You are on page 1of 1

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA IZ

PRIRODE
Datum: 08.09.2008 Razred:V - 4 Redni broj časa: 3.
Nastavna jedinica:Životne sredine-voda i zrak
Tip časa:obrada
Nastavne metode:metoda razgovora,metoda usmenog izlaganja,metoda rada na
tekstu,ilustrativno-demonstrativna
Nastavni oblici rada:frontalni,individualni,grupni
Nastavna sredstva i pomagala:udžbenik,ilustracije,
Ciljevi i zadaci časa:
Obrazovni:
- Da učenici znaju navesti i objasniti djelovanje neophodnih životnih
uslova(temperatura,voda, vlaga i zrak, svjetlost i tlo)
- da nauče kako djeluju pojedini životni uslovi na na kopnu na sve organizme;
- da uoče razlike između djelovanja pojedinih uslova u zraku i vodi;
Odgojni:
- razvijanje pozitivnog odnosa prema zadatku,radnih navika
- razvijanje svijesti o značaju prilagođavanja živih bića na pojedine životne uslove;
- shvatiti prilagođšavanje živih bića u vodi na posebne uslove;
Funkcionalni:
- razvijanje mišljenja ,pamćenja i logičkog zaključivanja
- poticanje radoznalosti

ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio časa:
Ponoviti sadržaje sa prethodnog sata.
Šta je jedinka?Šta stanište?Koji su to uslovi neophodni za život?Kako se zovu ti uslovi?U
kakvim zajednicama žive biljke i životinje?Kakve postoje zajednice?Objasni !
Šta je ekologija I čime se bavi?
Gdje sve mogu živjeti biljke I životinje?Šta znamo o prilagođavanju života u zračnoj I vodenoj
sredini?

Glavni dio časa:


Ističem cilj sata I pišem naziv nastavne jedinice na tabli.
Na karti svijeta ili globusu pokazujem odnos kopna I vode.
Čitamo uvodni pasos na strain 8.Zaključiti važnost uticaja životnih uslova I odrediti najvažnije
životne uslove –faktore.
Ponoviti saznanja o djelovanju temperature, vlage, svjetlosti, zraka tla na kopnene organizme.
Zašto se neke ptice sele na jug?U kojim krajevima rastu narandže, mandarine?Zašto ne kod nas?
Kako medvjed provodi zimu a kako zec?
Slijedi obrada gradiva o životnim uslovima u void te ih opisuju.Uporediti sa zračnom sredinom.
Navesti ih da opišu razlike u građi tijela, načinu kretanja.
_šta se dešava kada izvadimo ribu iz vode?Koje razlike još uočavate između organizama na
kopnu I vodi?
Ponavljanje.
Usmeno odgovaraju na pitanja iz udžbenika.
IZavršni dio časa:
Prepisuju zapis i tabelu.
Zadaća.
PLAN PLOČE
OSNOVNI USLOVI ŽIVOTA NA KOPNU:TEMPERATURA,VODA, VLAGA, ZRAK,
SVJETOST, TLO
OSNOVNI USLOVI ŽIVOTA U VODI:TEMPERATURA, SVJETLOST,
KISIK,GUSTINA,KRETANJA VODE

You might also like