Professional Documents
Culture Documents
Assignment-6
Common data for Questions 1 and 2:
A 2.5-L tank which is initially empty, is to be filled with 10 grams of ammonia coming from a
line flowing saturated vapour ammonia at 25◦ C. The tank is maintained at 30◦ C as the ammonia
is being filled up slowly into the tank, so that exactly the desired amount of ammonia enters the
tank.
Solution:
Control volume: Tank
Process: Tank filling process
Continuity equation:
mi − me = m2 − m1
Energy equation:
Q + mi (hi + 12 Vi2 + gzi ) = m2 (u2 + 21 V22 + gz2 ) − m1 (u1 + 12 V12 + gz1 ) + me (ue + 21 Ve2 + gze ) + W
Continuity equation:
0 0
mi −
m
*e = m2 −
m*
1
=⇒ mi = m2
Energy equation:
1 2 1 2 0 1 2 2 ((
( ( 0
Q + mi (hi + V
i + gz
i ) = m 2 (u 2 + V
2 + gz
2
) − m *
1 (u 1 + V
1 + gz
1 ) + me (u e +(1(V (
e + gze ) + W>
2 2
2
(( ( ( 2
=⇒ Q = m2 u2 − mi hi
State 2:
T2 = 30◦ C, v2 = V /m2 = 0.0025/0.010 = 0.25 m3 /kg
(a) -24.687 kJ
(b) 15.245 kJ
(c) -0.935 kJ
(d) 0 kJ
Solution:
Using linear interpolation,
562.7 − 500
u2 = 1373 + (1368.2 − 1373) ×
600 − 500
=⇒ u2 = 1370 kJ/kg
State i :
From the superheated ammonia table hi = 1463.5 kJ/kg
Substituting all these values into the energy equation,
(a) 120 K
(b) 410 K
(c) 205 K
(d) 650 K
Solution:
Control Volume: Tank
Process: Adiabatic tank filling
Continuity equation:
mi − me = m2 − m1
Energy equation:
Q + mi (hi + 12 Vi2 + gzi ) = m2 (u2 + 21 V22 + gz2 ) − m1 (u1 + 12 V12 + gz1 ) + me (ue + 21 Ve2 + gze ) + W
Continuity equation:
0 0
mi −
m
*e = m2 −
m*
1
=⇒ mi = m2
Energy equation:
0 0
7+ mi (hi + 1 V2 1 2 0 1 2 1((2 ((
( (
Q
2 i
+ gz
i ) = m 2 (u 2 + V
2 2
+ gz
2
) − m
*
1 (u 1 + V
2 1
+ gz
1 ) + me
(((
(u e(+( V
2 e
+ gze ) + W
>
=⇒ m2 u2 = mi hi
From the ideal gas properties table, hi = 293.64kJ/kg
From the continuity and energy equations, u2 = hi = 293.65kJ/kg
(a) 0.0255 kg
(b) 1.2755 kg
(c) 0.1275 kg
(d) 2.4575 kg
Solution:
From the ideal gas equation, P2 V = m2 R T2
P2 V 600 × 0.025
=⇒ m2 = = = 0.1275 kg
RT2 0.287 × 410
Common data for Questions 5 and 6:
A 200-L tank, as shown in the figure below, initially contains water at 100 kPa and a quality
of 1%. Heat is transferred to the water, thereby raising its pressure and temperature. At
a pressure of 2 MPa, a safety valve opens and saturated vapour at 2 MPa flows out. The
process continues, maintaining 2 MPa inside until the quality in the tank is 90%, then stops.
Solution:
Control Volume: Tank
State 1 → Initial state
State 2 → Just before the valve opens
State 3 → Final state
Continuity equation:
m3 − m1 = −me
Energy equation:
1 Q3 = m3 u3 − m1 u1 + me he
State 1:
P1 = 100 kPa, x1 = 0.01
From saturated water table (pressure entry)
v1 = vf + x1 vf g = 0.001043 + 0.01 × 1.69296 = 0.01797 m3 /kg
u1 = uf + x1 uf g = 417.33 + 0.01 × 2088.72 = 438.22 kJ/kg
m1 = V /v1 = 0.2/0.01797 = 11.13 kg
State 3:
P3 = 2 MPa, x3 = 0.9
From saturated water table (pressure entry)
v3 = vf + x3 vf g = 0.001177 + 0.9 × 0.09845 = 0.8978 m3 /kg
u2 = uf + x2 uf g = 906.42 + 0.9 × 1693.84 = 2430.88 kJ/kg
m3 = V /v3 = 0.2/0.08978 = 2.23 kg
∴ me = m1 − m3 = 11.13 − 2.23 = 8.90 kg
(a) 5.34 MJ
(b) 34.65 MJ
(c) 12.93 MJ
(d) 25.46 MJ
Solution:
Exit state, e:
Pe = 2 MPa, he = hg = 2799.51 kJ/kg
From the energy equation,
1 Q3 = m3 u3 − m1 u1 + me he
= 2.23 × 2430.88 − 11.13 × 438.22 + 8.90 × 2799.51
= 25459 kJ = 25.46 MJ
(a) 0.05487 m3
(b) 0.06667 m3
(c) 0.16667 m3
(d) 0.94254 m3
P1 V1 = mRT1
P2 V2 = mRT2
∵ T1 = T2 , P1 V1 = P2 V2
P1 V 1 250 × 0.1
∴ V2 = = = 0.16667 m3
P2 150
Vballoon = V2 − V1 = 0.16667 − 0.1 = 0.06667 m3
8. The amount of heat transferred to the tank in the process of filling up the balloon is
(a) 13.334 kJ
(b) 5.455 kJ
(c) 26.248 kJ
(d) 48.125 kJ
Solution:
The pressure inside the balloon varies linearly with its volume. Therefore the work done,
1 1
1 W 2 = 2 (P1 + P2 )(V2 − V1 ) = 2 (250 + 150) × 0.06667 = 13.334 kJ
From the energy equation,
1 Q2 = U2 − U1 + 1 W 2
= m(u2 − u1 ) + 1 W 2
= m Cv (T2 − T1 ) + 1 W 2
= m Cv (300 − 300) + 13.334
= 13.334 kJ
Common data for Questions 9 to 11:
A mass loaded piston/cylinder shown in the figure below, containing air, is at 300 kPa, 17◦ C
with a volume of 0.25 m3 , while at the stops V = 1 m3 . An air line, 500 kPa, 600K, is
connected by a valve that is then opened until a final inside pressure of 400 kPa is reached,
at which point T = 350 K.
(a) 3.082 kg
(b) 3.982 kg
(c) 0.90 kg
(d) 1.84 kg
Solution:
Control Volume: Cylinder volume
Process: Constant pressure till piston reaches stops and then constant volume until pressure
reaches 400 kPa
Continuity equation: m2 − m1 = mi
Energy equation: Neglecting the changes in kinetic and potential energies,
Q + mi hi = m2 u2 − m1 u1 + W
State 1:
P1 = 300 kPa, T1 = 17◦ C, V1 = 0.25 m3
P1 V 300 × 0.25
m1 = = = 0.90 kg
RT1 0.287 × 290.15
State 2:
P2 = 400 kPa, T2 = 350 K, V2 = 1 m3
P2 V 400 × 1
m2 = = = 3.982 kg
RT2 0.287 × 350
∴ mi = m2 − m1 = 3.982 − 0.9 = 3.082 kg
10. The work done by the air during the process is
(a) 275 kJ
(b) 75 kJ
(c) 125 kJ
(d) 225 kJ
Solution:
Work done 1 W 3 = 1 W 2 + 2 W 3
Work done from state 2 to state 3, 2 W 3 = 0, since the process is constant volume process.
0
1W 3 = 1W 2 +
2W 3
*
(a) 0 kJ
(b) -225.0 kJ
(c) -819.2 kJ
(d) -254.3 kJ
Solution:
Energy equation:
Q + mi hi = m2 u2 − m1 u1 + 1 W 2
∴ Q = m2 u2 − m1 u1 − mi hi + 1 W 2
= 3.982 × 0.717 × 350 − 0.90 × 0.717 × 290.15 − 3.082 × 1.004 × 600 + 225
= -819.2 kJ