Professional Documents
Culture Documents
Didaktika
Didaktika
V rednovanje
SIMBOLI
(REALNOSTI)
- govor
AUDIO VIZUALNA
PREZENTACIJA
(REALNOSTI)
- grafikoni, dijagrami
Nastavni sadraj
A)
B)
-
A)
B)
Dijalog
Simetrinost
opisivanje
objanjavanje
obrazlaganje
RAD NA TEKSTU
pisanje, prepisivanje, samostalni odgovori uenika na pitanja
razgovor, diskusija
DEMONSTRACIJA
CRTANJE
Frontalna
1.
2.
3.
CILJEVI to
PROCES kako
KRITERIJ vrednovanja
NASTAVNI PROCES
ORGANIZACIJA UENJA
1.
2.
3.
4.
predavanje
Reverzibilnost
USMENO IZLAGANJE
2.
3.
4.
EKSPERIMENT
KOMUNIKACIJA
2.
3.
Uenik
KOMPONENTE NASTAVE
Uitelj
vizualno
1.
2.
3.
4.
5.
CILJEVI uenja
PROCES pripremanje, obrada, vjebanje, ponavljanje
SUMATIVNO VREDNOVANJE
ZAVRNI DIO kratki pregled unazad
PRIPREMA
PRIJEM I OBRADA
VJEBANJE
PONAVLJANJE
VREDNOVANJE
PRIPREMA
Pripremanje
C -------- O ----- V ------ P ------- Vs
1.
1
2.
PRIJEM I OBRADA
pretpostavlja
1.
2.
MISAONA OBRADA
ono to vidimo izlaemo obradi (vraanje apstraktnom)
Primjer : TRENJE
- osobno iskustvo (vonja biciklom, klizanje i sl.)
promatranje, EKSPERIMENT injenina osnova
ISPITIVANJEM MORMO :
1.
JASNO I JEDNOZNANO
podrazumijevamo pod znanje
A.
B.
1.
2.
1.
razliiti kriteriji
sklonost slabijim ili boljim ocjenama tj. "zlatnoj sredini"
(nesigurnost ocjenjivaa)
hallo efekt
Poetno vjebanje
1.
OPAANJE
TIJEKOM
ISPITIVANJE
2. PISMENO ISPITIVANJE
NASTAVE,
USMENO
PONAVLJANJE
VJEBANJE
1.
2.
3.
to
POGREKE U ISPITIVANJU :
PRIPREMANJE
1.
2.
3.
4.
5.
odrediti
(operantno)
2.
VJEBANJE
VREDNOVANJE
PROCEDURA:
1.
REPRODUKTIVNO
2.
3.
4.
tip pitanja
karakter grae
teinu (od lakih ka teim)
5.
6.
7.
8.
Obraditi rezultate
X X
z
SD
( X ) 2
2
X
N
SD
N 1
VREDNOVANJE USPJEHA
FORMATIVNO integrirano u nastavni proces i ono je optimalizacija
uenja, komunikacija, uenje na responditivnoj aktivnosti
NASTAVNI SUSTAVI
III DIO
POVRATNA INFORMACIJA
(uvid u ispravnost odgovora)
- regulira aktivnost uenika
PREDAVAKA NASTAVA
HEURISTIKA NASTAVA
PROGRAMIRANA NASTAVA
PROBLEMSKA NASTAVA
1.
PREDNOSTI
- putem kratkih koraka sigurno stiemo da cilja
visoki postotak uspjenosti
stalna povratna informacija (motivirani uenici)
rad je individualiziran
maksimalno iskoritavanje psihofizike snage uenika
3.
LANCI
SAVLADAVANJU
POMO
U
EVENTULANOM
PREPREKA
- nastavnik je u pozadini zbivanja
2.
PRIPREMANJE
SLABOSTI
- strogo voenje uenika - direktivnost
PROGRAMIRANA NASTAVA
II DIO
ZADATAK, PITANJE
(poticanje na aktivnost)
- integrira rjeenje zadatka i odgovor na pitanje tako da se
obuhvati prethodna dana informacija
3.
4.
5.
6.
b)
PRIMJER TRENJA
PROBLEMSKA NASTAVA
1.
PROBLEMSKA SITUACIJA
2.
teorijski pristup
na osnovi svoga iskustva i znanja daju se neki mogui
odgovori
a)
b)
3.
POSTAVLJANJE HIPOTEZE
pored znanja i sposobnosti ukljuena je mata i intuicija
provjera hipoteze istraivanjem
PRIKUPLJANJE PODATAKA, INJENICA
promatranje predmeta, pojava, procesa
rad na literaturi
odvajanje onoga to je relevantno za problem tj.
verifikaciju hipoteze
ZAKLJUCI