тиждень англ мови 2021

You might also like

You are on page 1of 29

План

проведення тижня англійської мови


Ольгинський ЗО
25.01.2021 – 29.01.2021р.

№ Дата Виховний захід Клас Відповідальний


1 25 Відкриття тижня англійської 1-11
січня мови. Святкова лінійка

Вікторина для 2 класу. 2


2 26 День фільму мовою 10-11
січня оригіналу

Урок-вікторина «Funny 4
English»( 4 клас)

3 27 Вікторина з англійської мови 3


січня «Are you good at English?»

Вікторина « Знавці 5-6


англійської мови » (5-6 клас)

4 28 Перегляд мультфільмів
січня англійською мовою. 1-4

Брейн – ринг. « What? Where? 7-9


When? »

5 29 Конкурс кросвордів «Words» 3-6


січня

Закриття тижня. Підведення 1-11


підсумків.
ЛІНІЙКА З НАГОДИ ВІДКРИТТЯ
ТИЖНЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ
Мета:
Розповісти про сучасне значення англійської мови як світової мови та мови
міжнародного спілкування.
Розвивати ерудицію та естетичні смаки учнів.
Виховувати інтерес та повагу до культури англомовних країн.

                                      ЗМІСТ ЛІНІЙКИ:


Вчитель. Доброго дня! Сьогодні ми розпочинаємо тиждень англійської мови в
нашій школі. Щодня учні школи будуть показувати свої  досягнення у вивченні
англійської мови. (Ознайомлення з планом проведення тижня англійської мови)

Ведучий 1 В наш час для того, щоб мати гарну роботу, потрібно знати іноземні
мови. Найпоширеніші мови в світі – китайська, іспанська, англійська й деякі інші
мови. Але кожна добре освічена людина в світі говорить англійською, тому що це –
мова спілкування, бізнесу, науки й культури.

Ведучий 2 – Англійська мова зараз найважливіша і найпоширеніша мова у світі. Це


державна мова в п’яти країнах: Великобританії, Канаді, США, Австралії і Новій
Зеландії. Англійська мова – одна з шести офіційних робочих мов Організації
Об’єднаних Націй. Це – друга робоча мова в Європейському Співтоваристві.

Ведучий 1 – У багатьох Азійських та Африканських країнах, як наприклад в Індії


або в Єгипті, в колишніх Британських колоніях люди говорять англійською, крім
їхньої рідної мови. Люди також говорять англійською в Європі. Англійською мовою
розмовляють практично по всьому світу.

Ведучий 2 – Незалежна Україна  має відносини з багатьма країнами. Усе більше
прямих контактів встановлюється з країнами Європи, Сполученими Штатами,
Великобританією, Канадою та іншими Англомовними країнами.
Багато іноземних делегацій прибуває до нашої країни. В свою чергу наші
бізнесмени, туристи, експерти часто виїжджають за кордон. Англійська – це мова
міжнародного спілкування, тому дуже важливо вивчати її.

Ведучий 1 – Зараз багато людей вивчають іноземні мови будь-яким можливим,
достроковим шляхом. Групи вивчення іноземної мови організовані на промислових
підприємствах, в офісах великих фірм, в освітніх установах, в дослідницьких
інститутах. А ще є багато можливостей безкоштовного вивчення мови через
інтернет.

Ведучий 2 – Англійська мова варта вивчення. Існують відомі вислови :


«Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина», а також «Нова мова – новий світ».
Разом із вивченням мови ми заглиблюємось в історію, географію, культуру,
традиції, у світогляд інших країн, народів.
Ведучий 1 – Кожна людина, яка вирушає за кордон, повинна бути здатна знайти
свій власний шлях в англомовному суспільстві без перекладачів.

Ведучий 2 – Якщо ви візьмете собі за мету, вивчити мову, якою творили свої
шедеври Шекспір і Байрон, Діккенс і Конан Дойль, Драйзер і Хемінгуей, якою
співали легендарні «Бітлз», то ви обов’язково знайдете шляхи і способи досягти
своєї мети.

Учень:                   The school has doors that open wide,


                                 And friendly teachers wait inside.
                                 Hurry, hurry let’s go in
                                 For soon the lessons will begin.
                                 Books and pencils you will need,
                                 When you start to write and read
                                 Lots to learn and lots to do
                                 You want to learn English, don’t you?
                                 The school bell rings, you run to us,
                                 The teacher tells new things to us,
                                 We get new knowledge every day
                                 «Oh, school, we thank you», pupils say.
ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД ДЛЯ УЧНІВ 2 КЛАСУ
«WHAT? WHERE? WHEN?»
Мета: перевірити та показати компетентності учнів у читанні, перекладанні,
розумінні запитань, та вмінні давати відповіді на них; розвивати пам’ять, мислення,
увагу, уміння реагувати в проблемній ситуації; виховувати інтерес, почуття
відповідальності та бажання спілкуватися англійською мовою.
Обладнання: конверти із запитаннями, плакати, емблеми, годинник, дзиґа.
Хід проведення заходу.
У класній кімнаті дві команди – «Wunderkinds» та «Champions» - розташовуються
за своїми ігровими столами. У кожній команді по вісім гравців. Кожна команда має
капітана та відповідну емблему.
Teacher: Good afternoon dear friends! Glad to see you! You are welcome to our
competition between «Wunderkinds» and «Champions». (Добрий день, дорогі друзі!
Раді вас бачити. Запрошуємо на конкурс-змагання між командами «Wunderkinds»
and «Champions».)
Dear captains! Introduce your teams and the members of your team. (Капітани!
Відрекомендуйте нам членів ваших команд.) P1 I am … and this is my team.
The team: Wunderkinds. (хором)
P1 Now I want to introduce you the members of my team. The first player is… (Зараз я
хочу представити гравців своєї команди. Перший гравець, це… (далі називає всіх
членів команди.))
P2 I am …. Let me tell you the member of my team. The first player is…
Teacher: Thank you! Take your seats please. (Дякую. Займіть свої місця, будь ласка.)
Let me introduce our judges. Here they are…(Дозвольте мені представити наших
суддів. Ось вони…)
Teacher: And now it is high time to begin our competition. First of all we want to know
if you can answer the questions.
Dear players! Are you ready to start? Ok! (А зараз розпочинати час наше змагання.
Передовсім ми хочемо дізнатися, чи вмієте ви відповідати на запитання. Гравці ви
готові розпочинати гру?Гаразд.
Look at the symbol of our game? What is it, children?
Children: Owl.
(Подивіться на символ нашої гри, Що це, діти? – Сова.)
Учитель запускає дзиґу, стрілка зупиняється на секторі №12. Учитель бере конверт,
повідомляє хто грає і з якого міста (країни) прийшло це завдання, а потім читає
вголос запитання. Подається сигнал дітям надається хвилина на підготовку
відповіді. Через хвилину учасник від команди дає відповідь. Якщо відповідь
правильна – команда отримує бал, а якщо ні то інша команда дає відповідь.
Questions:
1. Скільки букв в англійському алфавіті? Назвіть їх. (26)
2. Як називається 5 літера англійського алфавіту?(E)
3. Як називається 11 літера англійського алфавіту?(K)
4. Складіть та запишіть якомога більше слів на букву “B”.
5. Складіть та запишіть якомога більше слів на букву “P”.
6. Які форми привітання ви знаєте англійською мовою? (Hello!Hi! Good
morning!...)
7. Перекладіть якнайбільше слів на українську мову.
a fox, an apple, a ball, a rabbit, a hen, a girl, a desk, a lamp, milk, green, yellow, blue,
ten, six, a dress, a pen, a family, a brother, a sister, a door, a cat, a floor, a flat, a doctor, a
pencil, children, a car, a scarf, a bench.

An apple, a bird, winter, fish, a sock, a mother, a father, a cat, black, big, little, bad, a bus,
a plum, a town, three, seven, a scarf, a letter, she, a drum, a flat, a desk, a cap, a cup, a
kitchen, a box, I, they.

8. Розшифруйте речення.
Ihaveabigfish. Itisabadpencil-box. Wehaveabigbox.

Theyhaveadog. Itisagoodbook. Ihavealittlefish


9. Заспівайте англійську пісню.
10. Розкажіть віршик на англійській мові.
11. Доберіть до малюнків слова. Rabbit, frog, squirrel, cock, puppy, kitten.
12. Доберіть до малюнків слова. pen, pencil, book, ruler, copy-book, bag.

Teacher: What account do we have now? Congratulation. We have the score ….. ,
but I think that friendship has won. Do you agree with me? Each team had wonderful
answers and played very well. I would like to thank our teams, and give this present for
you.
Dear judges I would like to thank you for your work too.
Our game “What? Where? When?” is over.

(Який рахунок зараз? Вітаємо у нас рахунок ….. , але я вважаю, що перемогла
дружба. Ви згодні зі мною? Кожна команда давала чудові відповіді і грала чудово. Я
хочу подякувати вам і вручити ці подарунки. Дорогі судді! Я хочу також
подякувати вам за вашу роботу. На цьому наша гра завершена.)
Урок-вікторина «Funny English»( 4 клас)

Мета гри: розвивати мову учнів, узагальнити знання, здобуті на уроках англійської
мови, розвивати вміння працювати в колективі та приймати спільне
рішення,виховувати повагу до різних країн.

Хід заняття
I. Організаційний момент. Привітання ведучого
Teacher: Good afternoon, children and our guests! I’m very glad to see you here. Now we
shall organize a competition called "I know everything”. Two teams will take part in a
game of the most quick-witted and the cleverest. It’s time to introduce yourselves. Who is
the captain of the 1st team?
P1: I’m the captain of the team. The name of our team is «Smile».
Teacher: Who is the captain of the 2nd team?
P2: I’m the captain of the team. The name of our team is "Happy friends”.
Teacher: Today all of you have a good chance to improve your English during the game. I
have invited a competent jury to count the points. The members of our jury are your
teachers ….
Now I’m going to teach you how to play this game. The game has 8 contests, they are:
1. The ABC game.
2. A magic square.
3. Parts and wholes.
4. Find the mistake
5. Hidden words.
6. The right choice.
7. Cities and countries
Well, I wish you success. Be active, honest and helpful!
II. Основний етап.
Teacher: And now we come to the 1st contest of the game called "The ABC game”. Kids,
you’ll get some letters from the English alphabet. You must put the letters in the right
order, so as to get the name of the English-speaking country. You have 1 minute at your
disposal. Each team can get 5 points.
Картки з літерами:
1. Е, N, G, L, A, N, D.
2. A, M, E, R, I, C, A.
Quiz-master: And now we come to the 2nd contest which is called "A magic square”.
Look at the square, each team will take turns in answering questions. You’ll choose any
number. Captains will have an opportunity to choose the number.
You can get 5 points for the right answer.
1. Say or sing the English alphabet.
2. Name 5 colours.
3. Name 5 school subjects.
4. You’re lucky! You won a prize!
5. Name 5 sorts of vegetables and fruits.
6. Name 5 school things.
7. Name 5 professions.
8. Name 5 month.
Діти швидко та весело відповідають на запитання, якщо дістається номер
4, команда просто отримує 5 балів.
Teacher: The 3rd contest is called "Parts and wholes”. I need 1 pupil from each team. You
should combine these parts so as to get a popular name of cartoons. Who will be the first?
You can get 1 point for each right answer.
1. Mickey a) Claus
2. Kung Fu b) Duck
3. Robinson c) Pooh
4. Tom and d) Mouse
5. Donald e) Panda
6. Winny-the- f) Crusoe
7. Santa g) Jerry
Teacher: Our next contest is called «Find the mistake»
1. I have 5 book. ( books)
2. They is sisters. ( are)
3. What is your names? ( name)
4. I see one dogs ( dog)
Each team will get a list of sentences. You should find and change the mistake. You have2
minutes.
Teacher: Attention, please! The 5th contest is called "Hidden words”. This round is for
the captains. Find, please, the animals hiding in the following sentences!
I
1. Close the door at once! (Rat)
2. He’ll come to America tomorrow. (Cat)
II.
1. Do good workers succeed? (Dog)
2. If Roger comes, we’ll begin. (Frog)
Teacher: The 7th contest is called "The right choice”. It’s very important to make the right
choice in our life: the right choice of a color, a hobby, a friend. Each team should answer
my questions. Choose the right answer and show us the card.
1. The capital of Ukraine is
a) London b) Paris c) Kiev
2. The holiday in winter is
a) Easter b) New Year c) Halloween
3. The colour of rose is
a) red b) blue c) black.
4. The season of the year is
a) Monday b) December c) spring
5. The capital of Great Britain is…
a) Paris b) London c) Liverpool.
6.T he animal with a long neck…
a) a dog b) a tiger c) a giraffe.
7. You can watch with them…
a) tars b) lips c) eyes.
8. You can write with the help of …
a) foot b) hand c) face
Each team can get 1 point for the right answer.
Teacher: One more contest. It’s called "Cities and countries”. You should answer my
questions. The team which answers the first and correctly wins. You can get 1 point for
each right answer.
1. What is the capital of France? ( Paris)
2. What is the capital of Russia? ( Moscow)
3. What is the capital of Italy? ( Rome)
4. What is the capital of Germany? ( Berlin)
5. What is the capital of USA? ( Washington)
6. What is the capital of Great Britain? ( London)
III. Заключна частина. Підсумок уроку.
Reflection.
Do you like our game? Will you take part in such games more?
If you didn’t win the game, don’t worry, you are all clever guys.
Quiz: Are you good at English?

Цілі заходу:

1. активізація лексики за темами «Тварини», «Кольори», «Частини тіла», «Числа


від 1 до 20»;
2. активізації навичок аудіювання, усного мовлення та читання;
3. розвиток інтересу до предмета і до досліджуваної мови. 

Обладнання:
1. Вікторина.
2. Аудіозапис для фізкультхвилинки та звуки тварин.
3.Роздатковий матеріал для конкурсів.
Хід заходу.
I.                   Вступна частина
 - Today we have unusual lesson. We are going to have a quiz “Are you good at
English?” Today we have 5 lessons. Listen and guess these subjects. At the end of the
lesson we’ll choose the winner.
- Сьогодні у нас незвичайний урок це урок вікторина. І називається він «Чи добре
ти знаєш англійську?» Наш урок буде складатися з п'яти маленьких уроків.
Давайте відгадаємо загадки і дізнаємося, які ж це уроки?
- За кожну правильну відповідь ви будете отримувати бали, а в кінці уроку ми
підрахуємо їх та визначимо переможців вікторини.

Listen and name the subject.


 In this subject we do sums and write numbers.
We don't sing songs or jump. (Maths)
 In this subject we run, jump, skip and play football.
We don't make toys or watch films about pets.
(PE)
 In this subject we draw pictures of our friends,
teachers and pets. We don't jump. (Art)
 In this subject we listen to the cassette, sing
songs, play games, talk to our friends and read books. We don't swim. (English)
 In this subject we watch classroom pets. We don't jump and sing. (Nature Study)
 
- Look at the timetable. These subjects are English, Maths, PE, Art, Nature Study. 

II.                Our 1st lesson is English


Listen to the task.  Find the opposites. Read
and translate.
(учні знаходять протилежні за значенням слова і
переміщують їх на потрібне місце; читають і
перекладають).

1)      Yes - father


2)      Mother – no
3)      Sister – brother
4)      Hello – day
5)      White – black
6)      Night – good-bye
7)      Cat – girl
8)      Boy – dog
9)      Big – can’t
10)     Can – small

Listen and do to the task “Drawing and coloring the picture”


(учні читають і виконують завдання, згідно написаній інструкції)
Завдання складається з двох частин.

 
III.      Our 2nd lesson is Maths.

- Listen to the task. Read and do sums.


(учні читають написані приклади і вирішують
їх,
відповіді записують цифрами)
 

IV.      Our 3rd lesson is PE

Listen, sing and do.


- Ви вже, мабуть, всі втомилися, тому ми зараз проведемо фізхвилинку “Hockey
Pockey”.
(діти слухають пісню, співають і виконують рухи, почуті у пісні)
 
V.       Our 4th lesson is Art

Listen to the task. Listen and draw a Picasso


picture.
(вчитель читає опис робота, діти малюють
його з даного опису)
It’s got a big white head.
It’s got two eyes, one nose, one mouth and two
ears.
It’s got short hair. Its hair is black.
It’s got a big blue body.
It’s got two long arms. They are red.
It’s got two yellow hands.
It’s got three short legs. They are green.
It’s got three black feet.
 
VI.    Our 5th lesson is Nature Study

The next task. Guess the riddles:

1)It is a wild animal and it likes bananas (a


monkey).
2)What animal has long hair round its neck? (a lion)
3)It is very big and grey. (an elephant)
4)This animal can go without food and water for a long time. (a camel)
(учні слухають загадки і вгадують тварин,
учитель показує малюнки і перевіряє)

Listen to the task. Listen to the sounds and guess the animal.


(діти слухають голоси тварин і вгадують, яка це тварина)

(відгадки: кішка, собака, лев, мавпа, слон)


Listen to the task. Fill in the missing vowels.

(діти вставляють пропущені букви в слова)

1. H…ll…w… …n.

2. …ct…b…r.

3. W…tch.

4. Gh…st.

5. D…rk.

6. M…nst…r.

7. Ch…ldr…n.

8. G…bl…n

Listen to the task. Put the words in ABC order.

(діти розставляють слова в алфавітному порядку)

Monster, witch, costume, dark, hobo, ghost, haunt, weird, mask, skeleton, devil,
goblin, clown, scary.

It wasn’t so difficult task, was it? And now you will be the Ghost Busters. You
must find as many pictures of ghosts as possible (заздалегідь заховати в класі
10 забражень привидів. )And now we have a team which gets one more point

Listen to the task. Unscramble the words. Write the letters in the correct
order.
(учні відновлюють слова, пишуть слова в правильному порядку)

radk – …

ctiwh – …

msak – …

soghts – …

emutsoc – …

kpinpum – …

olewnleHa – …

Well done. And we are ready to offer you the next task. Now you’ll be like
the detectives. You must find the hidden word at special cards. The team
that runs fastest gets the point.

(учні відгадують кросворд і закодоване слово)

Відповіді: 1– broom, 2 – orange, 3 – moon, 4 – spider, 5 – treat, 6 – white, 7


– red

Закодоване слово – monster.


Listen to the task ”Complete the crossword”
(учні читають слова з колонки на правій стороні і доповнюють кросворд)

These riddles are for you.

(учні відгадують загадки)

1. I flight at night because I don't like light (Bat)

2. I'm scary and white. I come out at night. Who am I? (Ghost)

3. I've got soft black fur. When you hold me I purr. Who am I? (Cat)

5. I've got a black cat and a big pointed hat. Who am I? (Witch)

6. I’m yellow or white. I smile on Halloween night. Who am I? (Moon)

Listen to the task ”Find this words”. They go in two directions.


Знайдіть слова, які дані. Вони йдуть у двох напрямках.
(учні читають і знаходять слова, які й дуть у двох напрямках)

Listen to the task ”Remember the alphabet”. Пригадай алфавіт.


(учні повинні розкласти алфавіт у правильному порядку)

VII.               Підведення підсумків.


- That’s all. Well. I thank you all the participants for taking part in this lesson. You
were very nice, clever and cheerful. Our lesson is over. Let’s choose the best team.
We have some winners. They are …

(Оцінки учням виставляються за кількістю набраних балів)

Тема заходу: Вікторина « Знавці англійської мови


» (5-6 клас)
Мета: закріпити і перевірити знання учнів з тем «Моя сім` я», «Свята», «Шкільне
життя», «Харчування», «Тварини».
Розвивати мову, пам’ять, мислення, логічне мислення, швидкість, діалогічне
мовлення, уяву, творчість.
Виховувати цікавість у вивченні англійської мови, естетику мови й мовлення в
англомовній атмосфері, дружні відносини в колективі

Plan
І Організаційний момент
Т: Hello children!!! Hi, everyone!!! Are you OK? How are you today?
Today pupils will compete in knowing English. We have got two teams. They must
present themselves.

1 завдання
T: The first task is to present your team, your emblems and your motto.
(представляють команду, емблему, девіз)

2 завдання
T: Your second task is guess the word according to the explanation.
(вгадати слово (предмет) за поясненням)

Morning—it is time, when you get up


Ice-cream - it is cold and frozen, it can melt, children like to eat it
Book—you can read it
Summer - it is a favourite season of all children, when they don’t need to go to school
New Year—it is a holiday, means the beginning of year
Computer game—it is a game on computer
Subject—pupils learn it at school
Teacher—this person teaches pupils at school
Blackboard- pupils write with a chalk on it at school
Winter- it is a cold season
Summer holidays - they last two month, it is a favourite period of all children
Traveling - it is a visiting of different countries
Flower—it is very beautiful, it can be of bright colours, it smells wonderfully
Yesterday—the previous day
3 завдання
Name the odd word.
Для кожної команди звучить чотири слова, серед яких він має назвати зайве.
Spring- winter- January-summer
Red- blue- big- pink
April- May- Sunday- December
Juice-milk- tea-salad
Desk- chair- table- room
Father- sister- aunt- neck
Hand- head- dress- face
tennis- volleyball- basketball – swimming
bread- meat- water- sausages
potato- apple- carrot- tomato
strawberry- pine-apple- banana- apple
Monday- Saturday- Friday- July
Meat- cheese- sour cream- butter
Dog- cat- cow –tiger
4 завдання
Each team has to remember as many words as they can.
Кожній команді на розносі кладуть на стіл 5 предметів. Наприклад:
1)лінійка 2)книга
пенал квітка
олівець гумка
іграшка – слоник ручка
зошит іграшка – заєць
Протягом 10 сек. команда ознайомлюється з предметами.
Через 10 сек. ведучий забирає розноси з предметами, і кожна з команд повинна по
пам’яті назвати всі свої предмети.
Команда, що назвала всі предмети без помилок одержує 1 бал.
Якщо обидві команди не помилилися, то обидві команди одержують по 1 балу.

5 завдання
Your next task is to complete the words from the letters.
But you will do it without your captains. They will have another task. They have to
translate the words.
Учні з літер збирають слова, а капітани команди перекладають слова за 1 хвилину

Школа англійська говорити парта свято канікули


Шоколад готувати запах пиріг кухня смачний будинок зелений чай
море книга переклад люди родичі сім’я цукерки овочі друг
однокласник вечеря обід напої правильна їжа вода кімната мити посуд
прати пилососити домашній улюбленець клітка допомога кролик гра
запитання дитина дружна сім я
Активний талановитий столиця країна велике місто містечко традиції
обличчя хобі вік щасливий здоровий біг спорт стрибки читання
яблуко помідор програма оповідання музика початок кінець малюнок
книжка парасолька дощ історія день народження подарунок відповідь
святкування світ населення територія правила вихідний цікавість
прикрашати ліс наклейки колекція
6 завдання “Crossword”
Find 8 colours in the crossword
Знайти 8 слів, що позначають кольори
k r e d a j l a y d b
b r o e k s g r e y l
r f g r e e n m l c a
o k i g a t b v l p c
w b l u e n n b o i k
n i g z j n g y w n i
f q c w h s t e o k p

Round. Relaxation Show that you are:


Flying. Running. Playing basketball. Thinking. Having lunch. Getting up. Singing.
Jumping. Sleeping. Playing the guitar. Playing the piano. Washing. Cleaning your teeth.
Playing snowballs. Listening to the teacher. Smiling.
7 завдання
Read the words from every line. Take the first letter from the first word, the second – from
the second, the third – from the third, the fourth – from the fourth. Read the word.
Garden, bird, fire, ball – (girl)
Letter, dad, camel, soup – (lamp)
Dog, bed, listen, bank – (desk)
Tall, dog, down, tennis – (town)
Nine, cock, lesson, cake – (nose)
8 завдання
You have to find and write the verbs. Знайти дієслова і виписати.
RUN   SUN  DAY WASH    SING    SONG    SIT  CAT  RAT GO    WRITE    DOG   
POST    EAT    DO    PIG   READ    BOY    PLAY 
 Відповідь: wash, run, sing, write, eat, go, sit, do, read, play.

9 завдання
Each team has to write the correct word. Кожна команда повинна вибрати і написати
правильне слово.

10 завдання
Each team choose animals in chain and name them.
(Elephant, tiger, lion, dog, cat, goose, kangaroo, horse, pig, ship)

If you have time you can use the riddles.


Riddles (загадки)
What does a cat have that no other animal has?
- Kittens.

What has two heads, four eyes, six legs, and a tail?
- A cowboy riding his horse.

What always sleeps with its shoes on?


- A Horse.

What is as big as an elephant, but weighs nothing at all?


- The shadow of an elephant.

What is found over your head but under your hat?


(Your Hair)

Look at my face and you see somebody


Look at my back and you see nobody.
(A mirror)

We have legs but cannot walk.


(Tables/Chairs)

What belongs to you, but is used more by your friends than by


you?–Your name.

This is a word which rhymes with cat,


It goes on your head because it's a HAT.

I'm useful for journeys when you're going far,


I need lots of petrol because I'm a CAR.

You'll find us near ponds or sitting on logs,


We jump and we croak because we are FROGS.

This is a word which rhymes with up.


You can drink out of me bcause I'm a CUP.

This is a word which rhymes with bake,


I'm nice to eat because I'm a CAKE.

This is a word which rhymes with spoon,


I shine at night because I'm the MOON.
A neverending circle, a bright shiny thing,
It's on my fourth finger because it's a RING.

Summary
Summarizing the tasks and points. That team which will have more points is the winner.

Підводимо підсумки вікторини, нагороджуємо переможців!

Позакласний захід(7-9 класи)


Тема. Брейн – ринг. « What? Where? When? »
Мета: закріпити знання, навички та вміння з вивченого лексико – граматичного
матеріал з різних тем; розвивати кмітливість, винахідливість, здібності, увагу, уяву,
пам'ять, почуття кольору та світу, комунікативні вміння у вихованців, зв’язне
мовлення, логічне мислення , просторове уявлення, навички роботи з папером,
картоном ; виховувати естетичний смак, інтерес до техніки, вміння працювати у
команді, культуру спілкування.

Завдання заходу - стимулювати підвищення інтересу до вивчення англійської мови

Методи – інтерактивний

Тип заходу – узагальнення знань та умінь

Вид заходу – ділова гра

Форма заходу – інформаційно - ігрова

Міжпредметний зв'язок з народознавством та технікою

Обладнання: таблиці, плакати, моделі виробів, роздатковий матеріал, аудіо


матеріали, картон, папір, клей, олівці, ножиці, грамоти.

Очікуваний результат – систематизувати знання дітей та виготовити «Magic box» .

Хід заходу

I. Вступна частина
1. Організаційний момент. Перевірка готовності вихованців до заняття.

2. Повідомлення теми у мети заняття.

- Good afternoon, children! Today we have a game lesson “Do you know English well?”


Let’s see who is the best in English.
Do you like English?
Do you know many English words?
Let me introduce our teams, the team “Super Stars” and the team “Dream Team”.
II Основна частина
Contest 1. “Introduction”
Dear captains, introduce yourself and the members of your teams.
Капитани команд представляють себе та членів своїх команд, разповідають про їх
захоплення та інтереси за схемою :
 Name
 Age
 Address
 Favourite school subjects
 Hobby
 Likes/dislikes
 Friends
T: Well done.

Contest 2. ‘‘Warmingup''
Презентація девізов команд.
"Fortunefavours the brave", “Live and learn”, “No pain, no gain”, “First think, thenspeak”,
«Two heads are better than one» («Сміливість підкорює міста », «Без труда не
виловиш і рибку із пруда», «Вік живи, вік навчайся», «Спочатку подумай, а потім
говори», «Одна голова – добре, а дві - краще!»).

Contest 3 “My dear school”


-Your task is to name as much things connected with school as possible.
The difficulty is that you shouldn’t repeat one and the same word two times.
-Ready, steady, go!!!
(Треба перерахувати предмети пов’язані зі школою). 

Contest 4. ”Lazy Sentences”
-Let us do one more task. Now we will give you some cards with 5 sentences. But be
careful! The words in the cards are put into wrong positions. You are to correct the
mistakes. Start doing the task. You are given 2 minutes.
(Треба записати речення , розташовуючи слова в правильній послідовності)
1. Cooking, is, she, now ___________________________________________
2. Football, Peter, is, at the moment, playing ___________________________
3. My, is, mother, TV, watching ____________________________________
4. Alice, homework, doing, is, her ___________________________________
5. Are, what, doing, you? __________________________________________

Contest 5“. «Decoded words»


 Let’s start our work. You can see some words on the blackboard. The letters are not
in the logical order. You have 2 minutes to write the words correctly.
Pucomter {Computer.)
Inpats (Paints.)
Ckardbobla (Blackboard.)
Peshamer (Sharpener.)
Ciexseer (Exercise.)
Bberru (Rubber.)
Shebolfok (Bookshelf.)
Stpoer (Poster.)

Contest 6 “Who is quicker?”
The next contest is “Who is quicker?” Your task is to guess the word quicker than others.
Ready, steady, go!!!
1. The first day of the week…
2. The colour of the sun…
3. You drink this when you are thirsty…
4. Move quickly…
5.The month that follows October…
6. A bright colour…
7. A domestic animal…
8. You grow flowers in a…
9. Eight plus one is…
10. A very big animal…
11. A spring red flower…
12. Boys and girls at school are…
(Answers: Sunday, yellow, water, run, November, red, dog, garden, nine, elephant, tulip,
pupils.)

Contest 7. “Captains’ contest”.


Dear captains, this contest is for you. You know a lot of words, you can read and write.
And what about grammar? Correct the mistakes. (Капитанам команд даются карточки, в
которых они исправляют ошибки. В это время проводится следующий конкурс.)

Correct the mistakes


1. My brother like fruit pie.
2. Does you eat a lot of bread?
3. They do not drink hot milk.
4. Does your mother reads books?
5. British people likes tea?
6. Does you like chocolate? – Yes, I like.
7. My friends doesn’t like meat. They eats only vegetables.
8. John likes fish and carrots but he doesn’t like onion.

Contest 8 “Who is the best interpreter?”


You had the homework to prepare the text for the contest “Interpreters”. Now let’s listen
to you and the other team will try to translate it. Who is the best interpreter?

Без труда не вытащишь и рыбки из пруда.


A bird in the hands is worth two in the bush.
Друг познается в беде.
A good Jack makes a good Jill.
У хорошего мужа и жена хороша.
A cat in gloves catches no mice.
Двум смертям не бывать, а одной не миновать.
A friend in need is a friend indeed.
Лучше синица в руках, чем журавль в небе.
A man can do no more than he can.
Выше головы не прыгнешь.
A man can die but once.

Ключи
Без труда не вытащишь и рыбки из пруда
A cat in gloves catches no mice.
Друг познается в беде.
A friend in need is a friend indeed
У хорошего мужа и жена хороша.
A good Jack makes a good Jill.
Двум смертям не бывать, а одной не миновать.
A man can die but once.
Лучше синица в руках, чем журавль в небе
A bird in the hands is worth two in the bush
Выше головы не прыгнешь.
A man can do no more than he can.

Contest 9. “English Idioms”


I think this contest is the most difficult. You should form English idioms of comparison.
You should complete each of them with a suitable word or words. Choose from the
following: chalk from cheese, a bee, a goose, a bat, coal, gold, two peas, a king, a feather,
a church mouse.
I’m sure you will do it.
Comparison
The right answer
As like as… Two peas
As black as… coal
As light as… a feather
As blind as… a bat
As different as… chalk from cheese
As happy as… a king
As busy as… a bee
As poor as… a church mouse
As silly as… a goose
As good as… gold

Contest 10. “Actors”


The last contest is “Actors.” Take these cards where you can read the beginning of jokes,
find the second parts of them and act.
1 Team
1
- I’d like some crocodile shoes, please.
- Certainly, madam. What size does your crocodile take?
2
- Doctor, doctor! What shall I do? My son’s just swallowed a pen.
- Use a pencil until I get there.
3
Why do birds fly south?
- Because it’s too far to walk.

2 Team
1
- The Police are looking for a man with one eye called Jones.
- Oh, yes? What’s his other eye called?
2
- Doctor, when I drink a cup of tea, I get a sharp pain in my eye.
- Well, take the spoon out first.
3
-Waiter, will the pancakes be long?
- No, sir, round.

Виготовлення поробки «Magic box»


III Підсумок заходу
 Thank you for the game. In some minutes our judges will say which team is the best
one.
 Today the winner is the team…
Thanks to our jury for their work. Good bye!
Нагородження переможців грамотами.
Рефлексія
Всі діти пишуть свої враження від свята та мрії як проведуть літо.

You might also like