You are on page 1of 4

Методички подаци о часу

Наставна тема Стари век – Грчка

Наставна јединица 18. Грчки полиси: Спарта и Атина

Тип часа Обрада градива

Циљеви и задаци часа  Усвајање знања о државном и друштвеном уређењу два


полиса;
 Упознавање ученика са географским положајем, друштвеним
и државним уређењем најзначајнијих грчких полиса – Спарте
и Атине;
 Подстицање интересовања за античку уметност и културу;
 Упознавање са васпитањем и образовањем деце у старој
Грчкој;
 Развијање говорне културе;
 Развијање критичког мишљења.

Наставне методе смислено-вербално-рецептивна, демонстративна

Наставна средства и уџбеник, слике, скице, графикони


потребан материјал

Облик рада фронтални и индивидуалн


Активности ученика посматра, анализира, упоређује, бележи, усваја нова и повезује стара
знања
Активности наставника појашњава, показује скице, графиконе, подстиче, проверава, дефинише
нове појмове

Резултати часа – исходи Ученик ће:


- усвојити знања о државном и друштвеном уређењу два полиса;
- усвојити знања о географском положају, друштвеном и државом
уређењу најзначајнијих грчких полиса – Спарте и Атине;
- развити интересовања за античку уметност и културу;
- развијати говорну културу и критичко мишљење.

Кључни појмови Полис, Атина, Спарта

Коришћена литература С.О.Јабланов, Кад је свет био другачији, 2002.


Живот и цивилизација Грка, 2003.
.
Корелација Ликовно васпитање, Српски језик, Географија

Ток часа:

Уводни део часа – 10 минута У уводном делу часа ученици обнављају градиво и припремају се за
усвајање нових знања, одговарајући на питања наставника:
1. Покажи на карти где се налази Грчка.
2. Како су Грци себе називали?
3. На основу којих епова описујемо хомерско доба?
4. Где се налази Микена?
5. Где се налази Крит?
6. Наброј грчка племена.

Главни део часа – 25 минута У главном делу часа ученици усвајају нова знања о Атини и Спарти.
- наставник показује на карти положај грчких полиса;
- дефинише појмове: ПОЛИС, АРИСТОКРАТИЈА, ДЕМОКРАТИЈА

СПАРТА – полис ратника


– положај, становништво, васпитање

Појашњавање шеме:

АТИНА – колевка демократије


– положај, становништво, васпитање

Појашњавање шеме:
Завршни део часа – 10 минута Ученици бележе основна објашњења са табле.

(Само)евалуација и корекција
часа

Прилози

ИС.2.1.1. уме да повеже личност и историјски феномен са одговарајућом


временском одредницом и историјским периодом
ИС.1.1.6. препознаје значење основних појмова из историје цивилизације старог
века

ИС.1.2.3. препознаје једноставне и карактеристичне историјске информације дате у


форми слике

ИС.1.2.4. уме да прочита једноставне и карактеристичне историјске информације


дате у форми историјске карте у којој је наведена легенда

You might also like