You are on page 1of 6

UČITELJSKI FAKULTET

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU

Ime i prezime studenta: Jelena Vrančić Grupa: MET__


Voditelj vježbi: Siniša Režek Datum: 19.5.2020.

Škola: OŠ kralja Tomislava Razredni odjel: 1.c


Učitelj mentor: Danijela Draganić

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA


MATEMATIKE

DOMENA: A - brojevi
Zamjena mjesta pribrojnika
NASTAVNA JEDINICA:
Sat vježbanja i ponavljanja
A.1.1. BROJI DO 20 - Broji do 20
A.1.2. PRIKAZUJE BROJEVE DO 20 - Prikazuje brojeve do 20 konkretima i
crtežima.
A.1.3. KORISTI SE PRIRODNIM BROJEVIMA I NULOM U OPISIVANJU I
PRIKAZIVANJU KOLIČINA - Objašnjava vezu između vrijednosti znamenaka i
ODGOJNO-OBRAZOVNI vrijednosti cijeloga broja.
ISHODI A.1.4. USPOREĐUJE PRIRODNE BROJEVE DO 20 I NULU - Uspoređuje odnos
I RAZRADA ISHODA: među količinama riječima veće - manje - jednako, Uspoređuje brojeve
matematičkim znakovima ˂, ˃ i =
A.1.6. ZBRAJA I ODUZIMA U SKUPI BROJEVA DO 20 - Imenuje članove u
računskim operacijama, Zbraja brojeve do 20
A.1.7. PRIMJENJUJE SVOJSTVA - Primjenjuje svojstvo komutativnosti
(zamjene mjesta pribrojnika)
Odgojno-obrazovna očekivanja međupredmetnih tema i suodnosi s ostalim predmetima:
 goo C.1.1. Sudjeluje u zajedničkom radu u razredu
 osr A.1.4. Razvija radne navike
 pod A.1.1. Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja
 uku A.1.3. Učenik spontano i kreativno oblikuje i izražava svoje misli i osjećaje pri učenju i
rješavanju problema
 uku D.1.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim
situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć

Korištene metode rada: metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda pisanja
Korišteni oblici rada: frontalni oblik rada, rad u paru, rad u skupinama
Korištena nastavna radni listić, udžbenik, matematička igra
sredstva:
Korištene vrste  Zadatci prema aktivnosti (što učenik treba raditi):
matematičkih zadataka računanje i uspoređivanje, prikazivanje, argumentiranje
za učenike:  Zadatci prema složenosti:
jednostavni zadatci, zadatci povezivanja
 Zadatci prema vrsti odgovora:
zadatci zatvorenog tipa, zadatci otvorenog tipa u
 Zadatci prema kontekstu:
unutarmatematički zadatci, realistični zadatci, autentični zadatci
TIJEK NASTAVNOG SATA
UVODNI DIO SATA: 10 minuta

Aktivnost: Matematička priča

Učiteljica: Sada se naslonite i poslušajte priču koju ću vam ispričati.

Učiteljica učenicima priča matematičku priču o dvije farme.

Učiteljica: U jednom malom selu živjela su dva farmera, svaki na svojoj farmi. Farmer Miro na svojoj
farmi imao je 2 konjića (učiteljica proziva dvoje učenika da dođu na ploču i svakom daje po jednu
fotografiju konja) i 7 koka (učiteljica proziva sedmero učenika da dođu na ploču i svakom daje po
jednu fotografiju kokoši). Farmer Josip na svojoj farmi imao je 7 konjića (učiteljica proziva sedmero
učenika na ploču i svakom daje po jednu fotografiju konja) i 2 koke (učiteljica proziva 2 učenika na
ploču i svakome daje po jednu fotografiju kokoši). Koji farmer je na svojoj farmi imao više životinja?
Učenici: Imaju isti broj životinja!
Učiteljica: Odlično!

Učiteljica fotografije životinja stavlja na ploču, a učenici odlaze na svoja mjesta. Učiteljica uz pomoć
učenika piše brojevni zapis matematičke priče (7+2=9 i 2+7=9). Učenici prepisuju zapis u bilježnice.

Učiteljica: Može li mi netko reći što se događa sa zbrojem ukoliko zamijenimo mjesta pribrojnicima?
Učenici: Zbroj ostaje isti!
Učiteljica: Odlično!

GLAVNI DIO SATA: 25 minuta


Vježbanje i ponavljanje

Aktivnost: Nastavni listić


Ishod aktivnosti: Učenik zbraja brojeve do 20 i primjenjuje svojstvo komutativnosti.

Učiteljica učenicima dijeli nastavne listiće (PRILOG 1). Učenici samostalno rješavaju nastavne listiće, a
učiteljica šeće razredom i pomaže ukoliko je nekome potrebna pomoć. Nakon što učiteljica procijeni da
je većina riješila svoje nastavne listiće, slijedi provjera napisanoga.

Aktivnost: Izmisli svoj zadatak


Ishod aktivnosti: Učenici prikazuju brojeve do 20 konkretima te ih zbrajaju i primjenjuju svojstvo
komutativnosti.

Učenici su podijeljeni u parove. Učiteljica na ploču stavlja nekoliko sličica životinja koje možemo naći na
farmi. Njihov zadatak je da odaberu 2 sličice te pomoću njih izmisle nastavak matematičke priče koju
započinje učiteljica.

Učiteljica: Što vidite na ploči?


Učenici: Neke sličice.
Učiteljica: Tako je! Vaš zadatak je da odaberete dvije sličice i izmislite nastavak matematičke priče koju
ću vam sada ispričati. Jednog dana Ana i Marko išli su na farmu u posjet djedu i baki. Djed i baka imali
su puno životinja. Ana je otišla na jednu stranu, a Marko na drugu. Brojali su životinje.

Učiteljica šeće razredom i pomaže ukoliko je potrebno. Nakon što procijeni da je većina učenika
napisala i riješila zadatak, neki parovi svoj zadatak čitaju ostatku razreda.

Aktivnost: Moja farma


Ishod aktivnosti: Učenik zbraja brojeve do 20 i primjenjuje svojstvo komutativnosti.

Učiteljica dijeli učenike u parove te svakom učeniku u paru daje vrećicu u kojoj su njihove životinje.
Jedan učenik u paru ima određeni broj životinja jedne vrste, a drugi ima isti taj broj životinja druge vrste
i obrnuto.

Učiteljica: Sada zamislite da imate svoju farmu. Izvadite svoje životinje iz vrećice te ih nalijepite u svoje
bilježnice i ispod njih napišite koliko kojih ima te ih zbrojite.

Učiteljica šeće razredom te provjerava jesu li učenici shvatili zadatak te rade li što trebaju.

Učiteljica: Ako ste zbrojili svoje životinje pogledajte koliko kojih životinja ima vaš par. Tko ima više
životinja?

Učiteljica proziva nekoliko parova učenika da kažu koliko kojih životinja koji od njih ima na svojoj farmi
te da pročitaju svoje račune.

ZAVRŠNI DIO SATA: 10 minuta

Završna aktivnost: Matematički memori


Ishod aktivnosti: Učenici zbrajaju brojeve do 20 i primjenjuju svojstvo komutativnosti.

Učenici su podijeljeni u 5 skupina. Svaka skupina dobiva memori kartice (PRILOG 2).

Učiteljica: Što vidite ispred sebe?


Učenici: Neku igru.
Učiteljica: Tako je! Igrat ćete igru memori. Kada ste na redu okrenite dvije kartice, zbrojite koliko
životinja se nalazi na svakoj kartici te ukoliko je broj životinja isti, našli ste par. Ukoliko nađete par
možete ponovno okretati kartice. Ukoliko ne nađete par na redu je slijedeći učenik. Sretno!

Učenici igraju igru, a učiteljica šeće razredom i provjerava poštuju li pravila te treba li im pomoć.

PLAN PLOČE:
ZAMJENA MJESTA PRIBROJNIKA

7+2=9
2 +7
=9

Korištena literatura:
 Nacionalni kurikulum nastavnoga predmeta matematika, MZOS, 2016.
 Nina i Tino 1, Profil, 2019.

Prilozi:
PRILOG 1:

ZBROJI! ZAMIJENI MJESTA PRIBROJNIKA I ZBROJI.

6 + 0 =             0 +   =                    5 + 1 =                +   = 


4 + 1 =             1 +   =                    3 + 1 =                +   = 
2 + 1 =             1 +   =                    1 + 4 =                +   = 
4 + 0 =             0 +   =                    2 + 3 =                +   = 
3 + 2 =             2 +   =                    2 + 4 =                +   = 
1 + 5 =             5 +   =                    1 + 2 =                +   = 
0 + 5 =             5 +   =                    1 + 3 =                +   = 
0 + 1 =             1 +   =                    0 + 3 =                +   = 
4 + 2 =             2 +   =                    0 + 2 =                +   = 
3 + 0 =             0 +   =                    5 + 0 =                +   = 

ZABILJEŠKE UČITELJA MENTORA:


Potpis učitelja mentora: _______________________

You might also like