You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 61. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.5. Вежбе на тлу
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Став на лопатицама
ТИП ЧАС: Oбучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развој снаге, координације, равнотеже и гипкости тела. Подстицање одважности и
самопоуздања.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да изводи став на лопатицама (свећу); препозна лепоту покрета у
вежбању.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, синтетичка
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, струњаче
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас: Кретање,
Човек ствара

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица „Друже помози” – један од ученика јури и хвата остале који беже и труде се да не буду
ухваћени. Кад се неко од прогоњених нађе у невољи, пружа руку и дозива помоћ. Чим се двоје
држе за руке, спашени су. Хватач може да ухвати само појединце који се не снађу и не пронађу
неког да им на време пружи руку.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 4 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања), уз
гласно бројање учитеља и ученика:
1. заузети став спетни, приручити – прво гледамо доле (испред ноге), а онда гледамо горе (птице);
2. заузети став спетни, приручити – прво поглед преко рамена у леву страну, а онда поглед преко
рамена у десну страну;
3. заузети став спетни, приручити – прво одручити, затим узручити и додирнути дланом о длан, а
на крају се вратити у почетни положај;
4. заузети став спетни, приручити – прво да буде лева рука у узручењу, а десна у заручењу, а након
тога да буде десна рука у узручењу, а лева у заручењу;
5. заузети став раскорачни, приручити – правити бочне кругове рукама кроз предручење (унапред)
5 пута, 5 пута кроз заручење (уназад);
6. заузети став раскорачни, приручити – прво засук трупом улево, савити се напред до претклона и
шакама додирнути лево стопало, затим усправ у почетни положај и на крају поновити исто, али у
десну страну;
7. заузети став спетни, руке на боковима – прво извести чучањ, па усправ;
8. заузети став спетни, приручити 2 једноножна поскока у месту на левој и 2 на десној нози.
- Истицање наставне јединице и саопштавање циља часа.
- Истицање наставне јединице и циља часа.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)


А
- Ученике поделимо на мање групе – колоне, које стану испред струњаче и изводе следеће вежбе
које по потреби демонстрира учитељ или спретнији ученик:
1. Поновити колут напред из чучња у чучањ.
2. Став на лопатицама: Из става лежећег на леђима са рукама поред тела, погрчити ноге и подићи
увис уз истовремено подизање кукова које потпомажу руке. Горњи део трупа остаје са главом и
лопатицама на струњачи, док се остали део и ноге постављају вертикално „као свећа”.
3. Увежбавање става на лопатицама може да се реализује у недостатку струњача извођењем по
два–три ученика попреко струњаче истовремено.
- Подстицање ученика на што правилније извођење.

Б
Елементарна игра „Трка пужева” – ученици се поделе у две екипе – колоне које се такмиче у што
бржем преласку стазе пузећи по тлу око постављених препрека (чуњеви, столице, лопте, торбе).
Побеђује екипа која прва правилно се крећући пређе договорену стазу.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Сакупљање и одлагање струњача и реквизита уз коментаре и изражавање утисака од стране
ученика, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like