You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ФИЗИЧКОГ И ЗДРАВСТВЕНОГ ВАСПИТАЊА

ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА: ______________________________ ШК. ГОДИНА: ______/_______
НАСТАВНИК: ____________________________ РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: __________
РЕДНИ БРОЈ ЧАСА: 29. ДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: ___________

СТРУЧНИ ПОДАЦИ
НАСТАВНА ТЕМА: 2.3. Бацања и хватања
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Бацање лопте у вис и хватање на различите начине
ТИП ЧАС: Увежбавање
ЦИЉ ЧАСА: Даљи развој манипулативне спретности, координације и опште снаге тела.
ИСХОДИ: Ученик ће бити у стању да баца лопту у вис и хвата је на различите начине; поштује
правила игре.
ОБЛИЦИ РАДА: Фронтални, индивидуални, у пару
МЕТОДЕ РАДА: Вербална, демонстративна, метода игре
ОБЈЕКТИ, СПРАВЕ, РЕКВИЗИТИ: Вежбалиште, палице, лопте, пиштаљка
КОРЕЛАЦИЈА: Српски језик: Језичка култура; Математика: Класификација предмета према
својствима; Свет око нас: Материјали

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО (5 МИНУТА)
- Постројавање у врсту по један по висини (према простору и броју ученика).
- Команда „Мирно” и спортски поздрав за почетак часа.
- Слободно трчање унутар договореног простора уз опонашање различитих летећих објеката
(авиони, птице), уз напомену ученицима да буду пажљиви и избегавају евентуална сударања.

ПРИПРЕМНИ ДЕО (10 МИНУТА)


- Подела палица и постављање у полукруг са довољно простора између ученика.
- Подсећање да ће се у новембру изводити комплекс вежби обликовања са палицама (из 1.
разреда).
- Комплекс вежби обликовања бр. 3 (8 простих вежби са палицама, са по 8–10 понављања):
1. заузети раскорачни став, држати палицу испред тела, подижући је кроз предручење, и
преместити је иза врата;
2. обема рукама држати један крај палице и описивати кругове у ваздуху изнад главе;
3. заузети стојећи став, држати палицу иза тела, па извести претклон трупом;
4. заузети раскорачни став, држати палицу иза врата, засући трупом у једну, па у другу страну;
5. заузети раскорачни став, обема рукама држати један крај палице и у претклону исписивати
полукруг по тлу;
6. заузети стојећи став, узручити, држати палицу са обе руке, па наизменично подизати колена
(прав угао потколеница – натколеница);
7. поскоцима из чучња прескакати палицу бочно са једне стране на другу;
8. једноножним поскоцима наизменично мењати положај, са ноге на ногу напред – назад преко
палице.
- После вежби одложити палице и кратка релаксација уз растресање руку и ногу док учитељ
најављује предстојеће активности.
ГЛАВНИ ДЕО (25 МИНУТА)
А
- Ученици слободно размештени по вежбалишту изводе вежбе уз по неколико понављања према
инструкцијама учитеља.
1. Бацити лопту у вис и хватати са обе руке.
2. Бацити лопту у вис обема рукама, а хватати само једном руком (мењати на знак).
3. Бацити лопту једном руком и хватати је истом руком (потом променити руке).
4. Бацити лопту једном, а хватати другом руком.
5. Избацити лопту у вис „кошаркашки”: једна шака испод лопте, а друга да придржава са стране.
6. Бацити лопту у вис, па је ухватити после пљеска длановима.
7. Бацање лопте у пару: један ученик избацује лопту у вис, а други је хвата (наизменично).
8. Бацање и хватање лопте на произвољан начин (подстаћи дечју креативност).

Б
- Подсећање на елементарну игру „Лопта кроз врата” – формира се неколико кругова (према броју
ученика). Ученици стоје у широко раскорачном ставу, тако да им се стопала додирују. У средини је
ученик са лоптом који покушава да некоме „протури” лопту кроз ноге (врата), а овај то брани
рукама не померајући ноге (стопала). Ако лопта прође онда се мењају, ако не, онда се покушај
понавља. Правило: стопала се не смеју померати!

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИНУТА)


- Постројавање, напомене и сугестије учитеља о активностима на часу.
- Подсећамо ученике да се правила игара и уопште договорена правила у игри, спорту али и у
свакодневном животу морају поштовати, јер иначе не би имало смисла ни постављати их.
- Спортски поздрав за крај часа, сакупљање реквизита и организован одлазак са вежбалишта.

You might also like