Professional Documents
Culture Documents
POPULATION NOW
POPULATION @ 25 YEARS
ZONE-4- STORM WATER
NO INPUT DATA
1 INLET PIPE DATA INPUT
DRY WEATHER FLOW m3/sec
WET WEATHER FLOW 2.062 m3/sec
ADDITIONAL FLOW 0 m3/sec
Inf. For 1km= 0 m3/day
Length of sewer pipe= 0 km
Min Velocity = 0.75 m/sec
Inlet Pipe Dia. = 1800 mm
Inlet Pipe Slop. = 0.001
Inlet Pipe Material =
Inlet Pipe Manning = 0.011
Design Qp/Qfull= 80 %
Design d/D = 75 %
2 WET WELL DATA INPUT
Inlet Pipe Inv. Level = -3.2 m
Ground Level = 2.5 m
No.of Operating Pumps 3 No
No.of Stand By Pumps 1 No
Pump Case Width D = 1.2 m
Dis. Center Pump to Wall B 1.5 m
Detention time = 6 min
Low Water High = 0.3 m
Roof Slab Thikness = 0.3 m
POWER CALCULATION
kw 160
kw 192
Total KW 768
Cos PF = 0.80 degrees
PF = 0.64 radians
or 36.87 degrees
KVAR = 576
KVA = 960
2.5 m
2.25 m 4.5
2.05
-5.70
SIDE Q=
SECTION Head=
0.60
2.25 m
1.20
9.60 m
1.20
1.20
1.20
0.60
TOP
4.50
SECTION
m 3.00 m
2.64 m
mm
Dia= 1000 mm
HDPE SOLID
PRESSU 4.5 Bar
Level Start P3 -3.35 m
Level Start P2 -3.5 m
Level Start P1 -3.65 m
2500 m3/hr
11.74 m
4.50 m 3.00 m
1.50
m
AL-Maamel Area Pumpstation Calculation
C
25 mm f 25 mm f
90 mm c/c 90 mm c/c
25 mm f 180 mm c/c
25 mm f 25 mm f
A 25 mm f 90 mm c/c 180 mmc/c 16 mm f 180 mmc/c
25 mm f 180 mm c/c 140 mmc/c
25 mm f 180 mm c/c (d)
16 mm f 140 mm c/c both side 16 mm f 25 mm f 16 mm f
25 mm f 90 mm c/c(d+e) 90 mmc/c 180 mmc/c 90 mmc/c
B
Bars(c) 25 mm f 1000 mmc/c
1E+05 x 1000
Required depth = = 322 mm
1.320 x 1000
Provide total depth T= 322 + 35 = 360 mm so that available d = 325 mm
4 Determination pull :-
Direct tension on Long wall = PL = P x B/2 = 63234.198 x 4.50 / 2 = 142276.9444
Direct tension on short wall = PL = P x B/2 = 63234.198 x 6.00 / 2 = 189702.5926
5 Cantilever Moment :- Cantilever moment atb the base, per unit length .
h2 9800 x 4.50 x 1.00 2
= wH x = 7350 N-m
6 6
This will cause tension at water face.
6 Reinforcement at corners of long walls.:- The upper portion of long walls is subjected to both bending in
horizontal direction as well as pull. The reinforcement for both will be in horizontal direction. Hence
reinforcement has to be provided forr a net moment (MF - Px ), where Mf is the moment at ends (causing
tension on water face). Similarly vertical section of unit height ( 1 m) of long wall, at its end, at the level of
1.00 m above the base , where reinforcement is provided at the water face.
T 360
x= d- = 322 - = 142 mm
2 2
Mf - Pl x 1E+05 x 1000 ) - 142277 x 142
Ast for B.M. = = = 3994 mm2
sst.j.d 115 x 0.853 x 325
PL 1E+05
Ast for pull = = = 1237 mm2
Ast for pull = = = 1237 mm2
ss 115
Total Ast = 3994 + 1237 = 5231 mm2 per meter height.
3.14xdia 2
3.14 x 25 x 25
using 25 mm bars A = = =
4 x100 4 x 100
Spacing of Bars = 1000 x 491 / 5231 = 94 say = 90 mm
Hence Provided 25 mm F bar, @ 90 mm c/c. The above reinforcement is to be provided at
inner face, near the corners, and at a height 1.00 m above the base. For other height the above spacing
may be varied, since bending moment will reduce.
7 Reinfocement at the middle of long wall. :-
Tension occurs at outer face. However, since distance of corner of steel from
water face will be less than 225 mm, permissible stress will be 115 N/mm2 only. Design constants
will be k= 0.442 j= 0.853 R = 1.3185
Design B.M. = 137008 N-m per meter height. Also PL = 142276.94 N
M - Pl x 1E+05 x 1000 ) - 142277 x 142
Ast for B.M. = = = 3665 mm2
sst.j.d 115 x 0.853 x 325
PL 1E+05
Ast for pull = ss = = 1237 mm2
115
Total Ast = 3665 + 1237 = 4902 mm2 per meter height.
3.14xdia 2
3.14 x 20 x 20
using 20 mm bars A = = =
4 x100 4 x 100
Spacing of Bars = 1000 x 314 / 4902 = 64 say = 60 mm
This is very near to the reinforcement provided at ends.Hence provided 20 mm f bars
c/c. Bend half the bars provided at ends, outwards.at distance L/4 = 1.50 m form ends.
This reinforcement is to be provided at outer face. The additional20 mm f bars provided @
are continued upto the end.
re horizontal water
m will bend as
d by moment
of D.
63234.19753 N-m
ve and anticlock
while the fixed end
nertia l for
ution factor
137008 N-m/m
12516 N-m/m
137008 N-m/m
mm
142276.9444 N
189702.5926 N
both bending in
tion. Hence
t at ends (causing
end, at the level of
r face.
491 mm2
mm
e provided at
above spacing
of steel from
Design constants
314 mm2
mm
90 mm
form ends.
180 mm c/c.
491 mm2
mm
hort span.
long walls where
red. Similarlly,
tance B/4= 1.13
cement on each
mm2
mm
201.0 mm2
mm
of base slab.
DESIGN OF REACTANGULAR GROUND WATER TANK
0.00
Err:509