You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ

MATEMATIKE

Datum: 24.4.2008. Razred:I Redoslijed časa: 59.


Nastavna jedinica: REDNI BROJEVI DO 10
Tip časa: obrada
Nastavni oblici rada: frontalni, individualni
Nastavne metode rada: m. razgovora, m. demonstracije, m. samostalnog rada
Nastavna sredstva i pomagala: osnovna, aplikacije
Cilj i zadaci časa:
Obrazovni:
- usvajanje pojma redni broj i uviđanje razlike između glavnih i rednih brojeva
- Odgojni:
- razvijanje interesa za nastavni predmet matematiku,
- sticanje navike za samostalan rad,
- razvijanje upornosti i odgovornosti,
- njegovane radnih i kulturnih estetskih navika,
Funkcionalni:
- razvijanje sposobnosti za pomatranje, opažanje, kreativno i apstraktno misljenje,
- razvijanje percepcije, logičkog mišljenja i rasuđivanja,

ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio časa:
Recitovanje pjesmice koju učenici već dobro znaju Sedmica :
Prvi je ponedjeljak,
ide sasvim sprijeda,
a drugi je utorak,
a treća je srijeda...
Ponavljanje rednih brojeva do 5.
1 JEDAN 1. PRVI
2 DVA 2. DRUGI
3 TRI 3. TREĆI
4 ČETIRI 4. ČETVRTI
5 PET 5. PETI

Glavni dio časa:

Razgovor i analiza pjesme. Koji dan je šesti po redu? A sedmi?


Kako bi to mogli zapisati? Na isti način brojimo mjesece. Učenici odgovaraju na moje pitanje: Koji
je prvi mjesec? Drugi? Treći?....
Na tabli zapisujem: glavne i redne brojeve do 10.
Staviti akcenat na pisanje tačke iza rednog broja.
Rad u udžbeniku.

Završni dio časa:


Učenici prepisuju zapis sa table, a zatim na nekoliko primjera ponavljamo naučeno.

You might also like