You are on page 1of 36

SHKOLLA: _______________________________

Planifikimi i kurrikulës për


klasën X
Fusha: SHKENCA SHOQË RORE

LËNDA: HISTORI MËSUESI: ___________________


Planifikimi përmban: Planin vjetor; planet 3-mujore mbi bazën e kompetencave.

OBJEKTIVAT E MËSIMIT TË HISTORISË NË SHEKULLIN XXI

Në shekullin ku ne jetojmë, mësimi i historisë synon të:


të zërë një vend themelor për formimin e individit si qytetar përgjegjës e aktiv për zhvillimin e respektit për tërë llojet e
dallimeve, respekt i mbështetur mbi mirëkuptimin e identitetit kombëtar dhe të parimeve të tolerancës;

të jetë një faktor vendimtar pajtimi, mirënjohjeje, mirëkuptimi e besimi të ndërsjellë midis popujve;

të luajë rol kryesor në zhvillimin e vlerave të tilla themelore si toleranca, mirëkuptimi reciprok, të drejtat e njeriut dhe
demokracia;

të përbëjë një nga elementët thelbësorë në ndërtimin e Evropës së bashkuar duke u bazuar në trashëgiminë historike e kulturore të
përbashkët, pasuruar me larminë që e karakterizon, qoftë edhe në aspektet e veta konfliktuale dhe shpesh dramatike;

të jetë pjesë e një politike arsimore e cila luan një rol të drejtpërdrejtë në përparimin dhe zhvillimin e të rinjve, në perspektivën e
ndërtimit, së bashku me ta, të një Evrope të së nesërmes, si dhe me zhvillimin paqësor të shoqërive njerëzore në një perspektivë
globale, brenda frymës së mirëkuptimit dhe besimit të ndërsjellë;

të lejojë të zhvillohet tek të rinjtë aftësia intelektuale për të analizuar e interpretuar informacionin në mënyrë kritike dhe me
përgjegjshmëri, nëpërmjet dialogut, nëpërmjet kërkimit të dëshmive historike dhe nëpërmjet debatit të hapur e të bazuar në
perspektivë të shumëfishta, sidomos për çështje të ndjeshme e të diskutueshme historike;

Viti shkollor __________________


t’i lejojë qytetarit evropian të nxjerrë në pah identitetin e vet individual e kolektiv, nëpërmjet trashëgimisë së përbashkët historike
në dimensionet e saj lokale, rajonale, kombëtare, evropiane dhe globale;

të jetë një instrument për parandalimin e krimeve kundër njerëzimit.

PLANI VJETOR I LËNDËS SË HISTORISË

36 javë x 2 orë në javë = 72 orë gjithsej

Nr Shpërndarja e orëve Raporti i orëve

1 51 orë Njohuri të reja 70.8 % të orëve totale

2 21 orë Përpunimi i njohurive 29.2 % të orëve totale

3 3 orë Përsëritje 14 % kundrejt totalit të përpunimit

4 4 orë TEST 19 % kundrejt totalit të përpunimit

5 9 orë Veprimtari Praktike 43 % kundrejt totalit të përpunimit

6 4 orë Projekt 19 % kundrejt totalit të përpunimit

7 1 orë Pasdite tematike 5 % kundrejt totalit të përpunimit


PLANIFIKIMI VJETOR

SHPËRNDARJA E PËRMBAJTJES SË LËNDËS


SHTATOR – DHJETOR (24 ORË) JANAR – MARS (25 ORË) PRILL – QERSHOR (23 ORË)
Tematika 1: Qytetërimi antik grek dhe Tematika IV: Koha e ndryshimeve Tematika V: Periudha e tronditjeve të
romak thelbësore mëdha (1914-1945)
(10 orë) (16 orë) (13 orë) (Vazhdim)
1. Veprimtari praktike: 1. Monarkia absolute në Francë 1. Lufta e Dytë botërore
Qytetërimet antike në brigjet e lumenjve. ( 1939 – 1945 )
2. Qytetërimi i lashtë grek 2. Rusia, perandori e fuqishme. 2. Veprimtari praktike:
Kontributi i shqiptarëve në mbrojtje të
hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

3. Athina dhe Sparta dy modele të 3. Veprimtari praktike 3. Projekt (ora III)


ndryshme qytet-shteti “Monarkë të tjerë iluministë” Globalizmi

4. Qytetërimi antik romak 4. Spanja dhe Portugalia 4. TEST


Shtetet e para koloniale.

5. Roma në periudhën e perandorisë. 5. Anglia në shekullin XVII Tematika VI


Qytetërimet bashkëkohore
(1945 – sot )
(19 orë )
6. Besimi dhe kultura në Greqinë dhe 6. Lufta për pavarësi dhe lufta civile në 1. Bota menjëherë pas Luftës së Dytë
Romën antike. Amerikën Veriore. Botërore.
(1945-1946)
7. Rënia e Perandorisë Romake dhe fundi 7. Revolucioni Francez i shek. XVIII 2. BRSS gjatë viteve 1945- 1990.

8. Veprimtari praktike: 8. Epoka e Napoleonit dhe epoka e 3. SHBA gjatë viteve 1945 - 2000
Aleksandri i Madh dhe periudha restaurimit.
helenistike.
Tematika II 9. Revolucioni industrial dhe ndikimi i 4. Procesi i dekolonizimit
Qytetërimet botërore në mesjetë tij në shoqërinë Evropiane.
(shek. V- XV)
( 10 orë)
1. Projekt (ora I) 10. Perandoria Osmane si model i 5. Italia gjatë viteve
“Globalizmi” shpërbërjes së perandorive 1945 - 2000
shumëkombëshe
2. Qytetërimi bizantin 11. Bashkimi i Italisë 6. Franca gjatë viteve
1945 - 2000
3. Tiparet e qytetërimit arab dhe 12. Bashkimi i Gjermanisë.
7. Britania e madhe gjatë viteve 1945 -
marrëdhëniet e tij me atë evropian. 2000
4. Perandoria e Shenjtë Romake 13. Britania e Madhe nga 8. Gjermania gjatë viteve
konservatorizmi drejt liberalizmit 1945 - 2000
5. Monarkia Angleze. 14. Përsëritje 9. Jugosllavia gjatë viteve 1945-1990
6. Monarkia Franceze. 15. TEST 10. Blloku Lindor gjatë viteve 1945-
1989
7. Veprimtari praktike: 16. Projekt (ora II) 11. Veprimtari praktike:
“Jeta e përditshme në Evropën mesjetare “Globalizmi” Konferenca e Helsinkit
dhe të drejtat e njeriut.

8 . Perandoria Osmane. Tematika V: Periudha e tronditjeve të 12. Revolucionet demokratike në shtetet


mëdha (1914-1945) e Evropës Qendrore dhe Lindore.
(13 orë)
9. Përsëritje 1. Fillimet e krizave të shek. XX. Lufta 13. Shpërbërja e BRSS dhe e
e Parë Botërore Jugosllavisë
10. TEST 2 . Bota pas Luftës së Parë Botërore 14. Veprimtari praktike:
Republika e Pavarur e Kosovës – Një e
drejtë e mohuar
Tematika III 3. Bashkimi Sovjetik 15. Bashkimi Evropian
Qytetërimet në fillimet e historisë
moderne.
(6 orë)
1 . Humanizmi dhe Rilindja. 4. Fashizmi në Itali. 16. Prirjet e qytetërimeve sot.

(Pasdite tematike)

2. Zbulimet e mëdha gjeografike. 5. Gjermania 17. Përsëritje

3. Reforma protestane. 6. SHBA modeli i një shteti liberal 18. Projekt (ora IV)
Globalizmi
4. Reforma katolike ose 7. Franca 19. TEST
kundërreformacioni
5. Veprimtari praktike: 8. Turqia, krijimi i një shteti laik
Jeta e përditshme në Evropë gjatë shek. kombëtar.
XVI-XVII.

6. Perandoria Osmane dhe Ballkani 9. Veprimtari praktike:


(shek. XV-XVI) Ballkani në periudhën midis dy
luftërave.
PLANIFIKIMI VJETOR I LËNDËS HISTORI NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE

Lënda: HISTORI

Shkalla: V

Klasa: X

Viti shkollor: 2016-2017

PËR TREMUJORIN E PARË (Shtator - Dhjetor)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme, duke bërë pyetje, komente, sqarime dhe
propozime;
- lexon rrjedhshëm, me intonacionin e duhur, një tekst të caktuar rrëfyes, përshkrues, shkencor, publicistik etj., dhe e komenton atë
sipas kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë, me gojë ose me shkrim, kuptimin e termave (fjalëve, koncepteve) të reja, duke përdorur gjuhën dhe
fjalorin e përshtatshëm.
KOMPETENCA E TË MENDUARIT
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare), duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor, libër, internet, media) për të nxënë një temë,
veprim, aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake, duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona, tabela, grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN, SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social, etnik etj.) për realizimin e një
aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë, shkollë etj., dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave, të cilët nuk i
respektojnë ato, duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIGJITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon, vlerëson, menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh., hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).
REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS

− Kërkimi historik

− Nxënësi:
fillon të hartojë dhe të përmirësojnë pyetjet e tij për të strukturuar një shqyrtim për zhvillimin e hipotezave, për përzgjedhjen dhe
dhënien e fakteve për të nxjerrë dhe për të justifikuar konkluzionet e tij.
përdor njohuritë e tij të fituara për të sugjeruar hipoteza, ose mund të sugjerojë hipoteza në fillim të temës, bazuar në supozimet dhe
vlerat e tij, të cilat ata pastaj i teston kundrejt provave.

Përdorimi i burimeve

− Nxënësi:
- njeh të kaluarën bazuar në fakte historike, në prova, të cilat rrjedhin nga burime të sakta historike dhe jo nga supozime paraprake në
lidhje me vlefshmërinë dhe me besueshmërinë e burimeve historike të përdorura duke përfshirë vlerësimin e vlerës dhe
besueshmërinë e dëshmive, duke studiuar prejardhjen e qëllimeve dhe gjuhën e burimeve.

Interpretimi historik

Nxënësi:
− kupton se si historianët dhe të tjerët formojnë interpretime që reflektojnë rrethanat në të cilat ato bëhen, dëshmitë në dispozicion, si
dhe synimet e atyre që i bëjnë këto interpretime (p.sh.: shkrimtarë, arkeologë, historianë dhe film krijues).
− përdor mënyra të ndryshme, duke përfshirë fotografi, shfaqje, filma, tregime, muze etj.

Analiza shkak-pasojë

Nxënësi:
− Përdor analizën shkak-pasojë që përfshin identifikimin dhe vlerësimin e rëndësisë relative të faktorëve të ndryshëm, si dhe bërjen e
lidhjeve shpjeguese ndërmjet shkakut dhe pasojës, duke pasur parasysh marrëdhënien ndërmjet argumenteve shkakësore, dëshmive
dhe interpretimeve.

Shpjegimi & komunikimi për të shkuarën

Nxënësi:
− - zhvillojnë dëgjimin, leximin dhe shkrimin si aftësi për të kujtuar, për të përzgjedhur, për të klasifikuar dhe për të organizuar
informacionin historik, duke përdorur me saktësi terminologjinë historike për përshkrimin dhe për shpjegimin e ngjarjeve në të
shkuarën.
− përdor edhe teknologjitë e reja ekzistuese sipas nevojave të tij.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të tilla, si: stuhi mendimi, lexim i drejtuar, imagjinata
e drejtuar, parashikim me terma paraprakë, diskutim për njohuritë paraprake, harta e konceptit, rrjeti i diskutimit, kubimi, diagrame
piramidale, , ditarët e të nxënit, pyetja sjell pyetjen, diagrami i Venit, punë në grup, ditari tre pjesësh, INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

VLERËSIMI

Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup; vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë; vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish;
vëzhgim me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara; test në përfundim të një kohe të caktuar;

- Vlerësim i portofolit
Nr Java Tematika I Temat mësimore Situata e të nxënit Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
Qytetërimi antik veprimtaritë e (mbështetur në
grek dhe romak nxënësve teknikat e
vlerësimit të
mësipërm)
1 Java 1. Veprimtari a) Shtrirja e gjeografike e Punë Vlerësimi i nxënësit Libri i
1 praktike: Qytetërimeve të Lashta. mbështet në nxënësit,
kërkimore/punë në interneti,
Qytetërimet b) Besimi, kultura dhe arritjet rezultatet e të
antike në brigjet e në Qytetërimet e Lashta. grupe/diskutim. nxënit të video,
literaturë nga
lumenjve. c) Organizimi i shtetit dhe kompetencave të
biblioteka e
shoqërisë në Qytetërimet e fushës sipas temës shkollës ,
Lashta. mësimore. harta të
ndryshme etj.

2 2. Qytetërimi i a) Roli i pozitës gjeografike Të kuptuarit përmes Libri i


lashtë grek zhvillimin e Greqisë antike. nxënësit,
leximit/punë në veprat letrare
b) Kuptimi i qytet- shteteve
greke, organizimi i tyre. grup “Iliada”,
“Odisea”
c) Krijimi i kolonive helene,
Materiale nga
pasojat e këtij procesi. internet
3 Java 3. Athina dhe Sparta a) Organizimi shoqëror në Rrjeti i Libri i
2 dy modele të Athinë dhe Spartë. nxënësit,
diskutimit/ditari interneti
ndryshme qytet- b) Thellimi i demokracisë në
shteti Athinë nëpërmjet reformave. trepjesësh “Materiale
mbi luftën e
c) Organizimi politik në qytet
Peloponezit”
shtetet greke dhe rivaliteti midis
tyre.
4 4. Qytetërimi antik a) Themelimi i Romës , shtrirja Stuhi Vlerësimi i nxënësit Libri i
romak gjeografike, përbërja e mbështet në nxënësit,
mendimesh/INSER interneti,
popullsisë. rezultatet e të
b) Konflikti patricë plebej dhe T nxënit të legjenda e
krijimit të
rëndësia e së drejtës romake. kompetencave të
Romës, filmi
c) Organizimi i republikës fushës sipas temës artistik
romake, shkaqet e rënies së saj. mësimore. “Spartaku”
5 Java 5. Roma në a) Përfundimi i luftërave civile, Pyetje Libri i
3 periudhën e ardhja në pushtet e Oktavianit. nxënësit,
përgjigje/harta e interneti
perandorisë. b) Veçori të jetës së përditshme
gjatë “Pax romana” mendjes
c) Dinastitë e ndryshme në
drejtimin e perandorisë romake
6 6. Besimi dhe a) Veçori të besimit politeist në Quiz (kuic)/tryeza e Libri i
kultura në Greqinë dhe Romën antike. nxënësit,
rrumbullakët interneti
Greqinë dhe b) Arritjet e artit, shkencës dhe
Romën antike. kulturës në antikitet.
c) Rrethanat në të cilat lindi
krishterimi dhe faktorët që
ndikuan në përhapjen e tij.
7 Java 7. Rënia e a) Problemet që dobësuan Quiz (kuic)/tryeza e Libri i
4 Perandorisë Perandorinë romake. nxënësit,
rrumbullakët interneti
Romake dhe b) Dyndjet barbare dhe pasojat
fundi i botës e tyre. Diskutim i lirë/të
antike. c) Faktorët që çuan në rënien e
kuptuarit përmes
Perandorisë romake
leximit/mendimi
logjik

8 8. Veprimtari a) Biografi e jetës së Punë Vlerësimi i nxënësit Libri i


nxënësit,
praktike: Aleksandrit kërkimore/punë në mbështet në interneti,
Aleksandri i b) Fushatat e Aleksandrit të grupe/diskutim rezultatet e të botime
Madh dhe madh. nxënit të historike
periudha c) Kultura helenistike dhe kompetencave të
helenistike. përhapja e saj. fushës sipas temës
9 Java Tematika II 1. Projekt (ora I) a) Analizon rrugët e përhapjes Punë në grupe/ mësimore Libri i
5 Qytetërimet “Globalizmi” së fenomeneve globalizuese. punë kërkimore/ nxënësit,
botërore në b) Vlerëson ndikimin e diskutim Interneti,
mesjetë (shek V- globalizimit në gjithë fushat e eksperienca
nga takime me
XV) jetës.
specialistë të
c) Ballafaqon avantazhet dhe fushave të
disavantazhet e globalizimit ndryshme.
kudo që ai haset.

10 2. Qytetërimi a) Shtrirja gjeografike e Diskutim/hartë e Libri i


bizantin Perandorisë Bizantine mendjes nxënësit,
b) Organizimi shtetëror interneti,
ekonomia, arti dhe kultura në botime
historike
Bizant.
c)Rëndësia e qytetërimit
bizantin në qytetërimin botëror
11 Java 3. Tiparet e a) Lindja e fesë islame, krijimi i Parashikim me Libri i
6 qytetërimit arab Kalifatit arab. terma nxënësit
dhe marrëdhëniet b) Zhvillimi ekonomik dhe paraprakë/stuhi
e tij me atë kulturor i qytetërimit arab. mendimesh/shpjeg
evropian. c) Shkaqet dhe pasojat e im.
kryqëzatave
12 4. Perandoria e a) Rrethanat në të cilat u krijua Diskutim/punë në Libri i
Shenjtë Romake. shteti i Frankëve. nxënësit,
grupe/reportazh interneti,
b) Organizimi i Perandorisë së
Shenjtë Romake. botime
historike
c) Forcimi i rolit të kishës në
mesjetë
13 Java 5. Monarkia a) Procesi i bashkimit kombëtar Punë në grup Vlerësimi i nxënësit Libri i
7 Angleze. në Angli. mbështet në nxënësit,
b) Zhvillimet ekonomiko- rezultatet e të interneti,
shoqërorë në Angli në shek. nxënit të botime
historike
XIV-XV. kompetencave të
c) Ecuria e jetës parlamentare fushës sipas temës
në Angli. mësimore
14 6. Monarkia a) Shpërbërja e perandorisë së Parashikim me Vlerësimi i nxënësit Libri i
Franceze. Frankëve mbështet në nxënësit,
terma interneti.
b) Rendi feudal dhe organizimi rezultatet e të
i tij. paraprakë/pyetje nxënit të
c) Tiparet e monarkisë së kompetencave të
përgjigje
francezëve fushës sipas temës
mësimore
15 Java 7. Veprimtari a) Zhvillimi i qyteteve Punë kërkimore në Libri i
8 praktike: mesjetare. nxënësit,
grupe/udhëtim interneti,
“Jeta e b) Mënyra e jetesës në qytetet
përditshme në mesjetare. imagjinar/lojë në dokumentarë,
filma
Evropën c) Arsimi, kultura, feja në
role historikë.
mesjetare” mesjetë.

16 8. Perandoria a) origjina e osmanëve dhe quiz/studim në Libri i


Osmane. nxënësit,
shtrirja e tyre. dyshe. interneti.
b) organizimi shoqëror, politik
dhe ekonomik.
c) aspekte të kulturës dhe artit
osman
17 Java 9. Përsëritje a) Veçori të qytetërimeve antike Hap pas hapi/ stuhi Libri i
9 tematika 1: greko-romake. nxënësit,
mendimi interneti, libri
Qytetërimi antik b) Krijimi i monarkive në
grek dhe romak Evropën mesjetare. i mësuesit,
2: Qytetërimet c) Veçori të organizimit politik, harta,
botërore në shoqëror dhe ekonomik në biblioteke e
mesjetë. mesjetë. shkollës.

18 10. TEST Kontrolli i njohurive të marra


në Tematikën I dhe II
19 Java Tematika III 1. Humanizmi dhe a) Zhvillimi i letërsisë dhe artit Të menduarit Vlerësimi i nxënësit Libri i
10 Qytetërimet në Rilindja. në qytet –shtetet italiane. mbështet në nxënësit,
logjik/hap pas interneti.
fillimet e historisë b) Kuptimi i Rilindjes dhe rezultatet e të
moderne. Humanizmit, roli i kishës në to. hapi/punë në grupe nxënit të
c) Fundi i Rilindjes kompetencave të
fushës sipas temës
20 2. Zbulimet e mëdha a) Rrethanat historike në të cilat Punë kërkimore/ mësimore
Libri i
gjeografike. u zhvilluan zbulimet shkak-pasojë nxënësit,
gjeografike. interneti,
b) Rrugët që ndoqën evropianët harta.
drejt “Botës së Re”
c) Pasojat e zbulimeve
gjeografike
21 Java 3. Reforma a)kisha dhe roli i saj në mesjetë Pyetje çelës/ Libri i
11 protestane. b) shkaqet e lindjes dhe kubimi nxënësit,
përhapjes së protestanizmit interneti.
c) ndryshimi mes protestanizmit
në Angli dhe atij në Evropën
kontinentale.
22 4. Reforma katolike a) pasojat e reformës Diskutim/pyet Libri i
ose protestante në kishën katolike. sërish nxënësit,
kundërreformacio b) roli i urdhrit Jezuit në interneti
ni forcimin e kishës katolike
c) trashëgimia e dy
reformacioneve në Evropë.
23 Java 5. Veprimtari a)Jeta e evropianëve në fillim të Diskutim /punë në Libri i
12 praktike: epokës moderne. nxënësit,
Jeta e përditshme b)Ndërtimi i qyteteve në shek. grupe interneti,
në Evropë gjatë XVI-XVII video, foto,
shek. XVI-XVII. c) Zhvillimi i kulturës dhe literaturë
letërsisë në epokën moderne historike dhe
artistike.

24 6. Perandoria a) marrëdhëniet e Perandorisë Stuhi Vlerësimi i nxënësit Libri i


Osmane dhe osmane me shtetet evropiane. mendimesh/ditari mbështet në nxënësit,
Ballkani b) Organizimi Osman në dy pjesësh rezultatet e të interneti.
(shek. XV-XVI) Ballkan nxënit të
c) Veçori të trashëgimisë kompetencave të
osmane sot në Ballkan. fushës sipas temës
mësimore

PLANIFIKIMI VJETOR I LËNDËS HISTORI NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE

Lënda: HISTORI

Shkalla: V

Klasa: X

Viti shkollor: 2016-2017


PLANIFIKIMI I LËNDËS PËR TREMUJORIN E DYTË (Janar - Mars)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme, duke bërë pyetje, komente, sqarime dhe propozime;
- lexon rrjedhshëm, me intonacionin e duhur, një tekst të caktuar rrëfyes, përshkrues, shkencor, publicistik etj., dhe e komenton atë
sipas kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë, me gojë ose me shkrim, kuptimin e termave (fjalëve, koncepteve) të reja, duke përdorur gjuhën dhe fjalorin
e përshtatshëm.

KOMPETENCA E TË MENDUARIT
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare), duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor, libër, internet, media) për të nxënë një temë, veprim,
aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake, duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona, tabela, grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN, SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social, etnik etj.) për realizimin e një aktiviteti të
përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë, shkollë etj., dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave, të cilët nuk i respektojnë
ato, duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIGJITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon, vlerëson, menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh., hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS

− Kërkimi historik

− Nxënësi:
- fillon të hartojë dhe të përmirësojnë pyetjet e tij për të strukturuar një shqyrtim për zhvillimin e hipotezave, për përzgjedhjen dhe
dhënien e fakteve për të nxjerrë dhe për të justifikuar konkluzionet e tij.
- përdor njohuritë e tij të fituara për të sugjeruar hipoteza, ose mund të sugjerojë hipoteza në fillim të temës, bazuar në supozimet dhe
vlerat e tij, të cilat ata pastaj i teston kundrejt provave.

Përdorimi i burimeve

− Nxënësi:
- njeh të kaluarën bazuar në fakte historike, në prova, të cilat rrjedhin nga burime të sakta historike dhe jo nga supozime paraprake në
lidhje me vlefshmërinë dhe me besueshmërinë e burimeve historike të përdorura duke përfshirë vlerësimin e vlerës dhe besueshmërinë
e dëshmive, duke studiuar prejardhjen e qëllimeve dhe gjuhën e burimeve.

Interpretimi historik
Nxënësi:
− kupton se si historianët dhe të tjerët formojnë interpretime që reflektojnë rrethanat në të cilat ato bëhen, dëshmitë në dispozicion, si dhe
synimet e atyre që i bëjnë këto interpretime (p.sh.: shkrimtarë, arkeologë, historianë dhe film krijues).
− përdor mënyra të ndryshme, duke përfshirë fotografi, shfaqje, filma, tregime, muze etj.

Analiza shkak-pasojë

Nxënësi:
− Përdor analizën shkak-pasojë që përfshin identifikimin dhe vlerësimin e rëndësisë relative të faktorëve të ndryshëm, si dhe bërjen e
lidhjeve shpjeguese ndërmjet shkakut dhe pasojës, duke pasur parasysh marrëdhënien ndërmjet argumenteve shkakësore, dëshmive dhe
interpretimeve.

Shpjegimi & komunikimi për të shkuarën

Nxënësi:
− zhvillojnë dëgjimin, leximin dhe shkrimin si aftësi për të kujtuar, për të përzgjedhur, për të klasifikuar dhe për të organizuar
informacionin historik, duke përdorur me saktësi terminologjinë historike për përshkrimin dhe për shpjegimin e ngjarjeve në të
shkuarën.
− përdor edhe teknologjitë e reja ekzistuese sipas nevojave të tij.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të tilla, si: stuhi mendimi, lexim i drejtuar, imagjinata e
drejtuar, parashikim me terma paraprakë, diskutim për njohuritë paraprake, harta e konceptit, rrjeti i diskutimit, kubimi, diagrame
piramidale, ditarët e të nxënit, pyetja sjell pyetjen, diagrami i Venit, punë në grup, ditari tre pjesësh, INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

VLERËSIMI
Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup; vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë; vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish; vëzhgim
me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara; test në përfundim të një kohe të caktuar;

Vlerësim i portofolit

Nr Java Tematika IV Temat mësimore Situata e të nxënit (të Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
Koha e sugjeruara) veprimtaritë e
ndryshimeve nxënësve
thelbësore
25 Java 1. Monarkia absolute a) Konfliktet fetare në Diskutim/reportazh Vlerësimi i Libri i nxënësit,
13 në Francë Francë, ardhja në nxënësit interneti.
pushtet e Burbonëve mbështet në Video “Le chateau de
b) Qeverisja e Luigjit të rezultatet e të Versailles”:
XIII dhe XIV nxënit të
c) Politika financiare kompetencave
dhe fetare e Luigjit të të fushës sipas
XIV. temës
26 2. Rusia, perandori e a) Krijimi i shtetit të Stuhi mendimesh/ditari mësimore Libri i nxënësit,
fuqishme. Rusisë nga Ivani i dypjesësh interneti.
tmerrshëm, dhe nipi i
tij.
b) Qeverisja e Pjetrit të
madh dhe Katerinës së
madhe.
c) Ndikimi iluminist në
qeverisjen e Pjetrit dhe
Katerinës së madhe.
27 Java 3. Veprimtari a) Monarkët e Punë kërkimore në Libri i nxënësit,
14 praktike : iluminuar të Evropës grupe/diskutim/diagram interneti, foto,
“Monarkë të tjerë b) Reformat e materiale të përgatitura
Veni.
iluministë” ndërmarra në fusha të nga mësuesi etj.
ndryshme nga
monarkët iluministë.
c) Të përbashkëtat dhe
të veçantat në reformat
e ndërmarra.
28 4. Spanja dhe a) Shtrirja e Parashikim me terma Vlerësimi i Libri i nxënësit,
Portugalia Perandorisë portugeze. paraprakë/shkrim i nxënësit interneti, harta të
Shtetet e para b) Faktorët e dobësimit lirë(ndërtim ditari) mbështet në perandorive koloniale.
koloniale. të pozitës koloniale të rezultatet e të
Portugalisë. nxënit të
c) Shtrirja dhe kompetencave
organizimi i të fushës sipas
Perandorisë spanjolle, temës
pasojat e kolonizimit mësimore
mbi popullsinë
vendase.
29 Java 5. Anglia në a) Qeverisja e Pyetje Libri i nxënësit,
15 shekullin XVII Elisabetës I ardhja në –përgjigje/strukturë e interneti,
pushtet e Stjuartëve. mendjes Filmi “Elisabeta I”
b) Lufta civile dhe
protektorati.
c) Revolucioni i
Lavdishëm, triumfi i
parlamentarizmit
30 6. Lufta për pavarësi a) Mosmarrëveshjet e Parashikim nëpërmjet Libri i nxënësit,
dhe lufta civile në kolonive amerikane me fjalëve kryqe/ punë në Materiale të
Amerikën Veriore. Britaninë grupe përgatitura nga
b) Lufta për pavarësi mësuesi.
dhe organizimi i shtetit
të ri amerikan.
c) Lufta civile në
SHBA dhe pasojat e
saj.

31 Java 7. Revolucioni a) Shkaqet e Punë Vlerësimi i Libri i nxënësit,


16 Francez i shek. revolucionit Francez kërkimore/diskutim /të nxënësit interneti.
XVIII b) Fazat e zhvillimit të menduarit kritik përmes mbështet në
revolucionit në Francë. leximit rezultatet e të
c) Ndikimi i nxënit të
revolucionit francez në kompetencave
qytetërimin botëror të fushës sipas
32 8. Epoka e a) Ardhja në pushtet e Diskutim/hartë e temës Libri i nxënësit,
Napoleonit dhe Napoleonit, politika e mësimore interneti.
mendjes
epoka e ndjekur prej tij.
restaurimit. b) Vitet e perandorisë
dhe synimet për
hegjemoni në Evropë.
c) Kongresi i Vjenës
ndryshimet politike në
Evropë
33 Java 9. Revolucioni a) Anglia atdheu i Stuhi Libri i nxënësit,
17 industrial dhe Revolucionit Industrial interneti.
mendimesh/INSERT
ndikimi i tij në b) Pasojat e
shoqërinë revolucionit industrial.
Evropiane. c) Revolucioni i dytë
industrial
34 10. Perandoria a) Situata në Punë kërkimore/ harta e Vlerësimi i Libri i nxënësit,
Osmane si model i Perandorinë osmane në nxënësit interneti.
mendjes
shpërbërjes së shek. XVI-XX. mbështet në
perandorive b) Përpjekjet për rezultatet e të
shumëkombëshe. rimëkëmbje nga nxënit të
Perandoria Osmane. kompetencave
c) Shpërbërja e të fushës sipas
perandorisë Osmane. temës
mësimore
35 Java 11. Bashkimi i Italisë a) Gjendja e Italisë pas Shpjegim/të kuptuarit Vlerësimi i Libri i nxënësit,
18 Kongresit të Vjenës nxënësit interneti.
përmes leximit
b) Rrymat politike dhe mbështet në
idetë e tyre për rezultatet e të
bashkimin e Italisë. nxënit të
c) Etapat në të cilat kompetencave
kaloi procesi i të fushës sipas
bashkimit të Italisë. temës
36 12. Bashkimi i a) Gjermania pas Pyetje –përgjigje/punë mësimore Libri i nxënësit,
Gjermanisë kongresit të Vjenës interneti, harta
në grupe/ të menduarit
b) Roli i Bismarkut në
bashkimin e kritik.
Gjermanisë
c) Organizimi i
Gjermanisë së bashkuar
dhe lëvizja socialiste.
37 Java 13. Britania e Madhe a)Reforma elektorale Punë kërkimore /ditar Libri i nxënësit,
19 nga në Angli. dypjesësh. interneti.
konservatorizmi b) Organizimi politik
drejt liberalizmit dhe social në Angli .
c) Lëvizja punëtore dhe
feministe në Angli
38 14. Përsëritje a) Ndryshimet që Hap pas hapi /stuhi Vlerësimi i Libri i nxënësit,
tematika: ndodhen ne fusha të nxënësit interneti, harta, libri i
mendimi
3. Humanizmi dhe ndryshme pas Rilindjes mbështet në mësuesit, skeda të
Rilindja Evropiane rezultatet e të përgatitura nga
4. Koha e b) Krijimi i shteteve nxënit të mësuesi
ndryshimeve kombëtare në Evropën kompetencave
thelbësore qendrore dhe Ballkan. të fushës sipas
c) Liberalizmi në jetën temës
ekonomike dhe mësimore
politike, të drejtat.
39 Java 15. TEST Kontrolli i njohurive të Vlerësimi i
20 marra në Tematikën III nxënësit
dhe IV. mbështet në
40 16 Projekt (ora II) a) Analizon rrugët e Punë në grupe/ rezultatet e të Libri i nxënësit,
Globalizmi përhapjes së punë kërkimore/ nxënit të Interneti, eksperienca
fenomeneve diskutim kompetencave nga takime me
globalizuese. të fushës sipas specialistë të fushave
b) Vlerëson ndikimin e temës të ndryshme.
globalizimit në gjithë mësimore
fushat e jetës.
c) Ballafaqon
avantazhet dhe
dizavantazhet e
globalizimit kudo që ai
haset.

41 Java Tematika V Fillimet e krizave a) Shkaqet e Luftës së Stuhi Libri i nxënësit,


21 1. të shek. XX. Lufta Parë Botërore mendimesh/reportazh interneti, materiale të
Periudha e e Parë Botërore b) Frontet kryesore të sjella nga mësuesi,
tronditjeve luftës. Dokumentar “Lufta e
të mëdha c) Përmasat e luftës dhe parë Botërore”
(1914-1945) përfundimi i saj
42 2. Bota pas Luftës së a) Katërmbëdhjetë Parashikim me terma Libri i nxënësit,
Parë Botërore pikat e presidentit paraprakë/hartë e interneti, materiale të
Uillson, kërkesat e mendjes sjella nga mësuesi,
shteteve.
b) Vendimet për
Gjermaninë në
Konferencën e Paqes.
c) Vendimet e tjera të
Konferencës së
Versajës.
43 Java 3. Bashkimi Sovjetik a) Revolucioni Diskutim/pyet sërish Vlerësimi i Libri i nxënësit,
22 Bolshevik i vitit 1917. nxënësit interneti
b) Tiparet e regjimeve mbështet në
totalitare, periudha e rezultatet e të
Leninit. nxënit të
c) BS nën udhëheqjen e kompetencave
Stalinit. të fushës sipas
temës
mësimore
44. 4. Fashizmi në Itali. a) Situata e krijuar në Pyetje Vlerësimi i Libri i nxënësit,
Itali pas Luftës së Parë nxënësit interneti
përgjigje/parashikim
Botërore. mbështet në
b) Forcat politike dhe me terma rezultatet e të
ardhja në pushtet e nxënit të
paraprake/ditar
fashistëve. kompetencave
c) Tiparet e qeverisjes dypjesësh. të fushës sipas
fashiste në aspekte të temës
ndryshme. mësimore
45. Java 5. Gjermania a) Gjendja në Gjermani Punë kërkimore/kubimi Libri i nxënësit,
23 pas Luftës së Parë interneti.
Botërore.
b) Qeverisja e
nazistëve.
c) Politika e jashtme e
nazistëve
46. 6. ShBA modeli i një a) Tiparet e zhvillimit Stuhi mendimesh/ të Libri i nxënësit,
shteti liberal. të SHBA gjatë viteve të menduarit kritik përmes interneti.
Luftës. leximit
b) Shkaqet e
“Depresionit të madh”
c) Kursi i Ri i
Ruzveltit.
47. Java 7. Franca a) Gjendja në Francë Pyetje –përgjigje/ punë Vlerësimi i Libri i nxënësit,
24 pas Luftës së Parë në grupe/hartë e nxënësit interneti, biblioteka e
Botërore. mbështet në shkollës
mendjes
b) Kriza ekonomike në rezultatet e të
Francë. nxënit të
c) Qeverisja e Leon kompetencave
Blumit. të fushës sipas
temës
mësimore
48. 8. Turqia, krijimi i a) Roli i Ataturkut në Punë kërkimore/ditari Vlerësimi i Libri i nxënësit,
një shteti laik Luftën Çlirimtare dypjesësh nxënësit interneti, harta, foto,
kombëtar. b) Paqja e Sevrës dhe mbështet në Video-projektor
organizimi i rezultatet e të
nacionalistëve turq nxënit të
c) Masat e marra për kompetencave
krijimin e shtetit të fushës sipas
kombëtar laik Turk. temës
49. Java 9. Veprimtari a) Politikat antisemitike Punë kërkimore në mësimore Libri i nxënësit,
25 praktike: të nazistëve gjermanë. interneti, foto, dëshmi
grupe/bisedë.
Ballkani në b) Rrethanat historike të familjarëve që
periudhën midis dy në të cilat vepruan strehuan hebrenjtë,
luftërave. shqiptarët. literaturë historike, etj.
c) Roli i shqiptarëve në
grupin e popujve që
shpëtuan hebrenjtë.
PLANIFIKIMI VJETOR I LËNDËS SË HISTORISË NDARË NË TREMUJORË

Fusha: SHKENCA SHOQËRORE

Lënda: HISTORI

Shkalla: V

Klasa: X

Viti shkollor: 2016-2017

PLANIFIKIMI I LËNDËS PËR TREMUJORIN E TRETĒ (Prill – Qershor)

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE KYÇ


Orët mësimore të zhvilluara gjatë kësaj periudhe tremujore do të kontribuojnë në ndërtimin dhe zhvillimin e këtyre kompetencave kyç:

KOMPETENCA E KOMUNIKIMIT DHE E TË SHPREHURIT


Nxënësi:
- shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me shkrim, si dhe në forma të tjera të komunikimit;
- dëgjon me vëmendje prezantimin dhe komentet e bëra nga të tjerët rreth një teme, duke bërë pyetje, komente, sqarime dhe
propozime;
- lexon rrjedhshëm, me intonacionin e duhur, një tekst të caktuar rrëfyes, përshkrues, shkencor, publicistik etj., dhe e komenton atë
sipas kërkesës me gojë ose me shkrim;
- shpjegon qartë dhe saktë, me gojë ose me shkrim, kuptimin e termave (fjalëve, koncepteve) të reja, duke përdorur gjuhën dhe
fjalorin e përshtatshëm.

KOMPETENCA E TË MENDUARIT
Nxënësi:
- shpreh mendimin e tij për një punim letrar apo artistik duke dalluar ndryshimet dhe analogjitë ndërmjet krijimeve të ngjashme;
- harton planin e punës për realizimin e një krijimi/detyre (letrare), duke përcaktuar hapat kryesorë të zbatimit;
- përdor krahasimin dhe kontrastin për të gjetur dallimet dhe ngjashmëritë kryesore midis dy e më shumë dukurive ose krijimeve
artistike.

KOMPETENCA E TË NXËNIT
Nxënësi:
- zbaton në mënyrë të pavarur udhëzimet e dhëna nga një burim (tekst shkollor, libër, internet, media) për të nxënë një temë,
veprim, aktivitet ose detyrë që i kërkohet;
- shfrytëzon portofolin personal për identifikimin e përparësive dhe mangësive në funksion të vetëvlerësimit;
- ndërlidh temën e re ose një çështje të dhënë me njohuritë dhe përvojat paraprake, duke i paraqitur në forma të ndryshme të të
shprehurit (kolona, tabela, grafike) sipas një radhitjeje logjike.

KOMPETENCA PËR JETËN, SIPËRMARRJEN DHE MJEDISIN


Nxënësi:
- përgatit planin e punës për organizimin e një aktiviteti të caktuar në shkollë ose në komunitet dhe e realizon atë me sukses;
- bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët (pavarësisht statusit të tij social, etnik etj.) për realizimin e një
aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë klase/shkolle apo jashtë saj).

KOMPETENCA QYTETARE
Nxënësi:
- zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë, shkollë etj., dhe mban qëndrim aktiv ndaj personave, të cilët nuk i
respektojnë ato, duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.

KOMPETENCA DIGJITALE
Nxënësi:
− përdor mediet digjitale dhe mjediset informative për të komunikuar dhe bashkëpunuar.
− analizon, vlerëson, menaxhon informacionin e marrë elektronikisht (p.sh., hedh disa informacione të marra nga interneti duke i
përmbledhur në një tabelë ose grafik).

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË FUSHËS

− Kërkimi historik

− Nxënësi:
fillon të hartojë dhe të përmirësojnë pyetjet e tij për të strukturuar një shqyrtim për zhvillimin e hipotezave, për përzgjedhjen dhe
dhënien e fakteve për të nxjerrë dhe për të justifikuar konkluzionet e tij.
përdor njohuritë e tij të fituara për të sugjeruar hipoteza, ose mund të sugjerojë hipoteza në fillim të temës, bazuar në supozimet dhe
vlerat e tij, të cilat ata pastaj i teston kundrejt provave.

Përdorimi i burimeve

− Nxënësi:
- njeh të kaluarën bazuar në fakte historike, në prova, të cilat rrjedhin nga burime të sakta historike dhe jo nga supozime paraprake në
lidhje me vlefshmërinë dhe me besueshmërinë e burimeve historike të përdorura duke përfshirë vlerësimin e vlerës dhe
besueshmërinë e dëshmive, duke studiuar prejardhjen e qëllimeve dhe gjuhën e burimeve.

Interpretimi historik

Nxënësi:
− kupton se si historianët dhe të tjerët formojnë interpretime që reflektojnë rrethanat në të cilat ato bëhen, dëshmitë në dispozicion, si
dhe synimet e atyre që i bëjnë këto interpretime (p.sh.: shkrimtarë, arkeologë, historianë dhe film krijues).
− përdor mënyra të ndryshme, duke përfshirë fotografi, shfaqje, filma, tregime, muze etj.

Analiza shkak-pasojë

Nxënësi:
− Përdor analizën shkak-pasojë që përfshin identifikimin dhe vlerësimin e rëndësisë relative të faktorëve të ndryshëm, si dhe bërjen e
lidhjeve shpjeguese ndërmjet shkakut dhe pasojës, duke pasur parasysh marrëdhënien ndërmjet argumenteve shkakësore, dëshmive
dhe interpretimeve.

Shpjegimi & komunikimi për të shkuarën

Nxënësi:
− zhvillojnë dëgjimin, leximin dhe shkrimin si aftësi për të kujtuar, për të përzgjedhur, për të klasifikuar dhe për të organizuar
informacionin historik, duke përdorur me saktësi terminologjinë historike për përshkrimin dhe për shpjegimin e ngjarjeve në të
shkuarën.
− përdor edhe teknologjitë e reja ekzistuese sipas nevojave të tij.

METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Sugjerohet që gjatë orëve të mësimit do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të tilla, si: stuhi mendimi, lexim i drejtuar, imagjinata
e drejtuar, parashikim me terma paraprakë, diskutim për njohuritë paraprake, harta e konceptit, rrjeti i diskutimit, kubimi, diagrame
piramidale, ditarët e të nxënit, pyetja sjell pyetjen, diagrami i Venit, punë në grup, ditari tre pjesësh, INSERT etj.
Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe individuale etj.

VLERËSIMI

Disa nga teknikat dhe instrumentet e vlerësimit që do të përdoren gjatë vitit shkollor do të jenë:

- Vlerësim diagnostikues: intervistë me një listë treguesish; vetëvlerësim me listëkontrolli;

- Vlerësim për të nxënë (Vlerësim formues): vlerësimi i përgjigjeve me gojë; vlerësimi i punës në grup; vlerësim mes nxënësish
vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë; vlerësim i detyrave të shtëpisë; vetëvlerësim; intervistë me një listë treguesish;
vëzhgim me një listë të plotë treguesish; portofol; prezantim me gojë ose me shkrim; projekt kurrikular

- Vlerësimi i të nxënit (vlerësimi përmbledhës): test për një grup temash të caktuara; test në përfundim të një kohe të caktuar;

- Vlerësim i portofolit
Java Tematik Temat mësimore Situata e të nxënit (të Metodologjia dhe Vlerësimi Burimet
a sugjeruara) veprimtaritë e
Nr nxënësve
50. 10. Lufta e Dytë a) Faktorët që nxitën S Stuhi Vlerësimi i Libri i nxënësit,
botërore konfliktin e dytë botëror. mendimesh/diskutim/s nxënësit Interneti, materiale
(1939 – 1945 ) b) Zhvillimi i Luftës II tudim dyshes mbështet në të përgatitura nga
Botërore. rezultatet e të mësuesi, biblioteka,
c) Përmasat e luftës dhe nxënit të dokumentar “Lufta e
përfundimi i saj kompetencave Dytë Botërore”
51. Java 11. Veprimtari -Politikat antisemitike të Punë kërkimore në të fushës sipas Libri i nxënësit,
26 praktike: nazistëve gjermanë. grupe/bisedë temës mësimore interneti, foto,
Kontributi i -Rrethanat historike në të dëshmi të
shqiptarëve në cilat vepruan shqiptarët. familjarëve që
mbrojtje të -Roli i shqiptarëve në grupin strehuan hebrenjtë,
hebrenjve gjatë e popujve që shpëtuan literaturë historike,
Luftës së Dytë hebrenjtë etj.
Botërore.
52. 12. Projekt (ora III) a) Analizon rrugët e Punë në grupe/ Libri i nxënësit,
Globalizmi përhapjes së fenomeneve punë kërkimore/ Interneti,
globalizuese. diskutim eksperienca nga
b) Vlerëson ndikimin e takime me
globalizimit në gjithë fushat specialistë të
e jetës. fushave të
c) Ballafaqon avantazhet dhe ndryshme.
disavantazhet e globalizimit
kudo që ai haset.

53. Java 13. TEST Kontrolli i njohurive të marra


27 në Tematikën V.
54. Tematik Bota menjëherë pas a) Organizimi i rendit te ri Punë kërkimore /ditar Vlerësimi i Libri i nxënësit,
a VI 1 Luftës së Dytë botëror. dypjesësh. nxënësit Interneti
Qytetëri Botërore. b) Krijimi dhe rëndësia e mbështet në
met (1945-1946) OKB-së. rezultatet e të
bashkëk c) Lufta e Ftohtë. nxënit të
ohore kompetencave
(1945 – të fushës sipas
sot) temës mësimore
Java 2. BRSS gjatë viteve a) BS pas Luftës II Botërore. Stuhi Libri i nxënësit,
55. 28 1945- 1990 b) Ndryshimet politike dhe mendimesh/reportazh Interneti
ekonomike në epokën post
staliniane.
c) Reformat liberalizuese te
Gorbaçovit.
3. SHBA gjatë viteve a) Rritja e rolit të SHBA në Diskutim/pyet sërish Libri i nxënësit,
56. 1945 - 2000 botën e pas Luftës II Interneti
Botërore.
b) Ekspansioni ekonomik
amerikan dhe tronditjet
shoqërore.
c) Kursi neoliberal i Reganit
deri te Klinton.
Java 4. Procesi i a) Kushtet historike te Shpjegim/të kuptuarit Libri i nxënësit,
57. 29 dekolonizimit dekolonizimit. përmes leximit Vlerësimi i Interneti
b) Rrugët e ndryshme per nxënësit
arritjen e pavarësisë nga mbështet në
kolonitë. rezultatet e të
5. Italia gjatë viteve a) Rimëkëmbja e Punë nxënit të Libri i nxënësit,
58. 1945 - 2000 demokracisë italiane. kërkimore/kubimi kompetencave interneti
b) Mrekullia ekonomike të fushës sipas
italiane. temës mësimore
c) Tiparet e jetës politike në
Itali.
59. Java 6. Franca gjatë viteve a) Ndryshimet politiko- Pyetje –përgjigje/ Libri i nxënësit,
30 1945 - 2000 institucionale ne Francë. interneti
punë në grupe/hartë e
b) Përplasjet shoqërore dhe
protestat studentore. koncepteve
c) Veçoritë e jetës
ekonomike ne Francë.
7. Britania e madhe a) Reformat ekonomike dhe Hap pas hapi /stuhi Libri i nxënësit,
60. gjatë viteve 1945 - sociale në Britani. interneti
mendimi
2000 b) Rritja e ekonomisë
britanike në vitet ’50-’70.
c) Alternativat ekonomike
nga Theçer te Bler.
Java 8. Gjermania gjatë a) Ndarja e Gjermanisë pas Libri i nxënësit,
61. 31 viteve Luftës II Botërore. interneti,
Stuhi
1945 - 2000 b) Rritja e rolit ekonomik Dokumentari
dhe politik të Gjermanisë. mendimesh/INSERT “Nazizmi”
c) Bashkimi i Gjermanisë.
62. 9. Jugosllavia gjatë a) Krijimi i Jugosllavisë Pyetje Libri i nxënësit,
viteve 1945-1990 Federative. interneti
përgjigje/parashikim
b) Veçoritë e sistemit Dokumentar
politiko-ekonomik jugosllav. me terma “Vdekja e
c) Kriza e sistemit jugosllav. Jugosllavisë ”
paraprake/ditar
dypjesësh.
Java 10. Blloku Lindor gjatë a) Vendosja e regjimeve Diskutim/hartë e Libri i nxënësit,
63. 32 viteve 1945-1989 komuniste ne Evropën interneti
koncepteve
Lindore.
b) Krijimi i Bllokut Lindor.
c) Rritja e frymës
antikomuniste dhe revoltat
popullore ne Evropën
Lindore.
11. Veprimtari Roli dhe rëndësia e Punë kërkimore në Libri i nxënësit,
64. praktike: Konferencës së Helsinkit për interneti
grupe/bisedë.
Konferenca e të Drejtat e Njeriut.
Helsinkit
dhe të drejtat e
njeriut.
Java 12. Revolucionet a) Ndryshimet demokratike Diskutim/pyet sërish Libri i nxënësit,
65. 33 demokratike në ne vende të ndryshme të interneti
shtetet e Evropës Evropës Lindore.
Qendrore dhe b) Tiparet e përbashkëta dhe
Lindore. të veçanta të proceseve
demokratike.
c) Problematikat e periudhës
post-komuniste.
13. Shpërbërja e BRSS a) Rritja e frymës Hap pas hapi /stuhi Libri i nxënësit,
66. dhe e Jugosllavisë. nacionaliste në vendet ish- Vlerësimi i Interneti,
mendimi
komuniste. nxënësit Materiale te
b) Kushtet dhe procesi i mbështet në përgatitura nga
shpërbërjes së ish-Bashkimit rezultatet e të mësuesi.
Sovjetik. nxënit të
c) Vështirësitë e brendshme kompetencave
në Jugosllavi, tensionet të fushës sipas
nacionale dhe ndarja e temës mësimore
dhunshme e saj.

67. Java 14. Veprimtari a) Kuadri politik, etnik dhe Punë Libri i nxënësit,
34. praktike: ekonomik i Kosovës në ish- kërkimore/kubimi interneti,
Republika e Jugosllavi. Bisedë me të njohur
Pavarur e Kosovës b) Lufta e popullit të nga lufta,
– Një e drejtë e Kosovës deri në fitoren e Dokumentar.
mohuar për një pavarësisë nga Serbia.
popullsi në
shumicë.
15. Bashkimi Evropian a) Rruga e gjatë e procesit të Pyetje –përgjigje/punë Libri i nxënësit,
68. integrimit evropian. interneti
në grupe/ të menduarit
b) Roli unik i Bashkimit Broshura të
Evropian. kritik. Delegacionit te BE
c) Organizimi i BE dhe
aspiratat për zgjerimin tij.
69. Java 16. Prirjet e a) Prirjet e zhvillimit Punë kërkimore në Libri i nxënësit,
35. qytetërimeve sot. ekonomik, dhe shoqëror në interneti
grupe/diskutime/report
shek. XXI.
(pasdite tematike) b) Zhvillimet shkencore dhe azh
teknologjike bashkëkohore.
70. 17. Përsëritje a) Ndarja e botës në dy Vlerësimi i Libri i nxënësit,
tematika: kampe kundërshtare nxënësit Interneti
VI. Qytetërimet b) Demokracitë dhe mbështet në
bashkëkohore problemet e post-luftës së rezultatet e të
(1945- sot) Dytë Botërore. nxënit të
c) Arritjet e njeriut në fundin kompetencave
e shekullit. të fushës sipas
temës mësimore
71. Java 18. Projekt (ora IV) a) Analizon rrugët e Punë në grupe/ Vlerësimi i Libri i nxënësit,
36 Globalizmi përhapjes së fenomeneve punë kërkimore/ nxënësit Interneti,
globalizuese. diskutim mbështet në eksperienca nga
b) Vlerëson ndikimin e rezultatet e të takime me
globalizimit në gjithë fushat nxënit të specialistë të
e jetës. kompetencave fushave të
c) Ballafaqon avantazhet dhe të fushës sipas ndryshme.
dizavantazhet e globalizimit temës mësimore
kudo që ai haset.
72. 19. TEST Kontrolli i njohurive të marra
në Tematikën VI.

You might also like