You are on page 1of 4

ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent

Educatieve bachelor leraar lager onderwijs

Naam student: Hanne Daemers Leergroep OLO2A2


Naam mentor: Sophie Daenekindt Klas 5B Aantal lln.: 18
School: Mariavreugde

DINSDAG 15/11/2022 Handtekening mentor + datum:

Van 11:15 tot 12:05


Leergebied(onderdeel): Frans (woordenschat)
Lesonderwerp: Les 1: Aïe, j’ai mal

Leerplandoelen: Leerplan: ZILL – OVSG – GO! – andere


Totg5 Bereid zijn om taal correct, verzorgd en gepast te gebruiken

TOsf3 Een eenvoudige, functionele boodschap schrijven door aan te vullen met gegeven woorden
of samen te stellen aan de hand van aangereikte bouwstenen
 10-12j Bij het schrijven de nodige functionele kennis inzetten die zinvol is in die context,
waaronder:
- woorden en woordcombinaties uit woordvelden die aansluiten bij hun leefwereld,
zoals: persoonlijke gegevens, relatie tot de anderen, dagelijks leven, eten en drinken, tijd,
ruimte, natuur, het weer
- het vormen van eenvoudige zinnen waarin de meest courante woordsoorten in de juiste
grammaticale vorm worden gebruikt en tot zinvolle gehelen worden samengebracht:
zelfstandig naamwoord (genus, getal, overeenkomst), lidwoorden, bijvoeglijk gebruikte
woorden (bijvoeglijke naamwoorden, bezittelijke en aanwijzende voornaamwoorden),
persoonlijk voornaamwoord, infinitieven, werkwoordsvormen in functie van communicatie
in de tegenwoordige tijd, futur proche en zeer frequente vormen van de passé composé

TOsf1 Een voor hen bestemde schriftelijke boodschap in het Frans begrijpen
 10-12j Bij het lezen de nodige functionele kennis inzetten die zinvol is in die context, waaronder:
- Woorden en woordcombinaties uit woordvelden die aansluiten bij hun leefwereld, zoals:
persoonlijke gegevens, relatie tot de anderen, dagelijks leven, eten en drinken, tijd, ruimte,
natuur, het weer
- Het begrijpen van eenvoudige zinnen waarin de meest courante woordsoorten in de juiste
grammaticale vorm worden gebruikt en tot zinvolle gehelen worden samengebracht:
zelfstandig naamwoord (genus, getal, overeenkomst), lidwoorden, bijvoeglijk gebruikte
woorden (bijvoeglijke naamwoorden, bezittelijke en aanwijzende voornaamwoorden),
persoonlijk voornaamwoord, infinitieven, werkwoordsvormen in functie van communicatie
in de tegenwoordige tijd, futur proche en zeer frequente vormen van passé composé

MEva3 Digitale informatievaardigheden ontwikkelen


 4-12j > Navigeren en zoeken binnen digitale toepassing waaronder voor leerlingen bestemde
webpagina’s, educatieve software…
 6-12j > Navigeren en zoeken binnen een website

Leerinhoud:
 L’enfant = het kind

1
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor leraar lager onderwijs

 Le match = de match
 La tête = het hoofd
 L’oeil = het oog
 Les yeux = de ogen
 Le bras = de arm
 Le ventre = de buik
 La main = de hand
 L’oreille = het oor
 La jambe = het been
 Le dos = de rug
 Le pied= de voet
 Avoir = hebben
 Avoir mal = pijn hebben
 Ça va = het gaat/gaat het?
 Très bien = heel goed
 Partout = overal
 Attention! = opgelet!

Wanneer ik een website gebruik en ik zoek naar een pagina kijk ik in de menubalk naar de
subpagina’s.

Wanneer ik een mail wil sturen zoek ik op de website naar de contactknop en kopieer het e-
mailadres of vul het contactformulier in.

Lesdoelen:
De leerlingen kunnen...
1. De woordenschat correct toepassen (Tosf1, Tosf3 en Totg5)
2. De woordenschat correct uitspreken (Totg5)
3. De woordenschat correct schrijven (Tosf3)
4. Vlot een website gebruiken (MEva3)
5. Een e-mail versturen (MEva3)

Beginsituatie specifiek voor deze les:


Situering in het leerproces: aanbrengen inoefenen
Waarop bouwt deze les verder?
 De vocabulaire werd al reeds aangebracht en ingeoefend in de twee voorgaande lessen
Leerling specifieke gegevens + acties:
 Erva, Yagmur, Nazar, Ajlina  problemen met uitspraak en onthouden  a.d.h.v. de
woordkaarten kunnen ze altijd opnieuw luisteren en oefenen
 Middengroep = Liv, David, Sofie, Ine, Noa, Stephanie  uitdaging
 Sterke groep = Noma, Lucas, Jarne, Mila, Janne, Nisa, Liam, Viktor  uitdagingsoefening

Bronnen: volgens de APA-normen


 https://www.klascement.net/downloadbaar-lesmateriaal/157291/vocabulaire-dominospel/?
previous
 https://www.klascement.net/downloadbaar-lesmateriaal/115101/ik-heb-wie-heeft-
woordenschatspel/?previous#preview
 https://www.klascement.net/downloadbaar-lesmateriaal/25211/franse-werkwoorden-
vervoegen-en-lichaamsdelen/#preview

2
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor leraar lager onderwijs

Bijlagen: bordschema, ingevulde werkbladen, teksten …


 Werkbundel

Materiaal / locatiewijziging:
 Oefenbundels
 Kaartjes van:
- Dominospel
- J’ai… qui a…?
- Qui est-ce?
 Wanneer ik een website gebruik kijk ik goed naar de menubalk, de titels

Lesopbouw

1. Inleiding op het leerpad (10’)


oriënteren verwerven verwerken afronden
4.Vlot een website gebruiken (MEva3)

Organisatie
De leerlingen krijgen via het instructiefilmpje meer uitleg over het leerpad en wat ze gaan leren.

2. Opfrissen woordenschat (15’)


oriënteren verwerven verwerken afronden
1. De woordenschat correct toepassen (Tosf1, Tosf3 en Totg5)
2. De woordenschat correct uitspreken (Totg5)
4.Vlot een website gebruiken (MEva3)

Organisatie/opdracht
De leerlingen frissen de woorden kort op alvorens ze verder in te oefenen.
1) Ze maken duo’s door de foto’s naar de juiste woorden te slepen
2) Ze vullen de juiste lidwoorden in (le/la/l’/au)
3) Ze oefenen hun uitspraak en het vertalen a.d.h.v. woordkaarten

Differentiatie:
De leerlingen kiezen na de basisoefening of ze de uitdagingsoefening of oefening om verder in te
oefenen maken.

Uitdaging: de leerlingen werken voor deze opdracht per 2. De ene leerling beschrijft een persoon met
de geziene woordenschat, de andere leerling probeert deze zo goed mogelijk te tekenen.
Daarna wisselen ze van beurt.

Verder inoefenen: de leerlingen zoeken de woorden in de woordenzoeker en schrijven ze daarna nog


eens over.

3
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor leraar lager onderwijs

1. Inoefenen a.d.h.v. leerspelen (15’)


oriënteren verwerven verwerken afronden
1.De woordenschat correct toepassen (Tosf1, Tosf3 en Totg5)
2. De woordenschat correct uitspreken (Totg5)
4. Vlot een website gebruiken (MEva3)

Organisatie
De leerlingen oefenen de woorden nu verder in:
1) Ze spelen het spel Memory
2) Ze vullen een kruiswoordraadsel in
3) Ze maken een rebus en vormen zo een zin (in het Frans)

Differentiatie:
De leerlingen kiezen na de basisoefening of ze de uitdagingsoefening of oefening om verder in te
oefenen maken.

Uitdaging: los de rebus op en maak een zin in het Frans

Verder inoefenen: de leerlingen vullen het kruiswoordraadsel aan.

1. Afronden leerpad (10’)


oriënteren verwerven verwerken afronden
2.De woordenschat correct uitspreken (Totg5)
4.Vlot een website gebruiken (MEva3)
5.Een e-mail versturen (MEva3)

Organisatie
De leerlingen luisteren naar het audiofragment en tekenen het monster zo goed mogelijk over.
Daarna draaien ze de kaart om en controleren ze hun tekening.

You might also like