You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 56. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.5. Вежбе на тлу
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Колут напред
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој снаге, координације и гипкости тела. Проширивање кретног искуства.
Подстицање одважности и самопоуздања.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изводи колут напред; препозна лепоту покрета у вежбању;
оријентише се у простору при различитим условима и положајима тела.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, струњаче
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас:
Оријентација у простору

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
-Ходање и трчање уз промену темпа коју диктира први ученик у колони (мењати чешће).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 4 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања), уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети став спетни, приручити – прво гледамо доле (испред ноге), а онда гледамо горе (птице);
2. заузети став спетни, приручити – прво поглед преко рамена у леву страну, а онда поглед преко
рамена у десну страну;
3. заузети став спетни, приручити – прво одручити, затим узручити и додирнути дланом о длан, а
на крају се вратити у почетни положај;
4. заузети став спетни, приручити – прво да буде лева рука у узручењу, а десна у заручењу, а након
тога да буде десна рука у узручењу, а лева у заручењу;
5. заузети став раскорачни, приручити – правити бочне кругове рукама кроз предручење (унапред)
5 пута, 5 пута кроз заручење (уназад);
6. заузети став раскорачни, приручити – прво засук трупом улево, савити се напред до претклона и
шакама додирнути лево стопало, затим усправ у почетни положај и на крају поновити исто, али у
десну страну;
7. заузети став спетни, руке на боковима – прво извести чучањ, па усправ;
8. заузети став спетни, приручити 2 једноножна поскока у месту на левој и 2 на десној нози.
- После вежби кратка релаксација уз растресање руку и ногу.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Као и на претходном часу ученике поделити на мање групе које у колони стану испред струњаче
и изводе следеће вежбе:
1. основна вежба колута напред из чучња у чучањ;
2. доскакутати у чучњу и повезати са колутом;
3. после колута, у чучњу се окренути и у другом смеру извести колут;
4. после колута у чучањ извести усправ са предручењем, потом одручити.
- Све време посматрамо вежбање, коригујемо по потреби, подстичемо и похваљујемо ученике.

Б
Елементарна игра „Провлачење” – исти број група као у претходним вежбама бројно уједначимо,
стану у колону на размаку од дужине руке у раскорачни став. Последњи у колони спушта се у став
клечећи на оба колена, нагнут напред са шакама на поду (тлу) и крећући се на коленима и рукама
(понекад и пузећи) провлачи се кроз ноге онима испред себе док не дође до краја. Устаје и
заузима раскорачни став, а тада креће опет последњи и наставља игру. Побеђује екипа која прва
изврши задатак.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Сакупљање и одлагање реквизита уз коментаре и изражавање утисака од стране ученика.
- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like