You are on page 1of 2

Dnevna priprava za izvoenje nastavnog sata

kola:

Uitelj:

Nastavni predmet:

Broj sata:

Razred:

4.

Nastavna cjelina (kompleks):


Nastavna jedinica namijenjena
obiljeavanju Dana mira, 21. rujna
2007.
Cilj: osposobiti uenike za rjeavanje svakodnevnih konfliktnih situacija, spoznati da
se konflikti mogu rijeiti mirnim putem.
to pripremiti: Kartice konfliktnih situacija, vei slistovi papira, flomasteri, glazbeni
instrumenti, lutke.
ARTIKULACIJA METODIKE JEDINICE:

Metodika (nastavna) jedinica:


Uvijek moe neto uiniti

Napomene:

Red.
br.
1.

Faze rada i sadraji:


Uvodni dio
U tvom krilu
Igra se odvija tako da svi stanu u krug i okrenu se na jednu stranu. Svatko uhvati oko struka igraa ispred
sebe. Krug ne smije biti previe razmaknut. Lagano se kreu uz zvukove glazbe, a na znak paljivo sjednu
igrau iza sebe u krilo. Paziti da se grupa ne srui.
(Razgovorom osvijestiti osjeaje i ponaanje koje je poeljno u takvoj igri. Najaviti cilj i svrhu sata)

2.

Glavni dio:
Rjeavanje konfliktnih situacija
Uenici se razdijele u est skupina. Svaka skupina izvue po jednu karticu s opisom konfliktne situacije.
Grupa porazgovara o situaciji, a zatim olujom ideja daju prijedloge za nenasilno rjeenje tih situacija.
Oluja ideja
Utvrdi se u emu je problem, a zatim svaki daje ideju koja mu padne napamet o nenasilnom rjeenju tog
problema. Voditelj biljei ideje koje se ne procijenjuju. Na kraju se razgovara o idejama i njihovoj
izvedivosti. Grupa se usuglasi oko najbolje ideje i izrazi rjeenje ponuenim materijalom (crteom,
glumom, dramatizacijom)

Primjeri kartica s konfliktnim situacijama (izrezati)


1. Marina je eljki prije mjesec dana posudila zanimljivu knjigu i sad trai da joj eljka knjigu vrati.
eljka pak ne moe pronai tu knjigu. Nudi joj drugu, ali ta knjiga je Martini draga uspomena jer
ju je dobila na poklon.
2. Ana je u povjerenju rekla svojoj prijateljici Josipi da voli Roberta. Josipa je to u povjerenju rekla
Vesni, a Vesna jo nekima i stvar se proula. Ana je strano ljuta na Josipu i rekla je da s njom vie
ne razgovara.
3. Marko je naslikao sliku kojoj su se svi divili. Dok je otiao na as iz klupe dogovoriti gdje e
svoju sliku objesiti, Mirjana je nehotice prolila po slici prljavu vodu u kojoj je prala kist.
4. Skupina djeaka igrala je u dvoritu nogomet. Lopta je odletjela u susjedov vrt. Kako se to ve
nekoliko puta dogodilo, susjed je bio bijesan to mu djeca gaze po povrtnjaku i uzeo je loptu.

Skladanje melodije za pjesmu:


Uenici dogovaraju melodiju i nain izvedbe pjesme prema ponuenim rijeima. Ue zajedno pjevati.
Uvijek moe neto uiniti
Uvijek moe ti neto uiniti
kad se nae u neprilici.
Moe ii etati, moe sjesti, priati,
ti moe, moe to uiniti.
Ili u koli ili u obitelji
kad osjeti da su te povrijedili,
ne poinji s ljutim prijetnjama
ve naini neki drugi plan.
Uvijek moe ti neto uiniti,
kad nae se u neprilici.
Ako su te ljutili, ti se s njima naali
ti moe, moe neto uiniti.
Najaviti i organizirati izlazak iz uione/ dvorane.

3.

Zavrni dio:
Svi uenici te smjene izlaze na dvorite kole i slau krug mira drei se za ruke.

6.

Izvori za pripremanje uenika i nastavnika:


Ladislav Bognar, Maja Uzelac, Aida Bagi: Budimo prijatelji, Prirunik odgoja za nenasilje i suradnju

You might also like