You are on page 1of 7

Mr.sc.

Fehim Terzić
Pedagoški zavod Zeničko-dobojskog kantona/
Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Razred: III (treći)


Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost
Nastavno područje: Pravopis i pravogovor
Nastavna jedinica: Izgovor i pisanje glasovnih skupova ''je'' i ''ije'' u riječima
Tip sata: vježbanje

a) Didaktičko-metodičke odrednice nastavnog sata

Oblici rada: grupni, individualni, frontalni


Nastavne metode: metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda demonstracije,
metoda objašnjavanja, metoda pismenih radova
Nastavna sredstva i pomagala: udžbenik, osnovna nastavna sredstva (tabla, kreda), PP
prezentacija, aplikacije s tekstom-zvijezde, košara, Notebook PC, multimedijalni projektor,
radni nalozi za grupni oblik rada, nastavni listići, tabela ''Citat-komentar''
Pristup nastavi: interaktivno učenje, jezička radionica
Lokacija: učionica
Korelacija: unutarpredmetna i međupredmetna

b) Cilj i zadaci nastavnog sata


Cilj nastavnog sata: Učenici će naučiti pravopisna (ortografska) i ortoepska pravila vezana
za upotrebu glasovnih skupova –je i –ije u riječima i stečena znanja primjenjivati prilikom
rješavanja pravopisnih i ortoepskih vježbi različitih tipova i nivoa složenosti.

Zadaci nastavnog sata:


Obrazovni:
 Proširiti ranije stečena znanja iz oblasti pravopisa (ortografije) i pravogovora
(ortoepije).
 Razviti predstavu o pravilnoj upotrebi glasovnih skupova – je i –ije u često korištenim
riječima.
 Razlikovati umanjenice (deminutive) i uvećanice (augmentative) i uvježbati pisanje
istih uz pravilnu upotrebu glasovnih skupova – je i –ije.
 Primjenjivati naučena pravopisna pravila prilikom rješavanja pravopisnih vježbi.
 Razlikovati pojmove rečenica, riječ, slog, glas, glasovni skup i dr.

Funkcionalni:
 Osposobljavanje učenika za snalaženje u svakodnevnim komunikacijskim situacijama.
 Ovladati jezičkim sredstvima potrebnim za uspješnu komunikaciju na usmenom i
pismenom nivou.
 Uticati na kvalitetu i bogatstvo rječnika i razvijati jezičko-komunikacijske
kompetencije.
 Razvijati logičko mišljenje, zapažanje, zaključivanje, sposobnost klasifikovanja,
diferenciranja i sl.
 Razvoj fonematskog sluha i osjećaja za lijepo u ortoepskim vježbama i različitim
komunikacijskim zadacima.
Odgojni:
 Razvoj ljubavi prema bosanskom jeziku i znatiželje za proširivanjem znanja iz oblasti
pravopisa i pravogovora.
 Razvoj senzibiliteta za uočavanje pravopisnih i ortoepskih normi kao elemenata
jezičkog standarda.
 Razvijanje osjećaja za tačnost, urednost, preciznost i istrajnost u radu.
 Uticati na individualno i grupno napredovanje učenika tokom realizacije različitih
zadataka (vježbi različtiih tipova i nivoa složenosti).
 Razvoj navika pravilnog i lijepog pisanja i interesa za jezičko stvaranje i izražavanje.

c) Sintetička struktura nastavnog sata

Uvodni dio nastavnog sata (dogovor):


 Podjela učenika u grupe (tehnička aktivnost)
 Kritička procjena znanja- strategija ''Nastavak na nedovršene rečenice''
 Prezentacija na nivou velike grupe i najava nastavne jedinice
Glavni dio nastavnog sata (realizacija):
 Podjela materijala za individualan rad
 Čitanje teksta ''Sijač sreće'' sa zadatkom
 Rad u malim grupama- popunjavanje tabele ''Citat-komentar''
 Prezentacija na nivou velike grupe
 Pravopisna i govorna vježba
Završni dio nastavnog sata (verifikacija):
 Diktat s predusretanjem grešaka
 Upoznavanje sa sadržajem domaćeg zadatka

d) Analitička struktura nastavnog sata

Uvodni dio nastavnog sata:

Aktivnost 1. Formiranje grupa (Ova aktivnost je realizirana na prvom nastavnom satu nakon
jutarnjeg sastanka. Formirane su 4 grupe po pet učenika: grupa ''Proljeće'', grupa ''Ljeto'',
grupa ''Jesen'' i grupa ''Zima'').
Aktivnost 2. Strategija ''Nastavak na nedovršene rečenice''
Nastavnik svakoj grupi daje radni nalog za grupni rad u svrhu kritičke procjene ranije stečenih
znanja iz bosanskog jezika i književnosti. Zadaci u ovom dijelu su diferencirani i tematsko-
motivski usmjereni na naziv svake pojedine grupe. Učenici imaju zadatak da dopune
nedovrešene rečenice riječima koje nedostaju. Svaka grupa treba dopuniti tri nedovršene
rečenice. Učenici bi trebali upotrijebiti riječi koje u sebi sadrže glasovne skupove –je i –ije.
Grupa ''Proljeće'':
Dopunite nedovršene rečenice riječima koje nedostaju. Riječi treba da sadrže –je i –ije.
1. U proljeće su livade pune mirisnog __________________. (cvijeća)
2. Na planinama se polako topi ___________. (snijeg)
3. Sa grana se čuje cvrkut i ________ ptica. (pjesma)
Grupa ''Ljeto'':
Dopunite nedovršene rečenice riječima koje nedostaju. Riječi treba da sadrže –je i –ije.
1. Juni je ljetni _______. (mjesec)
2. Djeca prave dvorac od ___________. (pijeska)
3. Ljeti je toplo __________. (vrijeme)
Grupa ''Jesen'':
Dopunite nedovršene rečenice riječima koje nedostaju. Riječi treba da sadrže –je i –ije.
1. U jesen puše jak _______. (vjetar)
2. Laste i rode se sele u __________ krajeve (toplije)
3. Neka __________ prvi put polaze u školu. (djeca)
Grupa ''Zima'':
Dopunite nedovršene rečenice riječima koje nedostaju. Riječi treba da sadrže –je i –ije.
1. Ceste su zaleđene, a __________moraju voditi računa da ne padnu. (pješaci)
2. Zimski san spava ___________. (medvjed)
3. Djesa se spuštaju niz _______. (brijeg)
Aktivnost 3. Prezentacija rezultata na nivou velike grupe i autokorekcija. Predstavnici grupa
čitaju dovrše rečenice koje su napisali dodavanjem riječi koje u sebi sadrže glasovne
skupove–je i –ije.Nastavnik putem prezentacije u PowerPointu demonstrira stablo kroz četiri
godišnja doba na kome su ponuđene riječi kao jezička aparatura koju su mogli koristiti u
grupnom radu. Učenici prate da li su riječi koje su koristili među ponuđenim riječima na
stablu i da li su ih pravilno napisali s posebnim fokusom na glasovne skupove –je i –ije.

CVIJEĆA MJESEC

SNIJEG PIJESKA

PJESMA VRIJEME

PJEŠACI VJETAR
MEDVJED TOPLIJE
BRIJEG DJECA

Aktivnost 4. Razgovor o zastupljenim riječima i glasovnim skupovima –je i –ije.


Koje riječi vidimo na ovom slajdu? Zašto su dijelovi riječi obojeni drugom bojom?Šta znači
kada nešto istaknemo drugom bojom, npr. crvenom?Da li su ovdje istaknute cijele riječi?
Zašto? Šta je istaknuto u riječima? (U riječima smo istaknuli glasovne skupove –je i –ije.)
Najava nastavne jedinice i zapis naslova na tabli:
Pravilan izgovor i pisanje glasovnih skupova –je i –ije u riječima
Glavni dio sata:

U glavnom dijelu sata slijedi realizacija sadržaja nastavne jedinice vezanog za uvježbavanje
pravopisnih pravila i pravilnog izgovora riječi koje u sebi sadrže glasovne skupove –je i –ije.
Aktivnosti u ovom dijelu sata su sljedeće:

Aktivnost 5. Nastavnik učenicima dijeli tekst ''Sijač sreće'' koji je metodički oblikovan i
pripremljen na aplikacijama u obliku zvijezde. Svaki učenik dobija po jednu ''zvijezdu'' sa
ispisanim tekstom ''Sijač sreće''. Nastavnik zvijezde dijeli iz košare.

Aktivnost 6. Čitanje teksta ''Sijač sreće'' sa zadatkom

Učenici čitaju tekst ''Sijač sreće'' samostalno, a zatim u malim grupama popunjavaju tabelu
primjenjujući strategiju ''Citat-komentar'' ili ''Dvostruko vođeni dnevnik''. U lijevom stupcu
tabele ''CITAT'' učenici prepisuju riječi iz teksta koje sadrže u sebi glasovne skupove –je i –
ije jednu ispod druge kako su se pojavljivale u tekstu. U desnom stupcu ''KOMENTAR'' treba
da napišu po jednu rečenicu u kojoj će iskoristiti riječ iz stupca ''CITAT'' ali u rečenici treba
da upotrijebe još jednu riječ koja sadrži glasovne skupove –je i –ije, a koja se ne pominje u
tekstu.

SIJAČ SREĆE

Jednog dana vidješe dječaci nekog starca kako ide


ulicom s velikom košarom u ruci, prepunom
blistavih zvijezda. Laganim zamahom on bi, s
vremena na vrijeme, zagrabio iz košare i zavitlao
oko sebe kao da sije. Tada bi mnogo prekrasnih
zvjezdica zalepršalo oko njega kao jato krijesnica.
- Šta radite? – upitaše dječaci goreći od znatiželje.
- Sijem sreću! – odgovori čovjek i mirno nastavi
svoj posao.
CITAT KOMENTAR
VIDJEŠE Prolaznici vidješe pijetla na krovu.
DJEČACI Dječaci pjevaju veselu pjesmu.
ZVIJEZDA Zvijezda svijetli.
VRIJEME Vrijeme je da cijeli razred izađe na odmor.
SIJE Sijač sije sjeme.
ZVJEZDICA Zvjezdica se krije iza mjeseca.
KRIJESNICA Krijesnica svijetli pa je zovu i svjetlac.
SIJEM Ja sijem sjemenke kukuruza.
ČOVJEK Čovjek je pronašao izgubljeno dijete.
* Crvenom bojom su obilježene riječi koje bi učenici mogli upotrijebiti u radu.

Aktivnost 7. Prezentacija rezultata na nivou velike grupe


Nakon realizacije zadatka u malim grupama slijedi prezentacija rezultata rada na nivou velike
grupe. Nastavnik putem prezentacije u PowerPointu demonstrira tekst sa obilježenim riječima
koje sadrže glasovne skupove –je i –ije.
Nastavnik učenicima objašnjava gdje se piše –ije (u riječima gdje je dug slog), te u kojim
riječima se piše –je (u riječima gdje je slog kratak). Ovo pravilo su usvojili na prethodnom
nastavnom satu.
Grupe prezentuju rezultate rada na taj način što će svaki član grupe pročitati po jednu rečenicu
koja je nastala kao rezultat rada u grupi, a nastavnik će zapisati na tabli po jednu rečenicu iz
svake grupe, tj. četiri rečenice.

Aktivnost 8. Pravopisna i govorna vježba


Nastavnica putem prezentacije u PowerPointu demonstrira šest rečenica koje su nepravilno
napisane iz ugla pravilne upotrebe ijekavskog izgovora jer sadrže deset nepravilno napisanih
riječi. Učenici imaju zdatak da u malim grupama izdvoje pogrešno napisane riječi i pravilno
ih napišu. Nakon ovog dijela slijedi čitanje rečenica (zborno/horsko čitanje naglas).
Primjeri rečenica:

NEPRAVILNO
Došlo djete među dijecu.
Vijernom prijatelju vazda vijeruj.
Svjetlo sunce prosipa svijetlo po svjetu.
One nose mljeko.
Sejo kosi sjeno.
U riječniku ima mnogo rječi.

PRAVILNO
Došlo dijete među djecu.
Vjernom prijatelju vazda vjeruj.
Svijetlo sunce prosipa svjetlo po svjetu.
One nose mlijeko.
Sejo kosi sIjeno.
U rječniku ima mnogo riječi.
Završni dio nastavnog sata:

Aktivnost 9. Diktat s predusretanjem grešaka

Nastavnik učenicima čita rečenice koje u sebi sadrže nepravilno napisane riječi. Učenici
pažljivo slušaju i zapisuju samo riječi za koje smatraju da su pogrešno izgovorene, te ih
pravilno zapisuju u svoje sveske. Nakon zapisivanja slijedi autokorekcija. Na slajdu
PowerPoint prezentacije nastavnik demonstrira sve rečenice ali pravilno napisane. Učenici
upoređuju svoje rezultate sa riječima napisanim u rečenicama. Ukupan broj nepravilno
napisanih riječi je osam. Da bi dobili ocjenu ''pet'' učenici treba da uoče i pravilno napišu
sedam ili svih osam riječi.

Primjeri rečenica za diktat s predusretanjem grešaka:

Diječak je izašao iz cvijećare.


Zapuhao je jak vijetar.
Odnio je cvjeće.
Jedan cvijetić je uhvatila dijevojčica.
Napravila je od njega ljepu sliku.
Dobila je dobru ocijenu.
Pravilno: dječak, cvjećara, vjetar, cvijeće, cvjetić, djevojčica, lijepu, ocjenu.

Aktivnost 10. Upoznavanje sa sadržajem domaćeg zadatka

Nastavnik učenicima dijeli nastavne listiće koje će uraditi za domaći zadatak. Od ponuđenh
riječi treba da napišu umanjenice i uvećanice i izvedu zaključak, tj. daju odogovor na
postavljeno pitanje: Kako se pravilno pišu uvećanice i umanjenice koje nastanu od riječi
napisanih sa glasovnim skupom –ije?

Zadatak: Od ponuđenih riječi napiši umanjenice i uvećanice, a zatim daj odgovor na


postavljeno pitanje koje se nalazi ispod tabele.

UMANJENICA RIJEČ UVEĆANICA


pjetlić PIJETAO pjetlina
cjevčica CIJEV cjevurina
zvjezdica ZVIJEZDA zvjezdurina
Pitanje: Kako se pravilno pišu uvećanice i umanjenice koje nastanu od riječi napisanih sa
glasovnim skupom –ije?

Odgovor: _________________________________________________________________.

NAPOMENA: Ova nastavna priprema je prezentirana akademske 2017/2018. godine


studentima IV godine na odsjeku za razrednu nastavu pri Filozofskom fakultetu
Univerziteta u Zenici na kome sam angažiran u svojstvu višeg asistenta na kolegiju
Metodika nastave B/H/S jezika i književnosti I i M Metodika nastave B/H/S jezika i
književnosti II.

You might also like