You are on page 1of 1

PRIPREMA ZA ČAS

PREDMET: ISLAMSKA VJERONAUKA NASTAVNIK: Šečić Armin RAZRED: I


DATUM: NASTAVNA JEDINICA: Šta uništava prirodu
CILJEVI ČASA: a) ODGOJNI (vaspitni): razvijanje svijesti o važnosti ekologije
b) OBRAZOVNI: usvajanje načina očuvanja prirode
STRUKTURA (TIP) ČASA 1. Uvodni čas 2. Čas upoznavanja sa novom građom 3. Čas uvježbavanja i
primjene stečenog znanja 4. Čas utvrđivanja, ponavljanja i ocjenjivanja 5. Kombinovani čas
OBICI NASTAVNOG RADA: 1. Frontalni oblik rada 2. Grupni oblik rada 3. Rad u parovima 4. Individualni
oblik rada
NASTAVNI OBJEKTI, SREDSTVA I POMAGALA: 1. Nastavni objekti: učionica 2. Nastavna sredstva: tabla,
kreda 3. Nastavna pomagala: radna sveska, udžbenik 4. Literatura: Vjeronauka
NASTAVNE METODE: 1. Metode zasnovane na posmatranju (pokazivanju) 2. Metode zasnovane na riječima
(Monološke, dijaloške, rad s knjigom) 3. Metode zasnovane na praktičnim časovima učenika

STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO:
Ponavaljamo naučeno sa predhosnih časova o prirodi.
GLAVNI DIO:
Pišem naslov teme na tabli: Šta uništava prirodu
Učenici opisuju šta vide na slikama u Vjeronauci.
Učenici će usvojiti saznanja da prirodu treba čuvati, ne uništavati; o imenovanju prirodnih
bogatstava.
Učenici razvijaju pozitivno ponašanje u prirodi; razvijaju svijest o očuvanju životne
sredine; razvijaju ekološke stavove, pozitivnih navika; razvijaju ljubav prema prirodi i
čuvanje okolice.
Učenici će izrađivati crteže o zaštiti i čuvanju prirode.
ZAVRŠNI DIO:
Ispričaj kako se priroda može zagaditi? Kako možemo očuvati prirodu?
DOMAĆI, SAMOSTALNI I PRAKTIČNI RAD UČENIKA:
Nacrtaj nešto iz svoje prirodne okolice!

You might also like