You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Предмет Физика Ред.бр.наст.јед.


Наставник Маријана Крстић Време 3.час
Разред и 2-2 Датум 17.11.2021.
одељење

Наставна тема Термодинамика


Наставна Први принцип термодинамике
јединица
Тип часа Обрада

ПЕДАГОШКИ, МЕТОДИЧКИ И ДИДАКТИЧКИ ЕЛЕМЕНТИ


Упознавање ученика са првим принципом термодинамике и
Циљ часа
његовом применом у изопроцесима код идеалних гасова.
Да ученици
- Разумеју да је први принцип термодинамике вид закона о
одржању енергије примењен на гасни систем
- Разумеју да из првог принципа термодинамике следи да је
Очекивани немогуће конструисати машину која би радила као
исходи перпетуум мобиле
- Умеју да израчунају рад гаса у изопроцесима користећи pV
дијаграме и први принцип термодинамике
- Разумеју да рад који ће гас извршити зависи од врсте
термодинамичког процеса
Врши се у току главног дела часа кроз дијалог са ученицима и у
Провера
завршном делу часа, где ученици имају задатак да појаве из
остварености
свакодневног живота објасне користећи први принцип
исхода
термодинамике.
Међупредметне математика, хемија
компетенције
први принцип термодинамике, перпетуум мобиле (perpetuum
Кључне речи mobile), рад гаса, изопроцеси
Први принцип термодинамике као вид закона о одржању енергије
Нови појмови у гасним системима

 усмено излагање разговор са ученицима  рад на тексту


Методе рада  писани радови  илустрација  демонстрација
 лабораторијски радови  практични радови
 фронтални  индивидуални рад  рад у пару  групни рад
Облици рада
Наставна Аудиовизуелна Визуелна
средства   рачунарски програми
мултимедијалне  пројектор
презентације
 филмови  шеме, цртежи и модели
Текстуалн Аудитивна  табеле  карте  графикони
а  CD  фотографије  природни
 писани плејер/аудитивн предмети
текстови и садржаји са  предмети  дидактички
 лаптопа материјал
штампани Мануелна  _________________
текстови  инструменти

_____________

Препоручена За наставника:
литература Уџбеник - Наташа Чалуковић, Физика за други разред гимназије
природно-математичког смера, Круг, Београд;
Приручник - Мирко Нагл, Физика 2 – Приручник за наставнике
физике за други разред гимназије:
Уџбеници термодинамике и молекулске физике за студије физике

За ученике:
Уџбеник Наташа Чалуковић, Физика за други разред гимназије
природно-математичког смера, Круг, Београд

Помоћна литература и едукативни сајтови:


fizis.rs

Организација и структура часа са временском динамиком


Ток часа
(приказ на који начин, којим конкретно активностима(активности ученика, наставника) ће садржај бити
представљен)

Уводни део (7 минута)


У уводном делу часа понављају се раније научени појмови, који ће бити потребни за разумевање
нове лекције – наставник поставља питања и наводи ученике на тачне одговоре.
Поновити шта су параметри стања гаса (притисак, запремина и температура) и да су они
међусобно повезани једначином стања идеалног гаса. Поновити појам изопроцеса и подсетити се
једначина изопроцеса.
Поновити појам унутрашње енергије код реалних гасова и идеалног гаса и због чега се разликују
формуле за унутрашњу енергију код гасова који имају једноатомске или двоатомске молекуле.
Поновити појам количине топлоте и топлотне размене.
Подсетити се формуле за рад идеалног гаса и како се он представља на pV дијаграму.
Подсетити се закона о одржању механичке енергије.

Посматрати загревање гаса у цилиндру са покретним клипом.


Гасу се доводи одређена количина топлоте Q и он се притом шири.
На основу закона о одржању енергије, количина топлоте коју је гас примио из околине потрошена
је делом на повећање његове унутрашње енергије, а делом на вршење рада током ширења гаса.
Ово је утврђено и експериментално.

Први принцип термодинамике: Количина топлоте коју прими термодинамички систем


једнака је збиру промене његове унутрашње енергије и рада који систем изврши.

Промена унутрашње енергије термодинамичког система једнака је:

Промена унутрашње енергије термодинамичког система једнака је разлици количине


топлоте коју је систем примио и рада који је систем извршио.

Топлота која се доводи повећава унутрашњу енергију система, а рад који систем врши смањује
његову унутрашњу енергију.

По договору, одређено је у којим случајевима количина топлоте и рад имају позитивну или
негативну вредност:
- Када систем током процеса прима одређену количину топлоте је Q > 0,
- Када је предаје другом систему је Q < 0.
- Ако систем врши рад, тада је A > 0,
- Уколико над системом врше рад спољашње силе, онда је A < 0.

Истаћи чињеницу да су термодинамички принципи били основа за осмишљавање и конструкцију


машина које топлотну енергију претварају у рад (парне машине, мотори са унутрашњим
сагоревањем…).

На основу првог принципа термодинамике следи да машина (систем) може да изврши рад на рачун
примљене количине топлоте и на рачун смањења своје унутрашње енергије.

Указати да први принцип доводи до закључка да није могућа конструкција машине која би вршила
неограничено дуго рад без довођења топлоте - перпетуум мобиле (вечити покретач) прве врсте.

Размотрићемо примену првог принципа термодинамике на изопроцесе:


а) изобарски процес (Геј-Лисаков закон):

гас се може изобарски проширити или сабити – у оба случаја рад је

-повећање запремине – рад је позитиван


Са повећањем запремине повећава се и температура гаса а тиме и унутрашња енергија.

Први принцип: део количине топлоте коју гас прими троши се на повећање унутрашње енергије а
део на вршење рада:

-Смањење запремине – рад врше спољашње силе над гасом. Температура опада линеарно са
запремином па се смањује и унутрашња енергија. Гас предаје околини одређену количину топлоте
једнаку промени унутрашње енергије и извршеном раду.

При изобарском процесу део количине топлоте коју гас размени са околином троши се на
промену унутрашње енергије гаса, а део на вршење рада.

б) изохорски процес (Шарлов закон):

Гас не врши рад.


Из првог принципа термодинамике следи да је количина топлоте коју гас размени са околином
једнака промени његове унутрашње енергије:

-Када гас прима топлоту, повећава се његова унутрашња енергија,


-Када гас предаје топлоту околини, унутрашња енергија се смањује и гас се хлади.

При изохорском загревању гаса (за исти интервал температуре) потребно је уложити мању
количину топлоте него при изобарском загревању, јер се у изобарском случају део топлоте
троши и на рад при ширењу гаса.

в) изотермски процес (Бојл-Мариотов закон):

Ако нема промене температуре, нема ни промене унутрашње енергије.


У том случају први принцип термодинамике се своди на:

Гас сву количину топлоте коју прими троши на вршење рада и притом се шири.
Уколико над гасом рад врше спољашње силе, гас се сабија и предаје околини количину топлоте
једнаку извршеном раду.

Завршни део (8 минута)


У разговору са ученицима укратко поновити изложено градиво, анализирати на примерима из
свакодневног живота и разјаснити евентуалне недоумице и нејасноће.
Питања која треба анализирати са ученицима:
- Ако систему доведемо исту количину топлоте у сва три изопроцеса, када ће
извршени рад бити највећи?
- Због чега се храна брже скува у експрес лонцу него у обичној шерпи?
- Преко ког изопроцеса можемо да објаснимо процес дисања (рад плућа)?
- Помоћу ког процеса можемо да објаснимо појаву да тесто „нарасте“ док се пече?

Изглед табле
Самоевалуација
и корекција

You might also like