You are on page 1of 7

Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

Наставна област: Књижевност Датум:


Наставна јединица: Царево ново одело, Ханс Кристијан Облици рада: фронтални, индивидуални
Андерсен – домаћа лектира
Редни број часа: 168. Методе рада: метода разговора, метода рада на тексту,
интерактивна метода, истраживачка метода
Тип часа: обрада Наставна средства:
- наставна радна средства (Читанка);
- помоћна средства (свеска, школски прибор);
- мултимедијална средства ()
- остала демонстрациона средства (избор учитеља)
Циљ часа: Доживљавање, разумевање и објашњавање бајке; развијање способности за самостално читање, доживљавање,
разумевање, свестрано тумачење и вредновање књижевног дела, развијање стваралаштва.

Општи исход: Операционализовани исходи: Кључни појмови: бајке Ханса Кристијана Андерсена
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– разликује књижевне врсте; - препозна бајку као књижевну врсту; Међупредметна повезаност:
– одреди главни догађај и - изрази своје утиске о тексту; ЧОС (Развијање и његовање људских вредности
редослед догађаја; - препозна главни догађај и редослед https://www.youtube.com/watch?v=84429hL43f8
– опажа главне и споредне ликове радње;
Литература за наставника: Литература за
и њихове односе; - опажа ликове и анализира њихове
- препозна стварно и нестварно у поступке и односе; 1. Берковић, М., Шарић, Н. (2019). ученика:
бајци; - препозна стварно и нестварно у Читанка 2, Едука, Београд. 1. Берковић, М.,
– користи различите облике бајци; 2. Прћић, Љ., Дражић, Ј. (2019). Поуке Шарић, Н. (2019).
усменог и писменог изражавања; - правилно наведе аутора и наслов; о језику 2, Едука, Београд. Читанка 2, Едука,
– учествује у разговору и пажљиво - самостално богати речник; 3. Николић, М. (1999). Методика Београд.
слуша саговорника; - разликује правилне и неправилне наставе српског језика и 2. Прћић, Љ., Дражић,
– изражајно чита ћирилички текст; језичке изразе; књижевности, Завод за уџбенике и Ј. (2019). Поуке о
- влада основном техником читања – користи различите облике усменог и наставна средства, Београд. језику 2, Едука,
и писања латиничког текста писменог изражавања: препричавање,
Београд.
причање, описивање;
 Извор: Bedtime Stories Collection
- пажљиво слуша саговорнике; Анимирани филм Царево ново одело:
- изражајно чита ћирилични текст; https://www.youtube.com/watch?v=84429hL43f8
- влада основном техником читања и
писања латиничког текста
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

Уводни део часа: Активности наставника: Активности ученика:

1. Доживљајно-спознајна - Доживљајно-спознајна мотивација - Доживљајно-спознајна мотивација


мотивација  Упућујем ученике да прочитају неколико  Слушају о Хансу Кристијану Андерсену и
2. Најава наставне реченица о стваралаштву Ханса Кристијана усмеравају пажњу на активности које следе.
јединице Андерсена које су написали за домаћи
задатак.
- Најава наставне јединице
- Најава наставне јединице  Ученици слушају најаву наставне јединице.
 Најављујем да ћемо на овом часу сазнати
какво је одело цару задало бриге.  Записују наслов бајке и име аутора у свеску.
 На табли записујем наслов бајке и аутора.

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

Главни део часа: - Анимирани филм - Анимирани филм


 Најављујем ученицима да ћемо погледати  Ученици пажљиво гледају филм и пажљиво
3. Анимирани филм анимирани филм Царево ново одело: прате текст у циљу што бољег доживљаја.
4. Емоционално-
интелектуална пауза https://www.youtube.com/watch?v=84429hL43f8
5. Разговор о непосредном
доживљају - Емоционално-интелектуална пауза - Емоционално-интелектуална пауза
6. Усмерено читање  Дајем ученицима времена за непосредни  Непосредни доживљај бајке.
7. Истраживачко читање доживљај бајке без постављања питања.

- Разговор о непосредном доживљају - Разговор о непосредном доживљају


 Проверавам како су ученици доживели бајку, која  Описују доживљај и осећања која је у њима
осећања је у њима пробудила и шта им је посебно побудила ова бајка.
привукло пажњу.

- Усмерено читање - Усмерено читање


 Упућујем ученике да се служе садржајем читанке и  Проналазе текст служећи се садржајем.
на тај начин пронађу текст који обрађујемо.
 Током читања траже непознате и мање познате  Траже непознате и мање познате речи и
речи, покушавају да их објасне једни другима или изразе, објашњавају их сами или од учитеља
објашњење траже од учитеља. траже помоћ.

 Усмеравам их да током читања бајке обрате пажњу  Ученици читају текст у себи обраћајући
на садржај и ток радње, да препознају стварно и пажњу на садржај и ток радње, препознају
нестварно у бајци, да пронађу главне и споредне стварно и нестварно у бајци, проналазе
ликове и размисле о поступцима и међусобним главне и споредне ликове и размишљају о
односима. поступцима и међусобним односима.

- Истраживачко читање - Истраживачко читање


 Са ученицима водим разговор, усмеравам  Ученици врше садржинску анализу бајке,
дискусију и постављам питања. служе се циљаним питањима и износе своје
 Упућујем ученике на истраживачко читање мишљење.
(Читанка, 103. страна) и започињем садржинску
анализу. Питањима усмеравам разговор.

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

- Својим речима опиши шта је сликовница.


- Одломак из бајке Царево ново одело представљен је
у облику сликовнице. Који се ликови појављују?
- Опиши цара на основу прве стране сликовнице. На
шта је цар највише трошио новац? Зашто?
- Ко је стигао у краљевство? Заокружи реч која говори
како их је цар примио.
- Прочитај реченице на трећој страни сликовнице
које говоре шта они шију. Подвуци део пасуса који
описује од чега шију специјална одела.
- Да ли им је цар поверовао? Шта је помислио?
- Да би сазнао/сазнала шта се после догодило, који су
се ликови појавили и како је изгледало царево ново
одело, прочитај бајку у целини.
- Шта си научила/научио читајући ову бајку?

Завршни део часа: - Синтеза - Синтеза


 Упућујем ученике на задатке у Поукама о  Ученици решавају задатке у Поукама о језику на
8. Синтеза језику на 108. страни како би се подсетили на 108. страни.
9. Домаћи задатак обележја бајке као књижевне врсте.

- Домаћи задатак - Домаћи задатак


 Ученицима задајем домаћи задатак:  Ученици пажљиво слушају учитеља и бележе
домаћи задатак.
Прочитајте бајку Царево ново одело у целини и
припремите се за 170. час (припрема за
стварање сликовнице).

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

 Упућујем ученике на Поуке о језику (109.


страна):

Измисли једну кратку бајку и напиши је. Смисли и


занимљив наслов.

Ученик је у стању да препозна бајку као књижевну врсту, изрази своје утиске о прочитаном тексту, анализира
текст, уочава време и место радње, препозна главни догађај и редослед радње, опажа ликове и анализира
њихове поступке и односе, препозна стварно и нестварно у бајци, правилно наведе аутора и наслов,
Провера остварености исхода:
самостално богати речник, разликује правилне и неправилне језичке изразе, користи различите облике
усменог и писменог изражавања (препричавање, причање, описивање), пажљиво слуша саговорнике,
изражајно чита ћирилични текст и влада основном техником читања и писања латиничког текста.

Запажања наставника
о реализацији часа:

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

Домаћа лектира:
Ханс Кристијан Андерсен:

Царево ново одело


О писцу:
...

Домаћи задатак:
-Поуке о језику (109. страна)
Прочитајте бајку Царево ново одело у целини и припремите се за 170. час (припрема за стварање сликовнице).

Изглед табле:

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић
Припреме за часове уз уџбенички комплет за српски језик за други разред основне школе

Читанка 2, Миланка Берковић и Натали Шарић


Поуке о језику 2, Мр Љ. Прћић, Др Ј. Дражић
Латица по латица – Латиница 2, Миланка Берковић и Натали Шарић

You might also like