Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
9Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Punim Seminarik Nga Lenda e KimisË

Punim Seminarik Nga Lenda e KimisË

Ratings:

4.5

(1)
|Views: 5,723|Likes:
Published by api-3829277
www.2po2.tk
www.2po2.tk

More info:

Published by: api-3829277 on Oct 18, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/18/2014

pdf

text

original

 
PUNIM SEMINARIK NGA LENDA E KIMISË
TEMA:Sistemet disperseProfesori: Nxënësi:Xhevrije Abdija Arbnore Qaili
 
SISTEMET DISPERSE, KUPTIMI DHE NDARJA
  Nëse në një ambient të dhënë (substancë) shpërndahen (dispregohen)thërrmijat e një substance tjetër , përfitohet i ashtuquajturi
SISTEMDISPERS
(dispergere-shpërndaj, derdhi).Ambienti në të cilën janë shpërndarë thërrmijat e substancës quhet
ambient(mjedis) dispers,
kurse substance e shpërndarë
faza disperse
. Sipasgjendjes agregate të mjedisit dispers dhe fazës disperse dallojmë 9 tipe tesistemeve disperse. Sistemet disperse kanë rëndësi të madhe ne kimi dhe në praktikë, sepse mjedisi është lëng, zakonisht në ujë, kurse faza disperse ështënë 3 gjendje agregate.Vetitë, vecanërisht qëndrueshmëria e këtyre sistemeve disperse, varen prejmadhësisë së thërrmijave të fazës disperse. Sipas madhësisë së thërrmijave tëfazës disperse, sistemet disperse ndahen në 3 grupe:1.Sistemet disperse të trasha- suspensionet dhe emulzionet2.Sistemet koloide3.Tretësirat e vërteta ose molekulare.
SISTEMET DISPERSE TË TRASHA-SUSPENSIONET DHEEMULZIONET
Suspensionet dhe emulzionet janë sisteme të tilla disperse, ku madhësia ethërrmijave të substancës të shpërndarë (fazë disperse) janë mbi 10-6m (mbi1000nm-nanometra).Suspensionet dhe emulzionet nuk janë të qëndrueshme dhe substance eshpërndarë fundërron shpejt, ose nëse është më e lehte se mjedisi dispers,
 
ngrihet lartë. Kur thërrmijat e dubstancës së shpërndarë janë në gjendjeagregate të ngurtë dhe janë të shpërndara ne mjedisin dispres të lëngët,atëherë bëhët fjalë për 
suspension
(pezullinë).p.sh. uji i turbullt ështësuspension. Por nëse thërrmijat e substancës së shpërndarë janë në gjendjeagregate të lëngët , po ashtu edhe mjedisi dispers në gjendje të lëngët dhe metë nuk përzihen, atëherë është
emulzion.
P.sh yndyra në ujë. 
SISTEMET KOLOIDE
Sistemet koloide janë sisteme të tilla në mjedis dispers janë shpërndarëthërrmija të fazës disperse që kane diameter prej 10deri 10-7m (prej 10 deri100nm). Në sistemet koloide faza disperse dhe mjedisi dispers mund të jenë në trigjendje agregate. Këto janë lloje të ndryshme të sistemeve koloide.
ShembulliFaza disperse Mjedisi dispers Emir I sitemit koloidMjegullaTymiSapuniQumështiXhelatina NotuesiGjalpëQelqi I ngjyer LëngSub.e ngurtëGazLëng NgurtëGazLëng NgurtëGazGazLëngLëng Ngurtë Ngurtë Ngurtë NgurtëAerosolAerosolShkumaAmulzionSol-gelShkumë e ngurtëEmulsion I ngurtëSol. Gel I ngurtë
 

Activity (9)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Veton Shaqiri liked this
Ymridin Mehmeti liked this
Shkelqim Koraqi liked this
Shkelqim Koraqi liked this
Gentjan Keta liked this
Teuta Hyseni liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->