You are on page 1of 10

Vesna Petrović

Vesna Petrović
OŠ “Vuk Karadžić”, Ripanj Stručni rad
Beograd „Obrazovna tehnologija”
1/2006.
UDK: 371.3
37.01

INTERAKTIVNO UČENJE
U PROBLEMSKOJ NASTAVI

Rezime: Postoji više nivoa kooperativnog interaktivnog učenja u problemskoj nastavi: izlaganje
nastavnika, problemski dijalog učenika i nastavnika, samostalno postavljanje i rešavanje problema,
samostalno konstruisanje problema, njegovo postavljanje i rešavanje.

U radu je dat nacrt priprema časa, artikulacija časa i odvijanje rada po toj artikulaciji.

Ključne reči: problemska nastava, interkativna nastavam, problemsko učenje.

edna od varijanti u savremenoj or- zultate želi da postigne. Nakon što formuliše
ganizaciji problemske nastave je nastavne cileve, on mora da donese odluku
interaktivno učenje. U problemskoj kako će struktuirati odnose među učenicima
nastavi moguće je realizovati inter aktivno u situaciji učenja. Nastavnici mogu struk-
učenje kroz različite oblike tradicionalne i tuirati ciljeve učenja tako da učenici rade u
savremene organizacije učenja. Ipak, najbolji parovima, u malim grupama pomažući jedni
rezultati se postižu u grupnom i tandemskom drugima, u nadmetanju, ili da rade indi-
radu, dakle u onim oblicima koji nude veće vidualno.
mogućnosti za kooperativnu interakciju učes- Postoje tri osnovne strukture cilja
nika u procesu učenja. koju nastavnici mogu koristiti u toku na-
Postoji više nivoa, kooperativno- stavnog rada:
interakcijskog učenja u probleskoj nastavi:  Kooperativna (pozitivna međuzavisnost
 problemsko izlaganje nastavika, ciljeva) - kada učenici opažaju da mogu
 problemski dijalog nastavnika i učenika, ostvariti svoj cilj samo ako drugi učenici
 samostalno postavljanje i rešavanje pro- u odeljenju ostvare svoje ciljeve.
blema,  kompetitivna(negativna međuzavisnost
 samostalno konstruisanje problema, nje- ciljeva) - kada učenici opažaju da mogu
govo postavljanje i rešavanje. ostvariti svoj cilj samo ako drugi učenici
Da bi podučavao uspešno nastavnu ne ostvare svoj cilj.
jedinicu, nastavnik bi trebalo da zna koje re-

46
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Interaktivno učenje u problemskoj nastavi

 individualna struktura cilja - postoji kada nesklada,koji ima svojih prednosti u odnosu
ostvarenje cilja učenja jednog učenika na nesklad koji može nastati između na-
nije povezano sa ostvarenjem cilja drugih stavnika i učenika. Razllike u mišljenjima
učenika. između učenika osnova su za razvijanje slo-
Način na koji nastavnici struktuiraju bodnog, nezavisnog mišljenja učenika.
ciljeve učenja određuje kako će učenici stu- Kooperacija učenika može biti u
pati u interakciju sa drugim učenicima i sa jednostavnom obliku(zajedničko sedenje uče-
nastavnikom. Kooperativna struktura cilja bi nika, sredstva za učenje, produkt učenja), i u
trebalo da se koristi mnogo češće u nastav- složenom obliku kada učenici stupaju u inter-
nim situacijama. Ovo proizilazi iz činjenice akciju oko procesa učenja (disusija oko pla-
da je vaspitno-obrazovna delatnost, u suštini, niranja, donošenje odluka i podela rada).
u svojim osnovnim oblicima kooperativan Složeniji oblici kooperacije imaju značajne
proces, a važnost iskustva kooperativnog efekte na kognitivni i socijalni razvoj uče-
učenja prevazilazi unapređivanje nastave i nika.
čini život i rad u školi produktivnijim. Da bi individualno-kompetitivna
struktura cilja učenja ustupila mesto koope-
Sposobnost učenika da sarađuju sa rativnoj, potrebno je da se izvrše promene u
drugima jeste ključ za uspeh u svim oblas- mnogim dimenzijama razreda. Komunikacija
tima života. Znanje i veštine su neupotreb- između učenika, i učenika i nastavnika, tre-
ljivi ako ih učenik ne može primeniti u koo- balo bi da bude prijateljska, topla i ohrab-
perativnoj interakciji sa drugima. rujuća. Zadaci za učenje moraju biti restruk-
Kooperativno učenje je stara ideja u tuirani da bi se stvorila međuzavisnost, koor-
obrazovanju i odnosi se na skup nastavnih dinacija, saradnja i pomaganje. Promene mo-
metoda u kojima su učenici ohrabreni da rade raju nastati u strukturi nagrađivanja u indi-
zajedno u malim grupama. Interakcija među vidualnoj odgovornosti učenika i u strukturi
učenicima je suštinski element koji karak- autoriteta. (Ševkušić,1994.)
teriše kooperativno učenje. Učenje se odvija
u malim grupama gde učenici razmenjuju
ideje, suprostavljaju gledišta,pomažu jedni Aktivnosti učenika i nastavnika
drugima i sarađuju da bi ostvarili grupni cilj.
Učenici sami izgrađuju svoje znanje, razme- U kooperativnim metodama insisti-
njujući ideje kroz intenzivnu komunikaciju sa ra se na visokoj učeničkoj aktivnosti i auto-
drugima,sa kojima se često ne slažu.U koo- nomiji,odnosno na učešću učenika u dono-
perativnim metodama učenja ističe se aktivna šenju odluka koje se odnose na:
priroda procesa saznanja, odnosno aktivna - izbor zadataka za učenje
uloga učenika u tom procesu. - izbor članova grupe
Kada uče u malim grupama, učenici - definisanje problema
imaju priliku da razmenjuju informacije i - individualnu podelu zadataka
mišljenja, otkrivaju slabe tačke u strategija- - prikupljanje odgovarajićih informacija
ma razmišljanja kod sebe i drugih, proširuju - izrada izveštaja
svoje postojeće mentalne strukture, da bi us- - vrednovanje rada.
vojili novu ili alternativnu informaciju. S ob- Na ovaj način razvija se inicijativa,
zirom da su grupe učenika heterogene, te raz- samostalnost u radu, sposobnost odlučivanja,
like često dovode do saznajnog konflikta ili kreativnost i nezavisno mišljenje.
47
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Vesna Petrović

Od uloge koja mu je nametala cen- nova svoje grupe. Pozitivna međuzavis-


tralnu poziciju, nastavnik postaje neko ko nost članova u okviru grupe može se
olakšava grupne procese u razredu. On po- uspostaviti korišćenjem: međuzavisnih
maže učenicima da razvijaju socijalne veštine ciljeva, međuzavisnog nagrađivanja i
koje su neophodne za rad u grupi. međuzavisnih uloga.
 Interakcija licem u lice. Učenici moraju
Potrebno je da se učenici uvežbaju biti angažovani u direktnoj verbalnoj ko-
da rade kooperativno i u tome im mora munikaciji da bi mogli da sarađauju. Oni
pomoći nastavnik: da aktivno slušaju vrš- jedni drugima objašnjavaju kako da se
njaka, da poštuju govorne privilegije drugih, reši problem,diskutuju o pojmovima i
da prihvate odgovornost za izvođenje jednog strategijama, podučavaju jedni druge o
dela u strukturi podele rada, da dopuste po- onome što znaju, povezuju sadašnje i
javu neformalnog vođstva u grupi, da dele prethodno znanje. Ova interakcija licem
svoje misli i ideje sa drugima ,da nauče da u lice je unapređujuća u tom smislu što
pruže i prihvate pomoć i podršku... učenici pomažu jedni drugima, ohrabruju
se međusobno i daju jedni drugima po-
dršku u toku učenja.
Dakle, uloga nastavnika obuhvatiće  Individualna odgovornost - Nastavnik bi
sledeće aktivnosti koje su neophodne za trebalo da obezbedi da dve dimenzije
odvijanje rada na kooperativan način: individualne odgovornosti učenika budu
zastupljene: pravedna i jednaka podela
- Utvrđivanje nastavnog cilja, rada među učenicima i nezavisno vred-
- Utvrđivanje veličine grupa učenika, novanje rada svakog člana grupe. Važno
- Raspoređivanje učenika u grupe, je da svaki član grupe podjednako
- Osmišljavanje prostora za rad grupa, doprinosi grupnom radu i da svaki učenik
- Posmatranje učeničkih interakcija i po- bude odgovoran za učenje odgovarajućeg
vremene intervencije, materijala. Uobičajeni način za uspo-
- Vrednovanje. stavljanje individualne odgovornosti jeste
proveravanje slučajno izabranog učenika
iz grupe, kao reprezenta cele grupe, u
Struktuiranje lekcije na kooperativan pogledu savladanosti određenog gradiva.
način  Vežbanje socijalnih veština. Grupa ne
može efikasno funkcionisati ukoliko uče-
Kooperativno učenje je mnogo više nici nemaju razvijene odgovarajuće so-
od fizičke blizine učenika. Tačnije postoji pet cijalne veštine (aktivno slušanje drugih,
osnovnih elemenata koji moraju biti zastup- donošenje odluka, dopuštanje pojave ne-
ljeni da bi se moglo govoriti o kooperativno formalnog vođstva u grupi itd.), ukoliko
strukturiranoj situaciji učenja: ne nauče da konstruktivno rešavaju kon-
 Pozitivna međuzavisnost. Učenici moraju flikt. Ove veštine moraju se učiti pod-
verovati da su međusobno povezani na taj jednako pažljivo kao i nastavne veštine.
način, da neko ne može uspeti ukoliko Kooperativno učenje je nemoguće uko-
drugi članovi grupe ne uspevaju. Oni se liko se socijalno nevešti učenici stave u
moraju osećati odgovornim ne samo za situaciju da rade zajedno i jednostavno
sopstveni uspeh, već i za uspeh svih čla- im se kaže da sarađuju.
48
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Interaktivno učenje u problemskoj nastavi

 Nastavnik mora neprestalno posmatrati cijske vežbe. Na ovaj način kooperativno


učeničke interakcije,nagrađivati pojavu ponašanje i učenje postaju centralni element
socijalnog i saradničkog ponašanja i in- učeničkog života u školi. (Ševkušić, 1993.)
tervenisati kada je to neophodno. Grupna kohezija, koja nastaje kao
 Evaluacija grupnih procesa. Veoma je posledica ovladavanja osnovnim komunika-
važno da se učenicima pruže prilike da cijskim i socijalnim veštinama, stvara u ode-
vrednuju kako grupa funkcioniše i da ljenju dobar socijalni kontekst za poboljšanje
indentifikuju načine na koje se rad grupe emocionalnih komponenti grupnog istra-
može poboljšati. Na ovaj način obez- živanja.Kada ljudi u maloj grupi sarađuju na
beđuje se da svaki učenik dobije povratnu zajedničkom zadatku,socijalna dimenzija
informaciju o svom učešću i doprinosu u grupe povećava značaj zadatka samog po
radu grupe, ali i da neprestano vežba sebi.Učenje sa vršnjacima u maloj grupi
socijalne veštine. (Ševkušić,1995.) pruža učenicima osećaj pripadanja i tako
ohrabruje izražavanje ličnog mišljenja,
stimuliše razmenu gledišta i informacija u
Jedan model kooperativnog učenja: okviru izabrane teme.
grupno istraživanje Planiranje i izvođenje grupnog is-
traživanja obuhvata šest osnovnih stadijuma:
SGT (malo grupno učenje) je model  Identifikovanje teme i organizovanje
po kome odeljenje funkcioniše kao grupa sa- grupa,
stavljena od podgrupa, s višestrukim komu-  Planiranje zadataka za učenje,
nikacijama i saradnjom u okviru svake od  Izvođenje istraživanja,
grupa. Postoji, takođe, koordinacija između  Rezimiranje i pravljenje konačnog
grupa, takva da razred ostaje integralna soci- izveštaja,
jalna jedinica. Ovo je metoda učenja u kojoj  Prezentovanje konačnog izveštaja,
učenici uzimaju aktivnu ulogu u procesu  Evaluacija.
učenja, donose demokratski odluke i uče, Rezultati studija sugerišu nastavni-
imajući pred sobom realni cilj. Učenici sara- cima da su prednosti metode grupnog istra-
đuju da bi postavili ciljeve učenja, da nađu živanja, kao i kooperativnog učenja uopšte,
sredstva za dostizanje ovih ciljeva, da bi nesumnjive, kako u pogledu školskog postig-
izvršili istraživanje i udružili rezultate svoga nuća učenika , tako i u pogledu brojnih socio
rada. Oni prave sintezu i rezime svoga rada i -emocionalnih varijabli.
predstavljaju ga u kohezivnoj formi.
Uspešno sprovođenje grupnog istra-
živanja zahteva da učenici prethodno uvež-
baju komunikacione i socijalne veštine. Ove
vežbe se često nazivaju ,,građenje tima“.
Nastavnici i učenici zajedno prolaze kroz
iskustva u različitim nastavnim i nenastavnim
aktivnostima u kojima se uspostavljaju nor-
me kooperativnog ponašanja u razredu. Po-
stepeno nastavnici uvode kooperativne igre i
kratkoročne zadatke za učenje u parovima ili
manjim grupama, kao i različite komunika-
49
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Vesna Petrović

PISANA PRIPREMA ZA RAD NA TRI NIVOA SLOŽENOSTI

OPŠTI PODACI

Naziv škole: OŠ“Vuk Karadžić” Ripanj


Razred i odeljenje: 4-2
Predavač : Vesna Petrović
METODIČKI PODACI
Nastavni predmet: Poznavanje prirode
Nastavna tema: Čovek
Nastavna jedinica Kako dišemo-sistem organa za disanje
Sadržaj nastavne jedinice: Sistem organa za disanje,funkcija sistema, nega
i zaštita,uloga organa za disanje.
Prethodna nast.jedinica Kako se izlučuju nepotrebne materije

Naredna nast.jedinica: Krv-tečnost koja život znači


OPERATIVNI ZADACI ČASA
OBRAZOVNI Sticanje znanja o građi i funkcionisanje organa
za disanje
FUNKCIONALNI Razvijanje potrebe i navika za čuvanje i zaštitu
organa za disanje.
VASPITNI Razvijanje i negovanje navika zdravog života i
podsticanje poželjnog ponašanja očuvanja
organa za disanje i zdravlja celog tela.
Tip časa: Obrada
Nastavne metode: Metoda rada na tekstu,metoda razgovora
Nastavna sredstva: Listići sa zadacima na tri nivoa složenosti
Oblici rada: Frontalni,individualni rad
Nastavni objekt: Učionica

Naredna nast.jedinica: Krv-tečnost koja život znači


OPERATIVNI ZADACI ^ASA
OBRAZOVNI Sticanje znanja o građi i funkcionisanje organa
za disanje
FUNKCIONALNI Razvijanje potrebe i navika za čuvanje i zaštitu
organa za disanje.
VASPITNI Razvijanje i negovanje navika zdravog života i
podsticanje poželjnog ponašanja očuvanja
organa za disanje i zdravlja celog tela.
Tip časa: Obrada
Nastavne metode: Metoda rada na tekstu,metoda razgovora
Nastavna sredstva: Listići sa zadacima na tri nivoa složenosti
Oblici rada: Frontalni,individualni rad
Nastavni objekt: Učionica

50
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Interaktivno učenje u problemskoj nastavi

TOK ČASA : Na početku časa učenicima ukratko objasniti način rada. Istaći
da su zadaci podeljeni na tri nivoa, po težini. Kriterijum je
Uvodni deo časa ocena iz poznavanja prirode.
10 minuta Grupa A : učenici sa nedovoljnom i dovoljnom ocenom.
Grupa B : učenici sa dobrim i vrlo dobrim uspehom.
Grupa V : učenici sa odličnim uspehom.
Pre započinjanja rada učenicima se na slici pokazuju organi za
disanje i ukazuje se na njihovu funkciju.Naslov lekcije
ispisujem na tabli.Ukoliko neko od učenika grupe A ili B ima
šira predznanja, ili pokaže želju da radi težu grupu zadataka,
učitelj mu omogućava da radi tu grupu zadataka.
Učenicima se nakon toga deli materijal sa uputstvima za rad.

Centralni deo časa: Učenici samostalno savlađuju nastavne sadržaje i odgovaraju


na pitanja koja se nalaze u materijalu za učenje. Ako učenik
30 minuta iz grupe A reši sve zadatke dobiće zadatke iz grupe B. Ako
učenik iz grupe B reši sve zadatke dobiće zadatke iz grupe V.
Učenici iz grupe V će nakon svih urađenih zadataka dobiti
dodatni zadatak.
Zapis na grafo foliji.

Završni deo časa Analiza urađenog i mogućih nejasnoća koje su se javile u toku
rada. Ukoliko je potrebno, učitelj će posebno objasniti način
5 minuta disanja jer očekuje da je taj proces težak i da će trebati
dodatno objašnjenje.
Izgled grafofolije

SISTEM ORGANA ZA DISANJE

51
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Vesna Petrović

KORIŠĆENA LITERATURA: POVRATNA INFORMACIJA


1. Danilović Biljana i Danilović Dragan: Poznavanje 1. Neohodan je vazduh i njegov sastojak kise-
prirode za 4. razred osnovne škole, Beograd,
onik.
ZUNS, 2003.
2. Ilustrovana dečija enciklopedija -Qudsko telo,
2. Glavni organ su pluća.
Knjiga-komerc, Beograd, 2005. 3. Nalaze se u grudnom košu.
4. Čestice prašine, čađi,dima....
5. Pušenje, udisanje duvanskog dima, zagađen
UPUTSTVO ZA UČENIKE vazduh, hladan vazduh ...
6. Usta, nos, ždrelo, dušnik.
Na ovom času samostalno ćeš raditi vež-
be koje sadrže više zadataka. Pročitaj pažljivo u
sebi lekciju Kako dišemo - sistem organa za di- GRUPA B
sanje, strana 124. i 125. u udžbeniku. Zatim,
pažljivo pročitaj pitanja, pa onda još jednom 1. Pluća se sastoje od _______________, a
lekciju. Obrati pažnju na sadržaj koji čitaš-dok svako od njih od _________.
odgovaraš na pitanja na listiću zatvori udžbenik. 2. Na slici upuši nazive označenih delova:
Kada odgovoriš na sva pitanja, prove- 3. Zašto nije pre-
rićeš uz pomoć učiteljice da li si tačno odgovorio. poručljivo udisati
Pored tačnog odgovora upiši znak ''+''. Ako na vazduh otvorenih
neko pitanje nisi znao da odgovoriš, pročitaj usta ?
ponovo lekciju, pa pokušaj tačno da odgovoriš. 4. ______________
na to pitanje na koje si naknadno odgvorio nemoj ______________
da stavljaš znak + jer je to dopunsko učenje. ______________
Ako tačno rešiš većinu zadataka iz ______________
svoje grupe, dobićeš još zanimljivih zadataka. ________,.
5. Koji su uzroci
oboljevanja
ŽELIM TI USPEŠAN RAD !!! TVOJA organa za disanje?
UČITELJICA. 6. ____________________________________
____________________________.
7. 5.Nabroj sportove koji povoljno utiču na
GRUPA A razvoj grudnog koša i pluća.
8. ____________________________________
1. Za život svih živih bića neophodan je ____________________________
___________, posebno njegov sastojak
___________.
2. Glavni organi za disanje su _____________. POVRATNA INFORMACIJA;
3. Pluća se nalaze u ______________.
4. U zagađenom vazduhu ima _____________. 1. Pluća se satsoje od
5. Šta je štetno za organe za disanje? dva plućna krila, a
__________ ______________ ________. svako plućno krilo
6. Prolazak vazduha do pluća omogućavaju od velikog broja
_________________. plućnih mehurića.

52
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Interaktivno učenje u problemskoj nastavi

2. Nosne dlačice sprečavaju prodor štetnih POVRATNA INFORMACIJA


materija u pluća, pa čestice prašine ostaju u
nosu.Hladan vazduh koji se udahne na nos
zagreje se pre nego što uđe u pluća.
3. Boravak u zagušljivim prostorijama, udisanje
zagađenog vazduha, hladnog vazduha,
pušenje, udisanje otrovnih materija...
4. To su: plivanje, trčanje, fudbal, košarka...

GRUPA V

1. Na slici obeleži delove sistema organa za


disanje.

1. U plućima se iz vazduha izdvaja kiseonik


koji prodire u kapilare. Iz kapilara u pluća
prelazi ugljen dioksid. Posle obavljene raz-
mene gasova krv bogata kiseonikom putem
kapilara dospeva do svih deleova tela.
2. Dijafragma ili prečaga odvaja grudnu duplju
od trbušne. Kada čovek udahne ona se po-
mera prema trbušnoj duplji, grudni koš se širi
i vazduh ulazi u pluća. Pri izdisaju ona se
vraća u prvobitni položaj, grudni koš se skup-
lja i istiskuje vazduh iz pluća.
3. Provoditi slobodno vreme na svežem vazdu-
hu u igri i bavljenju sportom, provetravati
2. Objasni proces koji se odvija u plućima pros torije, izbegavati zadimljene prostorije i
_______________________________________ pušenje...
_______________________________________ 4. Dva do tri minuta.
_______________________________________
_______________ DODATNI ZADATAK
3. Šta je dijafragma i koja je njena uloga?
_______________________________________ Fotokopirani sadržaj iz enciklopedije
_______________________________________ Qudsko telo-planirano je da učenici koji završe
_______________________________________ predviđene zadatke pročitaju ovaj materijal u
cilju proširivanja znanja.
4. Na koji način možemo zaštiti organe za
disanje?
_______________________________________ ANALIZA ČASA
_______________________________________
_______________________________________ U odnosu na tradicionalnu nastavu koja
dominira u našim školama, ovako organizovan
5. Koliko dugo čovek može da izdrži bez čas unosi radost i osveženje u odeljenje. Me-
vazduha? đutim, ako ćemo da budemo iskreni, a trebalo bi,
moja škola nema mogućnost da isprati mate-
rijalno pripremu za čas koja zahteva foto-
53
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Vesna Petrović

kopiranje listića za učenike. Može, ali veoma ANALIZA NASTAVNIH SREDSTAVA


retko. - na času je korišćen unapred pripremljen ma-
Ovakvo angažovanje učenika postiže terijal –listići sa zadacima na tri nivoa složenosti
maksimalan efekat. Svaki učenik je bio maksi- primereni mogućnostima i znanju svakog uče-
malno angažovan prema svojim mogućnostima i nika. Svaki učenik je dobio mogućnost da na-
svaki slabiji učenik je osetio zadovoljstvo u radu. preduje sopstvenim tempom i da dobije adek-
To zadovoljstvo postignutim uspehom, i to vatnu povratnu informaciju .
sopstvenim naporom, isijavalo je na licima uče-
nika. Motivacija za rad bila je maksimalna, radna ANALIZA IZBORA SADRŽAJA
atmosvera i radni elan na zavidnom nivou i uspeh - raspored sadržaja, vremenska raspodeljenost
nije izostao. Svaki je učenik shvatio koliko može strukture časa, sadržajnost listića i izbor gradiva
ali su i želje rasle da se postigne više. Odlični po težini za sve tri grupe ovakve strukture
učenici su dobili dodatne informacije iz Dečije odeljenja je veoma dobra.
enciklopedije gde su mogli još više da saznaju i
da prošire svoja znanja, da shvate da van ANGAŽOVANJE UČENIKA NA ČASU
udžbenika postoje izvori koje mogu da koriste. - listići su pravljeni da odgovore potrebama
Na taj način učenici se osposobljavaju da koriste lošijih, srednjih i boljih učenika.Svaki učenik je
literaturu van obavezne školske. bio maksimalno angažovan i napredovao je
Moj je zaključak da je ovako rganizovan svojim tempom,shodno svojim mogućnostima i
čas maksimalno opravdao ovakav model rada, da željama.
je bio uspešan, produktivan i da su učenici
zadovoljni otišli sa časa. SADRŽAJ TEKSTA NA GRAFOFOLIJI
Analizom časa učitelj, bilo da je početnik - koncizan i precizan siže gradiva obrađenog na
ili iskusniji radnik, pokušava da odgovori da li je času.Pregledno,jasno i slikovito je predstavljen
uspeo da realizuje postavljene zadatke, šta je bilo sistem organa za disanje.
slabo i zašto,i šta bi sledeći put trebalo iz-
meniti.Na taj način nastavnik sagledava propuste RADNA ATMOSFERA NA ČASU
časa, koriguje i ispravlja detalje i postaje bolji u -svaki učenik je maksimalno angažovan,čas je
svom poslu. bio veoma uspešan i produktivan.
Tempo i ritam časa odgovara predviđanoj
ANALIZA OPERATIVNIH ZADATAKA strukturi časa rada na tri nivoa složenosti,
- obrazovni, funkcionalni i vaspitni zadaci su saradnja sa decom je bila adekvatna.
ostvareni.

ANALIZA OBLIKA RADA ZAKLJUČAK


- na času je bio zastupljen frontalni i individualni
oblik rada što u potpunosti odgovara zahtevima Osnovni uslov dobre diferencijacije na-
rada na tri nivoa složenosti.Nastavni oblici su stave na tri nivoa težine jeste određivanje nivoa
pravilno odabrani. zahteva za učenike. U nastavnom planu i pro-
gramu dat je minimum zahteva a učitelj treba da
ANALIZA KORIŠĆENJA NASTAVNIH odredi optimum i maksimum zahteva. U grupi za
METODA učenike sa najvišim zahtevima ne sme biti neob-
- metoda rada na tekstu i metoda razgovora su jašnjenih pojmova. Prilikom sastavljanja zada-
pravilno odabrane, metoda rada na tekstu je bila taka, kao izbora sadržine učitelj mora imati
dominantnija jer su učenici čitali nastavni sadržaj dovoljno znanja i umešnosti da fleksibilno
u uxbeniku a zatim odgovarali na postavljena prihvati ponuđene tekstove u udžbeniku i da se
pitanja na listićima(grupa A,B,V). okrene i drugoj literaturi koju će takođe ponuditi
učenicima.
54
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.
Interaktivno učenje u problemskoj nastavi

Učitelj mora biti kreativan u mišljenju i želja da nauče više ,budu bolji i da uče zbog sebe
osmišljavanju časova, naročito u predmetima samih.
Poznavanje prirode i Poznavanja društva. U nastavi na različitim nivoima slože-
Tendencija savremenog društva i škole nosti predviđen je određeni sistem uticaja, od-
kao njenog nezaobilaznog dela je kontinuiran rad nosno reakcija ličnosti, a takođe i sistem delat-
na razvijanju, unapređivanju i proučavanju savre- nosti ličnosti koje treba da dovedu do reakcija.
menih modela rada.Nastava različitih nivoa slo- Nastava se mora zasnivati na raznovrsnosti situ-
ženosti je jedan od oblika individualizacije škol- acija, raznolikosti podsticaja i procesa.
skog učenja i proizilazi iz efikasnosti i racio-
Kriterijume ocenjivanja u ovoj nastavi
nalnosti škole.
učitelj mora prilagoditi specifičnostima nastavnih
Potrebno je da nastava različitih nivoa
sadržaja, školskom uzrastu dece, strukturi ode-
složenosti, zajedno sa ostalim oblicima školskog
ljenja i uslovima u kojima škola radi.
učenja, i svojim bitnim karakteristikama omo-
gući, da učenici viših struktura znanja uče U nastavi različitih nivoa složenosti uči-
didaktičkom primenom i rešavanjem problema. telj je organizator samoobrazovnog učenikovog
Ostali učenici se postepeno osposoblja- rada, voditelj nastavnog procesa, on usmerava i
vaju za stvaralačku reprodukciju i više nivoe podržava učenike,i dijagnostikuje pojedinačna i
učenja.Na taj način učenici su aktivni učesnici u zajednička postignuća.Upravo zbog tih novih
nastavnom radu, kod njih se javlja motivacija i funkcija nastavnik je inovator.

INTERACTIVE TAECHING IN PROBLEM TUITION

Abstract: There are several levels of cooperative interactive teaching in problem tuition: teacher's
explanation, teacher's and pupils' problem discussion, independant problem structuring, problem stating and
solving.

The paper gives an outline of class preparation, articulation and realization.

Key words: problem teaching, interative teaching, problem learning.

55
BRAZOVNA TEHNOLOGIJA • br. 1/2006.

You might also like