You are on page 1of 2

Priprema za izvođenje nastavnog sata

Nastavni predmet: Sat razrednika Učiteljica: Fani Perun, prof.


Škola: Ivan Duknović Razredni odjel: 8.
Nadnevak: Redni broj sata:

Nastavna jedinica: Komunikacijske vještine - Aktivno slušanje

Tip nastavnog sata: obrada


Metodički oblici frontalni, individualni, rad u paru, rad u skupini
rada:
Nastavne metode: usmeno izlaganje, razgovor, slušanje, pisanje, dramatizacija
Nastavna sredstva radni listovi, ploča, kreda, bilježnica
i pomagala:
Ishodi: Učenici će moći:
- razlikovati aktivno i pasivno slušanje
- primijeniti pravila aktivnog slušanja
Ciljevi i zadatci - Usvojiti i primijeniti pravila aktivnog slušanja.
(obrazovni, - Razvijati vještinu slušanja i empatiju.
funkcionalni, - Poticati pristojno ponašanje.
odgojni):
Izvori pripremanja: internet

Na satu je obrađena tema vezana uz GOO - Komunikacijske vještine

Ishodi:
Učenik/ica:
- koristi komunikacijske vještine – aktivno slušanje, parafraziranje, sažimanje, fokusiranje,
preoblikovanje, kodiranje i dekodiranje osjećaja i potreba drugog, ja-poruke, ti-poruke

Izgled ploče:
Tijek nastavnog sata:

Uvodni dio:
- Učiteljica uvodi temu i pita učenike što je važno kad slušamo sugovornika.
- Učenici pišu na papir što misle da je važno u obliku natuknica, zatim komentiraju u paru
pa u grupi.
- Nakon toga odrede vođu grupe koji govori što je njihova grupa zaključila da je važno, a
drugi član grupe to zapisuje na ploču.

Središnji dio:
- Učiteljica svakom učeniku daje papirić sa zadatkom pa u paru rade zadano: učenik A
govori o zadanoj temi, a učenik B u početku pažljivo sluša, nakon toga gleda okolo,
ponekad pogleda sugovornika, lupka nogom po podu, gleda na sat, čupka svoju odjeću,
igra se prstima i sl.
- Na znak učiteljice mijenjaju uloge pa učenik B govori o zadanoj temi, a učenik A ga
stalno prekida.
- Nakon vježbe, učenici komentiraju kako su se osjećali.
- Učiteljica odredi 6 učenika koji će sudjelovati u prepričavanju priče Panto Pletikosa i svi
oni izlaze iz razreda osim jednog učenika. Učiteljica čita priču tom učeniku bez ikakvih
posebnih uputa, samo objasni da će pročitati jednu priču. Nakon toga poziva se sljedeći
učenik kojem prvi učenik prepričava priču, razred sluša, ali ne smije ništa komentirati.
Učenici ulaze jedan po jedan i onaj koji je zadnji slušao priča onom koji je ušao. Posljednji
mora prepričati cijelom razredu.
- Učenici komentiraju što su čuli i govore zašto se to dogodilo te što sve utječe na loše
razumijevanje odslušanog.
- Učiteljica objašnjava što je aktivno slušanje i govori o koristima, razlozima i tehnikama
aktivnog slušanja te naglašava razliku ja-poruka i ti-poruka i daje primjere. Učenici
zapisuju tehnike u bilježnicu.
- Učenici komentiraju i donose zaključak kakav treba biti govornik (dekodiranje osjećaja
drugih) jer za lošu komunikaciju nije odgovoran samo onaj koji sluša.
- Na kraju učenici opet kratko razgovaraju u paru, ali ovaj put primjenjuju sva pravila
aktivnog slušanja.

Završni dio:
- Učenici rješavaju upitnik.

Domaća zadaća:
Vježbati aktivno slušanje u svakodnevnom životu.

Osvrt na sat (poteškoće, komentari, ideje, prijedlozi za poboljšanje…)

You might also like