You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ

BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Dan i datum: Razred: II Redni broj časa: 110.


Nastavna jedinica: Lektira:“ Dućan kod svrake “
Tip časa: obrada
Nastavni oblici rada: frontalni, individualni
Nastavne metode rada: razgovora, demonstracije, rada na tekstu
Nastavna sredstva i pomagala: osnovna, krede u boji, radna sveska za lektiru
Korelacija sa drugim predmetima: Likovna kultura, Moja okolina
Cilj i zadaci časa:
Obrazovni:
- doživljavanje i razumijevanje književno-umjetničkog teksta
- uočavanje toka radnje, uočavanje glavnih događaja u tekstu
- uočavanje glavnog lika, i njegovih osobina, izgleda,
- zapažanje sličnosti i razlika i uzročno-posljedičnih odnosa među likovima i događajima,
- bogaćenje rječnika
Odgojni:
- izražavanje doživljaja, emotivnih reakcija na priču ,
- razvijanje urednosti i tačnosti, upornosti , razvijanje radnih navika
- njegovanje osjetljivosti za ljepotu, razvijanje pozitivnih osobina ličnosti
- razvijanje samostalnosti u radu, ali i smisla za zajedništvo i saradnju
Funkcionalni:
- razvijanje mašte i radoznalosti
- razvijanje sposobnosti za posmatranje, opažanje, kreativno i apstraktno mišljenje
- razvijanje percepcije, logičkog mišljenja i rasuđivanja

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio časa:


Motivaciona priprema:
Razgovor sa učenicima o godišnjem dobu, odijevanju u zimu.
Čitam im zagonetke, a oni pogađaju na koga se odnose.

Bijelo je, dan nije,zeleno je, trava nije, crno je, noć nije, rep ima, krava nije. /SVRAKA/

S grane na granu hopa, cupa, hop, Čekinjast rep kormilo, tapa, tupa, top, Lješnjaci poslastica,
bapa, bupa, bop. /VJEVERICA/

Ciju-ciju, eno mačke, bježmo braćo, naglavačke! Čim se čuje kakva lupa, najbolji je pravac -
rupa. Što se mene lično tiče, mislim da je dosta priče: pravo mi je ime ŠIŠ, prema tome, ja
sam... /MIŠ/

Isticanje cilja časa: Danas ćemo čitati i razgovarati o priči koja se nalazi u vašim čitankama i
sveskama za lektiru: Dućan kod svrake-S.Škrinjarić

Glavni dio časa:


Čitanje priče.
Slijedi psihološka pauza nekoliko trenutaka , a zatim globalna analiza:
 O kome se govori u priči?
 Ko je zakucao djevojčici na prozor?
 Od čega se Sivokap želio zaštititi?
 Kakvu je vijest vrapčić donio djevojčici?
 Gdje su se oni nakon toga zaputili?
 Koga je svraka uposlila u svom dućanu?
 Ko je uslužio djevojčicu i Sivokapa?
 Šta je Sivokap kupio?
 Čime je to platio?

Ponovno čitanje priče tako da jedan učenik počne čitati jednu-dvije rečenice, pa onda kaže ime
drugog učenika i onda taj drugi učenik čita.
Na taj način se učenici uče pažnji ali i odgovornosti.
Nakon toga analiziramo ukratko priču u svoje sveske.

Završni dio časa:


Prepisivanje zapisa sa table.
Zadavanje domaće zadaće – vježbati čitanje i ilustrovati basnu.

Lektira «Dućan kod svrake»


Sunčana Škrinjarić

Basna : poučna priča u kojoj su životinjama i biljkama date osobine ljudi .


Vrijeme radnje : zima.
Mjesto radnje : u kući, u dućanu.
Glavni likovi : svraka, djevojčica, Sivokap.
Sporedni likovi : zec, vjeverica, sova, miš.

You might also like