You are on page 1of 10

KAQ1073

PENGLIBATAN IBU BAPA DAN KOMUNITI


DALAM PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK

TUGASAN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN
VIDEO PEMBELAJARAN

PREPARED BY:
NAME MATRIC NUMBER
NUR AIN FAZREN BINTI E20171018474
MD ZAIN

LECTURER:
PROF. MADYA DR NORDIN B. MAMAT
ISI KANDUNGAN

Bil. Tajuk Muka Surat


1. Pengenalan 1
2. Rancangan Pengajaran Harian 2-4
3. Refleksi Ibubapa 5
4. Penutup 6
5. Lampiran 7-8
1.0 Pengenalan

Tugasan 1 yang adalah menyediakan video pembelajaran kanak-kanak bersama ibu bapa
mereka. Penyediaan video ini dirakam sendiri oleh ibu murid tersebut. Penghargaan diberikan
pada ibu dan murid atas kerjasama melakukan tugasan 1 Penglibatan Ibubapa, komuniti dalam
Pendidikan Awal Kanak-Kanak (KAQ 1073).

Saya telah memilih salah seorang murid daripada Tadika Iltizam Jaya. Nama murid
tersebut Nur Mumtaz Binti Izzudin dan bersama-sama ibunya iaitu Nurul Nadia Binti Md Zin.
Murid tersebut diberikan pembelajaran dan pengajaran dari ibunya. Subjek yang diberikan
didalam tunjang sains dan teknologi. Mengikuti Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan
2017, murid diberikan pengajaran dan pembelajaran merujuk mengikuti KSPK 2017.

Aktiviti yang diberikan kepada murid dan ibu bapa adalah subjek Awal Matematik.
Pengenalan nomber 1 hingga 10, dalam skopnya iaitu mengenal nomber dan membilang
nomber 1 hingga 10. Penyediaan ini tiada berkaitan dengan lembaran kerja, aktiviti lebih
kepada sensori dan ingatan murid. Murid disediakan dengan Rancangan pengajaran harian
yang lengkap, dengan dilengkapi badan bantu mengajar. Badan-bahan yang disediakan adalah
kad imbahsan nomber, cawan yang dilabelkan nomber, batang ais krim dan beberapa gelung.

Pengajaran dan pembelajaran murid boleh dilakukan didalam bilik belajar mahupun
diluar sepeti di taman permainan. Ibubapa diberikan peluang menjadi role model buat anak-
anak mereka.

1
2.0 Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : 5 Gemilang

Tarikh : 11 Orgas 2018

Masa : 09.00 am – 9.30 am.

Tajuk : Nombor

Tunjang Utama : Tunjang Sains Teknologi.

Fokus : MA 2.0 Konsep Nombor

Standard Kandungan : MA 2.1 Memahami nombor 1 hingga 10.

Standard Pembelajaran : MA 2.1.1 Menyebut nombor 1 hingga 10 mengikut urutan.


MA 2.1.4 Membilang objek
MA 2.1.7 Menyurih angka

Kesepaduan Tunjang : FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang melibatkan


penggunaan motor halus.
FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan tangan dan
kemahiran motor halus melalui pelbagai aktiviti.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:-


i. Mengecam nomber 1 hingga 10.
ii. Mengira nomber 1 hingga 10 dengan betul dengan
menggunakan objek.
iii. Mengaplikasi motor halus iaitu jari untuk menulis
nombor-nombor diatas garam.

Pengetahuan Sedia Ada : Sudah belajar tentang objek.

Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan nomber yang bergambar, garam, bekas, cawan,
batang ais krim, dan gelung.

Kemahiran Berfikir (KB) : Pengetahuan, kemahiran, analisis dan pemerhatian.

Penerapan Nilai : Yakin.

Fokus MI :Linguistik, Kinestetik, Logik, Kecerdasan Naturalis,


Intrapersonal.

2
Rancangan Pembelajaran Harian

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan


Langkah
Set Induksi Kad imbasan. 1. Ibu bapa memperkenalkan
(3 Minit) nomber-nomber 1 hingga
Contoh soalan: 10.
1. Nomber 2. Ibu bapa menunjukkan kad
berapakah imbasan pada murid. Kad Imbasan
ini? 3. Susunkan kad dimerata-
2. Cuba kira? rata kemudian meminta KB: Pengetahuan
anak untuk memilih kad
imbasan nomber yang MI: Verbal Linguistik, dan
betul. Kecedasan Logik.
4. Pujian diberikan pada
anak.
Langkah 1 Kad imbasan 1. Menerangkan aktiviti
(10 Minit) nomber seterusnya,
membina kereta 2. Melakukan bersama ibu
api. bapa mengira dan
membilang gambar pada
Contoh soalan: kad imbasan, Kad Imbasan
1. Ini apa? 3. Mengira dan sebut nomber
2. Ada berapa? 1 hingga 10 tersebut
3. Apa 4. Membentuk jari 1, 2, 3
kegunaan pada murid, seperti 1 tanda
objek ini? senyap, 2 tanda gaya
bergambar, 3 tanda gaya
okay, 4 tanda rama-rama
Tikar Train
yang seterusnya,
5. Anak diminta menyusun
KB : Pengetahuan dan
bagi membina train.
kefahaman
6. Memberikan anak untuk
meneroka nomber 1 – 10
MI: Kecerdasan kinestetik,
yang dipelajarinya.
dan kecedasan Logik

Langkah 2 Menyurih 1. Menunjukkan bahan-bahan


(10 Minit) nomber 1 hingga pada murid. Seperti bekas,
10. garam, kad imbasan
nomber.
Contoh soalan: 2. Memberi peluang pada
1. Ini nomber murid untuk memasukkan
berapa? gambar kedalam bekas, Bekas
2. Tahu macam 3. Mendengar arahan cara
mana? bagaimana untuk lakukan.
3. Tunjuk 4. Murid diminta mengira
caranya nomber yang diberikan
macam
mana?

3
5. Murid juga menyurih pada Garam
bekas yang di isi garam
dengan bantuan ibu bapa. KB : Menjana Idea
6. Pujian diberikan pada
Nilai : Yakin
murid.
MI : Kecerdasan Naturalis
*Ibubapa diminta
menggunakan kaedah sensori
jari untuk murid.
Langkah 3 Permainan 1. Benarkan murid bertanya
(5 Minit) nomber permainan mana yang
hendak dilakukan,
Aplikasi - 2. Ibu bapa menyusun cawan-
memakai sarung cawan mengikut nomber Cawan nomber
sarung kaki dengan betul bersama
dengan betul. murid
3. Ibu bapa menerangkan
langkah permainan dengan
cara yang mudah.
4. Murid minta melihat
nomber pada cawan dan
menyebut,
5. Memasukkan batang ais Batang ais cream
cream dengan bilangan
yang betul pada jumlah KB : Penilaian
cawan,
6. Melakukan sehingga tamat. MI : Kinestetik, dan
7. Murid diberikan pujian dan Intrapersonal.
penghargaan.
Penutup Nyanyian Lagu: 1. Ibubapa mengakhiri Lirik Lagu:
(2 Minit) 10 jari pembelajaran dengan 10 jari kecil tepuk-tepuk,
nyanyian lagu nomber 1 9 jari kecil main piano,
hingga 10, 8 jari kecil ketam-ketam,
2. Memberikan ganjaran 7 jari kecil hero-hero.......
bintang, dan tepukan.
3. Pembelajaran diakhiri
dengan salam dan terima
kasih.

4
3.0 Refleksi Ibubapa:

1. Ibu bapa dapat menggunakan keadah dan teknik dengan baik dengan menerangan
daripada pendidik.
2. Teknik pengajaran berpusatkan pada bahan ia memberikan keberkesanan yang baik dan
mudah digunakan oleh murid dan ibu bapa.
3. Arahan dan panduan diberikan pada murid-murid difahami dengan penggunaan ayat
mudah.
4. Sesi pembelajaran dan pengajaran telah mencapai objektif yang telah dirancang dan
aktiviti yang dilakukan untuk murid.
5. Murid dapat mengikuti pembelajaran dan pengajaran dengan baik disebabkan
pemilihan kawasan yang selesa dan kondusif.
6. Bagi aktiviti langkah 1, murid dapat menyatakan bilang pada kad dan boleh mengira
dengan bantuan ibu bapa. Aktiviti tambahan boleh diberikan pada murid seperti
mengira bilangan pinggan sebelum waktu makan.
7. Selain itu, langkah 2 dan 3 murid dapat mengusai pembelajaran dan pengajaran dengan
baik atas bantuan daripada ibubapa sebagai pemudahcara untuk murid.

5
4.0 Penutup

Penglibatan Ibu bapa, komuniti dalam Pendidikan Awal Kanak-Kanak (KAQ 1073) ini telah
memberikan peluang kepada ibu bapa menjadi sebagai pengajar. Ibu bapa dapat menerapkan
teknik dan kaedah yang baik buat kanak-kanak. Setiap aktiviti yang dijalankan pasti mencapai
objektif pembelajaran, jika tidak pembelajaran tersebut memerlukan aktiviti dan latihan yang
lebih untuk kanak-kanak agar lebih memahami dan menguasai sesuatu pembelajaran.

Pendidik secara role model pada kanak-kanak memberikan peluang agar ibu bapa juga
dapat menjadikan diri mereka sebagai role model. Selepas daripada aktiviti ini kanak-kanak
menceritakan betapa seronoknya mereka apabila ibu bapa menjadi sebagai seorang pendidik.
Ini dapat menambah keyakinan pada ibu bapa supaya dapat mengajari kanak-kanak dengan
baik.

6
5.0 Lampiran

Kad Imbasan nombor

Tikar Kereta api

7
Menyurih Nombor

Nombor Cawan

You might also like