𝑘𝑔 𝑘𝑁
𝑚 = 57,1 = 0,571
𝑚 𝑚
33,61 × 7,02
𝑀𝐸𝑑 = = 205,86 𝑘𝑁𝑚
8
33,61 × 7,0
𝑉𝐸𝑑 = = 117,64 𝑘𝑁
2
Sprawdzenie klasy przekroju
235 235
𝜖 =√ =√ = 0,81
𝑓𝑦 355
a) Środnik:
ℎ − 2 × 𝑡𝑓 − 2 × 𝑟 360 − 2 × 12,7 − 2 × 18
= = 37,33 < 72𝜖 = 72 × 0,81 = 58,32
𝑡𝑤 8,0
Środnik jest klasy I
b) Półki:
𝑐 𝑏𝑓 − 𝑡𝑤 − 2 × 𝑟 170 − 8,0 − 2 × 18
= = = 4,96 < 9𝜖 = 9 × 0,81 = 7,29
𝑡 2 × 𝑡𝑓 2 × 12,7
Półki są klasy I
Cały przekrój jest klasy I
Ścinanie:
Warunek stateczności miejscowej przy ścinaniu:
ℎ 𝑤 ℎ − 2 × 𝑡𝑓 − 2 × 𝑟 360 − 2 × 12,7 − 2 × 18 𝜖 0,81
= = = 37,33 < 72 = 72 × = 48,6
𝑡𝑤 𝑡𝑤 8,0 𝜂 1,2
Środnik jest niewrażliwy na miejscową utratę stateczności przy ścinaniu.
𝐴𝑣 = max{𝐴 − 2 × 𝑏𝑓 × 𝑡𝑓 + (𝑡𝑤 + 2 × 𝑟) × 𝑡𝑓 ; 𝜂 × ℎ 𝑤 × 𝑡𝑤 }
𝐴𝑣 = max{72,7 − 2 × 17 × 1,27 + (0,8 + 2 × 1,8) × 1,27 = 35,11 ; 1,2 × 29,86 × 0,8 = 28,67} = 35,11 𝑐𝑚2
35,5
35,11 ×
𝑉𝑅𝑑 = √3 = 719,61 𝑘𝑁
1,0
Nośność na ścinanie
𝑉𝐸𝑑 117,64
= = 0,16 < 1,0
𝑉𝑅𝑑 719,61
Nośność na ścinanie została spełniona.
0,16 < 0,5
Nie trzeba uwzględniać redukcji momentu ze względu na siłę ścinającą.
Nośność na zginanie
𝑀𝐸𝑑 205,86
= = 0,57 < 1,0
𝑀𝑅𝑑 362,10
Nośność została spełniona.
1 1
𝑀𝐸𝑑 = × 𝑞 × 𝑙 2 = × 21,13 × 7,02 = 129,42 𝑘𝑁𝑚
8 8
1 1
𝑀𝐸𝑑 = × 𝑞 × 𝑙 2 = × 12,48 × 7,02 = 76,44 𝑘𝑁𝑚
8 8
Przyjęte schematy:
1) STA 1 - obciążenia stałe
• Wysokość środnika
𝑀𝐸𝑑 × 𝛾𝑀0
ℎ 𝑤 = 1,2 × √
𝑓𝑦 × 𝑡𝑤
gdzie:
MEd – maksymalna obliczeniowa wartość momentu zginającego w blachownicy
163631 × 1,0
ℎ 𝑤 = 1,2 × √ = 91,09 𝑐𝑚
35,5 × 0,8
Przyjęto: hw = 110 cm
𝑏𝑓 − 𝑡𝑤 30 − 0,8
= = 8,11 < 14𝜖 = 14 × 0,81 = 11,34
2 × 𝑡𝑓 2 × 1,8
Pasy:
bf = 300 mm
tf = 18 mm
Środnik:
hw = 1100 mm
tw = 8 mm
A = 196 cm2
Iy = 426241,97 cm4
Iz = 8104,69 cm4
Wy = 7504,26 cm3
Wz = 142,69 cm3
1,8 × 303 110 × 0,83
𝐼𝑧 = ( + 1,8 × 30 × 0) × 2 + ( + 110 × 0,8 × 0) = 8104,69 𝑐𝑚4
12 12
8104,69
𝑊𝑧 = = 142,69 𝑐𝑚 3
56,8
𝑎 𝑤 ≤ 0,5 × 8 = 4
𝐸 210 𝐺𝑃𝑎
𝐺= = 81 𝐺𝑃𝑎
(
2× 1+ 𝑣) 2 × (1 + 0,3)
Środnik:
𝑐 ℎ 𝑤 − 2 × 𝑎 𝑤 × √2 1100 − 2 × 3 × √2
= = = 136,44 > 124𝜖 = 124 × 0,81 = 100,44
𝑡 𝑡𝑤 8
Środnik jest klasy 4
Półki:
𝑐 𝑏𝑓 − 𝑡𝑤 − 2 × 𝑎 𝑤 × √2 300 − 8 − 2 × 3 × √2
= = = 7,88 < 10𝜖 = 10 × 0,81 = 8,1
𝑡 2 × 𝑡𝑓 2 × 18
Półki są klasy 2
𝜎2
𝜓= = −1
𝜎1
• Współczynnik redukcyjny uwzględniający niestateczność ścianki, gdy 𝜆𝑝 > 0,673 (dla ścianek
przęsłowych), wyznacza się ze wzoru:
𝜆𝑝 − 0,055(3 + 𝜓 )
𝜌= 2 ≤ 1,0
𝜆𝑝
1,21 − 0,055 (3 − 1)
𝜌= = 0,75
1,212
• Szerokość współpracująca
𝐷𝑙𝑎 𝜓 < 0
𝑏𝑒𝑓𝑓 = 𝜌𝑏𝑐 = 0,75 × 545,76 = 409,32 𝑚𝑚
Zgodnie z Eurokodem:
gdzie:
β - współczynnik szerokości efektywnej, zależy od analizowanej strefy zginania (przęsłowa, podporowa,
wspornik) i określana jest na podstawie wzorów z tabeli:
Założenie:
• Przęsło skrajne
𝐿𝑒 = 0,85 × 𝐿1 = 0,85 × 13 = 11,05𝑚 = 1105𝑐𝑚
𝐿𝑒 1105
𝑏0 = 15 𝑐𝑚 < = = 22,1 𝑐𝑚
50 50
Warunek został spełniony, więc można pominąć efekt szerokiego pasa.
• Podpora
𝐿𝑒 = 0,25 × (𝐿1 + 𝐿2 ) = 0,25 × (13 + 13) = 6,5𝑚 = 650𝑐𝑚
𝐿𝑒 650
𝑏0 = 15 𝑐𝑚 > = = 13 𝑐𝑚
50 50
Warunek nie został spełniony, więc należy uwzględnić efekt szerokiego pasa w obliczeniach.
𝛼0 𝑏0 1,0 × 15
𝜅= = = 0,023
𝐿𝑒 650
• Przęsło środkowe
𝐿𝑒 = 0,7 × 𝐿2 = 0,7 × 13 = 9,1𝑚 = 910𝑐𝑚
𝐿𝑒 910
𝑏0 = 15 𝑐𝑚 < = = 18,2 𝑐𝑚
50 50
Warunek został spełniony, więc można pominąć efekt szerokiego pasa.
3) Przekrój efektywny
Przekroje efektywne uwzględniające niestateczność miejscową środnika oraz efekt szerokiego pasa:
1) Przekrój brutto
2) Przekrój efektywny w przęśle skrajnym
3) Przekrój efektywny nad podporą
4) Przekrój efektywny w przęśle środkowym