You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Ixora
Tarikh : 6 September 2021
Masa :9.00-9.30 pagi
Bilangan Murid :25 orang
Modul :Bertema
Tema :Pekerjaan
Tajuk :Tolong Chef
Tunjang Utama/Fokus :Tunjang sains dan teknologi (Sains Awal)
Standard Kandungan :(SA 2.1) Membuat pemerhatian menggunakan kelima-lima deria
Standard Pembelajaran :(SA 2.1.3) Memerhati persekitaran menggunakan tiga deria atau lebih deria

EMK (Elemen Merentas Kurikulum) :


KREATIVITI : Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
NILAI : Bekerjasama, mematuhi arahan dan berdisiplin
KEUSAHAWANAN : Kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK : Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian

Objektif Pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Memerhati persekitaran dengan menggunakan tiga deria iaitu bau, penglihatan dan
sentuhan terhadap bahan masakan dan menyelesaikan masalah chef
Kriteria Kejayaan : Murid memerhati persekitaran dengan menggunakan tiga deria iaitu bau, penglihatan dan
sentuhan dan dapat menyelesaikan masalah iaitu mengasingkan bahan masakan dengan
betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat warna, menyentuh pelbagai jenis tekstur dan menghidu bau makanan
dalam kehidupan seharian.
Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea ,Menghubung kait
(+HOM, +KBAT)

Bahan Bantu Mengajar :LCD, komputer, slaid, video, gambar, bekas makanan, mangkuk, kulit kayu manis, bunga
lawang, daun limau purut, daun pandan, halia, bawang putih
Fokus MI : Interpersonal
Kosa Kata : tajam, wangi, licin, kasar, kecil, busuk, herba, bahan memasak, chef, Bauan, wangi, kulit
kayu manis, bunga lawang, daun limau purut, daun pandan
Amalan Pedagogi Masa Kini: Pembelajaran kontekstual terarah
Kemahiran Insaniah : Pembelajaran sepanjang hayat dan pengurusan maklumat
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
LANGKAH
PERSEDIAAN Perbualan Awal
(Set Induksi) • Murid berkumpul dan duduk di ruang BBM: slaid powerpoint,
( 3 minit) perbualan pagi di hadapan guru (circle pakaian chef
time).
Nilai:
• Guru berlakon sebagai chef yang ingin Berdisiplin
memasak dan memerlukan bantuan
pembantu chef untuk memasak. KB :
Menghubung kait
• Guru berbual dengan murid perihal bahan
masakan yang mereka ketahui. MI :
Linguistik
• Murid memberikan pendapat masing-
masing tentang bahan masakan dan bau
bahan tersebut yang pernah mereka lihat.

• Guru bersoal jawab dengan murid


tentang pembelajaran yang akan
Soalan: dijalankan pada hari ini yang ditunjukkan.
1. Siapa pernah tolong ibu di • Murid mendengar dengan penuh
dapur? perhatian dan mengikut arahan guru.
2. Adakah kamu tahu bahan-
bahan masakan? • Guru meminta murid bersedia untuk
langkah seterusnya.
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
LANGKAH
IMAGINASI Saya seorang chef hari ini • Guru memaparkan video lagu tentang
(Langkah 1) ‘chef dinosour’ BBM :
https://youtu.be/LEMxHUfNj7U Persembahan
(5 minit) • Guru bersoal jawab dengan murid Powerpoint, komputer,
tentang video lagu yang ditunjukkan. gambar animasi, video
lagu.
• Murid menjawab soalan dengan
bersemangat.

• Murid menonton video dengan teliti. Nilai:


Berdisiplin
• Murid diingatkan untuk aktiviti yang Mematuhi arahan
seterusnya. Bekerjasama

KB:
Menjana idea

MI :
bahasa dan kinestetik
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
LANGKAH
PERKEMBANG Kenali Bahan Masakan • Guru menunjukkan kepada murid bahan-
AN bahan masakan yang mempunyai bauan BBM :
(Langkah 2) yang wangi dan harum. Persembahan
Powerpoint, komputer,
(8 minit) • Murid menghidu setiap satu bahan Bahan masakan- halia,
masakan tersebut secara bergilir-gilir. bawang putih,daun
pandan, kulit kayu
• Guru menyebut setiap nama bahan manis, bunga lawang,
tersebut kepada murid. daun limau purut.

• Murid bersedia untuk melaksanakan Nilai:


aktiviti yang seterusnya. Berdisiplin
Mematuhi arahan
• Murid mendengar dengan penuh
perhatian dan mengikut arahan guru. KB :
Menghubung kait
• Guru meminta murid bersedia untuk
langkah seterusnya. MI :
Spatial
Linguistik

Amalan Pedagogi Masa


Kini:
Pembelajaran
kontekstual terarah
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
LANGKAH
TINDAKAN Jom Cari Bahan Masakan Chef • Murid-murid disuruh untuk bersedia BBM:
(Langkah 3) untuk melakukan aktiviti. Bahan masakan yang
• Guru menunjukkan bahan masakan dicampurkan
(12 Minit)
yang telah bercampur di dalam Nilai
sebuah bekas. Disiplin, berusaha

• Murid sebagai pembantu chef perlu KB


Penjanaan idea
mengasingkan bahan masakan
mengikut jenis masing-masing. MI
Linguistik, spatial
• Setiap murid akan mendapat satu
atau dua mangkuk bergambar Kemahiran Insaniah:
Pembelajaran
• Murid mengasingkan bahan ke dalam sepanjang hayat dan
mangkuk bergambar tersebut. pengurusan maklumat
• Guru menggalakkan murid untuk
mencari bahan masakan di dalam
bekas dengan teliti supaya
kesemuanya diambil dan diletakkan di
dalam mangkuk masing-masing.
• Murid yang menyiapkan aktiviti akan
memaklumkan kepada guru.
• Guru memuji murid yang dapat
menyiapkan tugasan dengan baik.
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
LANGKAH
• Murid diminta bersedia untuk sesi soal
jawab

Rumusan dan penilaian KB:


Penutup Contoh soalan : menghubungkait
(2 minit) • Guru bertanya kepada murid apa yang
1. Apakah yang telah kita telah dipelajari. Nilai:
pelajari pada hari ini? Berdisiplin
• Murid membuat rumusan bersama guru Mematuhi arahan
dan membuat hubungkait dengan Kasih sayang
kehidupan
MI
Verbal linguistik
Refleksi:

Murid -

Guru -

Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :


Contoh Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) :

Indikator: Murid memerhati persekitaran dengan menggunakan tiga deria iaitu bau, penglihatan dan sentuhan dan dapat
menyelesaikan masalah iaitu mengasingkan bahan masakan dengan betul.
Standard Prestasi (SP)
Bil Nama Murid Catatan
1 2 3
1 Ahmad Ziyad Bin Ahmad Zulhilmi
2 Amir Azzam Bin Mohamad Ridzuan
3 Ammar Ashraf Hadi Lee Bin Fadhlul Hadi
4 Anas Malik Bin Md Fuad
5 Aqil Zafran Bin Azrul Nizam
6 Dhiyaa Zara Deena Binti Mohd Faizal
7 Dhuha Laili Binti Ahmad Sharizal
8 Edel Shaqeel Bin Mohd Khairi
9 Hanis Insyirah Binti Muhamad Akmal
10 Isazmir Shah Bin Iskandar Shah
11 Luth Zaeem Bin Ellya Masriq
12 Mohamad Syahmi Iskandar Bin Mohd Syarihan
13 Muhammad Arsyad Hafiy Bin Muhammad Asrul
14 Muhammad Farish Al-Aisy Bin Fredy Kesnawan Shah
15 Muhammad Ilyas Zafar Bin Latif
16 Muhammad Izz Ziyyad Al-Firash Bin Saiful Bahari
17 Nur Adelia Delisha Binti Mohd Faizadh Azrin
18 Nur Ariqa Sofea Binti Suhaimi
19 Nur Isyq Fatini Binti Mohd Syahrizan
20 Nur Naajiha Binti Muhammad Nabil
21 Qaireen Nur Iman Binti Muhamad Khairul
22 Saidatul Asma' Salsabeela Binti Muhamad Mazuan
23 Syed Muhammad Zaki Bin Syed Shahron
24 Umar Izz Rifqi Bin Azwi
25 Wan Nor Adia Aziza Binti Wan Abdul Aziz

You might also like