You are on page 1of 5

Fakultet prirodoslovno-matematikih i odgojnih znanosti

Sveuilita u Mostaru

PRIPREMA ZA IZVOENJE AKTIVNOSTI IZ LIKOVNE KULTURE

I. OPI PODACI
Student/ica: Emina Deli

Godina studija: IV. (etvrta) Vrti: DV ''Paola Cerueto'' Odak Nadnevak:


09.02.2015.
Semestar: VII. (sedmi)
Grupa: Mjeovita skupina Broj djece: 16
''Bubamare''
Mentorica: Ruica ari Dob djece: 3-5 god.
Odgajatelj/ica: Emina Deli

II.STRUNI PODACI

Redni br. cjeline: 1 Naziv cjeline: Slikarska tehnika- tempere, puhanje tempera
Redni br. Naziv dnevne aktivnosti: areni svijet boja
aktivnosti:1
CILJ AKTIVNOSTI TEME: Upoznavanje sa bojama i rezultatom njihovog mijeanja

RAZVOJNE ZADAE

a) Tjelesni, psihomotoriki i zdrastveni razvoj:


- razvoj psihofizikih funkcija percipiranja, miljenja, mate, emocije, interesa
- prakticiranje pravilnog disanja pri puhanju tempera
b) Emocionalno-socijalni razvoj
- razvoj osjeaja samostalnosti u spontanom likovnom stvaralatvu
- pozitivan odnos prema radu

c) Spoznajni razvoj
- razvoj sposobnosti vizualne komunikacije, osobito: osjetljivosti za boje (prepoznavanje i
imenovanje )

d) Komunkacijsko-stvaralaki razvoj
- upoznavanje s likovnim materijalima i tehnikama,
- ovladavanje likovnim terminima,

VRSTE DJELATNOSTI: Upoznavanje s novom likovnom tehnikom i poticanje slobodnog


likovnog kreativnog izraavanja

1
LIKOVNI JEZIK (likovni i kompozicijski elementi):
Likovni elementi : crte, boja, ploha
Kompozicijski elementi : proporcija (jedinstvo), kontrast, dominacija
LIKOVNE SPOSOBNOSTI:
- upoznavanje s likovnim materijalima i tehnikama,
- ovladavanje likovnim terminima
LIKOVNO PODRUJE: slikanje

LIKOVNO TEHNIKA SREDSTVA I LIKOVNE TEHNIKE: papir, tempera, slamke, kistovi,


posudice za vodu

MOTIVACIJA: Likovno-kompozicijski elementi kao poticaj (udnovata pria o bojama) i


vizuelna motivacija (Veliki proljetni plakat s dugom)
TIP AKTVNOSTI: Aktivnost igre i stvaranja

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA projetni plakat s prikazom duge, flomasteri zavezani na


silk koncu, pozornica od kartona.

Navesti ime autora upotrijebljenih reprodukcija:

KORELACIJA: s hrvatskim jezikom (prianjem pria), te prirodom i drutvom (duga, boje u


prirodi)
METODE RADA: metoda teorijski i praktinih aktivnosti, metoda demostracije i metoda
razgovora
PRINCIPI: princip egzemplarnosti, princip kvalitete i dogojen usmjerenosti

OBLICI RADA: individualni i grupni oblik rada

III. ARTIKULACIJA AKTIVNOSTI

PRIPREMA:

Budui da je dnevna soba mjeovite skupine ''Bubamara'' malih dimenzija i nema mogunost za
stalne fiziki odvojene centre, soba se mora prilagoditi za realizaciju svakog pojedinog centra
aktivnosti. Dakle, prvo zajedno razmjetamo stolove i stolice kako bi radili u manjim grupama po
etvero djece. Takoer se priprema stol i s potrebnim likovnim materijalima koji je lako dostupan
djeci. Na stolove stavljamo podmetae, slamke i posudice s vodom, te se djeca sama rasporeuju u
skupine, a i stavljamo visoko na zid veliki plakat s dugom koju smo izradili na likovnoj radionici.

MOTIVACIJA (UVODNI DIO AKTIVNOSTI):

2
Sva djeca gledaju u dugu nakon njenog postavljanja, pa ih se pita ''to je to?''. Sva djeca su upoznata
s dugom i njenim bojama pa se idue pitanje odnosi na boje koje uoavaju- nabrajaju boje- a onda ih
se upita koja je od njih najljepa. Tada nastaje rasprava jer svako dijete ima svoju omiljenu boju. Dok
se oni raspravljaju, odgojiteljica se brzo skriva iza pozornice i zapoinje udnovatu priu o bojama
koje se svaaju oko toga koja je od njih najvanija i njaljepa. Za prikaz svake boje se koristi
odgovarajui flomster privezan silk koncem. Djeci je pria smijena i zanimljiva, a pouka prie je
bila da je svaka boje lijepa i vana, a da su najljepe kada se sve ujedine u areni svijet boja. Nakon
toga slijedi najava aktivnosti

NAJAVA AKTIVNOSTI:
Mi elimo da se boje ne svaaju i da se pomire na papiru i to na veoma zanimljiv nain- tehnikom
puhanja tempera. Upravo smo zbog toga stavili slamke na stol i posudice s vodom.

REALIZACIJA AKTIVNOSTI (GLAVNI DIO AKTIVNOSTI):

Odgajateljica pokazuje kako sipaju malo tempere u posudicu s vodom i, kistom je promijeaju i
kapnu ili prospu je na papir, te puu slamkama i posmatraju kako se ona grana u raznolike oblike.
Boje moemo mijeati, a moemo i mijenjati vodu u posudicu ukoliko elimo novu osnovnu boju.
Djeca sama uzimaju tempere sa stola s mtaerijelom, pomau jedni drugim i dijele. Odgajateljica je tu
i pomae ukoliko je pomo potrebna. Djeca mijeaju boje, koriste svaku temperu sa stola i ude se
kako nastaje neto novo i zanimljivo puhanjem. Kako polako zavravamo, piemo imena na radove,
te ih ostavljamo da se sue na stol predvien za to. Zajedno istimo stolove i peremo posudice dok se
radovi sue.

ANALIZA I VREDNOVANJE RADA (ZAVRNI DIO AKTIVNOSTI):

Svako dijete uzima svoj rad u ruke i posmatra vlastito ostvarenje. Govore to vide u raznim oblicima
na papiru- neki vide sebe u igri, neki travu, neki dugu... djeca govore to im se najvie svidjelo u radu
i to misle o tome da li su se boje svaalice napokon pomirile.
Nakon toga, zajedno odlazimo u ulazni hodnik vrtia gdje izlaemo svoje radove. Nazanaavo temu
naeg rada i prezentiramo radove kako bi ih roditelji mogli vidjeti kada dou po njih u vrti.

3
IV. ANALIZA DJEJEG URADKA br. 1

Ime i dob djeteta: Ivani B. (4 godine i 10 mjeseci)

Likovna tehnika: tempera (puhanje tempera)

Ivani je vesela i komunikativna djevojica koja rado radi aktivnosti u likovnom centru i rado
pristupa novim tehnikama i idejama. Pria o bojama joj je bila zanimljiva i aktivno je sudjelovala u
raspravi. Njena najdraa boja je bila zelena, ali je na svome papiru podjednako koristila nekoliko
boja- iako je crvena u sredini bila naizraenija i rekla mi je da lii na srce.

V. VREDNOVANJE DJEJEG URADKA br. 1


Razina optiko-tematskog razvoja

Dijete je nakon demonstracije puhanja tempera jasno primjenilo vieno i znaenje dananje teme-
ujedinjenje razliitih boja na papiru

Razina kreativnosti

Dijete je samostalno biralo boje koje eli koristiti, njenu koliini i poziciju na radnoj podlozi, tako
da su oblici raznoliki i jedinstvini kako po izgledu tako i znaenju.
Razina oblikovanja

Oituje se u bogatstvu boja koje unato svojim razliitostima ine jednu zanimljivu i jedinstvenu
cjelinu

Likovna tipologija

S obzirom na dosada uoeno, Ivani prema likovno-izraajnim sredstvima spada u koloristiki tip, a
prema likovnim sposobnostima intelektualni i vizualni tip.

IV. ANALIZA DJEJEG URADKA br. 2

4
Ime i dob djeteta: Zoe A. (3 godine i 6 mjeseci)

Likovna tehnika: tempera (puhanje tempera)

Zoe je djevojica koja nekoliko mjeseci pohaa vrti i veoma je tiha, ponekad povuena. esto
djeluje kao da se nalazi u drugom svijetu- odsutna, uvijek u igri s plianom igrakom od koje se ne
odvaja, a ponekad se moe uti da poen glasno pjevati (a inae jako tiho i rijetko pria) i pri tome
misli da je nitko ne uje. Najvie voli tjelesne i likovne aktivnosti, pogotovo bojati s vodenim
bojama i temperama. Zadatak puhanja tempera je rado radila i oigledno joj je bilo zanimljivo.

V. VREDNOVANJE DJEJEG URADKA br. 2


Razina optiko-tematskog razvoja

Dijete je jasno shvatilo zadatak, ali je radila malo sporije od optimalnog pa se boja nije dovoljno
''razvukla'' po
papiru nego joj je kretanje bilo ogranieno, a primjeeno je i da je u jednom dijelu slamkom povlaila
crte.

Razina kreativnosti

Dijete je samostalno biralo boje koje eli koristiti, njenu koliini i poziciju na radnoj podlozi, tako
da su oblici raznoliki i jedinstveni kako po izgledu tako i znaenju.

Razina oblikovanja

Oituje se u bogatstvu boja koje unato svojim razliitostima ine jednu zanimljivu i jedinstvenu
cjelinu

Likovna tipologija

S obzirom na dosada uoeno, Zoe prema likovno-izraajnim sredstvima spada u koloristiki tip, a
prema likovnim sposobnostima imagitivni tip.

You might also like