You are on page 1of 2

Наставна тема: Множење и дељење до 1000 Датум:

Наставна јединица: Дељивост бројева Облици рада: фронтални,


индивидуални
Редни број часа: 106. Методе рада: дијалошка,
метода писаних радова,
демонстративна
Тип часа: утврђивање Наставна средства: уџбеник
Дигитално издање уџбеника
на Мозаик платформи
Циљ часа: осамостаљивање ученика за примену Кључни појмови: бити дељив,
дељења приликом самосталног решавања задатака. делилац, паран број
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у Ученик ће бити у стању да: Српски језик, Природа и
стању да: друштво
 схвати појам – рачуна вредност бројевног Литература за Литература за
дељивост бројева; израза; наставника: ученика:
 користи појмове – израчуна количник; Мирко Дејић, Снежана
дељење, – упореди вредности Методика Лакета и
количник, количника; наставе Снежана
 дељивост бројева. – постави израз са дељењем из математике, Богићевић,
текста и израчуна његову Учитељски Математика
вредност; факултет, 3а и 3б,
– зна који су бројеви дељиви Београд, 2007. уџбеник за
са 2, 5, 10 и 100; математику
– решава текстуалне задатке. за трећи
разред основне
школе, Едука,
Београд
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
– понављање са претходног часа; – заједно са
 најава наставне јединице: Дељивост бројева. наставником
понављају научено на
претходном часу;
– пишу наслов у свеске.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

– упућује ученике на решавање задатака у Уџбенику, стрaне  решавају задатке у


51. и 52.; Уџбенику, стране 51.
и 52.;
– упућује ученике на дигитално издање Уџбеника, стрaнa
52.; – решавају задатке у
дигиталном издању
Додатни задаци: Уџбеника, стрaнa 52.;
1. Може ли збир три узастопна природна броја бити 346? Зашто?
2. Може ли збир четири узастопна природна броја бити 777?
Зашто?
3. Могу ли се међу бројевима 1, 3, 5, 7 … 497, 499 изабрати три
чији је збир је једнак 500?
 ученици који су
успешно решили
– подсећа ученике да је збир два парна броја паран број, а збир претходне задатке
непарног и парног броја, непаран број. Свака два узастопна решавају додатне
броја су различите парности, па им је збир непаран; задатке уз помоћ
 подстиче ученике да размишљају о парности тражених наставника.
збирова.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
– слушају и памте
– анализа решених задатака; наставникову
– усмено проверити и анализирати задатке или уз коришћење процену успешности
дигиталног Уџбеника; рада (које су добре
стране рада и шта
 задавање домаћег задатка: Уџбеник, страна 52. (преостали треба увежбавати,
задаци). усавршавати);
 памте објашњења
(инструкције) за
израду домаћег
задатка.
Провера остварености исхода  усмени одговори на
питања;
 рад и анализа
задатака у Уџбенику;
 самостално решавање
задатака у Уџбенику;
 наставник посматра
ученике док
самостално раде
задатке и води
белешке.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Дељивост бројева

Бројеви који су дељиви бројем 2 називају се парни бројеви.

You might also like