You are on page 1of 22

ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 20/21.02.2018 час: 43
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 5: Новата (Die Neue)
Наставна единица : Aзбука и спелување у/л5 в11 рт/л5 в13, в14
Ученикот/ученичката

 да ја знае азбуката и да ги изговори точно буквите вклучувајќи ги и вокалите ö, ä, ü и ß;


 да умее да го спелува збор.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да ја знае азбуката;
 да знае да го спелува своето име и презиме.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со
броеви, коцки, игра со табела, додатен материјал,
учебник, мобилен телефон (за аудитивни текстови).
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на


денешната тема: „Азбука и спелување“. Потоа наставникот прашува за отсутни ученици. Учениците
го препишуваат насловот во нивните тетратки. Наставникот пишува неколку зборови на табла кои им
се веќе познати на учениците и почнува да ги спелува, притоа покажувајќи ја секоја буква посебно.
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 22/23.02.2018 час: 44
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 5: Новата (Die Neue)
Наставна единица : Повторување
Ученикот/ученичката

 да ги знае деновите во неделата;


 да ги знае училишните предмети;
 да умее да каже каже според распоредот на часови кој училишен предмет кој ден го
има;
 да менува глаголи во прво и второ лице множина и да ги употреби во прашање и
одговор поврзани со училишните предмети. На пр.: Кога имате биологија? Имаме трет
час биологија;
 да знае да слепува зборови.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да ги знае деновите во неделата;


 да ги знае училишните предмети;
 да знае да менува глаголи во прво и второ лице множина;
 да знае да спелува зборови.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 27/28.02.2018 час: 44
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : На часот по географија, училишен прибор У/Л6 В1,
В2.
Поврзувањето со наставната програма со
интегрирање точки од еко-стандардите:
Неупотребливи предмети, тема 3, точка 4.
Ученикот/ученичката

 да го научи училишниот прибор;


 да направи разлика меѓу определен и неопределен член;
 да постави прашање и да даде одговор.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да го научат училишниот прибор со соодветниот превод;


 да го препишат напишаното од листот (Слика 1) во тетратка.

Слика 1
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 01/02.03.2018 час: 46
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Што е тоа? У/Л6 В4
ИКТ Online Übungen: Was ist das?
https://www.hueber.de/shared/uebungen/planet/fset.php?
Volume=
1&Lection=6&Exercise=4&SubExercise=1&ExerciseUrl=pl1L
6ex4.htm&SubExerciseCount=1
Ученикот/ученичката

 да ги научат присвојните заменки со помош на училишниот прибор и роднинските врски;


 да постават прашање со присвојна заменка и да одговорат соодветно.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да ги препишат дијалозите во тетратка (слика 1).


 да направат разлика меѓу мој и твој и соодветно да одговорат на прашање.

Слика 1
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување, образложување,
усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор,
наставни средства и материјал ученички прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со
табела, додатен материјал, учебник, мобилен телефон (за
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 06/07.03.2018 час: 47
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Вежби У/Л6 РТ В 1,2,3,4,5
Ученикот/ученичката
 да го увежба материјалот кој е учен до денес од наставната содржина 6;
 писмено да одговори на зададените задачи;
 усно да ги презентира одговорите.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да умее да ги препише одговорите од табла и да знае на германски да ги каже основните делови


од училишниот прибор како молив, пенкало...
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со
броеви, коцки, игра со табела, додатен материјал
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)
На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на денешната
тема која ќе ја вежбаат т.е. повторуваат и утврдуваат: „Wiederholung / Вежби“. Потоа наставникот
прашува за отсутни ученици. Учениците го препишуваат насловот во нивните тетратки. Наставникот
прашува кој има домашна и дали некому нешто му е нејасно од домашната. Потоа ги собира
домашните.

ГЛАВЕН ДЕЛ (30 минути)


ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 08/09.03.2018 час: 48
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Сега имаме француски У/Л6 В 6,7
Ученикот/ученичката
 да умее да слуша и разбере краток текст на германски;
 да постави прашање со прашален збор и соодветно да одговори на него;
 да напише честитка за 8 март.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата
 да разбере аудитивен текст во глобала;
 да одговори кратко на некое прашање, без да состави целосна реченица;
 да напише честитка за 8 март.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со
броеви, коцки, игра со табела, додатен материјал,
учебник, мобилен телефон за слушање.
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на денешната


тема: „Сега имаме француски“. Потоа наставникот прашува за отсутни ученици. Учениците го
препишуваат насловот во нивните тетратки. Наставникот прашува кој има домашна и дали некому
нешто му е нејасно од домашната. Потоа ги собира домашните.
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 13/14.03.2018 час: 49
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : На часот по историја, на часот по ликовно У/Л6 В
8,9
Ученикот/ученичката
 да знае правилно да ја употребува негацијата kein/keine;
 да прави разлика меѓу негацијата kein/keine и nicht;
 да ја употребува негацијата kein/keine во кратки и едноставни дијалози (конкретна тема:
училишен прибор).
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да знае да ја употреби негацијата kein/keine;


 да ја употреби негацијата во кратки и едноставни дијалози (конкретна тема: училишен прибор).
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите
и можностите, мотивите и интересите на секој ученик
посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со
броеви, коцки, игра со табела, додатен материјал,
учебник
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на денешната


тема: „На часот по историја, на часот по ликовно“. Потоа наставникот прашува за отсутни ученици.
Учениците го препишуваат насловот во нивните тетратки. Наставникот прашува кој има домашна и
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 15/16.03.2018 час: 50
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна Тема 6: Првиот училишен ден
содржина :
Наставна единица : Би сакал ли да дојдеш? У/Л6 В10
ИКТ-Оnline Übungen: Ordne die Wörter!
https://www.hueber.de/shared/uebungen/planet/fset.php?
Volume=1
&Lection=6&Exercise=5&SubExercise=1&ExerciseUrl=pl1L6ex5a.
htm&
SubExerciseCount=6
Ученикот/ученичката
 да умее да даде некој предлог со конструкцијата möchte + Infinitiv;
 да ги усвои граматичките правила за позицијата на глаголите во една реченица.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да умее да даде некој предлог со конструкцијата möchte + Infinitiv.


Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините (опишување,
раскажување, објаснување, образложување, усмено
изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на читање,
метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави,
настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации, демонстрации
,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор, ученички
часот / наставни средства прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со табела, додатен
и материјал материјал, учебник.
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на


ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 17/20.03.2018 час: 51
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Електронска пошта У/Л6 В11, В12
Поврзување со наставната програма со
интегрирање точки од еко-стандардите:
Важноста на дворот
Ученикот/ученичката

 да знае да напише мејл до пријател;


 да ја запази конструкцијата на мејлот;
 да ги запази и примени граматичките правила.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата
 да знае да напише краток мејл до пријател;
 да ја запази конструкцијата на мејлот.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст,
метод на читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси,
појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на
Наставни форми голема група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на
способностите и можностите, мотивите и интересите на
секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со броеви,
коцки, игра со табела, додатен материјал, учебник,
мобилен телефон за слушање.
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 21/22.03.2018 час: 52
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Вежби за повторување
Ученикот/ученичката

 да знае правилно да го примени неопределениот член ein/eine;


 да знае правилно да ги примени присвојните заменки dein/deine и mein/meine;
 да знае правилно да ја употреби негацијата kein/keine;
 да постави прашање со прашалните зборчиња: wann, wer, was, wie;
 да ги деловите од училишниот прибор во соодветниот род;
 сите овие горенаведени потточки да умее да ги примени правилно како во пишана така и во усна
форма.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да ги владее усно и писмено сите горенаведени потточки, но во прости прашања и реченици.


Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод
на читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси,
појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на
Наставни форми голема група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на
способностите и можностите, мотивите и интересите на
секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник),
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со броеви,
коцки, игра со табела, додатен материјал, учебник,
мобилен телефон за слушање.
ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 23/27.03.2018 час: 53
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина : Тема 6: Првиот училишен ден
Наставна единица : Тест 2
Ученикот/ученичката

 да знае да го реши тестот;


 да го одговори усно на поставените прашања.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 истите цели како и останатите ученици.


Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување,
образложување, усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод
на читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси,
појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици,
графикони, табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема
Наставни форми група ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на
информации)
индивидуализирана работа (приспособена на
способностите и можностите, мотивите и интересите на
секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник),
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на часот / Училница / Работни листови со задачи и табели,
наставни средства и материјал проектор, ученички прибор, хамер со табела со броеви,
коцки, игра со табела, додатен материјал, учебник,
мобилен телефон за слушање.
Тек на одвивање на тестот:
а) во писмена форма
- Секој ученик добива по еден лист хартија на кој се напишани слични вежби како од претходниот
час. Вкупниот број на бодови изнесува 40. Учениците имаат 20 минути време да го решат тестот.;
б) во усна форма
- Останатите 20 минути се предвидени за испрашување на учениците. На маса се ставени исечени
листови хартија на кои се напишани по две прашања. Секој ученик ги зема по еден лист. Ги чита
прашањата и ги одговара.
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 28/29.03.2018 час: 54
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина Тема 7: Петок, 13ти
:
Наставна единица : Verschlafen (успивање) Hörtext в1
Примена на ИКТ Online Übungen: Memo Spiel
https://www.hueber.de/shared/uebungen/planet/fset.php?
Volume=
1&Lection=7&Exercise=1&SubExercise=1&ExerciseUrl=
pl1L7ex1.htm&SubExerciseCount=1
Ученикот/ученичката

 да умее да го разбере краткиот аудитивен текст;


 да умее накратко да го раскаже краткиот аудитивен текст;
 да ги научи непознатите зборови од дијалогот;
 да знае да каже колку е часот.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да умее да го разбере краткиот аудитивен текст на македонски;


 да ја знае темата на краткиот аудитивен текст;
 да ги напише непознатите зборови во тетратка со превод на македонски;
 да знае да каже колку е часот.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување, образложување,
усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на читање,
метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор,
часот / наставни средства и ученички прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: час: 55
30.03/03.04.2018
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна содржина Тема 7: Петок, 13ти
:
Наставна единица : Uhrzeit (кажување на часот) Вежба 1 а, б, ц и д.
Примена на ИКТ Online Übungen: Memo Spiel
https://www.hueber.de/shared/uebungen/planet/fset.php?
Volume=
1&Lection=7&Exercise=2&SubExercise=1&ExerciseUrl=pl1L7ex
2.
htm&SubExerciseCount=1

Ученикот/ученичката

 да знае да каже колку е часот во секојдневни ситуации;


 да знае кога годинава се слави Велигден во Германија, а кога во Македонија.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да знае да каже колку е часот во секојдневни ситуации;


 да знае кога годинава се слави Велигден во Германија, а кога во Македонија.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување, образложување,
усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на читање,
метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор,
часот / наставни средства и ученички прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со
материјал табела, додатен материјал, учебник, мобилен телефон за
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 04./05.04.2018 час: 56
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна Тема 7: Петок, 13ти
содржина:
Наставна единица : Порано или подоцна? Тобиас доаѓа многу доцна.
Ученикот/ученичката

 да умее да каже колку е часот;


 да разбере краток аудитивен текст и да ја каже темата на текстот.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да умее да каже колку е часот;


 да го знае преводот на краткиот аудитивен текст.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување, образложување,
усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор,
часот / наставни средства и ученички прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со
материјал табела, додатен материјал, учебник, мобилен телефон за
слушање.

ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

На почетокот на часот наставникот го запишува во дневникот и на таблата насловот на денешната


тема: „Порано или подоцна? Тобиас доаѓа многу доцна“. Потоа наставникот прашува за отсутни
ученици. Учениците го препишуваат насловот во нивните тетратки. Наставникот ги собира
домашните тетратки. Наставникот им поставува кратки прашања на учениците околу текстот од
вежба 1. Ако учениците не се сеќаваат на текстот, тогаш наставникот им го пушта повторно со
ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Училиште: ООУ „Никола Карев “ Кочани


Дата: 10./11.04.2018 час: 57
Одделение:VI Предметен наставник по германски јазик:
Сашо Данилов
Наставна Тема 7: Петок, 13ти
содржина:
Наставна единица : Среќа или малер; граматика определен, неопределен и
присвојни членови; лични заменки 3 л. еднина и множина.
Ученикот/ученичката

 да умее даде свое мислење кои предмети во Македонија носат среќа и да научи кои предмети во
Германија носат среќа;
 да знае како да избегне повторување на една иста именка во две последователни реченици;
 да го знае родот на деловите од училишниот прибор и роднинските врски.
Цели на часот за ученикот со потешкотии во наставата

 да знае кои предмети носат среќа во Германија и Македонија;


 да знае да избегне повторување на една иста именка во две прости последователни реченици;
 со помош на дадениот род (Maskulinum, Femininum, Neutrum и Plural) да ја замени соодветната
именка.
Вербални методи
Наставни методи Монолошки метод на изложување на содржините
(опишување, раскажување, објаснување, образложување,
усмено изложување, предавање)
Дијалошки или метод на разговор (дискусија, дебата)
Документациски метод
Пишан извор на информација (работа на текст, метод на
читање, метод на интерпретација)
Аудитивни извори на информации
Визуелни извори на информации
Аудио-визуелни извори на информации
Демонстрациски методи
Претставување, покажување предмети, процеси, појави, настани
Наставни средства и помагала (слики, цртежи, скици, графикони,
табели, дијаграми, карти, макети, модели...)
Операциски методи
Метод на писмена работа и семинари
Метод на работа со компјутерска технологија (апликации,
демонстрации ,истражувањe
Фронтална форма – добро осмислено поучување на голема група
Наставни форми ученици
Индивидуална форма
самостојна работа на ученикот (без размена на информации)
индивидуализирана работа (приспособена на способностите и
можностите, мотивите и интересите на секој ученик посебно)
Кооперативна форма
работа во парови (партнерска форма на работа)
групна форма на работа (само ученици)
тимска форма на работа (ученици и наставник) ,
табела на поими;
Грозд;
Жаби;
Венов дијаграм;
Мисловна мапа(еж);
Бура на идеи;
Стебло;
Т-метода;
Пленум.
Место на реализација на Училница / Работни листови со задачи и табели, проектор,
часот / наставни средства и ученички прибор, хамер со табела со броеви, коцки, игра со
материјал табела, додатен материјал, учебник, мобилен телефон за
слушање, игра со топка.

ВОВЕДЕН ДЕЛ (5 минути)

You might also like