You are on page 1of 2

Rancangan Pengajaran Harian Sains Tingkatan 1

MATAPELAJARAN : SAINS TINGKATAN 1


TEMA 3 : PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
TAJUK : JIRIM
5.1 : Jirim Dalam Alam
WAKTU : 1 JAM
OBJEKTIF : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :
a) menyatakan bahawa hampir semua benda yang wujud dalam alam
adalah jirim
b) membuktikan bahawa benda hidup dan bukan hidup mempunyai
jisim dan memenuhi ruang

LANGKAH AKTIVITI BBM


DEMONTRASI GURU
Fasa 1- - Guru menayangkan power Lcd, laptop, projektor
Pelibatan point Modul 18 (slide 1-2)
Set induksi Soalan :
( 5 minit)
1. Apakah yang dapat kamu
perhatikan daripada
gambar ini ?
2. Berikan contoh benda lain
di sekeliling yang
merupakan jirim

- Guru mengagihkan pelajar


Fasa 2- kepada beberapa kumpulan
penerokaan yang terdiri daripada 4 orang Belon, penyedut minuman, benang, jarum, pta
(20 minit) pelajar selofan
- Setiap kumpulan dibekalkan
dengan 2 biji belon, penyedut
minuman, benang, pita selofan
dan sebatang jarum
- Guru menunjukkan gambar
aktiviti
- Pelajar menjalankan aktiviti
seperti dalam gambar yang
ditunjukkan

Soalan :
1. Apakah yang berlaku
kepada belon apabila
ditiup? Terangkan
2. Apakah yang berlaku
kepada belon selepas
dicucuk dengan jarum ?

3. Bagaimana kedudukan
penyedut minuman
selepas belon dicucuk
dengan jarum ? Terangkan

Fasa 3- - Seterusnya guru menerangkan :


Penerangan a) Jirim mempunyai jisim dan
(15 minit) memenuhi ruang

Soalan:

1. Cadangkan aktiviti lain yang


menunjukkan bahawa jirim
mempunyai jisim dan memenuhi
ruang

Fasa 4- - Pelajar diberi lembaran kerja Lembaran Kerja


pengolahan
( 10 minit)
Fasa 5- - Guru membincangkan lembaran
Penilaian - Sesi sumbang saran (bersoal
( 10 minit) jawab)

You might also like