You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 92. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.4. Пузања, вишења, упори и пењања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Њихање у вису уз помоћ
ТИП ЧАС: Oбучавање
ЦИЉ ЧАСА: Развој снаге, спретности и координације. Развој морално-вољних квалитета личности
– одважности и упорности.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да: изводи вис на дочелном вратилу; примени једноставне
општеприпремне вежбе (вежбе обликовања).
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, демонстративна
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, вратило (притка разбоја, погодни објекти), струњача,
лопта
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Геометрија; Свет око нас: Кретање,
Оријентација у простору и времену; Ликовна култура: Споразумевање

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Ходање и трчање у колони по један – у успону (на прстима), на петама, на рубовима стопала,
високо подижући колена, забацујући пете, уз израженије замахивање рукама, поскакивањем...

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИН.):


- Постројавање у врсту, заузимање растојања ширењем руку до одручења.
- Комплекс вежби обликовања бр. 5 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања):
1. став спетни, приручити: спуштати главу наизменично на лево и десно раме;
2. став спетни, приручити: наизменично подизати и спуштати једно, па друго раме;
3. став спетни, одручити: махати рукама горе – доле;
4. став спетни, приручити: узручити и саставити дланове, кроз одручење спустити руке и иза леђа
опет саставити дланове;
5. став раскорачни, руке одручено згрчене са шакама на потиљку: отклони трупом у једну, па у
другу страну;
6. став раскорачни, одручити: засук трупом у лево са претклоном, деном руком додирнути лево
стопало док је лева рука у узручењу, поновити на десну страну;
7. став спетни, приручити: успињати се високо на прсте и спуштати се до почучња;
8. став спетни, приручити: суножни поскоци напред – назад.
- Један од ученика по ранијем договору (до краја школске године сви ученици ће бити у улози
водитеља) преузима улогу демонстратора – водитеља и води вежбање. Учитељ посматра, прати и
по потреби усмерава вежбање.
- Релаксација: високо узручити у успону уз дубок удах, задржати ваздух неколико секунди,
приручити уз опуштање и лаган издах, опет у трајању 3–4 секунде.

ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)


А
- Најава наставне јединице и предстојећих активности- подсећамо ученике да су се са висом
упознали у првом разреду, а да ће се сада придодати и нова активност – њихање. Поставити их у
врсту – полукруг до вратила или друге справе/објекта, како би сви могли несметано посматрати
демонстрацију коју изводи учитељ или спретнији ученик према инструкцијама;
- Подсећање на вис слободни – скок, натхват, заљуљај и саскок. Сви вежбу изводе по три пута.
- Изводити вис лежећи мешовити (рукама и ногама) – хвата се притка обема рукама, једна испред
друге, изводи натхват. Поскочи се и прво једно стопало пребацује преко притке, потом и друго
укрштајући их изнад. Изводити помицања напред – назад. На крају вежбе лагано отпуштање прво
хвата ногу, а потом и руку.
- Објашњавање и демонстирање њихања у вису: поскок увис и натхват са обе руке, хват мора бити
чврст да издржи тежину тела. Учитељ или други ученик лагано стојећи са стране притиском на бок
или задњу страну натколенице, ученика потискује лагано напред - назад и доприноси њихању. У
зависности од физичке спреме њихање траје 3–10 секунди. Пазити на замор и пажљиво пратити
говор тела ученика.
Напомена: Ради мера безбедности струњачу поставити испод справе, помоћ се састоји у
придржавању ученика који изводи вис и у подизању ногу до притке. Ученике подстицати да се
одваже за покушај, али не инсистирати док дете само не буде спремно.

- Елементарна игра „Између две ватре”.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање за крај часа, запажања учитеља о активностима на часу. Подсећамо на значај
физичког вежбања за развој костију, зглобова и мишића, а на овом часу је акценат био на јачању и
покретљивости раменог појаса, руку и трупа. Ученици износе утиске и истичу шта је било тешко, а
шта им се највише допало.
- Спортски поздрав за крај часа и организовани одлазак са вежбалишта.

You might also like