You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 99. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.7. Вежбе са реквизитима
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Игре са ластишом; ММС: Брзо трчање на 30 метара (С'30)
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој спретности, снаге, издржљивости и координације. Мерење развоја
моторичке способности – брзине.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да: прескаче ластиш на разне начине у игри; уочи промену у
расту код себе и других.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, групни
МЕТОДЕ РАДА: Дијалошка, метода игре, метода мерења
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, ластиш, штоперица, мараме, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Бројеви до 100; Свет око нас: Други и ја,
Кретање; Музичка култура: Ритмика и покрет

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика), поравнавање.
- Команда „Мирно„ и спортски поздрав за почетак часа.
- Хваталица уз ометање (описана у 86. припреми).

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Постројавање, заузимање растојања и договореног распореда на вежбалишту.
- Комплекс вежби обликовања бр. 5 (8 простих вежби без реквизита, са по 8–10 понављања).
1. став спетни, приручити: спуштати главу наизменично на лево и десно раме;
2. став спетни, приручити: наизменично подизати и спуштати једно, па друго раме;
3. став спетни, одручити: махати рукама горе – доле;
4. став спетни, приручити: узручити и саставити дланове, кроз одручење спустити руке и иза леђа
опет саставити дланове;
5. став раскорачни, руке одручено згрчене са шакама на потиљку: отклони трупом у једну, па у
другу страну;
6. став раскорачни, одручити: засук трупом у лево са претклоном, деном руком додирнути лево
стопало док је лева рука у узручењу, поновити на десну страну;
7. став спетни, приручити: успињати се високо на прсте и спуштати се до почучња;
8. став спетни, приручити: суножни поскоци напред – назад.
- Један од ученика по ранијем договору је у улози демонстратора - водитеља и води вежбање.
Учитељ посматра, прати и по потреби усмерава вежбање.
- Кратка релаксација, „растресање” руку и ногу уз истицање циља часа и најава вежби и мерења.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Подсетимо ученике на ластиш – реквизит и прескакање ластиша, игру која је некада била
најпопуларнија игра код девојчица: Ластиш треба да је дуг 3–4 метра и ако није купљен спојених
крајева, онда се веже у чвор. Њиме се, овлаш затегнутим, формира овал у коме стоје два ученика
и затежу га ногама (чланци, листови колена, бокови, пазухо, врат - у зависности од игре) са
довољно простора у средини за једног или два скакача.
- Ученике поделимо на мање групе у зависности од броја ластиша. Ученик у средини започиње
прескакање на договорен начин, кад погреши почиње други.
- У сваку групу одредити по једну спретнију девојчицу која ће бити демонстратор (инструктор):
1. игра прескакања ластиша „Математика”;
2. игра прескакања ластиша „Балерина Рококо” (описи игара у 35. припреми).
- ММС: Брзо трчање на 30 м (С'30) – учитељ по реду позива једног по једног ученика који на знак
претрчава деоницу од 30 метара. Учитељ даје знак пиштаљком, мери штоперицом и бележи
резултат са прецизношћу од 1 десетинке секунде.

Б
- Елементарна игра „Ћорава бака” (једна од варијанти) – група ученика формира затворену фигуру
(круг, овал) држећи растегнут ластиш око бокова. Један ученик је унутар круга са повезом преко
очију и задатак му је да ухвати неког на основу гласа. Остали га дозивају и склањају се испред њега
не излазећи из ластиша, који остаје затегнут. Када „бака” ухвати неког мора га на основу додира
именовати. Ако погоди онда се мењају, а ако погреши, игра се наставља.

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање и разговор о уоченим променама у расту и способностима код себе и других: ко је
колико брз и спретан. Нагласити да су физичке активности, вежбање, довољно сна и разноврсна
исхрана неопходни за правилан психофизички развој деце.
- Спортски поздрав, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like