You are on page 1of 3

JU OŠ «ARNAUTI» ARNAUTI

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODGOJNOG RADA U ODJELJENSKOJ


ZAJEDNICI VI razreda

«KAKO RAZGOVARAMO SA DRUGIMA»

Arnauti, 20.03.2007. godine pripravnik: Spahić Muslić Nedžmudina


Škola: OŠ «Arnauti»
Predmet: odgojni rad u odjeljenskoj zajednici
Razred: VI
Nastavna jedinica: Kako razgovaramo sa drugima
Trajanje sata: 45 minuta
Datum: 20.03.2007. godine
Tip časa: obrada novog sadržaja
Oblik rada: frontalni, individualni
Nastavne metode: razgovor, usmeno izlaganje, diskusija, metoda demonstracije
Nastavna sredstva i pomagala: hamer papir, nastavni radni listići, flomasteri

ZADACI ČASA:

Odgojni:
- razvijanje pozitivnih osobina
- Formiranje i razvoj socijalno-moralnih, estetskih, kulturnih, higijenskih, emocionalnih, radnih,
voljnih, odbrambeno-zaštitnih stavova, uvjerenja, navika i pogleda.
Obrazovni:
- upoznavanje sa učeničkim vrijednostima
- upoznavanje sa smjernicama za uspješnu komunikaciju sa prijateljima

funkcionalni:
- razvoj sposobnosti logičkog razmišljanja i zaključivanja
- razvijanje i poštovanje drugih i samopoštovanje

Cilj: naučiti razliku između aktivnog i pasivnog slušanja ; spoznati važnost slušanja u svakodnevnom
životu.
Na kraju ove radionice učenici bi trebali spoznati kako malo slušamo jedni druge , a koliko nam
je to potrebno.

Artikulacija časa

UVODNI DIO : 10 min.

Nastavnik će učenicima pročitati kratki skeč ili se ovaj skeč može unaprijed pripremiti sa dvoje djece.
Skeč
Majka sa djetetom ulazi u učionicu i pita:

Majka : Dobar dan , gospođo učiteljice.


Došla sam dijete upisati u školu i upitati vas šta mu je potrebno.

Učiteljica : Potrebna mu je jedna sveska…

Majka (prekida učiteljicu) : Pitate me za mog svekra ! Svekar mi je otišao u Mađarsku , pun keša.
Gospođo, kad bi umirala od gladi on bi me gledao sa užitkom.
A, šta ste rekli da mu je potrebno za školu.

Učiteljica: Potrebna mu je jedna guma …

Majka (ponovo prekida učiteljicu): A kuma !


Kuma mi je otišla u Zagreb. Obećala mi je nešto kupiti da imam za uspomenu. Nego ,ne reče ti meni
šta mu je potrebno za školu ?

Učiteljica: Gospođo, pa pokušavam. Potrebna mu je olovka ,okolo drvo a,unutra srce.

Majka: Ah, draga učiteljice, drvo ću dati školi, ali srce ne dam.

Majka napusti kancelariju, a učiteljica uzdahnu.


Nakon pročitanog ili odigranog skeča slijedi razgovor u krugu.

 Šta možemo zaključiti iz ovog skeča?


 Da li je majka saslušala učiteljicu?
 Šta mislite, da li je majka imala potrebu da sasluša učiteljicu ili da joj ispriča svoje probleme?
 Da li su vam se dešavale slične situacije?
 Šta mislite, što je teže, slušati ili pričati?

GLAVNI DIO : 30 min.

Individualni rad

Svaki učenik će veliki list papira (hamer)podijeliti na 6 jednakih djelova.

ZADATAK 1. U prvom dijelu crtežom ili tekstom prikazati nešto što ti se dogodilo
(susret, doživljaj, nezgoda)

ZADATAK 2. U drugom dijelu crtežom ili tekstom prikazati kakve je osjećaje taj događaj izazvao (da
li si se osjećao veselo, tužno, radosno ili žalosno).

ZADATAK 3. Pokušaj utvrditi kakvu si potrebu imao u vezi s tim događajem (da te neko sasluša,
posavjetuje…)
(prikazati crtežom ili tekstom)

ZADATAK 4. Kome si se obratio za pomoć? S kim si te osjećaje podjelio?Da li je on zadovoljio tvoju


potrebu?
(prikaži crtežom ili tekstom)

ZADATAK 5. Kako si se osjećao usljed zadovoljenja ili nezadovoljenja te potrebe?


(prikazati crtežom ili tekstom)

ZADATAK 6. U šestom dijelu prikazati crtežom ili tekstom da li si odustao od pokušaja da te


saslušaju ili si bio uporan ?

Nakon individualnog rada koji bi trebao trajati 15 min.,povesti razgovor (u krugu) sa učenicima.

Na hameru nastavnik bi trebao da zapisuje koje potrebe (slušati ili pričati) su djeca imala, da li je ta
potreba zadovoljena i kako su se pri tome osjećala.

ZAVRŠNI DIO: 5 min.

1. Naglasiti da često osjećamo potrebu da nas neko sasluša, a da i sami veoma malo slušamo jedni
druge.
2. Igrica - Vjetar puše.

You might also like