You are on page 1of 6

SCENARIUSZ

POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE


CELE:
1. Uwiadomienie dzieciom ich moliwoci poznawczych (zmysy: wzroku, wchu, dotyku
i smaku).
2. Zapoznanie dzieci z wartociami odywczymi warzyw i owocw.
3. Uwiadomienie dzieciom roli warzyw i owocw w codziennej diecie.
4. Zachcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owocw.
5. Uczenie dzieci zasad koleeoskiej wsppracy potrzebnej do osigania zakadanych celw.
POMOCE:
1. Surowe warzywa i owoce.
Dwa dni przed planowan lekcj nauczyciel prosi o przyniesienie rnych warzyw
i owocw przydziela kademu dziecku okrelone owoce lub warzywa (powinny
byd dobrze umyte). Wane, aby by to przekrj polskich plonw dostpnych o tej
porze roku. Nauczyciel za przynosi owoce-nagrody.
2. Kartony z ilustracjami warzyw i owocw.
Przed planowan lekcj nauczyciel drukuje 4 ilustracje warzyw i 2 ilustracje
owocw, a nastpnie nakleja na kartony. Zostan one wykorzystane do zabawy
Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?.
3. Karteczki z nazwami warzyw.
Naley przygotowad po jednej kartce dla kadego dziecka. Powinno byd po kilka
takich samych. Bd one potrzebne do przeprowadzenia zabawy: Saatka
jarzynowa.
4. Torebki papierowe lub plastikowe.
Do zabawy Zgadnij prosz, co w sobie nosz naley przygotowad o poow mniej
torebek, ni wynosi liczba dzieci w klasie. Do kadej torebki nauczyciel wkada po
jednym owocu lub warzywie (z przyniesionych przez dzieci na lekcj).
5. Szaliki lub chusteczki do zawizania oczu dzieciom.
Bd potrzebne do przeprowadzenia zabawy Zgadnij prosz, co w sobie nosz.
PLAN:
1.
2.
3.
4.
5.

Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami


Zabawa Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?.
Burza mzgw: Dlaczego dzieci powinny jed warzywa i owoce?
Zabawa edukacyjna Zagadki o warzywach.
Sztafeta: Zgadnij prosz, co w sobie nosz.
1

6. Zabawa ruchowa Saatka jarzynowa.


7. Podsumowanie zajd: rozmowa na temat wiadomoci zdobytych przez dzieci w czasie lekcji
oraz moliwoci wykorzystania ich w yciu codziennym.
PRZEBIEG ZAJ:
1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami.
Dzieci ogldaj przyniesione warzywa i owoce, wchaj, prbuj tych, ktre mona jed na surowo.
2. Zabawa Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?
Spord przygotowanych kartonw nauczyciel wybiera 2 z owocami i 4 z warzywami, a nastpnie
losuje szecioro dzieci. Pierwsze dziecko wychodzi na rodek klasy i staje tyem do tablicy. Na
tablicy nauczyciel umieszcza karton w ten sposb, aby dziecko nie widziao, jakie warzywo lub jaki
owoc jest tam narysowany. Dziecko ma za zadanie odgadnd, co przedstawia rysunek, zadajc
pozostaym dzieciom pytania, na ktre one odpowiadaj tak lub nie. W zgadywank po kolei
gra pozostaa pitka dzieci. Wygrywa to, ktre zgado najszybciej. Zwycizca dostaje owoc.
3. Burza mzgw: Dlaczego dzieci powinny jed warzywa i owoce?
Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi, a pniej je odczytuje:
zdrowe,
maj duo witamin,
smaczne,
mona zastpid nimi sodycze,
itp.
Nauczyciel podsumowuje wszystkie odpowiedzi, a nastpnie podaje dodatkowe wiadomoci na
temat wartoci odywczych owocw i warzyw.
Jakie owoce i warzywa dzieci lubi najbardziej?
4. Zabawa edukacyjna: Zagadki o warzywach.
Nauczyciel czyta wierszyki-zagadki, dzieci odgaduj. Nauczyciel prosi dzieci o wypowiedzi na temat
prezentowanych warzyw, a nastpnie uzupenia wypowiedzi uczniw.
Chrupie j zajczek,
Schrupie j i Ewka,
Bo smaczna i zdrowa
Jest wanie (marchewka).

Pk zielonych wosw,
Duga biaa nka,
Mama wkada j do zupy,
A to jest. (pietruszka).
Powiem ci zagadk,
Albo wierszyk moe,
Ma byd o selerze, rzodkiewce czy . (porze)?
Zielone ma licie,
W rodku gowa pusta,
Czy to jest saata?
Czy moe .. (kapusta)?
Lecz zamiast zgadywad,
Chyba rusz gow,
Zjem jedn i drug
Sobie na surowo.
Kroia j mama,
A pakaa Ula,
Chocia szczypie ci w oczy,
Zdrowa jest . (cebula).
Czy chcesz byd silny?
Odpowiesz, e tak.
Oto jedzie na talerzu
Czerwony Pan... (Burak).
Niektre nasionka
Biako maja zdrowe.
Jak si nazywaj?
Chyba wiem,.. (strczkowe)!
5. Sztafeta: Zgadnij prosz, co w sobie nosz.
Przed rozpoczciem zabawy naley przygotowad met (stolik) dla kadego zespou i uoyd tam
torebki z warzywami/owocami. Do przeprowadzenia sztafety bardzo wskazane byoby poproszenie
o pomoc jednej osoby dorosej.
Dzieci dobieraj si w pary i nauczyciel dzieli wszystkich na dwa zespoy. Jedna osoba z pary ma
mied zawizane oczy, druga bdzie odgrywaa rol przewodnika do mety. Na mecie dziecko
z zawizanymi oczami siga do torby, wyjmuje owoc/warzywo i odgaduje jego nazw dotykajc,
wchajc, a jeli trzeba prbujc. Za kad poprawn odpowied przyznawany jest 1 punkt.
3

Zesp, ktry szybciej ukooczy sztafet, otrzymuje dodatkowo 5 punktw. Wygrywa ten zesp,
ktry zgromadzi najwicej punktw.
6. Zabawa ruchowa: Saatka jarzynowa.
Dzieci siedz w kole na krzesach. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z rysunkami warzyw
i owocw po kilka takich samych, na przykad 5 burakw, 5 marchewek itd.
Zabaw rozpoczyna nauczyciel, ktry wywouje wybrane warzywo, np. pietruszki. Dzieci, ktre
maj taki kartonik szybko zamieniaj si miejscami. W tym samym czasie nauczyciel zabiera jedno
krzeso. Uczeo, ktry nie zdy zajd krzesa zostaje na rodku i wywouje kolejne warzywo. Na
haso saatka jarzynowa wszystkie dzieci wstaj z miejsca i biorc si za rce robi koo.
7. Podsumowanie zajd: rozmowa na temat wiadomoci zdobytych przez dzieci w czasie
lekcji oraz moliwoci wykorzystania ich w yciu codziennym.
Czego nowego dzieci dowiedziay si na temat warzyw i owocw?
Jak te wiadomoci mona wykorzystad?
PRACA DOMOWA:
Karta pracy ucznia Poznajemy warzywa i owoce.

..
(wpisz swoje imi i nazwisko)

KARTA PRACY UCZNIA


POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE
1. Narysuj dwa warzywa, ktre maj pomaraoczowy kolor oraz dwa warzywa, ktre maj
zielony kolor.
Warzywa pomaraoczowe:

Warzywa zielone:

2. Narysuj swj ulubiony owoc.

Kcik dla Mamy i Taty


Drodzy Rodzice! Zrbcie wsplnie z dzieckiem pyszn, kolorow surwk. Inspiracji mona
poszukad w dziale Przepisy na stronie www.aktywniepozdrowie.pl.
5

MATERIAY POMOCNICZE
POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE
1. Kartoniki z ilustracjami warzyw i owocw.

2. Karteczki z nazwami warzyw.

MARCHEWKA

PIETRUSZKA

SELER

OGREK KISZONY

GROSZEK

POR

You might also like